Хімічні реакції




Скачати 291,87 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації29.01.2017
Розмір291,87 Kb.
  1   2   3
ЗАГАЛЬНА ТЕМА: ХІМІЧНІ РЕАКЦІЇ.

ТЕМА УРОКУ: Швидкість хімічної реакції, залежність швидкості реакції від різних чинників.

Мета:

Навчальна: Сформувати уявлення про швидкість хімічних реакцій і причини від яких вона залежить; продовжити формувати навички експериментальної роботи, вміння аналізувати інформацію встановлювати причинно-наслідкові зв’язки між явищами, робити висновки.

Розвиваюча: Розвивати уміння точно та логічно висловлювати власні думки, узагальнювати. Розвивати мислення, увагу, пам’ять, уміння спостерігати.;

Виховна: Виховувати науковий світогляд та вміння спілкуватись. Виховувати бажання здобувати нові знання, пізнавати навколишній світ. Дати поштовх у формуванні ставлення учнів до інших людей, праці, успіхів та невдач.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань

Форма проведення: лекція з елементами проблемності, урок - дослідження.

Обладнання і матеріали: Ряд активності металів, презентація «Швидкість хімічної реакції. Умови, що впливають на швидкість реакції», мультимедійний проектор, презентація до уроку, кросворд "Швидкість реакції"

на столі вчителя: парафінова свічка, порошок магнію, спиртівка, сірники.

на столах в учнів:штатив для пробірок, пробірки, ложечка,ложечка, пробіркотримач, спиртівка, сірники.

Реактиви:

Набір реактивів для експериментальної частини:



дослід № 1: 10% розчин НCl, Mg, Zn (гранули), Fe (кусочки); пробірки №1, №2, №3.

дослід № 2:10%розчин НCl, дистильована вода, гранули цинку;пробірки №1, №2,№3.

дослід № 3: 10% розчин НCl ,порошок CuO, склянка з гарячою водою, спиртівка, тримач, пробірки №1, №2,№3.

дослід № 4: 10 % розчин НCl, кусочок Fe, порошок Fe; пробірки № 1, № 2.

дослід № 5: 3 % розчин гідроген пероксиду, порошок MnO2, пробірка.
ПЛАН УРОКУ

І. Організаційний етап.

ІІ. Актуалізація опорних знань

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

IV. Вивчення нового матеріалу


  1. Поняття про швидкість реакції.

  2. Фактори, що впливають на швидкість реакції:

    1. природа реагуючих речовин;

    2. концентрація;

    3. площа стикання реагентів;

    4. температура;

    5. наявність каталізатора.

V. Домашнє завдання

VI. Підбиття підсумків

VIІ. Закріплення знань
ХІД УРОКУ

І. Організаційний етап

Доброго дня шановні учні! Сьогодні у вас незвичайний урок, урок особливий, сповнений цікавими фактами. Надіюсь, що вам запам’ятається цей урок, і ви візьмете із нього все те, що вам знадобиться в майбутньому.

Нет совершенства полного в Природе,


Несовершенны Твердые Тела,
Там Атомы кочуют на свободе:
Их никакая сила не смогла
Затиснуть в три Магических Числа.

А солнца белый луч отнюдь не белый:


Как Радуга, раскрашен белый свет,
И каждый Элемент решает смело,
Как выбрать лишь ему присущий цвет,
И Сочетанье из Спектральных линий
Определяет дальний свет Планет.

Все знают: мир из Атомов построен, –


Но был не прост познанья долгий путь,

Сперва алхимики прошли неровным строем,


Пытаясь вглубь Металлов заглянуть,
Чтоб в Золото расплавить Соль и Ртуть;
А непокорный вековым канонам,
Лавуазье покончил с Флогистоном
И дал дорогу Газовым Законам,
Раскрыв реакций истинную суть. Слайд 1

ІІ. Актуалізація опорних знань



Слайд 2

  • Що таке хімічна реакція?

  • Що відбувається з молекулами при перебігу реакції?

  • Які ознаки хімічної реакції?

  • Які типи реакції ви знаєте?

  • Які реакції бувають за температурним ефектом?

  • Що таке каталізатор?

Слайд 3

Установіть відповідність між рівнянням реакції та ії типом:



А. 2Са + О2 = 2СаО ; 1. обміну;

Б. Fe + 2HСl = FeCl2 + H2; 2. сполучення;

В. HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O; 3. розкладу;

Г. 2HgO = 2Hg + O2; 4. заміщення.

Слайд 4


Які з даних реакцій є оборотними
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Слайд 5


Скажіть будь-ласка чим відрізняється черепаха від гепарда?

А тепер за допомогою експерименту переконаємось, що швидкість може використовуватись і в хімії.



До експерименту вам завдання:

Спостерігаючи за експериментом зверніть увагу яка з реакцій відбувається найшвидше, а яка найповільніше.



Демонстрація.

Дослід 1. Горіння свічки.

Запалити свічку звернути увагу на швидкість її горіння.



Дослід 2. Горіння порошку магнію (або горіння свічки феєрверку)

– Чи однакова швидкість горіння в обох випадках?


Слайд 6

Як ви вже здогадались тема нашого уроку "Швидкість хімічної реакції".

Слайд 7

Є тільки дві форми життя: гниття і горіння. Боягузи та жадібні оберуть першу, мужні та щедрі – другу. Як пояснити даний вислів з хімічної точки зору. ( Розмова і про людські якості)

//Гниття і горіння – процес окиснення, що відбувається з різною швидкістю і якістю //

Сучасний світ уявити без продуктів хімічної промисловості практично неможливо. Будь-яке хімічне виробництво базується на певних хімічних реакціях. Закони економіки диктують необхідність розробки технологій дешевших, економічніших, з максимальним виходом продукту та найменшими витратами.


Слайд 8

Складемо асоціативний кущ до поняття « хімічне виробництво»:



умови ↖ ↥ tº ↗ продукція

сировинаХімічне виробництвоінженери

апарати ↙ ↘екологія

Ми бачимо, яке багатогранне поняття «хімічне виробництво». І для того, щоб керувати хімічними процесами, треба знати закономірності протікання хімічних реакцій, умови, що впливають на їх проходження.

Отже тема нашого уроку є дуже актуальною.

На сьогоднішньому уроці ми з вами спробуємо вияснити, що розуміють під швидкістю хімічної реакції, та встановити які фактори і яким чином впливають на неї.


IV. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 9

1. Поняття про швидкість реакції.

Вам вже відомо із курсу фізики, що, швидкість – це величина, яка чисельно дорівнює шляху, який проходить тіло за одиницю часу.

Ви вже вивчаєте хімію з 7 класу. А чи зустрічалися ви із поняттям швидкості в хімії? //Ні//

Проте поняття швидкості в хімії використовується. Але під час проходження хімічної реакції механічного переміщення не відбувається.



Слайд 10

Проблема: То що ж характеризує швидкість в хімії? Спробуємо розібратись в цьому.

– Скажіть, будь ласка, швидко чи повільно відбуваються такі процеси:

Розташуйте явища за зростанням швидкості хімічних реакцій

а) Іржавіння заліза; //повільно//

б) утворення мінералів в земній корі; //повільно//

в) тверднення цементу; //повільно//

г) вибух пороху; //швидко//

д) спалах пари бензину в двигуні. //швидко//

Найшвидші реакції відбуваються приблизно в 1040 разів швидше від найповільніших.

Слайд 11

Отже, швидкість хімічних реакцій, пов’язана із зміною кількості речовини реагенту чи продукту реакції в одиниці об’єму. Величина що показує вміст кількості речовини в одиниці об’єму називається концентрацією.



, де c концентрація , ν – кількість речовини [моль], V – об’єм [л].

Слайд 12

Отже, швидкість реакції це зміна концентрації одного з реагентів чи одного з продуктів реакції за одиницю часу при незмінному об’ємі системи.



, де v – швидкість хімічної реакції , c1 та c2 – початкова та кінцева концентрація (відповідно) , t1 та t2 – початковий та кінцевий час (відповідно) [с], – зміна концентрації , – проміжок часу [с].

Слайд 13

Вивченням швидкості хімічних реакції займається спеціальний розділ хімії – хімічна кінетика. Серед учених, що зробили вагомий внесок у її розвиток, багато імен, зокрема: Якоб Вант-Гофф (перший лауреат нобелівської премії з хімії (1901 р), якої удостоєний був за ряд відкриттів, одне з яких правило, що носить його ім’я), Сванте Арреніус (лауреат нобелівської премії за відкриття в області розчинів, відкрив залежність миттєвої швидкості реакції від температури), а також Петер Вааге, М. М. Семенов, Бекетов та інші.


Слайд 14

2. Фактори, що впливають на швидкість реакції.

Водій керуючи автомобілем, використовує різні пристосування для зміни швидкості руху автомобіля (коробку передач, зчеплення, гальма, "газ"). Так і, щоб керувати хімічним процесом необхідно змінювати швидкість хімічної реакції. Які ж "пристосування" можна використати для зміни швидкості хімічної реакції?

Швидкість хімічної реакції залежить від багатьох факторів. Розглянемо схему.



Слайд 15

Лабораторна робота. Вплив площі поверхні контакту ре­агентів, концентрації й температури на швидкість хімічної реакції.

Учні виконують лабораторну роботу згідно інструкції. Клас розділений на групи, в кожній групі є капітан. Кожна група виконує лише один дослід. Після виконання досліду учні оформляють звіт (див. Додаток 1) по своєму досліду, роблять висновки. Висновок кожної групи оголошує капітан. Члени іншої групи записують оголошені висновки у свої звіти. Форма проведення експерименту: робота в групах.

  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка