Гармонія та краса модернізму в музичному мистецтві



Скачати 194.63 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації20.06.2018
Розмір194.63 Kb.
  1   2
Мистецтво, 9 клас

Урок 13

Тема: Гармонія та краса модернізму в музичному мистецтві.

Пауль Гіндеміт, Сергій Прокоф’єв, Микола Леонтович, Ігор Стравінський – творці модерну в музиці.

Практична робота: створення музичного альбому з творів модерністського стилю.

Мета: Ознайомити учнів з творчістю композиторів – модерністів Паулем Гендемітом, Сергієм Прокоф’євим, Миколою Леонтовичем, Ігорем Стравінським.

Розвивати вміння учнів аналізувати музичні твори, виявляти характерні риси кожного композитора.

Виховувати цікавість до музики модернізму.

Тип уроку: урок уведення в тему

Обладнання: комп’ютер, мультимедійна дошка, проектор, баян, камертон, презентація до уроку.

Хід уроку:


  1. Організаційний момент. Мотивація до навчання

  2. Актуалізація опорних знань учнів

  3. Подача нового матеріалу

В епоху модернізму «Популярна» музика розглядалася як другорядна по відношенню до більш «вагомих» жанрів. Філософія постмодерну, однак, поставила під сумнів правомірність і прийнятність розподілу культури на «високу» та «низьку».

Третій виток постмодерної музики пов'язаний із фундаментальною зміною уявлень щодо того, «про що» має бути музика. Із ствердженням постмодернізму стверджувалась ідея про те що «музика є сама про себе». Стильові алюзії і цитати стали не тільки технічним прийомом, але сутнісною стороною музики, перерісши з можливості в потребу. В цьому також знаходимо відхід від модерної парадигми, що вбачає основними елементами музичного мистецтва такі первісні елементи як інтонація, ритм і мотиви — постмодернізм вважає основним предметом мистецтва медіапотоки, промислові об'єкти, та окремі жанри. Іншими словами, постмодерн зводить роль мистецтва до коментування споживацької спільноти та її продуктів, відмовляючись від модерного прагнення осягнути «реальність» всесвіту в його фундаментальних формах.



Пауль Гіндеміт.

Народився у Ганау-на-Майні у сім'ї робітника. У дитинстві вчився грати на скрипці. У 1905 році з сім'єю переїхав до Франкфурту-на-Майні, де з 13 років працював в оркестрах й одночасно вчився в консерваторії студіюючи композицію та скрипку. В 1915—1923 роках працював концертмейстером оперного театру у Франкфурті.

У 1920-х роках П. Гіндеміт став помітним, як один з лідерів музичного модернізму. У його творах помітний впливЙ. Брамса та М. Регера. У 1921—1929 був керівником і альтистом квартету «Амар — Гіндеміт», з яким активно концертував у країнах Європи, в тому числі відвідав і СРСР.

У 1927—1935 роках П. Гіндеміт був професором Вищої музичної школи в Берліні. У 1934 р. із приходом до владинацистів, Гіндеміт зазнав переслідувань — його музика вважалася «дегенеративною», а особистий представник Гітлера з питань культури Альфред Розенберг писав наступне:


«

"Коли талановитий музикант, подібний Гіндеміту, після починань у дусі германізму живе, працює й почуває себе як удома в єврейському суспільстві, коли він обертається майже цілком у колі євреїв, коли він згідно з духом листопадової республіки задовольняється порожнім наслідуванням німецькій музиці, - це його справа; але він дасть іншим право відійти від нього й від його кола; націонал-соціалістська революція порвала зв'язки особисті, художні й політичні з Гіндемітом". Гіндеміт змушений був емігрувати до Англії, потім Туреччини, а у 1939 р. він оселився у США.

 »

В США Гіндеміт продовжував концертну діяльність, викладав у Єльському університеті ( Коннектикут), читав курс лекцій з поетики в Гарвардському університеті (1949—1950). У 1947 році відвідав Європу, з 1951 періодично приїжджав викладати в Цюрихському університеті. В 1953 переселився до Швейцарії. Помер композитор у Франкфурті-на-Майні від панкреатиту.

Слухання фрагментів симфонії «Гармонія світу» Гіндеміта.

Бесіда за прослуханим твором

У Німеччині та Австрії у початку 20-х помітне вплив починає набувати експресіонізм, протягом, яке опосередковано позначає ступінь приголомшеності людської свідомості подією подіями.

Симфонічний варіант, що триває близько 35 хвилин, - музика глибока, піднесена, прекрасна, В І частині - енергійна тема, що рухається по квартах, запам'ятовується своєю стрімкою юнацькою незграбністю. В II частини виникають плавні мелодійні ходи, що протиставляють "музику людську" "музиці інструментів". Нарешті, у фіналі одна за іншою іде двадцять одна варіація, утворюючи якусь "поліфонічну Галактику", що символізує "гармонію сфер", "гармонію миру".

На переконливе розкриття про причини і наслідків імперіалістичної війни експресіонізм ніяк претендувати неспроможна.

Художник-экспрессионист через обмеженості власного творчого методу неспроможний глибоко проаналізувати ці негативні явища.

Він рятується панічною втечею із дійсністю, яка повністю видається їй як і у похмурих фарбах і жахливих візіях.

Одним з найбільш вагомих підтверджень цієї точки зору може бути творча історія двох опер Хиндемита й двох симфоній на ті ж теми: "Художник Матис" і "Гармонія миру".

У неї виникає страх одинаки, що змушує його весь навколишнє сприймати з чуттєвими перебільшеннями. Тож у экспрессионистическом мистецтві постійно відчувається якась хвороблива извинченность, яка доходила до криків жаху і криків розпачу.

На матеріалі опери написана й симфонія в трьох частинах, по триптиху Матиаса із Грюневальда, що прикрашає вівтар Изенгеймского монастиря: "Концерт ангелів", "Положення в труну" і "Спокуса св. Антонія". За основу I частини взята увертюра до опери, тема якої нагадує стародавню німецьку пісню "Співають три ангели". Її наспів, оточений густим сплетенням поліфонічних голосів, утворює музику, наповнену енергією й пластичністю. В II частини на тлі засурдиненных струнних вимальовується скорботна мелодія флейти, що як би оплакує відхід людину із сонму живих. Для останньої частини композитор обрав вільну рапсодическую форму, що включає майже мовні інтонації інструментів і на закінчення - урочисто й радісно звучне "Аллилуйя", у даному контексті, що має значення не культового вигуку, а переконаності в торжестві світла над тьмою.

Усе це вкупі є безвихіддю, який раніше чи пізніше мав викликати прагнення подоланню його.



Сергій Прокофєв

Сергій Прокоф'єв, незважаючи на те, що багато років прожив за кордоном, був воістину російським композитором. Вирішальним гідністю своєї творчості він вважав прагнення до оригінальності, він ненавидів наслідування.

Майбутній композитор народився в глухому селі Сонцовке, розташованої в Катеринославській губернії. Уже з ранніх років він не тільки грав, як і всі діти, а й багато займався. У цей період і проявився його винятковий музичний дар. У п'ять з половиною років Сергій склав першу невелику п'єсу. І з тих пір він з музикою не розлучався. Через чотири роки хлопчик легко грав п'єси Моцарта і прості сонати Бетховена. У 12 років Серьожа вже написав дві опери, багато пісеньок. У цьому ж році в його житті з'являється педагог, який за короткий термін зумів прищепити йому навички композитора. Це був Рейнгольд Глієр, тоді ще молодий чоловік.

У 13 років Сергій вирушив до Петербурга. Там він постав перед приймальною комісією консерваторії з двома папками власних творів. Екзаменатору, Римського-Корсакова, це відразу сподобалося. Звичайно, Прокоф'єв витримав випробування блискуче і став студентом консерваторії. Його вчителями були Лядов і Римський-Корсаков. Паралельно він брав уроки гри на фортепіано у Єсипової. У цей період з'являються нові опери, сонати, п'єси, симфонії, пісні та романси. Але по-справжньому зрілі речі Сергій склав перед самим закінченням консерваторії.

Після завершення навчання молодий композитор відразу ж завоював почесне місце в музичних колах Москви та Петербурга. До його концертам були небайдужі не тільки пристрасні шанувальники творчості композитора, але й противники. За успішне закінчення консерваторії мати подарувала йому поїздку в Лондон. Там якраз проходив сезон російської опери та балету під керівництвом Дягілєва. Творчий контакт між ними налагодився не відразу. Метр порахував перший балет Сергія банальним. Зате Прокоф'єв рада Дягілєва «писати по-російськи» прийняв до відома. З тих пір в кожному його творі відчувалася національна основа. До того ж знайомство з Дягілєвим допомогло композитору потрапити в багато музичні салони. З Лондона Прокоф'єв відправляється в Рим і Неаполь і дає там перші концерти.

До музики молодого композитора з великою симпатією ставився Луначарський. Після двох концертів, даних в 1918 році в Радянській Росії, Прокоф'єв через Бенуа і Горького вирішив звернутися до наркома з проханням дозволити виїзд за кордон. Незабаром він отримав і паспорт, і супровідний документ. З цього моменту починається тривалий закордонний період Прокоф'єва. Після поїздки в Америку слідують гастролі в Парижі, Лондоні. Там Прокоф'єв знову зустрічається з Дягілєвим, який вже готовий поставити «Шута». Композитор переробляє музику. Постановка цього балету стає справжньою сенсацією. У 1923 році Прокоф'єв остаточно поселяється в Парижі. Звідти він здійснює поїздки з концертами по європейських країнах і в Америку. У ці ж роки після хвороби помирає його мати. Сам композитор одружується на співачці Ліні Любер, у них народжується син. У 1927 році, а потім і в 1929 році Прокоф'єв здійснює нетривалі поїздки в Росію. У 1934 він остаточно вирішує залишитися в Радянському Союзі. Керівник Центрального дитячого театру імені Сац Н. запропонував композитору скласти музичний твір для хлопців. Прокоф'єв погодився і написав казку «Петя і вовк», популярну й досі. Правда, довгий був шлях його балетів на сцену, так як в Росії не звикли до такої музики. Але поступово контакт налагодився.

Під час ВВВ Прокоф'єв перебував в евакуації і продовжував складати. Його посилали то в Тбілісі, то в Алма-Ату. Творче життя композитора і в цей складний період була щасливою. Але ось у повоєнні роки і йому не вдалося уникнути критики. У 1948 композитора оголосили формалістом. Несприятливу оцінку отримала його опера «Повість про справжню людину». Подолати розпач Прокоф'єву допомогла реалізація нового задуму - балету «Кам'яна квітка». Поступово погіршувався стан його здоров'я, але не писати він не міг. Лебединою піснею композитора стала Сьома симфонія, в якій дитячі враження сплелися з думками про минуле і поглядом у майбутнє. Помер Сергій Прокоф'єв в 1953 році, в один день зі Сталіним.


Каталог: files
files -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни національний університет «юридична академія україни імені ярослава мудрого» На правах рукопису савченко ганна Ігорівна
files -> Методичні рекомендації та завдання з семінарських занять навчального матеріалу та складання звіту Розглянуто і схвалено на засіданні
files -> Правила користування посібником Модуль 1 Модуль 2 Модуль 3 Модуль 4 Залік з дисципліни Додаткова інформація
files -> Міністерство освіти, науки, молоді та спорту україни житомирський державний технологічний університет на правах рукопису довгалюк віта валентинівна
files -> Програма навчального курсу україна в системі міжнародної безпеки І співробітництва
files -> Уважність, дисциплінованість під час роботи на пк
files -> Львівський національний університет імені івана франка на правах рукопису корнійчук валерій Семенович – 14
files -> Урок№65 євген маланюк. Життєвий І творчий шлях поета й літературознавця, яскравого представника «празької школи»


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка