Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка Глибоцька центральна районна бібліотекаСкачати 234,93 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації11.03.2019
Розмір234,93 Kb.
  1   2
Чернівецька обласна універсальна наукова бібліотека імені Михайла Івасюка
Глибоцька центральна районна бібліотека


(краєзнавча пам’ятка до 160-ї річниці від дня народження

румунського композитора, диригента Чіпріана Порумбеску

та 190 років від дня народження румунського письменника, громадського і духовного діяча Іраклія Порумбеску)

Чернівці

2013

ББК 85.313(4РУМ)-8я1

Р 60

Підготували:

Кузик Наталябібліотекар сектора краєзнавства Глибоцької ЦРБ,

Осадчук Ганна головний бібліотекар науково-методичного відділу ЧОУНБ ім. М. Івасюка
Комп’ютерний набір:

Сабран Людмила - методист Глибоцької ЦРБ
Редактор:

Рудько Іванна - завідувач редакційно-видавничого відділу ЧОУНБ ім. М. Івасюка
Відповідальна за випуск:

Ковальчук Ольга - директор Глибоцької ЦБС

Родина Порумбеску в літописі Буковини : краєзнавча довідка до 160-ї річниці від дня народження румунського композитора, диригента Чіпріана Порумбеску та 190 років від дня народження румунського письменника, громадського і духовного діяча Іраклія Порумбеску / упоряд. О. Ковальчук, Г. Осадчук. – Чернівці, 2013. – 12 с.


ЖИТТЯ І ТВОРЧІСТЬ
Народився Чіпріан Порумбеску 14 жовтня 1853 року в селі Шепіт Путильського району Чернівецької області в сім’ї Іраклія та Емілії Порумбеску.

Крім Чіпріана, в сім’ї ще було восьмеро дітей: п’ятеро хлопців та троє дівчат. Батько Чіпріана - відомий священик Іраклій Порумбеску, був першим вчителем сина на музичній ниві. Він закінчив Чернівецький теологічний інститут, автор віршів та робіт у прозі, фольклорист та публіцист. Уроки музики отримав від композитора Кароля Мікулі, директора Львівської консерваторії, який часто відпочивав в оселі свого друга Іраклія. Цей великий композитор пророчив Чіпріану велике майбутнє.

У 1863 році Чіпріан вступає на навчання в Сучавський ліцей, де найулюбленішим предметом стає музика. Великий вплив на музичні здібності Чіпріана мав в цей період вчитель музики Стефан Мосієвич, народжений у селі Бояни. В цьому селі Чіпріан провів частину дитинства, тому що його батько був певний час тут парохом місцевої церкви. В 1865 році Іраклій Порумбеску переїжджає з сім’єю в село Ступка (нині Сучавський повіт). Для Чіпріана це стає місцем найпліднішої праці.

В 1873 році він вступає на навчання в Чернівецький теологічний інститут, де вивчає церковну музику. Його викладачем був відомий буковинський композитор Сидір Воробкевич. Від нього отримав перші уроки гармонії та музичної теорії.

В жовтні 1875 року відкриває свої двері Чернівецький університет, в якому на базі Теологічного інституту створюється теологічний факультет. Чіпріан стає його студентом. На підставі європейських університетських традицій по ініціативі Теодора Штефанелі 22 грудня 1875 року румунські студенти створюють академічне товариство «Аброраса» («Буковина»), головою якого стає Чіпріан Порумбеску. В цей період Чіпріан стає відомим диригентом, композитором і поетом. Він складає музику на патріотичні вірші Васіле Александрі, організовує прекрасний хор. Поруч з ним в керівництві товариства «Аброраса» постійно знаходяться його друзі, відомі письменники, літературні критики, композитори, фольклористи Костянтин Мораріу, Захарій Воронка, Орест Попеску та Євген Сіретян.

За патріотичні погляди австрійська влада забороняє 11 листопада 1877 року діяльність товариства «Арбороаса», а його керівники були заарештовані. Між 1-3 лютого 1878 року відбувся політичний процес проти арештованих керівників товариства «Арбороаса». Суд визнав безпідставним їх арешт. Всі вони були звільнені. Однак здоров’я Чіпріана за місяці неволі було підірвано. Це був для нього вирішальний момент щодо стану його здоров’я, і так послабленого з дитинства.

Не дивлячись на стан здоров’я, Чіпріан закінчує навчання у Чернівецькому університеті. Переїжджає до Ступки, працює вчителем музики. Стан здоров’я погіршується. В 1879 році виїжджає до Відня, де записується на третій курс філологічного факультету, паралельно відвідує курси Віденської консерваторії. Основну увагу тут приділяє дисциплінам: гармонія, хористика.

Після 10 травня 1877 року, коли Румунія стає незалежною державою, основна діяльність Чіпріану Порумбеску направлена на патріотичні пісні. Так стає відомою пісня «Кинтекул тріколорулуй» («Пісня триколора») на слова і музику Чіпріана Порумбеску.

Перебуваючи у Відні, столиці світової музики, Чіпріан створює першу румунську оперу «Край ноу» на слова Васіле Александрі.

Важко хворий помирає на Буковині, у селі Ступка (тепер Румунія) 25 травня 1883 року.

Його ім’я присвоєне Бухарестській та Віденській консерваторіям, Румунському музичному ліцею у Кишиневі.
Зібраний матеріал допоможе бібліотечним працівникам у проведенні змістовних цікавих масових заходів. Пропонуємо деякі з них, зокрема:


  • подорож, екскурсія у минуле «Життя і творчість Чіпріана Порумбеску»;

  • музичний вечір, вечір музики «Музика серця великого румуна»;

  • вечір пам’яті «Гордість румунської музики»;

  • вечір-портрет «Буковини пишний цвіт»;

  • віртуальна подорож до бібліотеки с. Йорданешти Глибоцького району «Буковини пишний цвіт»;

  • віртуальна подорож «Території творчості Чіпріана Порумбеску – великого композитора зі світовим іменем»;

  • слайд-шоу «Музика серця великого румуна».

Заходи рекомендуємо проводити спільно зі школами естетичного виховання, клубними установами.

Такі творчі акції будуть доречні у районах, де проживають представники етнічних громад Буковини.

Літератури, матеріалів, які б висвітлювали музичну творчість Чіпріана Порумбеску немає, тому необхідно використовувати сучасні інформаційні технології для проведення змістовних масових заходів.
Віртуальна подорож

«Території творчості Чіпріана Порумбеску –

великого композитора зі світовим іменем»
(У приміщенні, де буде проходити подорож, екран. Портрет Ч. Порумбеску. Ведучий оголошує кожну зупинку і веде коротку розповідь під музику і зображення на екрані)
Перша зупинка. Село Шепіт Путильського району, де 14 жовтня 1853 року народився Чіпріан Порумбеску – в родині румунського письменника і священика польського походження Іраклія Порумбеску.

Перші уроки музики Чіпріан отримав від композитора Кароля Мікулі, директора Львівської консерваторії, який часто бував на відпочинку в оселі свого друга Іраклія. Цей видатний композитор пророчив Чіпріану велике майбутнє.


(Ця коротка розповідь проходить на фоні карпатської природи,

яку можна взяти з Інтернету)
Друга зупинка. Початкову освіту Чіпріан Порумбеску отримав в
с. Ілішешти, згодом, в 1863 р. навчався в цісарсько-королівській державній гімназії в м. Сучаві. В 1865 році його батько Іраклій Порумбеску переїжджає з сім’єю в село Ступка (нині Сучавський повіт). Тут під час канікул Чіпріан Порумбеску записував народні пісні циганів. Циганські мотиви простежуються у його композиціях як світського, так і церковного характеру. Їх часто виконував хор семінаристів, яким диригував сам Чіпріан.
Третя зупинка. Місто Чернівці.

В 1873 році, по закінченні Сучавської гімназії, Чіпріан приїхав до Чернівців, де вступив до богословської семінарії, яка в 1875 році була перетворена в теологічний факультет щойно відкритого університету. Чіпріан стає його студентом. На підставі Європейських університетських традицій по ініціативі Теодора Штефанелі 22 грудня 1875 року румунські студенти створюють Академічне Товариство «Арбороаса» («Буковина»), головою якого стає Чіпріан Порумбеску. В цей період він стає відомим диригентом, композитором і поетом. У Чернівцях написав свої перші мелодії. У 1875-1877 рр. був керівником студентських і робітничих гуртків та хорів, а також брав участь у національно-визвольних рухах проти угорського гніту, був арештований. Здоров’я Чіпріана за місяці неволі було підірвано.

Не дивлячись на стан здоров’я Чіпріан закінчує навчання у Чернівецькому університеті.
Четверта зупинка. Чіпріан Порумбеску переїжджає до с. Ступки
(16 км від Сучави), працює вчителем музики. Стан здоров’я його погіршується. В 1879 р. він виїжджає до Відня, вступає до Віденської консерваторії, де навчався до 1881 року. Тут побачили світ його перші музичні твори «Студентські пісні», до деяких з них зробив ілюстрації видатний буковинський художник Епамінонд Бучевський.

Після консерваторії Порумбеску виїхав до м. Брашова, де 1881-1882 рр. викладав у гімназії.


П’ята зупинка. Як засвідчують деякі біографічні відомості Чіпріана Порумбеску, він побував і в наших краях – в селі Йорданешти Глибоцького району. 31 січня 2003 року сільському клубу цього села надано ім’я - Будинок культури ім. Чіпріана Порумбеску. 16 червня 2003 р., напередодні 120-річчя з дня смерті композитора, на Будинку культури відкрито меморіальну дошку Чіпріана Порумбеску.

Шоста зупинка. Помер Чіпріан Порумбеску у 1883 році від туберкульозу в батьківській хаті в cелі Ступка, тепер Чіпріан-Порумбеску (YouTube: www.youtube.com/watch?v=kCX_UasEHL4)
(Музика «Балада» Чіпріана Порумбеску у виконанні Краснодарської філармонії,

диригент С. Жмурин)
(Хата, краєвиди села, погруддя Ч. Порумбеску, музей, сучасне село… криниця, високий хрест і музика, музика, музика…)
Важливу роль у мистецькому житті Буковини відіграв видатний композитор, талановитий скрипаль, диригент, культурно-громадський діяч, один з основоположників румунської класичної музики Чіпріан Порумбеску. В зв’язку з відзначенням у 2003 році 150-річчя від дня народження та 120 років з дня смерті великого румунського композитора напередодні міжнародна організація ЮНЕСКО оголошує 2003 рік роком Чіпріана Порумбеску.

За своє коротке життя композитор написав понад 250 творів, серед них: пісні і хори, романси і балади, церковна, камерна, інструментальна музика, з яких лише частина вийшла друком. У музичній спадщині митця, крім пісень на вірші Васіле Александрі, В. Бушбана, Дімітріє Болінтіняну, Матильди Куглер-Поні, є численні обробки румунських народних пісень. Більшість його творів присвячена патріотичній тематиці («Марш першого травня», «Румунський табір», «Олтар Путнянського монастиря», «Весняна пісня», «Серенада»). Оперети «Кандидат Лінта» (1877) та «Місяць молодик» (1882), що написані у Чернівцях (лібрето В. Александрі), отримали позитивні відгуки у німецькій та румунській пресі.

У 1879 р. композитор видав збірник «Колекція соціальних пісень для румунських студентів», куди ввійшли його власні твори, а також народні пісні: «Гімн об’єднання», «Хора», «Серце румуна», «Пісня триколора», «Драгою Воєвода» та інші.

Інструментальні твори «Бажання» (1879), «Замріяність» (1880), «Балада» для скрипки і фортепіано (1888), «Румунська рапсодія» для фортепіано (1882) принесли композитору світове визнання.

На основі матеріалів, взятих з Інтернету, можна провести захід у вигляді слайд-шоу «Музика серця великого румуна».
(В центрі уваги – портрет Чіпріана Порумбеску та ноти (макет) «Балади»,

під музику якої буде проходити захід)
У 1972 р. в Румунії було знято фільм режисера Георге Вітанідіса «Мюзикл, драма, біографія». Головну роль – роль Чіпріана Порумбеску виконував Іон Бесою (афіша фільму).

- Музичні замальовки з відео – танцювальна рапсодія колективу Сучави;

- Кінознайомство: відеоподорож до місця останнього проживання в
с. Ступка (нині Чіпріан-Порумбеску).

YouTube: www.youtube.com/watch?v=kCX_UasEHL4

Кліп про Ч. Порумбеску, автор – Сергій Лазо, диригент – Самвел Айропетян.


  • Сергій Лункевич «Мелодія дня» (ансамбль скрипалів на природі www.moldovenii.md/ru/news/view/.../156.../57).

  • Спектакль «Дайте волю песне» про Ч. Порумбеску (Одеська театральна оперета – автор Юрій Динов).

Сьогодні музика, пісні Порумбеску звучать на концертах, виконуються на конкурсах його імені.

За допомогою Інтернет-матеріалів можна дізнатись як цінувало, любило суспільство, громадськість Великого композитора.

Його ім’я носять Бухарестська та Віденська державні консерваторії, Румунський музичний ліцей в Кишиневі (Молдова), школа мистецтв в
м. Бельци (Молдова), музей етнографії Буковини (м. Сучава, Румунія).

У міському парку м. Сучави в 1933 році відкрито пам’ятник Чіпріана Порумбеску (скульптор І. Чирда).У Чернівцях, на Центральній площі, 9, встановлено меморіальну дошку, яку урочисто було відкрито 14 жовтня 2003 року.

Напис: «В цьому будинку виступав всесвітньовідомий румунський композитор Чіпріан Порумбеску (1853-1883)» (автор меморіальної дошки Марчел Монастиряну).


До 100-річчя від дня народження Чіпріана Порумбеску в Румунії було випущено марку – 1853-1953 рр.

Поштову марку також було випущено в 2008 році в Молдові (до 155-річчя від дня народження).
У Чернівцях, Кишиневі, Бельцах є вулиці, що носять ім’я Чіпріана Порумбеску.

В 2013 році громадськість відзначає 190 років від дня народження румунського письменника, громадського і духовного діяча


Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Архітектура та скульптура в Україні 19 століття
2013 -> Київський національний лінгвістичний університет
2013 -> «Архітектура І скульптура XX століття» Неокласицизм
2013 -> Тема. Основи Інтернету. Всесвітня павутина й пошук в Інтернеті Розгляд питань
2013 -> Робоча програма навчальної дисципліни пп права людини у сфері кримінальної юстиції
2013 -> Реферат обов’язково повинен мати такі структурні частини : Титульна сторінка; Зміст; Основна частина
2013 -> Програма Фахового вступного випробовування для здобуття освітньо-кваліфікаційного рівня спеціаліста, магістра
2013 -> Локальні релігії


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка