Урок читання у 3 класі
Тема:
Чарівні казки. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка»
Мета:
Розширювати знання дітей про українські народні казки, ознайомити з ознаками чарівної казки.
Удосконалювати навички виразного читання.
Формувати уміння читати в особах, виявляти залежність мовної та інтонаційної характеристики дійових осіб.
Виховувати інтерес о чарівних казок, повагу до сміливих людей, любов до рідної землі.
Хід уроку
І. Організація класу
1. Привітання.
2. Перевірка готовності до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
1. Робота із загадкою
- До нас завітав ще один гість. Відгадаймо про нього загадку П.Воронька.
- Прочитаймо “дощик’’ з дошки.
Невеличка, сніжно-біла,
що її в небесну шир
люди радісно пускають
сповістити всіх про мир.
Кожен з нас цю пташку знає,
Її назву відгадає. П.Воронько
- Так, це голуб. (Розгляд малюнків-відгадок голуба, яким він може бути).
- Яку звістку приносить людям ця пташка? (Мирну, про мир).
-Доведіть. (Кольоровий рядок).
Висновок. Мабуть, саме ось такий казковий голуб ніс людям радісну звістку про мир. ( Показати великого білого голуба).
2. Робота над деформованими прислів’ями.
- Під крильцем у нашого голубка завдання із скарбнички народної мудрості: знайти правильні кінцівки прислів’їв, з’єднати за змістом.
На дошці:
1. Казки маленькі, та щось повчальне зрозумій.
2. Казка вигадка, та в ній за добро і проти зла!
3. В казці сила немала розуму в них багато.
1. Казки маленькі, та розуму в них багато.
2. Казка вигадка, та в ній щось повчальне зрозумій.
3. В казці сила немала за добро і проти зла!
а) робота над значенням прислів’я (по черзі)
- Поясніть зміст прислів’я.
- Яке слово об’єднало всі прислів’я? (Казка)
б) мовленнєві вправи над третім прислів’ям
- читання у різному темпі ( повільно, пришвидшено, швидко. По рядках).
- читання з різною силою голосу ( тихо, напівголосно, голосно).
- читання в групах (радісно, запитально. По варіантах).
Висновок. Отже, голубок нагадав нам про значення казки у житті кожної людини і пропонує заглянути у казковий світ.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
- Сьогодні ми:
Познайомимося із ознаками чарівної казки.
Потрапимо у таку казку «Кирило Кожум’яка».
Дізнаємося, чия сила допоможе подолати зло.
ІV. Робота над темою уроку.
1. Ознайомлення з інформацією про ознаки чарівної казки.
Одна дитина ( за вибором вчителя) читає з підручника на с.66 інформацію.
- Чим незвичайна чарівна казка?
2. Робота над заголовком казки.
а) лексичне значення слова «Кожум’яка».
- Прочитайте заголовок.
- Поміркуємо, що ж може означати це слово (пояснення учня чи учениці).
Слово Кожум’яка складається з 2 слів: «кожа» і м’яка. Щоб кожа (шкіра) стала м’яка треба її пом’яти. Для цього потрібна сильна людина з міцним здоров’ям. Цих людей називали Кожум’яки. Звідси пішло прізвище.
3. Словникова робота.
а) читання слів-пірамід ( на картках, «Луною за вчителем»)
І стовпчик ІІ стовпчик
Пуд Дань
Ки єва Дні про
Ле міш Зли нув
Голу бок Стар шина
Уро чище Горо дячи
Кня зівна Підле стилась
І стовпчик – дівчатка хором;
ІІ стовпчик – хлопчики хором.
- Які слова незрозумілі?
б) тлумачення значень слів з опорою на тлумачний словник в кінці тексту
с.79 9по одному слову – одна дитина)
Дань – пожертвування, данина, частина внеску.
Городяни – люди, що жили у місті.
Леміш – частина плуга, що підрізає землю.
Старшина – шановні люди похилого віку.
Урочище – ділянка землі, яка вирізняється від навколишньої місцевості, наприклад: яр, гора, долина.
Підлестилась – ніжно пригорнулась, виявила ласку, догодила.
4. Первинне ознайомлення з твором.
4.1 Читання видом «пташиний базар» ( з олівцем 2 рази по 1 хв).
- Візьміть олівець. Почніть читати до зупинки «Стоп». Поставте риску.
- Другий раз знову спочатку. Поставте риску.
- Порахуйте слова від 1 до 2 рисочки.
- На скільки більше прочитав?
- А ти? А в тебе? ( 3 учні).
- Знайдіть на с. 67 абзац зі словами «Написала так…»
- Дочитуємо до цих слів і зупиняємося.
4.2 Читання в темпі вчителя.
Вчитель задає темп читання від слів «Написала так…» (1,5 речення). Діти дочитують до слів «Ото сяк так порадилися».
4.3 Метод передбачування.
- Подивіться в прочитану частину казки.
- А які події змінили б ви? (2-3 учні розповідають).
а) напівголосне дочитування.
- А далі читайте напівголосно.
5. Перевірка первинного сприймання.
- Де відбувалися події? ( у Києві).
- Коли відбувалися події, описані у казці? ( У давні часи).
- Хто головний герой?
V. Аналіз змісту казки.
1. Вибіркове читання.
- Яку дань збирав змій із людей? Прочитайте.
- За які риси характеру змій боявся Кожум’яку? Прочитайте.
- Хто приніс звістку від князівни на княже подвір’я? Прочитайте.
- Як просили Кожум’яку діти? Прочитайте.
- Знайдіть і прочитайте, як народ спостерігав за битвою.
- Як стало називатися урочище з того часу?
2. Робота за ілюстрацією.
- Розгляньте малюнок на с.68.
- До яких рядків з казки він відноситься? Прочитайте.
3. Підготовка до читання діалогу.
За с. 67-68
- Знайдіть діалог – розмова князя, старшини та Кожум’яки.
Інтонування речень.
- Чиї слова потрібно читати з вимогливою і серйозною інтонацією? (Князя).
VІ. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
землі нашій поклоніться,
за щасливий день вчорашній.
Ви до сонця потягніться,
веретеном обкрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
і за парти тихо сядьте.
VІІ. Узагальнення і систематизація знань.
1. Гра «Допоможи героям казки»
На дошці - малюнки – Кирило, Князівна, Змій. На картках-блискавках слова.
Завдання: розподіли слова під відповідним малюнком.
Кожум’яка Князівна Змій
Хоробрий Лагідна Запальний
Мужній Красива Підступний
Сильний Ніжна Жорстокий
Рішучий Кмітлива
2. Перегляд фото слайдів про урочище «Кожум’яки»
- Ви зрозуміли, що ці події відбувалися у Києві. Це урочище і зараз називають Кожум’яки. Подивіться фото.
VІІ. Підсумок уроку.
- То яка ж сила перемогла у казці?
- Що допомогло добрій силі перемогти? (Любов до рідної землі).
- Яке з прислів’їв може бути заголовком?
- Що корисного запам’ятали для себе з уроку?
- Голубок дає пораду всім хлопчикам бути хоробрими і сильними, а дівчаткам - красивими і ніжними.
- Дякую за роботу на уроці.
Поділіться з Вашими друзьями: |