Бесіда- розповідь про Т. Шевченка. Опрацювання тексту «Т. Шевченко».І вірша «Тече вода з-під явора». Робота з дитячою книжкою



Скачати 107,31 Kb.
Дата конвертації07.11.2018
Розмір107,31 Kb.

Відкритий урок на тему "Слово «Кобзаря»-це іскорка України»




Тема: Бесіда- розповідь про Т.Шевченка. Опрацювання тексту «Т.Шевченко».І вірша «Тече вода з-під явора». Робота з дитячою книжкою.

Мета. Ознайомити учнів із поезією Т.Шевченка, розкрити красу поетичних образів, домогтися замилування учнями поетичним малюнком природи ,формувати навички виразного читання, розвивати пізнавальну активність дітей, мовлення,мислення,виховувати любов до читання.

Обладнання. Портрет Т.Г.Шевченка, книжкова виставка, “Кобзар”, картки блискавки, прислів’я.

Хід уроку

І. Організація класу.

-         Добрий день, мої любі друзі.

-         До якого уроку ми підготувались?

ІІ. Повторення та закріплення вивченого матеріалу

1. Мовленнєва розминка

Робота над скоромовкою.
Спить старий сердитий сом,

Сому сниться сьомий сон.

2. Звукова зарядка
--- Назвіть голосні у слові (сердитий);початковий звук у словах (сьомий; сом; весь)
3. Робота в парі. Гра «Зміни слово»
Мілка- (на назву тваринки).

Кит-(на назву свійської тварини).

Морока-(на назву птаха).
4. Читання малюнкових віршів

Дощик,дощик,

Ти вже злива.

Плаче груша, плаче слива.

Ти періщить заходився,

Соловейко застудився.

А тепер лежить під пледом,

П’є гарячий чай із медом.


5.Фіззарядка для очей.

6. Читання тексту «Компютерна мишка»і вірша «Узявсь Демян навчати кішку».
ІІІ. Робота з Букварем (с.142-143)

1. Розповідь учителя.

Вчитель читає вірш

         То була дивовижна зоря!

         На убогу і світом забуту Вкраїну

         Щоб її до життя повернути

         Бог послав Кобзаря.

         Йому судилася доля важка

         За пророцтво життям заплатити

         Потім знов для нащадків ожити.
-         Кого ви бачите на портреті?

- У кожного народу є великі поети, яких знають усі: і дорослі, і малі діти.

Для українців таким є поет Тарас Григорович Шевченко. Його ще називають Великим Кобзарем, бо свою найкращу книгу він назвав «Кобзар».

-         А що ви знаєте про Тараса Григоровича Шевченка? (Відповіді учнів)

-         Девіз нашого уроку “Учітеся, любі мої, думайте, читайте…”
2. Опрацювання тексту «Тарас Григорович Шевченко».

1) Читання тексту вчителем.

- Хто такий Т.Г. Шевченко?


2)Гра «Бджілки» Напівголосне самостійне читання таксту учнями.

-- Що ви дізнались про життя поета?



3) Читання тексту ланцюжком.

-- Як люди ставляться до Т.Г. Шевченка?



4) Вибіркове читання

-- Що оспівував у своїх віршах і малюнках Шевченко?

__ До чого закликав Т.Г. Шевченко?

--Яку книжку Шевченка знають і люблять українці?

--Чому до пам’ятника поета ідуть дорослі і малі?
5) Гра «Читає Незнайко»

(Учитель читає речення, навмисно замінюючи в ньому слова.Учні відшукують речення і читають його без помилок.)


На цьому портреті ти бачиш великого українського композитора(поета)Тараса Шевченка. Ще малим хлопчиком він почав писати казки(вірші). Закликав любити і вивчати ( шанувати) рідну мову.
3. Опрацювання вірша Т.Шевченка «Тече вода з- під явора»

Бесіда:

Тарас Шевченко, як кобзар, виповів українському народу його життя. І книгу, в якій він об”єднав дуже багато своїх віршів, назвав “Кобзарем”.

Люблять твори Кобзаря за правду, щирість. У віршах він писав про тяжке життя селян-кріпаків, дітей-сиріт, бо ж і сам зазнав сирітського життя.

Та не тільки сум і горе бачив Шевченко. Він зростав в Україні серед мальовничої природи, українського люду, які з вуст у вуста передавали легенди, билини, казки, повір”я чумаків, козаків. Поет кохався в природі рідного краю і тому, мабуть, кожен рядок вірша переливаеться краплинами любові до природи.

-                     А сьогодні ми з вами вирушимо в уявну подорож по сторінках Шевченківського “Кобзаря”.

За кілька місяців до смерті Т.Г.Шевченко написав вірш “Тече вода із-за гаю”. Саме  в цей час хворий поет душею рвався на Україну з Петербурга і в його віршах оживала чарівна краса рідної землі. Ось саме про це він і писав у вірші “Тече вода із-за гаю”.

-         Можливо хтось з вас знає вірш?

-         Послухайте його і зверніть увагу, які назви істот згадуються у вірші

( качка, качур, каченята, ).

1.     Словникова робота

Хлюпощуться

Помеж

Осока


Читання вголос 1 уч.

-         Як ви розумієте зміст слів “Пишається над водою”?


2.     Вправи над вдосконаленням навичок читання.

-         А зараз ми пограємо в гру “незнайко”. Я буду Незнайком, а він завжди допускає помилки, а ви будете мене виправляти. Будьте уважні.


Тече вода серед гаю

та межи горою.



Хлюпаються  качаточка

поміж травою.

А гусочка випливає,

з качкою за ними,

ловить рибку, розмовляє

з дітьми своїми.


3.     Вибіркове читання.

-         Знайдіть у вірші рядок «А качечка випливає…»



4.     Робота з ілюстрацією.

-         Розгляньте малюнок у підручнику.

-         Чи відображений зміст кожної строфи у малюнку.

5.     Творча робота.

-         З”єднати частинки і утворити прислів”я.


Шевченко Тарас наче…                                             зорі

Шевченкові твори сяють, мов                                    сонце для нас

Шевченків “Крбзар” – то для народу              не забудем

Ми Шевченка славить будем і ніколи              великий дар


ІV. Підсумок уроку.

-         Ось і закінчується наша подорож. Але ми прочитали і почули маленьку часточку з його творчості. Минають віки, стираються написи на камені, тліють книги, руйнуються будівлі, але Шевченкове слово – живе і вічне. І знайти ви його зможете в “Кобзарі”. Кобзар називають Національною Біблією України.

Не розлучайтесь, діти, з Кобзарем

Читайте, вчіть його чудові твори.

З його пророчим словом ми живем,

З ним боремся і труднощі поборем.


В Шевченкових поемах і віршах –

краса Вкраїни і душа народу.

Вони торують у майбутнє шлях,

Вчать прямо йти, а не шукати броду.



Не розлучайтесь діти з Кобзарем.
Каталог: uploads -> editor
editor -> Особливості культур заходу і сходу Презентація до уроку (9 клас)
editor -> Конкурс «Учитель року 2016»
editor -> Індивідуальний характер перевірки
editor -> Відділ освіти Нікопольської міської ради Комунальний заклад «Нікопольська середня загальноосвітня школа І – ІІІ ступенів №8»
editor -> Методичні рекомендації щодо організації роботи в групах продовженого дня./ Упорядник Л. В. Пономаренко Пирятин: рмк, 2015
editor -> Гайдаренко Світлана Анатоліївна
editor -> Сталий розвиток суспільства
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка