«Будова і функції органів дихання. Значення дихання.»



Скачати 120,13 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір120,13 Kb.
ТипПлан-конспект
План-конспект уроку біології для 8-го класу « Будова і функції органів дихання. Значення дихання.»

Автор: вчитель біології

Лубенської загальноосвітньої школи I–III ступенів №3

Рєпнікова Алла Миколаївна


Тема. Будова і функції органів дихання. Значення дихання.

Мета: сформувати поняття про значення дихання як процесу, необхідного для життя; пояснити різницю між зовнішнім і внутрішнім диханням, вивчити будову і функції органів дихання, переконати учнів, що між будовою і функціями є нерозривний зв’язок;

сприяти розвитку вміння виділяти основне з текстового матеріалу, висловлювати та обгрунтовувати думки;

виховувати самостійність учнів, культуру поведінки.

Основні поняття і терміни: зовнішнє, внутрішнє дихання, аеробне, анаеробне дихання, дихальні шляхи, органи дихання.

Обладнання: таблиці із зображенням органів дихання хребетних тварин, таблиця «Органи дихання», схема «Етапи дихання», моделі легень, гортані.

Тип уроку: засвоєння знань.

ХІД УРОКУ

І. Організаційна частина

Вчитель організовує дітей для роботи.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

Використовується інтерактивний метод «Мікрофон». Учні по черзі відповідають на запитання передаючи один одному мікрофон.

Учитель. ‑Як пояснити вислів «Це нам потрібно як повітря»? (Учні висловлюються.)

Цей вислів виражає особливу потребу організму в повітрі. Ще давньогрецький філософ Анаксимен, спостерігаючи за диханням тварин і людей, вважав повітря умовою і першопричиною життя. Без повітря людина гине через декілька хвилин.

Хоча деякі люди можуть затримувати дихання на 3-4 хв., а інколи й до 6 хв, більш тривале кисневе голодування призводить до смерті. В організмі немає запасу кисню, І тому він повинен регулярно надходити через органи дихання.

Діти, ні в якому разі не проводьте експерименти над собою і вашими товаришами, щоб дізнатися, наскільки ви можете затамувати подих, — це шкідливо для організму.

‑Чому нам потрібно вивчати будову і функції органів дихання? ( Учні відповідають: щоб знати, які органи належать до органів дихання, які функції вони виконують, як пов'язані з іншими органами і системами, щоб знати, як здійснюється газообмін і т. д.)

‑Чи маємо ми право називати себе людиною розумною, якщо не будемо знати будову систем організму і функції, які вони виконують?

ІІІ. Оголошення, представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

‑ Сьогодні темою нашого уроку є: «Будова і функції органів дихання. Значення дихання».

‑ Дихальна система забезпечує газообмін між організмом і навколишнім середовищем. Чи є в її будові такі особливості, що дозволяють їй виконувати такі функції? Чому ці функції не може забезпечити інша система організму? Чи зможете ви зараз дати відповіді на ці питання? (Ні.) Це й буде проблемою нашого уроку.



(Вчитель записує тему і план на дошці, а учні в зошитах)

‑ Як ви думаєте, що потрібно знати, щоб відповісти на ці питання?

(Учні пропонують питання і складається план питань, які учням необхідно засвоїти на уроці). Наприклад:

1.Значення дихання.

2. Функції дихальної системи.

3. Будова дихальної системи.

4. Функції відділів дихальної системи.

ІV. Актуалізація опорних знань, надання необхідної інформації. Повідомлення учнів про дихання рослин і тварин. (Два учні.)

1. Рослини, як і інші живі істоти, дихають цілодобово. При цьому вони поглинають кисень і виділяють вуглекислий газ. Переконатися в тому, що рослини дихають, можна на простому досліді. У темне місце ставлять дві склянки: в одну налито чисту воду і поставлено гілочку елодеї, а у другу налито прозору вапновану воду. Обидві склянки накривають ковпаком. Через два-три дні, подивившись на піддослідні рослини, можна побачити, що вапнована вода замутилася. Це свідчить про те, що рослина в темряві виділяла вуглекислий газ, тобто дихала. Рослина дихає і на світлі. Корені також дихають тому, щоб рослини росли добре і розвивалися, землю у вазонах і на грядках періодично треба розпушувати.

2. Хребетні тварини.

Риби. Органи дихання - зябра. У дводишних кистеперих риб крім зябер є органи дихання повітряного типу - мішкоподібні легені.

Земноводні. Дихають атмосферним повітрям з допомогою легень і шкіри.

У плазунів дихальні шляхи більш диференційовані, ніж у земноводних, - є довга трахея, яка розгалужується на два бронхи, бронхи входять у легені. Збільшення дихальної поверхні легень у плазунів пов'язане з відсутністю шкірного дихання.

У птахів органи дихання - легені й тонкостінні повітряні мішки.

У ссавців органи дихання - легені.



V. Вивчення нового матеріалу.

1. Метод «Мозковий штурм».

Учитель. Пропоную вам таке поняття: «дихання». Ваше завдання — підібрати поняття, що асоціативно з ним пов'язані.



Дихання

  • Вдих.

  • Видих.

  • Акт вдиху і видиху.

  • Використання організмом кисню.

  • Виділення вуглекислого газу.

  • Легені.

  • Бронхи.

  • Носова порожнина, і т. д.

Учитель: ‑Добре, діти, дуже багато асоціацій у вас зі словом «дихання». 2. Розповідь учителя.

  • У побуті поняття «дихання» розуміють як акт вдиху і видиху. Насправді це більш складне явище.

Дихання — це сукупність процесів, унаслідок яких відбувається використання організмом кисню і виділення вуглекислого газу. Дихання людини і тварин (які мають легені) охоплює такі процеси:

а) обмін повітря між зовнішнім середовищем і альвеолами легень — вентиляція легень;

б) обмін газів між альвеолярним повітрям і кров'ю — дифузія газів у легенях;

в) транспорт газів кров'ю;

г) обмін газів між кров'ю і тканинами в тканинних капілярах — дифузія газів у тканинах;

д) використання кисню клітинами і виділення ними вуглекислого газу.

Процеси а) ‑ г) ‑ це так зване зовнішнє дихання, яке вивчає наука фізіологія. Останній процес д) — це внутрішнє, або тканинне, дихання, яке вивчає біохімія.

3. Пропоную скласти схему «Етапи процесу дихання». (Учні записують в зошит)

Що відбувається на цих етапах



Етапи процесу дихання










Зовнішнє




Внутрішнє

Вентиляція легенів

Дифузія газів у легенях

Транспорт газів кров’ю

Дифузія газів у тканинах



Окисні процеси у клітинах, унаслідок яких виділяється енергія


4. Бесіда за схемою:

  • Що таке дихання?

  • Які процеси включає?

  • Що відбувається під час зовнішнього дихання?

  • Що відбувається під час внутрішнього дихання?

5. Мозковий штурм.

‑ Яке значення для організму людини має дихання?



6.Робота в парах.

- Дихальна система складається з повітроносних шляхів і легень. Прочитайте кілька разів схему, яка лежить у вас на партах, спробуйте розповісти товаришу по парті один раз, перевірте правильність засвоєння матеріалу один в одного.




Дихальна система










Повітроносні шляхи




Легені

Носова порожнина

Носоглотка

Глотка

Гортань


Трахея

Бронхи


Бронхіоли, що закінчуються альвеолами (легеневими пухирцями), обплетеними капілярами.


Фізкультхвилинка

(Один з дітей проводить руханку для спини.)



7. Метод «Ажурна пилка»

Учні поділені на три групи, члени яких одержали попередні завдання:

1) Будова і функції носової порожнини.

2) Будова і функції гортані і трахеї.

3) Будова і функції бронхів та легень.

Спочатку учні працюють над цими питаннями в «домашніх» групах. (3 – 5 хв.) Для кращого засвоєння матеріалу вони, при потребі, можуть скористатися заготовленими картками.

Потім перегруповуються у нові «експертні» групи, де кожен якісно і в повному обсязі доносить інформацію до членів інших груп та сприймає і засвоює інформацію від представників інших груп. (6 хв.)

Після цього учні повертаються в «домашні» групи , де пояснюють матеріал отриманий від представників інших груп. ( 4‑5 хв.)
Картка №1.

Носова порожнина. Поділяється на дві порожнини (ліву і праву) кістково-хрящовою перегородкою. Стінки порожнини носа вкриті слизовою оболонкою з війчастим епітелієм. Війки епітелію виконують захисну функцію.

У чому полягає захисна функція, що саме виконують війки? Затримують і виводять назовні пил і мікроорганізми, які осідають на слизовій оболонці.

У лівій і правій частині є звивисті ходи: верхній, середній і нижній. У слизовій оболонці верхнього носового ходу містяться рецептори, які сприймають запахи. До нижнього носового ходу відкривається носослізний канал.

Повітря зігрівається або охолоджується (кров'ю, що тече по густій мережі кровоносних капілярів у слизовій оболонці), зволожується (завдяки слизу). Також завдяки слизу затримуються хвороботворні бактерії, пил. На 1мм2 слизової оболонки у порожнині носа припадає близько 150 залоз, що виділяють слиз.

Пройшовши через носову порожнину, повітря потрапляє в носоглотку. Носоглотка розташована між носовою порожниною і глоткою.

Картка №2

3 носоглотки повітря потрапляє у глотку У глотці перетинаються дихальні й травні шляхи. Від глотки починаються гортань і стравохід. Вхід до гортані під час ковтання їжі закривається надгортанним хрящем, тому їжа потрапляє у стравохід, а повітря - у гортань.

Гортань має лійкоподібну форму. Ззовні частину гортані видно як виступ, який називають кадиком. Гортань утворена кількома хрящами. Найбільший з них - щитовидний хрящ. Гортань переходить у трахею.

Трахея - це дихальна трубка завдовжки 10—12 см, яка складається з 16—20 півкілець, що з'єднуються зв'язками. Трахея поділяється на два бронхи: лівий і правий.

Картка №3.

Бронхи, як і трахея, складаються з хрящових півкілець. Бронхи входять у праву і ліву легені. Бронх, що входить у праву легеню, поділяється на три гілки відповідно до кількості часток легені. Бронх, що входить у ліву легеню, поділяється на дві гілки.

У кожній легені гілки розгалужуються, утворюючи бронхіальне дерево легені. Найтонші бронхи називаються бронхіолами. Вони закінчуються альвеолярними мішечками, стінки яких утворені легеневими пухирцями, або альвеолами.

Альвеоли густо обплетені капілярами малого кола кровообігу, де відбувається газообмін. Загальна поверхня всіх легеневих пухирців приблизно в 50 раз більша за поверхню шкіри людини. Тому кров швидко вбирає крізь їхні стінки кисень і віддає вуглекислий газ.

Легені — великі парні органи. Права легеня більша і складається з трьох часток, ліва — з двох. Із зовні кожна легеня вкрита тонкою сполучнотканинною оболонкою — легеневою плеврою, а внутрішня поверхня грудної порожнини вкрита зовнішньою плеврою. Між легеневою і зовнішньою плев­рою є щілина — плевральна порожнина, яка заповнена плевральною рі­диною. Рідина зменшує тертя легенів об стінки грудної порожнини.
VІ. Закріплення вивченого матеріалу

1. Відновлення втраченої інформації - доповнення речень.

Дихання — це … (сукупність процесів, унаслідок яких відбувається вико­ристання організмом кисню і виділення вуглекислого газу.). Дихальна система складається з … ( легень і повітроносних шляхів). Великі парні органи — це … (легені). Права легеня більша і складається з … (трьох часток), ліва — … (з двох). Ззовні кожна легеня вкрита тонкою сполучнотканинною оболонкою — … (легеневою плеврою). Внутрішня поверхня грудної порож­нини вкрита … (зовнішньою плеврою). Між легеневою і зовнішньою плеврою є щілина — … (плевральна порожнина), яка заповнена … (плевральною рідиною). Рідина … (зменшує тертя легенів о стінки грудної порожнини).



2. Відновлення шляху руху повітря

  • Носова порожнина.

  • Носоглотка.

  • Глотка.

  • Гортань.

  • Трахея.

  • Бронхи.

  • Легені.

(Учитель роздає картки з надписами 7 учням, один учень має про­коментувати: ... Спочатку повітря потрапляє в ... Інші стають в потрібному порядку тримаючи картку)

3. Робота з тестами

Варіант І

1. Людина без повітря може прожити:

а) кілька хвилин;

б) кілька годин;

в) кілька секунд.

2. Вдих і видих належить до дихання:

а) зовнішнього;

б) внутрішнього.

3. З організму видаляється:

а) кисень;

б) вуглекислий газ.

4. Необхідна умова обміну речовин

а) надходження кисню;

б) надходження вуглекислого газу.

5. Клітини потребують безупинного надходження до них:

а) кисню;

б) вуглекислого газу.
6. Носослізний канал відкривається до носового ходу:

а) нижнього;

б) верхнього;

в) середнього.

7.Війки епітелію носової порожнини виконують функцію:

а) провідну;

б) захисну.

8. Повітря у носовій порожнині:

а) охолоджується;

б) зігрівається.

9. Легеневі пухирці це:

а) бронхіоли;

б) альвеоли.

10. Права легеня складається з частин:

а) двох;

б) трьох;

в) однієї.

Варіант II

1. Тварина без повітря може прожити:

а) кілька хвилин;

б) кілька годин;

в) кілька секунд.

2. Газообмін у легенях належить до дихання:

а) зовнішнього;

б) внутрішнього.

3. Із зовнішнього середовища в організм надходить:

а) кисень;

б) вуглекислий газ.

4. У процесі окиснення бере участь:

а) кисень;

б) вуглекислий газ.

5. Окисні процеси в клітинах належать до дихання:

а) внутрішнього;

б) зовнішнього.

6. Рецептори, що сприймають запахи, знаходяться в оболонці носового ходу: а) нижнього;

б) верхнього;

в) середнього.

7. Лійкоподібну форму має:

а) гортань;

б) трахея.

8. Голосові зв'язки містяться:

а) у гортані;

б) у носоглотці;

в) у глотці.

9. Найтонші бронхи називають:

а) бронхіолами;

б) альвеолами.

10. Великі парні еластичні органи:

а) легені;

б) бронхи;

в) трахеї.

(Тести перевіряються шляхом взаємоперевірки, учні, що сидять за однією партою обмінюються зошитами).

4. Фронтальна бесіда.

‑ Що таке дихання?

‑ Яке значення для організму людини має дихання?

‑ Чому легені людини більш пристосовані до життя на суходолі, ніж легені земноводних і плазунів (амфібій і рептилій)? (Легені людини мають більш складну будову і велику площу дихальної поверхні)

‑ У романі Бєляєва «Людина-амфібія» описано юнака, якому пересадили зябра акули і він міг жити під водою. Чи можна насправді створити такого Іхтіандра?

VIІ. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку

‑ Над якою темою працювали на уроці?

‑ Чи виконали ми намічений план роботи? Чи добре зрозуміли новий метеріал?


  • Які питання не зрозуміли?

Оцінювання учнів.

VIІI. Домашнє завдання

Вивчити параграф із підручника, виписати терміни у словник.



Творче завдання (по бажанню) : підготувати повідомлення на одну з тем: «Походження мови», «Гігієна голосу», «Порушення мови», «Мутації голосу».
Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Київський національний лінгвістичний університет базові навчально-методичні матеріали
2016 -> Програма навчальної дисципліни аграрне право опис навчальної дисципліни форма навчання Курс
2016 -> Черкаський інститут банківської справи Університету банківської справи
2016 -> Програма навчальної дисципліни господарське право опис навчальної дисципліни форма навчання Курс Семестр
2016 -> Методичні Рекомендації Запобігання і виявлення
2016 -> Програма додаткового вступного випробування з фаху для вступників на здобуття ос
2016 -> Кз «Веселівська районна різнопрофільна гімназія» Веселівської районної ради
2016 -> Урок №3 Реферативна робота
2016 -> Лекція №1 Вступна лекція: Екологія як наука Екологія мета, завдання, методи, основні терміни та визначення


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка