Дієприслівниковий зворот, розділові знаки при



Скачати 193.54 Kb.
Дата конвертації12.12.2018
Розмір193.54 Kb.
ТипУрок





Українська мова

7 клас

Тема уроку: Дієприслівниковий зворот, розділові знаки при

Дієприслівниковому звороті



Мета уроку:

  • в спільній діяльності з учнями набути вміння правильно визначати в реченні дієприслівникові звороти, розставляти розділові знаки при них;

  • створити умови для розвитку творчого мислення учнів, вдосконалення вміння створювати власні висловлювання на лінгвістичну та будь-яку іншу задану тему; створити умови для вироблення в учнів уміння будувати речення з дієприслівниковим зворотом, об'єктивно оцінювати свою роботу та роботи інших;

  • сприяти вихованню в учнів спостережливості, уваги, пам'яті, чесності; пропагувати здоровий спосіб життя, виховувати любов до спорту; вчити цінувати власне життя і здоров'я та життя оточуючих.

Тип уроку – урок засвоєння нового матеріалу.

Обладнання: підручник, таблиці, роздатковий матеріал (додаток №1, додаток №2), ілюстрації «Правила дорожнього руху».

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Мотивація навчальної діяльності (повідомлення теми і мети уроку)

Слово вчителя. Дієприслівникові звороти роблять нашу мову виразнішою,

образнішою, влучнішою. Дієприслівниковий зворот - російською мовою

«деепричастный оборот». Мови наші споріднені, тому й синтаксичні

конструкції - схожі.

3. Актуалізація навчальної діяльності

3.1 Перевірка домашнього завдання з метою діагностики засвоєння

попереднього матеріалу.

(Домашнє завдання було подане за різними рівнями складності:

середній рівень - знайти в тексті дієприслівники; достатній рівень - утворити дієприслівники від дієслів; високий рівень - ввести утворені дієприслівники в речення.)

3.2 Слово вчителя. Щоб визначити, як учні засвоїли понятійний апарат, а також характеристику дієприслівника, пропоную створити (використовуючи таблицю-підказку) усне повідомлення на лінгвістичну тему.

ДІЄПРИСЛІВНИК

незмінна форма дієслова

означає додаткову дію

що роблячи? що зробивши?

недоконаний вид доконаний вид

-учи-(-ючи-) -ши-

-ачи-(-ячи-) -вши-

обставина

3.3 3 метою самостійного визначення теми уроку, повторюємо поняття про словосполучення (добираємо словосполучення до поданих слів і записуємо їх)

що?

прочитавши ………….

звідки?

повернувшись ……..

кому?

пишучи …………………

нащо?

Присівши …………….
Під час виконання даного завдання повторили правило: написання И в кінці дієприслівників.

Утворені словосполучення - дієприслівник + залежне слово. Такі словосполучення називаються дієприслівниковий зворот.

3.4 Записування теми уроку в зошити: «Дієприслівниковий зворот, розділові знаки при дієприслівниковому звороті».

4. Засвоєння нових знань і застосування їх на практиці

4.1 Робота з підручником.

4.1.1 Вправа 133 (усно). Знайти в тексті дієприслівникові звороти, визначити чи основну, чи додаткову інформацію вони несуть. Довести, що це - дієприслівникові звороти (визначити у дієприслівників залежні слова).

4.1.2 Прочитати правило на сторінці 49. З'ясувати, що незнайоме є в правилі, про що не йшлася мова на уроці (розділові знаки при дієприслівниковому звороті та одиничному дієприслівнику).

4.2 Усна робота з реченнями, записаними на дошці.

Речення подані з вилученими розділовими знаками при дієприслівникових зворотах та одиничних дієприслівниках. Учень біля дошки розставляє коми, пояснюючи їх вживання.

1. Скінчивши діло, гуляй сміло.

2. Свистів вітер, зриваючи хмари снігу.

3. Сонце відходило на спочинок, поринаючи в рожеві хмари, немов у задуму.

4. Відступаючи, ворожі війська залишали свою зброю.

5. Люди працювали не відпочиваючи.

4.3 3 метою кращого оволодіння учнями понятійним апаратом, на дошці записаний термінологічний словник сьогоднішнього уроку:



  • дієприслівниковий зворот;

  • одиничний дієприслівник;

  • розділові знаки – коми.

4.4 Перш, ніж ускладнити завдання, застосуємо перевірку вивченого матеріалу на проміжному етапі — проміжна діагностика.

Для перевірки використовуються програмовані завдання. Учні отримують додаток №1, де вміщені речення з вилученими розділовими знаками. Кожне речення пронумероване.

Також кожен учень має «супровід учня» (довідку-підказку), де під номерами записані правила. Учні з'єднують номера речень і номера правил. Для перевірки отримують ключ.

Додаток №1 (речення подані без вилучення розділових знаків)

1. Спортсмени бігли довгу дистанцію не зупиняючись.

2. Добре підготувавшись, футболісти зайняли перше місце.

3. Переможці олімпіади, радіючи, розповідали про свої успіхи.

4. Школярі, готуючись до спартакіади, наполегливо тренувались.

5. Плавці витрачають багато сил, долаючи дистанцію.

Супровід учня.

1. Якщо дієприслівниковий зворот стоїть на початку речення, то після нього ставимо кому.

2. Якщо дієприслівниковий зворот стоїть в кінці речення, то перед ним ставимо кому.

3. Якщо дієприслівниковий зворот стоїть в середині речення, то його з двох боків виділяємо комами.

4. Якщо одиничний дієприслівник стоїть в кінці речення і відповідає на питання ЯК?, то його комою не виділяємо.

5. В усіх інших випадках одиничні дієприслівники виділяємо комами.

Для перевірки правильності виконання учням пропонується ключ до програмованого завдання (можна застосувати метод взаємоперевірки):

1 2 3 4 5

і і і і і

4 1 5 3 2


Діагностика. Якщо хтось з учнів має дві і більше помилок, отримує картку з індивідуальним завданням.

4.5 Для досягнення основної мети — самостійної побудови речень з дієприслівниковим зворотом, пропонується виконання вправ на поширення речень (додаток №2).

4.5.1 Маючи дієприслівникові звороти, доповнити речення частиною, що містить основну дію. (перше речення - усно; друге - письмово на дошці; третє - письмово самостійно).

Додаток №2.

1. Прогулюючись лісом,

2. Готуючись до уроку,

3. Прийшовши зі школи

4.5.2 За умови правильного виконання першої вправи, завдання ускладнюється. До частин речень, що містять основну дію, додати дієприслівникові звороти (перше речення - усно; друге - письмово на дошці; третє - письмово самостійно).

Додаток №2.

1. Я привітався з товаришем,

2. У вікно зазирнуло сонце

3. По місту впевнено крокує осінь

4.5.3 Вдало справившись з попереднім завданням, можна перейти до наступного етапу. З двох простих речень утворити одне, замінивши друге на дієприслівниковий зворот, (перше речення - усно; друге - письмово на дошці; третє - письмово самостійно).

Додаток №2.

1. Знання допомагає людині рухатися вперед. Воно робить її сильною.

2. З давніх часів до нас дійшли прислів'я і приказки. Вони ввібрали в себе мудрість народу.

3. Народні казки допомагали простим людям жити. Вони вселяли надію на краще майбутнє.

4.6 Пройшовши успішно всі етапи підготовки, переходимо до підсумкової роботи — творчої.

Задача цього завдання - показати вміння створювати власні висловлювання, використовуючи дієприслівникові звороти. Тема висловлювання задається: «Правила дорожнього руху».

Завдання хоч і творче, але носить різнорівневий характер. Учні, що працюють на достатньому рівні, складають речення за поданою темою. Учні, що працюють на високому рівні, намагаються скласти зв'язне висловлювання.

Для полегшення завдання пропонується наочність - картинки з сюжетами до заданої теми. Три-чотири роботи зачитуються, інші оцінюються при перевірці зошитів.



5. Підсумки уроку

Бесіда:


1 . Про яке мовне поняття довідалися на сьогоднішньому уроці?

2. Що таке дієприслівниковий зворот?

3. Як він виділяється на письмі?

6. Оцінювання

Слово вчителя. Дякую всім за урок. Всі працювали активно і створили власні висловлювання на задану тему, використовуючи дієприслівникові звороти. Кожен учень отримає оцінку за творчу роботу при перевірці зошитів (зошити збираються в кінці уроку), при цьому буде враховуватись робота на уроці.



7. Домашнє завдання

7.1 Скласти усне повідомлення на лінгвістичну тему «Дієприслівниковий зворот», використовуючи питання на с.48-49.



7.2 Письмове завдання подається за різними рівнями:

  • вправа творчого характеру - 136;

  • той, хто не зможе виконати попередню вправу, звертається до завдання 137 (вправа достатнього рівня);

  • для тих, кому важко справитись із вище заданими завданнями, - вправа 135 (вправа середнього рівня).


Каталог: uploads -> editor -> 1807 -> 92681
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації
92681 -> Україна і глобальні небезпеки
92681 -> Навчальна програма з позашкільної освіти танцювального гуртка ”Гармонія”
92681 -> Сценарії шкільних заходів морально-патріотичного спрямування День партизанської слави Вед. 1: Уже минули ті часи, Коли гула війна. З усіх країн почуєш ти: «Ура! Ура! Ура!»
92681 -> Комунальний заклад освіти середня загальноосвітня школа №12 з профільними класами
92681 -> Наказ № Про підсумки організації виховної роботи у закладі за 2013-2014 н р
92681 -> Навчальна програма з позашкільної освіти художньо-естетичного напряму гуртка «Школа мистецтв»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка