Художній образ в архітектурі. Засоби виразності в архітектурі
Скачати 222,16 Kb.
Дата конвертації07.11.2018
Розмір222,16 Kb.
Олефіренко Н.Г.,

учитель Абазівської

ЗОШ І-ІІІ ступенів

Полтавської районної ради

Полтавської областіТема: Художній образ в архітектурі. Засоби виразності в архітектурі
Мета уроку: закріпити знання учнів про архітектуру як вид мистецтва; ознайомити із засобами виразності архітектури, учити висловлювати судження про специфіку архітектурного образу;  розвивати творче мислення, відчуття цілісності в архітектурі; формувати почуття краси; розвивати уяву, творчу думку, увагу, зорове бачення; виховувати любов до пре­красного на прикладах зразків світового мистецтва.

Тип уроку: сприймання творів мистецтва.

Обладнання уроку:  ММП, відеофільм, пазли.


Хід уроку
І . Організаційний момент

ІІ . Актуалізація опорних знань 

 1. Метод «Мозковий штурм»

 • Які види образотворчого мистецтва ви знаєте?

 • Який вид мистецтва є улюбленим? 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Сьогодні ми з вами будемо говорити про мистецтво, про яке Фрідріх Шеллінг говорив «музика в просторі», а Микола Гоголь назвав літописом світу, який говорить тоді, коли вже мовчать і пісні, і перекази. Здогадалися, про який вид мистецтва йде мова?На уроці ми спробуємо розкрити особливості архітектури як виду мистецтва, здійснимо уявну подорож у історію архітектури та побачимо найдивовижніші архітектурні споруди світу.

ІV. Вивчення нового матеріалу. Сприймання творів мистецтва

 1. Бесіда

 • То що ж таке архітектура? (Архітектура — мистецтво проектування й зведення будівель, споруд і комплексів відповідно до їхнього призначення, можливостей та естетичних уявлень суспільства.)

 • На вашу думку, будівництво та архітектура — це одне й те саме чи ні?
 1. Навчальна гра «Займи позицію»

Серед запропонованих зображень оберіть ті, які, на вашу думку, є витворами архітектури. Поясніть свій вибір.

 1. Ознайомлення з термінологією

Одним із найважливіших понять у мистецтві є художній образ, який поєднує реальний світ і творчий задум митця.

Художній образ – специфічна для мистецтва форма відображення дійсності і вираження думок і почуттів митця.

(Слайд 2)

В архітектурі художній образ має велике значення. Насамперед це вигляд якоїсь конкретної будівлі.

Одна з цілей архітектури як виду мистецтва — викликати певний емоційний настрій, справляти враження. Саме це робить архітектуру Мистецтвом - мистецтвом створення будівель і споруд за законами краси.


 1. Розповідь учителя (супровід – мультимедійна презентація).

(Слайди 3-12)

Слід зазначити, що в різні епохи були різні смаки і уявлення про красу. Антична архітектура була зовсім чужою єгипетській, середньовічна — античній і т. п. Тим не менш погляд сучасної людини може знайти естетику при вигляді будівель кожної з конкретних епох.

Давайте привідкриємо завісу історії. Якими ж були архітектурні споруди в минулому?

Хочу зазначити,що скільки б ми не розглянули будівель різних епох, створюваних різними народами, всі вони помітно відрізняються одна від одної, іноді не маючи в своєму образі нічого спільного. У подібних випадках кажуть, що будівлі належать різним стилям.

Із часів первісної доби в Криму, Франції, Англії, Вірменії, Північній Африці збереглися культові мегалітичні споруди (від грец. мегас — великий, літ — камінь). До «архітектури великих каменів» належать дольмени, менгіри та кромлехи.

Піраміди Єгипту по праву вважаються одним із семи чудес Стародавнього Світу, єдиним, яке дійшло до наших днів. Єгипет без омитих пісками часу таємничих усипальниць фараонів уявити неможливо. Це свого роду візитка цієї країни.

Найбільшим досягненням архітектури Стародавньої Греції були храми. Зазвичай храм стояв на ступінчастій основі. Він складався з приміщення без вікон, де знаходилася статуя божества, будівлю оточували в один або два ряди колони. У IX-XI ст. Європа покрилася феодальними замками. Замок-звичайне житло феодала - одночасно був фортецею, його притулком і від зовнішніх ворогів, і від сусідів-феодалів, і від повсталих селян. Замок дозволяв феодалові панувати над усією прилеглої округою і тримати в підпорядкуванні всі її населення. Здалеку замок нагадував гніздо хижої птахи: він будувався зазвичай на лісистому пагорбі або високому березі річки, звідки можна було б добре оглядати околицю і де легше було оборонятися від ворога.

Середньовіччя - епоха величезного злету будівничого мистецтва. Тоді було створено визначні пам’ятники архітектури – сотні величних соборів. Вони є чудовим досягненням не тільки будівничої справи, але й свідченням впливу церкви на все духовне життя. Його особливостями стали грандіозна висота, порівняно невелика товщина стовпів, витіснення, по суті, стіни величезними прорізами вікон, що в результаті викликало появу вітражів.Архітектура епохи Відродження мала увазі не лише створення гарної і функціональної споруди, але й додання значущості автору – майстру-художнику, який володіє неповторною індивідуальністю. Спільними ознаками є проста форма будівлі з куполом або сферою вгорі. Для облицювання цегли використовували штукатурку, мармур, камінь, все це прикрашалося орнаментом.

Епоха бароко відрізняється грандіозністю, пишнотою, багатством. Завдяки незвичній пластиці , криволінійним обрисами палаци і церкви бароко набувають мальовничість і динамічність. Вони як би вливаються в навколишній простір.

Головною відмінною рисою архітектури класицизму стало звернення до форм античної архітектури, яку архітектори вважали еталоном простоти, гармонії, строгості, монументальності і логічної ясності.

Архітектура класицизму — це чіткість і геометрія об’ємної форми, а також симетричність і логічність планування.В архітектурі модерну відчутне прагнення відповідати практичним вимогам. Архітектори використовували залізобетон, скло, намагалися створити такі будівлі, яких до цього часу не було. Вони ніби складали будівлю з приміщень різноманітних форм та різноманітного

На початку XX століття в архітектурі Європи та США сформувалися близькі за своїми художньо-естетичними властивостям стилі – конструктивізм і функціоналізм. Вони відповідали урбаністичному духу міст. Прикладом першого є знаменита паризька Ейфелева вежа. Чи не служачи ніякій практичній меті, вона лише втілювала технічний прогрес. призначення. 


 1. Робота в групах. Складання пазлів

Як вид мистецтва архітектура естетично формує оточення людини, прикрашає навколишнє середовище. Щоб краще розібратися в понятті «архітектура», визначимо умови, яким має відповідати кожна споруда.

Склавши пазли, ви дізнаєтесь ім’я давньоримського зодчого, якого вважають одним із основоположників архітектури як мистецтва, а також 3 його вимоги до споруди.

(на пазлах зображення архітектурних споруд. Із зворотного боку слова: Вітрувій, користь, міцність і краса).

Давньоримський зодчий Вітрувій написав трактат «Десять книг про архітектуру», у якому сформулював три основні вимоги до архітектури: користь, міцність і краса. • Чи актуальною є його вимога зараз?

(Слайд 13)

Архітектура, як і будь-який вид мистецтва, має свою мову.Художньо-композиційні засоби архітектури:

 • Простір –  площа чого-небудь на земній поверхні; територія.

 • Симетричність (асиметричність) - розмірне, пропорційне розміщення частин якогось цілого щодо центру, середини.

 • Ритм – рівномірне чергування впорядкованих елементів

 • Фактура поверхонь -  декоративні властивості поверхні будівельних матеріалів, що використовуються як засіб художнього оздоблення будівель і споруд.

 1. Дидактична гра «Відгадай символ країни» (Слайди 14-20)

Як усякий вид мистецтва, архітектура тісно пов'язана з життям суспільства, його історією, поглядами та ідеологією. Кращі архітектурні будівлі та ансамблі запам'ятовуються як символи країн і міст.

Спробуйте відгадати символом якої країни (або міста) є споруда.

Парфенон – Афіни, Греція, Колізей – Рим, Італія, Велика Китайська стіна - Китай, Стоунхендж – Англія, Ейфелева вежа – Париж, Франція, Кремль – Москва, Росія, Ротонда дружби народів – Полтава, Україна.

 • Які архітектурні пам`ятки є в нашому селищі?

 1. Перегляд відео «Незвичайні архітектурні споруди»

V. Підсумок уроку

 1. Бесіда

Український архітектор Олег Головчак говорив: «Архітектор завжди трохи мрійник, але мрійник, котрий пам’ятає про реальність. Ми служимо одному з найскладніших видів мистецтв, що вимагає поєднання полярних якостей – розуму раціонального математика і душі пристрасного художника».


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка