Антибіотики
Скачати 124,31 Kb.
Сторінка1/9
Дата конвертації13.11.2016
Розмір124,31 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9

Антибіотики

 • Антибіотики - речовини, що вибірково пригнічують життєдіяльність мікроорганізмів. Під виборчою дією розуміють активність тільки по відношенню до мікроорганізмів при збереженні життєздатності кліток хазяїна та впливу не на всі, а на певні види мікроорганізмів.

Антибіотики

 • З позицій сьогоднішнього дня розподіл антибіотиків на препарати широкого і вузького спектра дії представляється умовним і зазнає серйозної критики, у першу чергу через відсутність критеріїв для такого розподілу.

Антибіотики

 • Помилковим є представлення про те, що препарати широкого спектру активності більш «надійні», більш «сильні», а застосування антибіотиків з вузьким спектром у меншому ступені сприяє розвиткові резистентності і т.д. При цьому не враховується придбана резистентність.

Антибіотики

 • Приміром, тетрацикліни, які в перші роки застосування були активні у відношенні до більшості клінічно значимих мікроорганізмів, у даний час утратили значну частину свого спектру активності саме через розвиток придбаної резистентності пневмококів, стафілококів, гонококів, ентеробактерій.

Антибіотики

 • . Цефалоспорини III покоління звичайно розглядають як препарати із широким спектром активності, однак вони не діють на MRSA, анаероби, ентерококи, лістерії, атипові збудники й ін.

Антибіотики

 • Більш доцільно розглядати антибіотики з погляду клінічної ефективності, тому що клінічні докази ефективності, отримані в добре контрольованих (порівняльних, рандомізованих) клінічних дослідженнях мають безсумнівно більш важливе значення, ніж умовний ярлик типу антибіотик «широкого» або «вузького» спектру активності.

Антибіотики

 • Традиційно антибактеріальні препарати поділяються на природні (власне антибіотики, наприклад пеніцилін), продукти модифікації природних молекул, (наприклад, амоксицилін або цефазолін) і синтетичні (наприклад, сульфаніламіди, нитрофурани).

Антибіотики

 • В даний час такий розподіл втратив актуальність, тому що ряд природних антибіотиків одержують шляхом синтезу (хлорамфенікол),а деякі препарати, що називаються антибіотиками (фторхінолони), defacto є синтетичними з'єднаннями.

Антибіотики

 • Варто відрізняти антибіотики від антисептиків, що діють на мікроорганізми невибірково і застосовуються для їхнього знищення в живих тканинах, і дезинфектантів, призначених для невиборчого знищення мікроорганізмів поза живим організмом (предмети відходу, поверхні й ін.)

Антибіотики

 • Антибіотики являють собою саму численну групу лікарських засобів. Так, в Україні в даний час використовується 30 різних груп антибіотиків, а число препаратів (без обліку дженериків) наближається до 200.

Антибіотики

Антибіотики

 • По-перше, унікальність антибіотиків полягає в тім, що, на відміну від більшості інших лікарських засобів, їх мішень-рецептор знаходиться не в тканинах людини, а в клітині мікроорганізму.

Антибіотики

 • По-друге, активність антибіотиків не є постійною, а знижується згодом, що обумовлено формуванням медикаментозної стійкості (резистентності).
 • Антибиотикорезистентність є неминучим біологічним явищем і запобігти їй практично неможливо.

Антибіотики

 • По-третє, антибиотикорезистентні мікроорганізми становлять небезпеку не тільки для пацієнта, у якого вони були виділені, але і для багатьох інших людей, навіть розділених часом і простором. Тому боротьба з антибиотикорезистентністю в даний час придбала глобальні масштаби.

Антибіотики

Антибіотики

 • Невірно розглядати всі препарати, що входять в одну групу (клас, покоління), як взаємозамінні. Між препаратами одного покоління, що відрізняються тільки на одну молекулу, можуть бути істотні розходження.

Антибіотики

 • Наприклад, серед цефалоспоринов III покоління клінічно значущою активністю по відношенню до синьогнійної палички володіють тільки цефтазідим і цефоперазон. Тому, навіть при одержанні даних in vitro про чутливість синьогнійної палички до цефотаксиму або цефтриаксону, ці препарати не слід застосовувати для лікування даної інфекції, тому що результати клінічних досліджень свідчать про високу частоту їх неефективності.

Антибіотики

 • Іншим прикладом є розходження у фармакокінетиці антибактеріальних препаратів: цефалоспорини I покоління (цефазолін) не можна застосовувати при лікуванні бактеріального менінгіту, унаслідок поганої проникності через ГЭБ.

Антибіотики

 • Виділення бактеріцидних і бактеріостатичних антибіотиків має основне практичне значення при лікуванні важких інфекцій, особливо в пацієнтів з порушеннями імунітету, коли варто призначати бактеріцидні препарати.

Антибіотики

 • З фармакокінетичних характеристик найбільш важливими при виборі препарату є період напіввиведення і біодоступності (для препаратів для прийому усередину).

Антибіотики

 • Отже, незважаючи на багато загальних рис, що поєднують антибактеріальні препарати, при їхньому призначенні варто враховувати особливості кожного лікарського засобу і результати їхнього клінічного застосування, отримані в добре контрольованих клінічних дослідженнях.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка