Артур Конан Дойль і його Шерлок Холмс
Скачати 19,17 Kb.
Дата конвертації20.09.2018
Розмір19,17 Kb.

Артур Конан Дойль і його Шерлок Холмс.

 • Підготувала бібліотекар
 • Гореницької ЗОШ І-ІІІ ступенів
 • Проценко Надія Іванівна

Артур Конан Дойль –творець Шерлока Холмса

 • Шерлок Холмс - чи не найпопулярніший у світі літературний герой. Оповідання про Шерлока Холмса, славетного детектива, створені творчою фантазією англійського письменника Артура Конан Дойля(1859-1930). Ім’я Конан Дойля у свідомості читачів асоціюється передусім із постаттю Шерлока Холмса. Шістдесят творів, присвячених талановитому детективові та його побратиму доктору Вотсону, принесли письменнику світову славу. А сам Шерлок Холмс став одним з небагатьох літературних героїв, які, вийшовши за межі художнього твору, ввійшли в життя.

Шерлок Холмс - чи не найпопулярніший у світі літературний герой. Оповідання про Шерлока Холмса, славетного детектива, створені творчою фантазією англійського письменника Артура Конан Дойля(1859-1930). Ім’я Конан Дойля у свідомості читачів асоціюється передусім із постаттю Шерлока Холмса. Шістдесят творів, присвячених талановитому детективові та його побратиму доктору Вотсону, принесли письменнику світову славу. А сам Шерлок Холмс став одним з небагатьох літературних героїв, які, вийшовши за межі художнього твору, ввійшли в життя.

Життєвий шлях письменника


Сер Артур Конан Дойл народився 22 травня 1859 року в шотландському місті Единбург, у сім'ї Чарльза Алтамонта Дойла — архітектора і художника. Велику роль у житті Конана Дойла відіграла його мати Мері Фолі.

Від неї він успадкував свій інтерес до рицарських традицій, подвигів і пригод. Конан Дойл казав: «Справжня любов до літератури, схильність до письменництва йде в мене, я вважаю, від матері». Помер 7 липня 1930 року в Кроуборо в своєму будинку.


Початок творчості

Зі шкільних років у Конан Дойля “буквально“заговарив “розповідач.Почуте від матері, гра уяви, що прокинулася, все це стало матеріалом для усних розповідей, якими він бавив своїх знайомих. 1876 року він вступає до Единбургського університету на медичний факультет. 1881 року він закінчив університет, і отримавши диплом бакалавра медицини і магістра хірургії, відразу влаштувався корабельним медиком на китобійне судно,плавав у Льодовитому океані, а наступного року побував у Африці. У жовтні 1879 року видрукував своє перше оповідання “Таємниці Сесасської долини”. У квітні 1986 року він завершив повість “Етюд у багряних тонах”. Тут уперше з’являються детектив Шерлок Холмс, його помічник доктор Джон Вотсон та їхня колоритна економка місіс Хадсон.

Звідки виринув образ Шерлока Холмса?

 • З часу написання “Етюду у багряних тонах” до останніх днів письменника Конан Дойля всюди згадували як творця Шерлока Холмса. Попри те, що він написав багато пречудових книг, його худорлявий детектив затьмарив героїв решти творів. Звідки ж виринув образ Шерлока Холмса?Багато дослідників цього питання вважають, що в цьому синтетичному образі зібрано риси риси людей, яких письменник добре зна знав у студентські літа і свої власні иси риси-волю,наполегливість, вміння логічно логічно мислити, силу уяви.

Прототип Шерлока Холмса


Під час навчання в Единбургзькому університеті Конан Дойль зустрів викладача доктора Белла, який зацікавив майбутнього письменника знаменитим дедуктивним методом. Доктор Белл (фото посередині)був худим, смуглявим, з орлиним носом, проникливим поглядом, і високим різким голосом.

Своїх студентів він поучав:”Потрібно вміти по найдрібнішим подробицям- по виразу обличчя, по блиску очей, по формі рук і пальців, по плямам на одягу та взутті- читати біографію та думки.


Детектив-мислитель

 • У створеному Конан Дойлем особливому жанрі вдалося змалювати не звичайного детектива, а детектива –мислителя. Тому всі розслідування, які проводить Холмс, для читача своєрідна головоломка головоломка, перевірка на км кмітливість, здатність логічно логічно мислити, своєрідна гімнастика гімнастика для розуму. Це схо схоже на гру в шахи або розга розгадування кросвордів.

Найулюбленіші твори

 • Загалом Конан Дойль написав 56 оповдань і 4 повсті про великого детектива.Найулюбленішими своїми творами автор вважав “Пістряву стрічку”, пп “Спілку рудих”, “Скандал у Богемії”, проти “Останню справу Холмс”. Крім творів про про Шерлока Холмса, Конан Дойль ще ще автор 70 книг. Серед них і збірки оп оповідань, повісті, романи-
 • пригодницькі,фантастичні,історичні, п поезії, наукові праці.
 • Пригодам Шерлока Холмса присвячені чотири романи: «Етюд у багряних тонах» (1887), «Знак чотирьох» (1890), «Собака Баскервілів», «Долина жаху» — і п'ять збірок оповідань, найвідоміші з яких — «Пригоди Шерлока Холмса» (1892), «Записки про Шерлока Холмса» (1894) і «Повернення Шерлока Холмса» (1905). Сучасники письменника були схильні применшувати велич Холмса, вбачаючи в ньому свого роду гібрид Дюпена (Едгара Аллана По), Лекока (Еміль Габоріо) і Каффа (Вілкі Коллінза). У ретроспективі стало зрозуміло, наскільки Холмс відрізняється від попередників: поєднання незвичайних якостей підняло його над часом, зробило актуальним у всі часи. Надзвичайна популярність Шерлока Холмса і його вірного супутника і біографа доктора Ватсона (Уотсона) поступово переросла в галузь нової міфології, центром якої донині залишається квартира в Лондоні на Бейкер-стріт, 221B.

Музей Шерлока Холмса. Лондон, Бейкер-стріт,221-Б.

Єдиний у світі музей літературного героя

 • Цей музей- можливо ,єдина у світі меморіальна квартира літературного персонажа, відкрився 27 березня 1990 року.Уявіть собі,поліцейський зустрічає відідувачів біля входу, передоручає їх чарівним паннам у строгих сукнях часів королеви Вікторії. Квартира великого детектива зовсім маленька і обстановка в ній цілком відповідає описаній у книжках Конан Дойля. У будинку-музеї можна побачити “наживо” багато предметів, знайомих читачам за оповіданнями про Шерлока Холмса-скрипку Холмса, його капелюх, мисливський батіг, турецьку туфлю з тютюном, листи,приколені складаним ножем до полиці, устаткування для хімічних дослідів, армійський револьвер Ватсона.

Квартира Шерлока Холмса

Кімната, описана в “Етюді у багряних тонах”

Кімната місіс Хадсон

Речі, що знаходяться в музеї

Екранізація творів про Шерлока Холмса

 • Перший фільм “Шерлок Холмс дивується” був знятий Томасом Едісоном у 1900 році та йшов 30 секунд. Пізніше був знятий фільм за п’єсою Вільяма Джіллета, але плівка не збереглася.
 • Доктор Ватсон уперше з’явився в 1906 році в американському фільмі “Шерлок Холмс і загадка великого убивства”.
 • У 1927 році на екранах зявився звуковий фільм “Сер Артур Конан Дойль”, де письменник сам розповідає про свої книги за участю Шерлока Холмса.

Американська класика: Безіл Ретбоун

 • Перший в історії кінематографа вдалий дует – американські актори Безіл Ретбоун і Найджел Брюс, за участю яких було знято 14 картин.

Фільми про Шерлока Холмса ( 1939-1946), США

Американська класика

Для американців Безіл Ретбоун в ролі Шерлока Холмса означає приблизно те ж , що для нас Василь Ліванов. Це , по суті , перша яскрава поява геніально сищика на екранах . Його образ досить близкий до літературного першоджерела .

Шерлок у виконанні Ретбоун спокійний і скритний , але при цьому енергійний і сповнений ентузіазму.


Фільми про Шерлока Холмса (1939-1946), США

Знайомий Шерлок: Василь Ліванов

 • Утім, ми знаємо, що найкращий Холмс у світі – це, звичайно ж, Василь Ліванов, а найчарівніший Ватсон – Віталій Соломін.
 • Унікальний тембр голосу та яскрава зовнішність зробили “нашого” Шерлока Холмса не похожим на інших.

Фільми про Шерлока Холмса (1979-1986), СРСР

Знайомий Шерлок: Василь Ліванов

 • У вітчизняній екранізації Василь Ліванов постає перед нами в образі інтелігентного, спокійного, розважливого і в той же час енергійного і дотепного Холмса. Він, як і літературний Шерлок, курить трубку, грає на скрипці і проводить хімічні досліди. Цього персонажа ми знаємо з дитинства.

Фільми про Шерлока Холмса (1979-1986), СРСР

Актори Василь Ліванов і Віталій Соломін в ролі Шерлока Холмса та доктора Ватсона.

Сучасний Шерлок Холмс: Бенедикт Камбербетч

 • Він молодий і зухвалий , сповнений енергії та ентузіазму. Він - Шерлок Холмс у виконанні Бенедикта Камбербетч . Творці серіалу перенесли легендарного сищика у ХХІ століття .
 • Він активно використовує сучасні технології , пише SMS , користується Інтернетом, у нього навіть є свій сайт. Замість традиційної курильної трубки - антинікотиновий пластир , замість класичної кепки - стильний шарф.

“Шерлок” (2010-…), Великобританія

Перший пам’ятник Шерлоку Холмсу відкрився в Швейцарії .


Пам'ятник Шерлоку Холмсу у Майрінгені,

Швейцарія, 1988 рік

Національність англієць

Проживання Лондон,

Бейкер-стріт, 221-Б

Діяльність детектив-консультант

Відомий своїм методом розслідуванням

Зріст більше 183 смДружина неодружений.


Статуя Шерлока Холмса в Лондоні на Байкер-стріт


В Лондоні пам’ятник самому відомому в світі детективу відкрився 24вересня 1999 року біля станції метро на Байкер-стріт. Холмс постав задумливим,одягненим по дощовій лондонській погоді. Автором трьохметрового пам’ятника став відомий англійський скульптор Джон Даблдей.


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка