185 років від дня народження Льва Миколайовича Толстого (1828–1910) Лев Миколайович Толстой
Скачати 355,18 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації11.05.2017
Розмір355,18 Kb.
  1   2   3

Календар знаменних дат Додаток 6

185 років від дня народження
Льва Миколайовича Толстого
(1828–1910)
Лев Миколайович Толстой (9 вересня 1828 — 20 листопада 1910) — російський письменник і громадський діяч, автор романів «Війна і мир», «Анна Кареніна», «Воскресіння» та інших творів.

Біографія

Дитинство

Народився 9 вересня 1828 в маєтку Ясна Поляна Тульської губернії, (нині музей-садиба в Тульській області) в одній з найзнатніших російських дворянських родин. Далекий пращур Льва Миколайовича, Петро Олексійович Толстой, сподвижник Петра Великого, був жорстоким, підступним і властолюбним вельможею, людиною великого державного розуму і величезної сили волі. За заслуги перед царем йому був подарований графський титул. По материнській лінії Лев Миколайович належав до давнього роду князів Волконських. Приналежність до аристократії багато в чому визначала поведінку і формувала думки Толстого. У юності та в зрілі роки він багато розмірковував про особливе покликання старого російського дворянства, що зберігає ідеали природності, особистої честі, незалежності й свободи. На схилі віку його стало обтяжувати привілейоване становище і побутовий устрій, несхожий на побут простого народу.П
Будинок, у якому народився Л.М. Толстой
ерші роки життя Толстого пройшли в маєтку батьків Ясна Поляна недалеко від міста Тули. Дуже рано, в півторарічному віці, він втратив матір Марію Миколаївну, жінку емоційну і рішучу. Толстой знав багато сімейних розповідей про матір. Образ її був овіяний для нього найсвітлішими відчуттями. Батько, Микола Ілліч, відставний полковник, дружив з декабристами Ісленьєвим і Колошиним. Він відрізнявся гордістю і незалежністю у відносинах з представниками влади. Для Толстого молодшого батько був втіленням краси, сили, пристрасної, азартної любові до радощів життя. Від нього він успадкував захоплення полюванням з собаками, красу і азарт якої багато років потому Толстой зобразив на сторінках роману «Війна і мир» в описі цькування вовка гончаками старого графа Ростова.

Теплі та зворушливі спогади про дитинство були пов’язані в Толстого також зі старшим братом Ніколенькою, який навчив маленького Льовушку незвичайним іграм, розповідав йому та іншим братам історії про загальне людське щастя.У першій повісті Толстого «Дитинство» її герой Ніколенька Іртеньєв, багато в чому біографічно і душевно близький авторові, говорить про ранні роки свого життя: «Щаслива, щаслива, безповоротна пора дитинства! Як не любити, не леліяти спогадів про неї? Спогади ці освіжають, прославляють мою душу і служать для мене джерелом кращої насолоди». Ці слова міг би сказати про своє дитинство і автор повісті.
Юність

1
Ясна Поляна, де письменник прожив більшу частину свого життя
837 рік — сім’я Толстого переїздить з Ясної Поляни до Москви. Закінчилося безтурботне, радісне дитинство. Улітку цього року несподівано помирає батько, опікункою осиротілих дітей стає їхня тітка, сестра батька Олександра Іллівна Остен-Сакен. Через 4 роки померла і вона. Родина Толстого переїхали до Казані, де проживала інша тітка, Пелагея Іллівна Юшковська.

1844 року Толстой, будучи аристократом за походженням, одразу вступив на філософський факультет Казанського університету. Вчився несистематично, пропускав лекції і зрештою не був допущений до перехідних іспитів. Не отримавши допуску до здачі екзамену з історії, він 1845 року переходить на юридичний факультет. Але і тут викладали історію, лекції з якої йому здавалися нудними й неприємними. Знову починає їх пропускати. Вдавався зі всією пристрасністю до світських веселощів і гульні. У цей час зневажливо ставився до людей несвітських, неаристократичних. Брат Сергій називав його «дріб’язковим малим». Але не тільки світські веселощі захоплювали Толстого. Він багато роздумував про долю людства, про місце наук у житті. Його нелюбов до історії — не свідчення обмеженості. Якось Толстой-студент зауважив у розмові: «Історія… — це не що інше, як зібрання байок і марних дрібниць, пересипаних масою непотрібних цифр і власних імен…». У науках молодий Толстой шукав, перш за все, практичний сенс. Його не цікавили знання, які не могли бути застосовані в повсякденному житті. Такий погляд на науку взагалі характерний для багатьох людей, світогляд яких формувався в 1840-і рр.

Різкість і незалежність думок Толстого зберігалися впродовж всього життя. А заперечення традиційної історичної науки з новою силою виявилося в 1860-ті в романі «Війна і мир».

12 квітня 1847 року розчарований університетською освітою, він подав прохання про виключення з університету. Толстой вирушив у Ясну Поляну, сподіваючись випробувати себе на новій царині — упорядкувати побут своїх кріпаків. Дійсність розбила його задуми. Селяни не розуміли пана, відмовлялися від його порад і допомоги. Толстой уперше гостро відчув величезну, непереборну прірву, що розділяла його, поміщика, і простий народ. Соціальні і культурні перепони між освіченою верствою й народом стали однією з постійних тем художньої прози і статей Толстого.

Свій перший невдалий досвід господарювання він описав через кілька років в оповіданні «Ранок поміщика» (1856), герой якого, Нехлюдов, наділений рисами Толстого.

Повернувшись із Ясної Поляни, Толстой проводить кілька років в Петербурзі і в Москві. Він детально аналізує в щоденниках свої вчинки і переживання, прагне виробити програму поведінки, досягти успіхів в різних науках і сферах життя, у кар’єрі. Із самоаналізу в щоденниках зростає його художня проза. Толстой у щоденниках 1847–1852 рр. ретельно фіксує різні переживання і думки в їх складному і суперечливому сплетінні. Він холодно аналізує прояв егоїстичних настроїв у високих і чистих відчуттях, простежує рух, перетікання одного емоційного стану в інший. Спостереження над собою чергуються з описами зовнішності, жестів і характеру знайомих, з роздумами про те, як створювати літературний твір. Толстою орієнтується на досвід психологічного аналізу письменників-сентименталістів XVIII ст. Л. Стерна і Ж.-Ж. Руссо, засвоює прийоми розкриття переживань в романі М.Ю. Лермонтова «Герой нашого часу». У березні 1851 року Толстой пише «Історію вчорашнього дня» — уривок, в якому детально описує свої відчуття. Це вже не просто щоденниковий запис, а художній твір.


  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка