Автоматизація бібліотечно-інформаційних процесів
Дата конвертації08.11.2016
Розмір40,2 Kb.
Автоматизація бібліотечно-інформаційних процесів

Система електронних інформаційних комунікацій кардинально змінює ситуацію в сфері збору, зберігання та обробки інформації.

Автоматизація бібліотечно-інформаційних процесів зумовлена перш за все збільшенням обсягу інформації у всіх сферах людської діяльності та відповідними потребами користувачів оперативно, повно і якісно отримувати інформацію, документні та електронні першоджерела.

Використання комп'ютерів в бібліотечно-інформаційній діяльності не тільки суттєво прискорює та підвищує якісний рівень обслуговування користувачів, але й перетворює увесь комплекс існуючих технологій. Автоматизація надає цілий спектр нових, раніше недоступних бібліотекарю можливостей, призводить до кардинальних змін в інформаційно-бібліографічному обслуговуванні.

Інформаційне обслуговування користувачів на базі впровадження АБІС швидко удосконалюється. Наша бібліотека прагне автоматизувати власні технології, створювати свої інформаційні продукти. Найближчим часом плануємо винайти кошти для програмного забезпечення автоматизованої бібліотечно-інформаційної системи (АБІС).

Бібліотека ставить за мету придбати Бібліографічний браузер LibNavigator версії «Читатель». Бібліографічний браузер LibNavigator версії «Читатель» призначений для пошуку бібліографічних записів в бібліотечних каталогах, доступних по протоколу Z39.50.Основні функції: Бібліографічний браузер LibNavigator – це комплексний инструмент для доступу до електронних бібліографічних каталогів, для роботи з електронними бібліографічними записами і повнотекстовими електронними ресурсами.

Бібліографічні ресурси (електронні каталоги) виставлені у вигляді дерева, що дозволяє групувати їх по територіальному і тематичному показнику.

Для створення запиту створені три пошукові форми, кожна з яких має свою область призначення і функціональні особливості. Пошук може бути виконаний одночасно у будь-якій кількості бібліографічних ресурсов. Є можливість перегляду словника пошукових термінів. Передбачені три формати записів: повний запис, короткий запис і бібліографія.

Щоб здіснити інформаційно-бібліографічне обслуговування користувачів на сучасному рівні, бібліотекар повинен володіти методами автоматизованої обробки інформації, використовувати інформаційно-пошукові мови (класифікаційні, дескрипторні), технічні можливості автоматизованих систем, спеціальні команди для отримання релевантної інформації відповідно до інформаційних запитів, створювати електронні каталоги, проектувати документальні, фактографічні бази даних, здійснювати пошук в електронних каталогах.

Робота сучасного бібліотекаря-бібліографа вимагає вміння визначити стратегію пошуку, слушно використовувати класифікаційні схеми, спеціальні рубрики, тощо.

Обробка документів як сукупність процесів аналізу і синтезу

Головне завдання такої обробки - забезпечення швидкого доступу читача (користувача) до цікавить його документа.

Цей процес здійснюється в кілька етапів:

1) проводиться систематичний аналіз усіх наявних в базі даних документів. Цей аналіз передбачає ретельне вивчення первинного документа з метою складання короткого представлення про нього (анотація, реферат), виділення набору ключових слів, що складають предмет документа, а також індексацію документа прийнятими на Україні системами (УДК та ББК);

2) наступний етап - синтетичний, коли за результатами першого етапу складається бібліографічний опис первинного документа (продукується вторинний документ - інформаційне відображення первинного);

3) на третьому етапі з вторинних документів (бібліографічні описи, картки) складають каталог (алфавітний, предметний, систематичний);4) четвертий етап - залучення інформаційно-пошукової системи для зв'язку читача (споживача) з цікавлять його первинним документом.


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка