Довідка-характеристика історичного (широкого історичного профілю) музею «Шляхами героїв, шляхами батьків»Скачати 172.07 Kb.
Дата конвертації23.03.2017
Розмір172.07 Kb.
Довідка-характеристика
історичного (широкого історичного профілю) музею

«Шляхами героїв, шляхами батьків»

при Піддубненській загальноосвітній школі І-Ш ступенів

Великоновосілківського району Донецької області

Музей «Шляхами героїв, шляхами батьків» при Піддубненській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів функціонує 40 років.

Згідно з Положенням МОН України статус музею отримано у 2006 році (Свідоцтво управління освіти і науки облдержадміністрації № 155 від 12.01.2006 р.).

Велика заслуга в створенні музею належить учителю-ветерану Лизько Галині Андріївні (1975-1976 рр.), учителю української мови та літератури Подкуйко Тамарі Йосипівні (1976-2006 рр). З 15.04.2006 року наказом по школі № 17-к від 15.04.2006р. керівником музею призначено Кравченко Аллу Олексіївну, бібліотекаря школи (бібліотечний стаж 20 років у Піддубненській школі).

Музей розташований у двох кімнатах загальною площею 45 кв.м має спеціальне затемнення та постійний температурний режим, достатню ступінь захисту експонатів від забруднення, вологості, механічних пошкоджень та збереження від крадіжок. При музеї існує фондосховище площею 8 кв.м – архівний накопичувач та схрон для експонатів та одиниць збереження, які тимчасово не приймають участь в діючих експозиціях, постійно використовуються для оформлення пересувних виставок.

Музей «Шляхами героїв, шляхами батьків» постійно поповнюється та збагачується експонатами у ході проведення походів, екскурсій, експедицій. Радою та керівництвом музею, відповідно до його статусу, ведеться дослідницька та пошукова робота, приймається участь у районних та обласних заходах. За 2007-2014 роки було здійснено 16 краєзнавчих походів, експедицій та екскурсій, що охопили 6 населених пунктів Великоновосілківського району.

Внаслідок чого було передано в музей 85 історичних експонатів, зроблені відеозйомки спогадів ветеранів Великої Вітчизняної війни та праці і свідків голодомору 1932-33 рр.

На базі музею за останні два роки було проведено: • уроків історії України, краєзнавства для 5 та 11 класів – 26;

 • лекцій для педколективу школи, батьківського комітету, учителів історії та географії районного відділу освіти – 18

 • екскурсій для учнів та мешканців села – 67;

 • зустріч с місцевими поетами – 2;

 • зустріч з протоієреєм Димитрієм Свято-Мариниського храму с.Комар.

 • традиційні зустрічі з ветеранами війни Остренко О.П., Агєєвим Д.О., Палієм О.С. учителями-ветеранами – першим директором школи Циганковим Є.Д., Тесленко О.П. та свідком голодомору Литвишко Н.Г. – 6; старожилами села Олійником В.Г., Лагутою І.П., Мельник Л.О.- 3

На базі музею Піддубненської ЗОШ І-Ш ступенів Великоновосілківської районної ради проводяться методичні семінари директорів шкіл, вчителів історії, географії, керівників музейних кімнат та кутків, відповідальних за туристсько-краєзнавчу роботу, обмін досвідом роботи, науково-практичні конференції , зроблені відеозйомки музею для висвітлення роботи, передачі досвіду роботи на засіданні колегії райдержадміністрації.

Пошуковці йдуть шляхами бойової та трудової слави старших поколінь. За всі роки роботи музею був зібраний великий матеріал: листи з фронту, фотографії, документи, спогади про загиблих воїнів, особисті речі, матеріали про трудову славу земляків.

Лише за літо 2007 року музей був повністю реконструйований, розширений до двох кімнат, поповнений експонатами. Було отримано на зберігання 535 речей та документів, наслідком чого на 01 вересня 2014 року в музеї налічувалося 938 експонатів та 1120 одиниць збереження, з них 520 розташовані у діючих експозиціях. За своїм профілем музей поєднує історичний, краєзнавчий, мистецький, етнографічний напрями тощо, тому й носить назву історичного (широкого історичного профілю) .

Музей має 4 розділи:І - „Історія школи” включає експозиції:

 • «Це починалося так…» - матеріали про початок будівництва школи та його закінчення.

 • «Серце віддаю дітям» матеріали про першого директора школи – Циганкова Євгена Денисовича, першого завуча – Тесленка Андрія Ілліча та перший склад педагогічного колективу школи. Перелік усіх директорів та завучів, які працювали з першого дня відкриття школи до сьогоднішнього. Також фото теперішнього директора школи Сургучова Віктора Васильовича, завуча Гнибіди Олени Анатоліївни та педагогічного колективу школи, які постійно допомагають удосконаленню роботи музею.

 • «Школа - наше життя» - поіменний список усіх учителів–предметників, які працювали протягом існування школи, з якого часу та по який. Вислів – «Якщо твої плани розраховані на віки – виховуй дітей» - повністю відповідає змісту життя цих людей.

 • «Наші випускники» - випускники з першого випуску до сьогодення. Сторінка кожного випуску заповнена рукою класного керівника. На стенді є прізвища учнів, якими гордиться школа – це випускники, що закінчили школу з Похвальними листами, золотими та срібними медалями, що досягли великих успіхів у навчанні та в роботі після закінчення школи.

 • «Самоврядування» - відображає внутрішнє шкільне життя (діяльність учнів у школі протягом усього навчання). У минулому - це урочистий прийом їх у жовтенята, піонери, комсомол та матеріали про сучасне самоврядування.

Збережені та експонуються піонерська та комсомольська атрибутика, предмети навчання минулих років.

П - Розділ - «Шляхами героїв – шляхами батьків» присвячений героям Великої Вітчизняної війни.

В дні святкування Дня Перемоги, визволення Донбасу, району, села від німецько-фашистських загарбників, Дня захисника Вітчизни, Дня юного антифашиста відвідувачі музею знайомляться з земляками, які захищали Батьківщину від фашистських загарбників і частина з них віддавала своє життя за мир та спокій на нашій землі. Робота розділу проводиться у рамках Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції учнівської та студентської молоді «Шляхами подвигу і слави» та обласної історико-патріотичної акції «Вахта пам’яті».
Заслуговує уваги матеріал експозиції про Плиса Івана Петровича, який народився у селі Піддубне у 1922 році , випускника школи 1938 р., в січні 1941 року був призваний на фронт. У роки війни служив на ескадронному есмінцю «Сообразительный», який зробив 218 виходів у море, підтримував війська приморських фронтів, перевозив транспорт, солдат, поранених, дітей та жінок із Севастополя та Одеси.

Іван Петрович нагороджений двома орденами Великої Вітчизняної війни, медалями: «За оборону Одеси», «За оборону Севастополя». У мирний час працював на трудовому фронті, знаходився на заслуженому відпочинку .

Стенди розповідають про мужність, відвагу та героїзм, який проявили під час війни моряки Чорноморського флоту.
Викликає цікавість у відвідувачів музею матеріал стенду про двох друзів дитинства Ваню Прудиуса і Стьопу Лацько. На музичному інструменті (балалайці) читаємо імена «ВАНЯ» та «СТЬОПА» , висічені їхніми руками ще в мирний час. Експонат переданий батьком Стьопи Іваном Спепановичем Лацько. Та рано обірвалося життя двох друзів: Іван Прудиус загинув на полях Донбасу на початку війни, Степан Лацько 9 березня 1945 року - у Берліні. Високо оцінена бойова мужність Степана, він посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки. Похований на чужій німецькій землі. У музеї знаходяться листи з фронту Степана Лацько, передані батьком Іваном Спепановичем Лацько у 1969 році..

У експозиції «Солдатські листи» знаходяться унікальні експонати: оригінали листів з війни земляків, оригінали «похоронок», листи командирів відділень, в яких воювали та помирали від ран наші солдати – батьки, чоловіки, сини, посвідчення про надання грошової допомоги родині жителя села воєннозобов’язаного Бондаря К.П. видане у 1943 році, передане у музей донькою Бондарь Катериною Костянтинівною у 2006 році.


У рамках Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції «Шляхами подвигу і слави», оновлена експозиція про Івана Самсоновича Циганка, який приймав участь у боях під м. Києвом , голови радгоспу, який у 1941 році пішов на фронт і доручив зберегти прапор СРСР, вручений радгоспу у 1941 році на сільськогосподарській виставці, своїй сусідці Остренко Анастасії Нестерівні. Вона зберегла прапор: замотала у клейонку і сховала в колодязі, зробленому із каменя. Коли село було звільнене від німецько-фашистських окупантів, 13 вересня 1943 року, Анастасія Несторівна винесла це знамено і на мітингу у центрі села вручила керівництву радгоспу, сказавши: «Мені довірили зберегти знамено, і я повертаю його.»

Мужність та відвагу проявив Іван Циганок у час війни. У листопаді 1943 року, звільнюючи під Києвом село Бишев, старший лейтенант Циганок увів у бій порідівшу роту солдат… У жорстокому бою на одній із вулиць села його було вбито. На його честь в селі Бишев названа вулиця, на якій він загинув. І в Піддубному є вулиця Івана Циганка. Це вулиця, на якій він народився і де пройшло його дитинство.

Через 25 років після війни дружина з донькою та онуком побували на могилі чоловіка та батька. У селі Бишев саме в той час встановлювали памятник на братській могилі загиблим воїнам-героям.
З гордістю розповідають екскурсоводи музею про учня школи, земляка Циганкова Дениса Івановича – організатора перших колективних господарств. Він працював редактором газети «Политотделец», потім в газеті «Ленінський путь». У 1941 році добровольцем пішов на фронт. Він учасник Сталінградської битви. У 1943 році при наступі на Кінінсберг Денис Іванович загинув. За мужність та відвагу Циганок Денис Іванович нагороджений орденом Вітчизняної війни І ступеня.

З особливим інтересом розповідають екскурсоводи про учня школи - Василя Івановича Шашко, який народився 1919 року в сімї бідняка, закінчив 7 класів, працював у радгоспі на тракторі. У 1933 році вступив до ФЗУ м. Донецька, працював на заводі, без відриву від виробництва вчився літати на літаку в спортивному клубі при Донецькому аеродромі. Як гарного робітника і відмінного учня його послали в військове льотне училище в м. Іваново .«Ваш сын пропал без вести…» у 1942 році прийшла звістка батькам. Та все ж теплилася надія знайти сина. Через 20 років прийшов лист батькам від керівництва сільської ради селища Пятницького Дубровського району Брянської області, у якому було написано, при яких обставинах загинув їх син – льотчик Василь Іванович Шашко.

У повітряному бою під Брянськом літак, яким керував Шашко, був підбитий фашистським винищувачем. Літак врізався в болото, а ранений Василь Іванович Шашко вирішив пробиратися до своїх. Фашисти атакували льотчика. Нерівний бій вів Василь Іванович з фашистами, дорого вони поплатилися за його смерть: 20 убитих солдат і офіцерів залишилося на полі бою. Та не здався наш герой живим, пістолет з останньою кулею він приклав собі до виска.

Місцева учителька В.Коржачова з підлітком С.Ратниковим поховали Василя Івановича Шашко на полі бою, зберегли його документи.

У 1962 році прах Василя Івановича Шашко був перевезений на батьківщину в село Піддубне і перехований в центрі села біля памятника загиблим воїнам-односельчанам.

Ш Розділ музею «Моя земля, земля моїх батьків» включає експозиції:

- «Учителі в історії села» - матеріали про учителів школи ЗАВИДОВСЬКОГО Костянтина Олександровича, який з 1943 по 1978 рік працював учителем початкових класів у Піддубненській неповній середній школі. За роки життя приймав активну участь в суспільному житті школи та села. Був доброю, чуйною людиною. Неодноразово обирався депутатом сільської ради, працював редактором стінної газети «Світ» радгоспу «Овочівник». У музеї знаходяться його музичні інструменти – балалайка та баян, передані у 1985 році дружиною Завидовською Н.П. За ініціативою ради музею рішенням Піддубненської сільської ради нова вулиця села названа його іменем - вулицею Завидовського.ТЕСЛЕНКО Андрій Ілліч - ветеран Великої Вітчизняної війни 1941-45 рр. учитель фізики, завуч школи з 1969 по 1975 рік. Андрій Ілліч був самим активним членом комісії по будівництву школи, саме йому завдячуємо, що будівництво школи розпочалося і закінчилося. Він зберіг усі документи, що стосувалися будівництва школи. Був гарним учителем, чесною, чуйною, тактовною людиною. Саме про нього можемо сказати так: «Не горюйте, что потеряли, радуйтесь, что жил…».

До документів, які відносяться до освіти, належать документи дореволюційного періоду – це свідоцтво про закінчення земського начального народного училища жителем села Піддубне – Сіденко Дмитром Гордійовичем у 1914 році, передане Сіденко Катериною Каленівною у 2007 році та Похвальний лист, виданий Іванівською церковно-приходською школою «за благонравное поведение и отличные успехи в науке» Тур Софії Іллівні у 1916 році, переданий у музей Тур Петром Павловичем у 1974 році.

На вітрині розділу знаходиться перше покоління калькуляторів – рахувальна машинка «Фелікс» та друкарська машинка, фотоапарат, якому уже понад 50 років. Поряд знаходяться документи радгоспу «Мир»: Акт на вічне користування землею, Книга Пошани, папки «Наші люди – гордість села», історії сіл Карла Маркса та Піддубне, «Біль Чорнобиля», «Голодомор в Україні 1932-33 рр.».

- Експозиція «Чорнобиль атомний…» включає інформацію про наших жителів, які приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АС. Це – Підкаура Віктор Володимирович, який був водієм, возив каміння на перекриття річки Прип’ять, Мороз Лариса Іванівна, що була медичним працівником, обстежувала ліквідаторів аварії, Дядик Віктор Михайлович, який працював на самій станції. Всі вони мають державні подяки за роботу по ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Віктор Михайлович надав у музей фото четвертого енергоблоку, якого тепер немає, та дозиметр - прилад для вимірювання радіації навколишнього середовища.

- Експозиція «Дитинство, опалене війною» включає історичні матеріали про дітей війни: Куценка Олексія Федоровича, КуценкоГалину Федорівну, Тесленко Ольгу Пилипівну. Вони у роки війни жили у селі, працювали у полі, возили хліб на елеватор, доглядали худобу, працювали нарівні з дорослими. Тяжкі турботи лягли на плечі 10-14 річних дітей. Вони не мали змоги навчатися в школах. Більшість сімей втратили батьків. Нарівні зі старими та жінками діти війни працювали під гаслом – «Все для фронту, все для перемоги», «Крепче тыл, крепче передовая». Своєю працею вони внесли великий вклад в перемогу над фашизмом та добилися кращої долі для своїх дітей та онуків.

Створена експозиція «Колосок пам’яті», яка присвячена землякам, свідкам голодомору. Проведена акція «33 хвилини», написані учнями реферати, творчі роботи.

ІУ - Розділ етнографічний .


 1. «Хліб усьому голова» - (серп; 2 ціпа, дерев’яні граблі, 2 крупорушки, ступа, ночви під опару) ;

 2. «Побут на селі» - (2 види прасок, рубель зі качалкою, праник, посуд 5 видів: керамічний, дерев’яний; родинні фотографії та інше);

 3. «Православ’я - головна релігійна течія села» - (фотографія церкви, 2 ікони, молитовник, книги);

 4. «Історія тканини та вишивки» - ( ткацький станок, мотовило, прядка, рушники з домотканого полотна, білизна, стежки, ліжник, вишивки);

 5. «Макет української пічі та до пічі» - ( ухвати, лопати під хліб, кочерга, чавун);

 6. «Одяг українських селян» ( чоловічі та жіночі вишиванки, 2 спідні жіночі сорочки, 2 давні жіночі хустки та інше).

На базі розділу проходить:

 • систематичне вивчення і використання елементів народознавства;

 • вивчення традицій, звичаїв, обрядів, використання народної творчості;

 • зв’язок із сучасним життям;

 • духовний пошук.

Постійну та особливу увагу музейна рада та керівництво музею приділяють збиранню, опису, представленню та збереженню оригінальних, унікальних, рідкісних історичних експонатів, яких у музеї 60, вони знаходяться у доброму стані та реставровані в хронологічному порядку.

до оригінальних, унікальних експонатів відносяться:

 • прапор 1941 року, виданий радгоспу «Жовтень» за гарну роботу;

- плуг кінця ХУШ ст., яким обробляли землю переселенці з Таврійських земель;

- рубель та качалка 1897 року з підписом « для Т.Лобода»;

 • скриня 1920 року, дана в придане жительці села Яцурі Меланії Петрівні;

 • ткацький верстат початку ХХ ст., на якому ткали доріжки жителі села;

 • ікона Миколая Чудотворця , кінця ХІХ ст.;,

 • домоткані рушники 1896,1910 років з весільного посагу місцевих жителів Єфременко О.П. та Суліми Є.Ф.

 • тринадцять фотографій 1933 року з життя радгоспу ім. Ворошилова;

 • 7 солдатських листів–трикутників 1943-1944 рр.;

 • особисті речі солдата Остренка Анатолія Пантелейовича (посуд для бриття, фляга скляна, саперна лопата, металева кружка, ложка) 1942 року;

 • свідоцтво про закінчення земського народного училища Сіденком Дмитром Гордійовичем 1914 року та інші.

Робота музею «Шляхами героїв, шляхами батьків» організується на принципах самоврядування. Його керівним органом є рада музею, що складається з 12 чоловік ( 7 учнів, 2 педагогічних працівників та 3 місцевих жителя і опікунська рада – голова сільської ради, вчитель-пенсіонер, приватний підприємець)

При музеї організовано підготовку громадських екскурсоводів із числа учнів Піддубненської школи, працює гурток пошукової роботи «Спадкоємці Перемоги» .

Музей містить всю документацію відповідно Положення про музей при закладі освіти і науки, затвердженого Міністерством освіти і науки України.

Радою музею регулярно й акуратно ведеться інвентарна книга (та акти) обліку отриманих і повернутих музеєм експонатів із шифровкою, короткими історіями їхнього отримання, з домашніми адресами колишніх їхніх власників і здавачів.

Керівництво музею забезпечило якісну участь шкільних краєзнавців у Всеукраїнських і обласних акціях , операціях, рухах «Мій край – моя історія жива», «Пізнай свій край», « Збережемо пам’ять про подвиг», «Вахта пам’яті», «Зі шкільної парти на фронт», «У війни не жіноче обличчя», «Дитинство, опалене війною», «Твої визволителі, Донбас», «Шляхами подвигу і слави», «Законом шанови і любові», «Голодомор очима дітей», «Колосок пам’яті», «33 хвилини», «Війна в долях учнів та вчителів Донеччини», »Шляхами партизанської слави та підпільного руху Донбасу», «Запали свічку».

Оформлена експозиція – «Пошуки та знахідки»: «Дорогами війни через 60 років» - історія пошуку братської могили батька донькою Куценко Г.Ф.. Завдяки Книзі Пам’яті України (10 том) було знайдено місце поховання жителя села Рухлін Ф.Д., і донька через 60 років відвідала могилу свого батька.

В експозиції «Тканини та вироби» з’явилося: 10 м домотканого полотна 1930 р; маслобийка 1946 р., коромисло 1940 р., ступа – 1930 р.; домотканий рушник 1896 року (з весільного посагу Єфременко Ольги Петрівни) скатертина з домотканого полотна 1917 року ( з весільного посагу Зубченко Уляни Федорівни)

Робота Ради активістів музею знаходить постійне відображення в публікаціях періодичної преси: районних ( «Сільський край»), обласних («Донеччина», ).

Історичний (широкого історичного профілю) музей «Шляхами героїв, шляхами батьків» при Піддубненській ЗОШ постійно підтримує міцні зв’язки з Радою ветеранів Піддубненської с/ради (Гуріненко Ю.І. та Лагута І.П.) та районним історично-краєзнавчим музеєм, Радами музеїв при Нескученській загальноосвітній школі Великоновосілківського району . Рада музею постійно наглядає за пам’ятниками загиблим воїнам в селах Піддубне, Новохатське, Карла Маркса та могилою льотчика-героя Шашко В.І. Разом з Радою ветеранів налагоджено постійне шефство над ветеранами війни та праці.

На основі матеріалів музею учні та вчителі пишуть творчі роботи, реферати, наукові роботи, лекції, готують бесіди, з якими виступають у класах на уроках, виховних годинах, на обласних та районних рівнях: науково-практичних конференціях, методичних об’єднаннях.

Створений відеофільм «Моя історія жива» про місцеву жительку, свідка голодомору 1932-33 рр. Литвишко Ніну Гордіївну, 1917 р.н.. мультимедійну презентацію музею, відеозаписи спогадів ветеранів війни Олійника В.Г., Агеєва Г.О., Палія О.С., відеофільми проведених зустрічей учнів школи з капітаном І рангу Горбаненко В.І. та місцевими поетами. До 1020-річчя хрещення Київської Русі зроблений відеозапис зустрічі з протоієреєм Димитрієм Свято-Марининського храму с.Комар.

Відеозаписи використовуються на виховних годинах, уроках народознавства, трудового навчання, етики, історії, географії, екскурсіях, позашкільних заходах, при написанні творчих робіт учнями школи тощо.

Музей постійно відвідують учні школи, гості, земляки, представники райдержадміністрації, керівництво районного відділу освіти, учні та вчителі з інших шкіл району.

Активістами музею були учителі-ветерани Лизько Г.А.,Хижняченко Г.Л., Подкуйко Т.Й.

Музей у школі - це єдиний центр, який об’єднує зусилля школи, сім’ї та громадськості в історико-патріотичниму, військово-історичному, естетичному, національному, культурному вихованні підростаючого покоління, молоді, жителів села.

У 2010 році активістами музею створена нова експозиція «Звеличені працею», до якої увійшли матеріали про ветеранів праці, земляків, нагороджених державними нагородами.

За ініціативою членів ради музею з головою Ради ветеранів Лагутою І.П., при фінансовій допомозі голови ВАТ «Перебудова» Головка С.В., встановлено пам’ятник на братській могилі загиблих односельчан у с.Карла Маркса.

У 2011 році в рамках Всеукраїнської молодіжної акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти» була проведена операція «Ми пам’ятаємо їх імена» - активістами музею видана Книга Пам’яті села, до якої увійшли матеріали шкільного музею, зібрані зі свідчень 20 очевидців подій та родичів загиблих, документи Піддубненської сільської ради, які раніше не публікувалися в ЗМІ.

У 2011-2012 роках учні прийняли участь у обласному конкурсі «Люби і знай свій рідний край» по створенню екскурсійного маршруту «Моя історія жива». Матеріали проведеної роботи увійшли до мультимедійного контенту курсу «Донеччинознавство».

Так у 2012 році учні школи – Морозова О., Моргун Н., Сердюк А. під керівництвом учителя географії Гнибіди О.А. стали переможцями у заочному турі Міжнародного конкурсу з українознавства та отримали цінні подарунки та дипломи лауреатів за участь у очному турі конкурсу.

Диплом П ступеня отримала група активістів музею за участь у Всеукраїнському конкурсі «Моя Батьківщина –Україна» у номінації «Духовні скарбниці мого роду». Керівники Гнибіда О.А., Кравченко А.О.

Активісти музею прийняли участь у Всеукраїнській експедиції учнівської та студентської молоді «Моя Батьківщина – Україна» в номінації «Славні імена земляків». Зібрали матеріал про знаменитого земляка - повного кавалера ордену Слави Гуржія Ф.П

Стали лауреатами обласного конкурсу «Творча юнь Донбасу» активісти музею, учні школи Морозова О., Моргун Н., Сердюк А. (Керівник Гнибіда О.А.)

Група учнів школи взяла активну участь в обласному конкурсі «Гордість Донбасу» по створенню віртуальної подорожі по вже названому екскурсійному маршруту, учні стали лауреатами.

Протягом 2010-13 рр. за музейними матеріалами було підготовлено якісні дослідницькі роботи учнів за темами: «Звичаї та обряди у селах Піддубненської сільської ради…», «Славні імена земляків», «Летять журавлі», «Із батьківської криниці», «Зі шкільної парти на фронт», «Донбас у ІІІ тисячолітті» тощо.

У травні 2013 року учні школи прийняли активну участь у підготовці проектів медалей «Вклонимось героїзму солдат Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.»,

У грудні 2013 р. підготували творчий збірник «З повагою і гордістю до захисників Вітчизни. Слава синам України».

У грудні 2013 року учень 10 класу, Ігнатченко Станіслав, активіст загону «Спадкоємці Перемоги» зробив авторську роботу на конкурс мультимедійних проектів «Врятувати від забуття». Відправлено відеоролик «Чорні сторінки історії України».

За участь у обласному конкурсі туристсько-краєзнавчих об’єктів «Мій рідний Донбас», ІІ місце отримала група учнів (Керівники Гнибіда О.А., Кравченко А.О.)

За активну роботу зразковий музей «Шляхами героїв, шляхами батьків» нагороджено нагрудним знаком «65-років визволення Донбасу», Почесною грамотою управління освіти і науки Донецької облдержадміністрації за участь в обласній операції «Законом шанови та любові» в рамках Всеукраїнської історико-краєзнавчої акції «Шляхами подвигу і слави» - 2012 р., у 2013 році за активну участь у обласній історико-патріотичній акції «Вахта пам’яті», учні школи та активісти музею отримали цінний подарунок – фотоапарат від Управління освіти і науки Донецької облдержадміністрації.


Директор школи В.В.Сургучов
Керівник А.О.Кравченко
13.01.2014р.

Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка