Докладно з уривком з неї



Скачати 87,39 Kb.
Дата конвертації08.03.2019
Розмір87,39 Kb.
ТипДоклад
Урок читання 4 клас

Тема. Урок позакласного читання. Оксана Караванська. Вишиванка

Мета. Познайомити з книгою Оксани Караванської «Стильна книжка для панянки» і більш докладно з уривком з неї «Вишиванка», розширяти читацький кругозір; практично познайомити з професіями модельєра-дизайнера, копірайтера, редактора, журналіста, етнографа; збудити інтерес учнів до української національної культури і традиційної народної вишиванки, розвивати творчі здібності учнів, початкові навички дослідницько – пошукової діяльності,мовлення, мислення, пам’ять; виховувати патріотичні почуття, бажання вивчати культуру рідного краю, слідкувати за своїм зовнішнім виглядом, прищеплювати бажання читати.

Тип уроку: урок-професійна майстерня.

Обладнання: Хрестоматія сучасної української літератури для читання в 3,4 класах серії «Шкільна бібліотека», укладач Стус Т.В, ілюстрації, роботи дітей, відеокліп на пісню «Вишиванка» сл. М.Сома, муз. О. Сандлера, відео «Інтерв’ю з О.Караванською», індивідуальні картки.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ.Мотивація навчальної діяльності.



1.Інтерактивна вправа «Мозковий штурм» (1)

- Що ви очікуєте від уроку? Яким хочете бачити урок?

- Я б хотіла, щоб кожен урок був для вас радісною перемогою.

- А зараз послухайте пісню і скажіть, чому буде присвячений наш урок?



2. Слухання пісні «Вишиванка» (2)

ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.

Дійсно, ми будемо говорити про вишиванки, з якими нас познайомить відома українська дизайнер-модельєр Оксана Караванська,познайомимося з її книгою «Стильна книга для панянки», побуваємо в професійній майстерні і самі спробуємо себе у деяких професіях.

ІV. Робота над темою уроку.



1. Виразне читання учнями вступної статті Оксани Караванської Ст.130 (2)

-Що формує у людини читання?

-Коли Оксана Караванська почала читати?

-Чому письменниця полюбляє читати?

-Яку, на вашу думку, книгу авторка називає «правильною»?

2. Знайомство з Оксаною Караванською і її книгою «Стильна книжка для панянки».

- Ким же стала Оксана Караванська?

-Так, вона стала одною із самих відомих українських дизайнерів-модельєрів, а пізніше і письменницею, коли написала книгу «Стильна книжка для панянки» ( ілюстрація)

3.Перегляд відео «Оксана Караванська видала дитячу книгу про моду»(2)

- Що спонукало видатну дизайнерку написати дитячу книгу про моду?



4.Проект « Професійна майстерня»

- Перш ніж книга дойде до читача, над нею працює дуже багато людей різних професій. З деякими ми сьогодні познайомимося. Презентуємо наш проект «Професійна майстерня».

-Прочитайте із словничка, хто ж такий копірайтер?

Копірайтер – людина, яка пише тексти для реклами чи презентації.

Щоб про книгу дізналися, треба її представити людям, тобто зробити рекламу.



А) «Копірайтери» (2)

Презентація роботи 1 групи учнів, які розігрують рекламний ролик про книгу «Стильна книжка для панянки»



Автор. Зустрічаються подружки Катря, Орина і Варя біля вітрини книгарні. Катря одягнена у вишиванку.

Орина. – Привіт, Катрусю! Що це ти одягла вишиванку, сьогодні ж не свято?

Катруся. – То й що, я часто одягаю вишиванку. По-перше, це красиво, по-друге патріотично, а по-третє, це модно.

Варя. – Хто це тобі сказав, що носити вишиванку модно? Адже її носили ще наші прабабусі?

Катруся. Таку пораду дала мені відома українська дизайнерка Оксана Караванська.

Орина.Ой, тримайте мене, зараз від сміху помру, ну ти і фантазерка! Так таки сама тобі і сказала!

Катруся. Ні, звичайно! Я просто прочитала її нову книгу «Стильна книжка для панянки». Та ось вона, подивіться, у вітрині магазину стоїть. З неї я дізналася, що вишиванку модно носити з джинсами.

Варя. Ой, як цікаво, а що ти ще з неї дізналася?

Катруся. – Я дізналася про історію моди, про різні стилі моди. А найголовніше, це поради, як підкреслити свою індивідуальність і не бути ні на кого схожим, тобто як сформувати власний імідж.

Орина. Ой, я теж хочу прочитати цю книгу!

Варя. І я! Ходімо скоріше до книгарні купувати книгу!

Всі. Ходімо!



Автор(Сава) – Любі друзі! А ви хочете більше дізнатися про моду ? Тоді читайте книгу Оксани Караванської «Стильна книжка для панянки»!

- Я сподываюсь, ви вже зацікавилися книгою О.Караванської?

б) «Редактори» (2)

-Перед виданням книгу перевіряє редактор, і найчастіше він пише анотацію на неї.

- Прочитайте у словничку, що таке анотація?

Анотація — короткий виклад змісту книги, де враховується її призначення, цінність, направленість.

Анотація — візитна картка книги. Виходячи зі змісту цієї характеристики людина вирішує, купити книгу чи ні, взяти її в бібліотеці або поставити назад на полицю. 

Презентація роботи 2 групи, які готували анотацію на книгу Оксани Караванської.

Що таке мода? Як доречно вбратися на дискотеку чи до школи, з чим носити вишиванку ? Як через одяг можна виявити себе і водночас почуватися невимушено? На ці та інші дівочі запитання відомий модельєр Оксана Караванська дає відповіді у своїй «Стильній книжці для панянок». А водночас розповідає про цікавинки з історії моди та кумедні епізоди власного дитинства.

в) «Журналісти» (4)

Презентація роботи 3 групи учнів, які готували питання по книзі Оксани Караванської «Стильна книжка для панянки».

«Журналісти» ведуть бесіду з учнями класу.

1 журналіст.

-Чи впливають на моду події, які відбуваються у країні? Наведіть приклад?

-Хто ввів найбільші зміни у моді у ХХ столітті?

2журналіст


  • Хто і навіщо першим придумав джинси ?

  • Чому Оксана Караванська не радить дівчаткам носити Джинси-бедрівки?

3 журналіст

-Які чотири ключові стилі в одязі ти знаєш?

-Який стиль найбільше тобі імпонує?

4 журналіст

-Що таке кринолін?

-Чому зачіски доставляла модницям з далекого минулого багато неприємностей?



Г) «Модельєри-дизайнери» (3)

Презентація роботи учнів 4 групи – демонстрація малюнків своїх моделей вишиванки.



Фізкультхвилинка.(1)

Д) «Мовознавці - етнографи» (5)

Етнограф – фахівець, який вивчає культуру, звичаї, життя народу.

Учні 5 групи презентують «Легенду про вишиванку». Переказ легенди .



Легенда про вишиванку

Був час, як почав на землі люд вимирати. Від якої хвороби, того ніxтo не знав.

Втікали люди з сіл у ліси. Та слідом за ними гналася хвороба.

А жила собі в селі над Дністром бідна вдова Марія. Забрала пошесть у неї чоловіка й п'ятеро дітей. Лише наймолодша Івaнкa ще здорова. Вартує мaтіp за донечкою, як за скарбом найдорожчим.

Але не вберегла... Почала сохнути Івaнкa, їсти не хоче, а тільки п’є, блідне, тане на очах.

Одного вечора до хати прийшла якась бабця старенька.

— Що, помирає остання? А могла б жити!

Аж кинулася Марія:

— Як? Бабуню сердечна, як Бога благаю, спаси, порятуй найменшу.

Стара мовила:

— Повідаю тобі тайну тієї страшної хвороби. Але присягни, що не розкажеш нікому. Дитям присягай!

— Присягаю... Донечкою!

— Знай, послав чорну Смерть Господь Бог. Грішників багато зросло. Сказав Бог умертвляти всіx, на кому нема хреста. А чорти втішилися і всіx, на кому не видно хреста, убивають. Що їм до людських душ? Дам тобі раду... Виший на рукавах, на пазусі і всюди хрести. Та ший чорні або червоні, щоби здалеку чорти бачили... Але не кажи нікому більше, бо смерть доньки прийде на очах...

Вже за годину червона і чорна мережки оперезали дітячу сорочечку. Світять до сонця хрести і хрестики. І собі нашила. А донечка здоровшала щодень і просила маму:

— А виший іще терен... А калину...

З тим вже Івaнкa здорова: і скаче, і сміється, і співає. А мамине серце стискається від болю, як бачить, що інші діти помирають.

Змарніла Марія, аж світиться. Все пестить і цілує доньку, а думи в голові, як хмари чорні.

...А люди мруть... Не витримала. Від хати до хати бігала розпатлана і страшна:

— Шийте, шийте хрести... Вишивайте... Будете жити! Рятуйтеся!

Люди замикалися в xaті. Не вірили.

Марія взяла на руки Івaнкy і побігла до церкви. Обцілувала Марія дитину і мовила до людей:

— Не повірили! Та дітей мeні ваших шкода..., — на тім зірвала з Іванки сорочечку вишиту.

Дитина на очах зчорніла і померла.

— Шийте, вишивайте сорочки дітям і собі, — та й впала мертвою біля доньки...

З того часу відійшла хороба за ліси й моря. А люди ходять у вишиванках. Потім вже не стало потреби у вишитих хрестах. Та мaтepі навчили дочок, а дочки своїх дочок, і вже ніxтo не обходився без вишитої сорочки.

Носять оту красну одіж і понині.


-Ця легенда підтверджує, що сорочка-вишиванка за народними віруваннями є оберегом. Звернемося до уривку з книги О.Караванської «Вишиванка»

5. Аналіз змісту статті О.Караванської «Вишиванка» з вибірковим читанням. (3)

-Як пояснює авторка , чому вишиванка, вишита вручну, є оберегом?

-Як ви вважаєте, чи в давнину жінки були модницями, хотіли відрізнятися одна від одної? Чим? Прочитайте.

-Від чого залежить традиційна українська вишивка?

-Якщо раніше вишивали сорочки вручну, то як можуть виглядати сучасні вишиванки?

- З якими новими словами ви познайомилися, читаючи статтю?

- У якому стилі написаний текст: науково-популярному чи художньому?

6. Робота в групах. Інтерактивна гра « Впізнай вишиванку» (5)

Читання і переказ уривків про вишивки різних регіонів: гуцульська, буковинська, подільська, полтавська, бойківська.(Ст.131-132)

(На дошці фотографії вишиванок різних регіонів)

Відповідач від кожної групи повинен знайти свою вишиванку і пояснити словами тексту, чому він так вважає.



7. Робота над віршем Василя Дерія «Одягнімо, друже, вишиванки…» (4)

А)Читання «Хором» .

Одягнімо, друже, вишиванки —
Наш чарівний український стрій.
Не для когось, не для забаганки,
А для себе, вірний друже мій.

Одягнімо вишиванки, друже,


Як одвічний предків талісман.
Хай не буде серед нас байдужих
І один в нас буде отаман.

Одягнімо в свята і неділі,


В будень, за потреби, одягнім
І відчуєм — вороги безсилі
Зруйнувати український дім.

Одягнімо вишиванки, друже,


Хай побачить українців світ —
Молодих, відважних, дужих,
У єднанні на сто тисяч літ.

Василь Дерій

б) Словничок

Український стрій – одяг;

Талісман – оберіг.

В)Бесіда.

-Яким почуттям пронизаний вірш?

- До чого призиває нас поет?

- Чим є для українців вишиванка? (етнічним одягом,символом, оберегом, душею народа)

V. Підсумок. Рефлексія(3)

- Які почуття ви зараз відчуваєте?

- Які плоди принесла ваша робота для вас? Чи все вдалося?

- Чи захотілося вам носити вишиванки?

VІ. Домашнє завдання. Прочитати байки Езопа.

Олексієво-Дружківська загальноосвітня санаторна

школа-інтернат І-ІІІ ступенів №13 Донецької облради

Урок читання 4 клас

Тема. Оксана Караванська.Вишиванка.


Підготувала вчитель початкових класів Безкоровайна Т.В.

2016-2017 навчальний рік
Каталог: doc -> files -> news -> 613
news -> Антарктида льодовий материк планети
news -> Тетяна Іллівна Ящишин викладач вищої категорії образотворчого мистецтва
news -> Положення про опорний загальноосвітній навчальний заклад в питань роботи з основ здоров’я Загальні положення
news -> Тема майстер-класу: використання хмарних технологій у навчанні англійської мови. Мета: Освітня
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
613 -> Початок промислового перевороту на українських землях


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка