І. Вступна частина. Вітаю вас, шановні колеги! Тема нашої зустрічі «Професійно значущі якості особистості педагога дошкільного закладу»
Скачати 422,99 Kb.
Сторінка1/3
Дата конвертації23.03.2017
Розмір422,99 Kb.
  1   2   3
А.О.Старовойтова

вихователь-методист ДНЗ № 6 «Крунк»
Розробка семінару-практикуму з елементами тренінгу професійної майстерності з теми «Професійно значущі якості особистості педагога дошкільного закладу».
І. Вступна частина.
- Вітаю вас, шановні колеги! Тема нашої зустрічі - «Професійно значущі якості особистості педагога дошкільного закладу». Логіка обговорення проблеми наступна: 1) Етапи професійного розвитку і професійно значущі якості особистості педагога дошкільного закладу (А.О.Старовойтова, консультація з елементами коучінгу). 2) Клуб цікавої професії, або сама собі іміджмейкер (тренінг в проблемних групах). Очікувані результати від нашого спілкування такі: учасники семінару-практикуму зможуть спрогнозувати результати удосконалення власних професійно значущих якостей, їх вплив на покращення якості навчально-виховного процесу в цілому; усвідомити значення власного професійного іміджу.

- Нагадуємо правила роботи нашого семінару: 1. Працюємо дружньо, творчо, щиро і пунктуально.

 2. Думки висловлюємо активно, конкретно, швидко, при чому один говорить – всі слухають, не перебиваючи.

 3. Кожен учасник має право: висловлювати свою думку, задавати питання ведучому, підняти руку, якщо щось здається незрозумілим.

 4. Кожен учасник має обов’язок: виконувати всі завдання семінару, працювати в команді, виконати домашнє завдання.

Розпочинаємо роботу.

- Проблема професійного розвитку педагога, росту його професійно значущих особистісних якостей, здібностей, знань і умінь є досить актуальною у теперішній час. Адже від цих показників педагога залежить адаптація до професійної діяльності, ефективність навчально-виховного процесу, задоволеність працею. Тому одним з річних завдань діяльності нашого закладу є забезпечення якості освіти дітей дошкільного віку на кожному окремому ступені навчально-виховного процесу через різні форми самоосвіти кожного окремого педагога. Саме постійна самоосвіта, професійний розвиток вихователів нашого ДНЗ має позитивно впливати на якість знань, умінь і навичок вихованців. Сьогодні ми розглянемо лише деякі напрямки професійного розвитку педагога, у яких розглядаються особливості професійно значущих якостей, іміджу вихователя дошкільного навчального закладу.


ІІ. Основна частина.
- Перш ніж перейти власне до консультації, пропонуємо всім учасникам виконати вступне тренінгове завдання «Мій автопортрет». Вам необхідно буде намалювати свій портрет, дотримуючись трьох умов: по-перше, в автопортреті має бути багато деталей, тобто ви маєте намалювати себе таким, яким ви є насправді; по-друге, цей малюнок має бути виконаним тільки одним кольором – сірим, синім, зеленим, червоним, жовтим, фіолетовим, коричневим або чорним; по-третє, під портретом ви маєте, як справжні художники, поставити підпис, але незвичайний – графічний малюнок свого знаку зодіаку. Перш ніж розпочати малювати, подумайте, який колір вам подобається найбільше. Зрозуміли завдання? По закінченні малювання, розмістіть свій малюнок на стіні там, де ви хочете. На виконання завдання дається 7 хвилин.
Всі учасники семінару отримують аркуші, пензлики і гуаш тільки 8 зазначених кольорів. Завдання виконується під музичний супровід. Звучить спокійна інструментальна мелодія.
- Закінчуємо завдання! (Пропонує розглянути портрети.) Розгляньте уважно ці портрети! Нам усім дуже приємно познайомитися через них з кожним з вас, адже далі мова піде про кожного з нас як професіонала, як носія певного професійного іміджу. Це завдання спирається на науковій розробці Макса Люшера. Колір, якому ви віддали перевагу, може розповісти не тільки про ваш характер, звички, але й про професійні особливості. Тлумачення і розшифровка тесту чекає на вас наприкінці семінару. (Додаток 1, 2, 3.)

- Нашу сьогоднішню спробу поговорити про професійний розвиток педагога розпочнемо з визначення трьох основних факторів, які впливають на становлення особистості професіонала: • Перший фактор – біологічний (включає закони біологічного дозрівання і старіння);

 • Другий фактор – фактор соціального середовища (поєднує усі види соціальних впливів, як найближчого оточення, так і особливості суспільства);

 • Третій фактор – фактор внутрішньо особистісної активності (визначається самооцінкою, спрямованістю особистості та ін.).

У психолого-педагогічних дослідженнях, звичайно, досліджуючи динаміку професійного становлення, спираються на фактор набуття людиною досвіду і виділяють:

 • П’ятирічні групи стажу: перша (1-5 років), друга (6-10 років), третя (11-15 років) та ін.,

 • Десятилітні вікові періоди (20-30 років), (30-40 років) та ін.

- Кожен етап розвитку має свої особливості, а деякі етапи закінчуються кризами професійного становлення особистості і супроводжуються перебудовою значеннєвих структур професійної свідомості, переорієнтацію на нові цілі, зміною взаємин з оточуючими. Криза веде до подальшого професійного і особистісного росту з використанням нових засобів або до зупинки розвитку.

- Існує багато класифікацій професійного становлення особистості. Викликає інтерес наступна класифікація етапів розвитку професіонала, запропонована Є.А.Климовим. У свої дослідження він виділяє такі етапи:
Ведучий пропонує кольорову демонстраційну схему. (Додаток 7.)


 • Етап оптанта. Етап, на якому актуальною стає проблема вибору професії.

 • Етап адепта. Етап початку професійної діяльності.

 • Етап адаптації. На цьому етапі молодий фахівець адаптується до норм колективу, у якій він потрапляє, засвоює усі тонкощі роботи.

 • Етап інтернала. Етап, на якому працівник може самостійно справлятися зі своїми професійними обов’язками.

 • Етап майстерності. Перший етап, що свідчить про те, що працівник може вирішувати і прості, і найбільш складні задачі у своїй діяльності. На даному етапі людина, яка знайшла свій індивідуальний, неповторний стиль діяльності, має стабільно гарні результати. Звичайно на цьому етапі люди вже мають деякі формальні показники своєї кваліфікації (категорію, розряд).

 • Етап авторитету. Продовження етапу майстерності, відрізняється від попереднього етапу тим, що людина на цьому етапі є майстром своє справи. Свої професійні задачі вона вирішує за рахунок великого досвіду, умілості, уміння організувати свою роботу.

 • Етап наставництва. Етап, на якому авторитетний майстер має учнів, послідовників, колег, що готові переймати його досвід.

- Крім зазначених етапів загальноприйняте виділяти професійно значущі якості і характеристики особистості. На становлення педагога як професіонала впливає багато факторів: вік, педагогічний стаж і особливості професійно-педагогічної діяльності. Зупинимося більш докладно на особистісних якостях вихователя. Кожен з вас при підготовці до семінару брав участь у діагностиці «Професіограма вихователя». (Додаток 4.) Ви висловлювали свої особисті думки, а зараз познайомтеся з думкою вчених психологів та педагогів. Всі особистісні якості педагога мають професійну значимість. Професійно значущі якості особистості вихователя як характеристики інтелектуальної й емоційно-вольової сторін особистості істотно впливають на результат професійно-педагогічної діяльності і визначають індивідуальний стиль педагога. У психолого-педагогічній літературі виділяють такі якості особистості педагога:Ведучий пропонує демонстраційні кольорові схеми. (Додаток 7.)


 1. Соціальна активність, готовність і здатність діяльно сприяти вирі­шенню суспільних проблем у сфері професійно-педагогічної діяль­ності.

 2. Цілеспрямованість — уміння направляти і використовувати всі якості своєї особистості на досягнення поставлених педагогічних задач.

 3. Урівноваженість – здатність контролювати свої вчинки в будь-яких педагогічних ситуаціях.

 4. Бажання працювати з дітьми – одержання задоволення від спілкування з дітьми в ході навчально-виховного процесу.

 5. Здатність не губитися в екстремальних ситуаціях – уміння оперативно приймати оптимальні педагогічні рішення і діяти відповідно до них.

 6. Чарівність – сплав духовності, привабливості і смаку.

 7. Чесність – щирість у спілкуванні, сумлінність у діяльності.

 8. Справедливість – здатність діяти неупереджено.

 9. Сучасність – усвідомлення педагогом власної приналежності до однієї епохи з вихованцями.

 10. Гуманність – прагнення й уміння надати кваліфіковану педагогічну допомогу вихованцям у їхньому особистісному розвитку.

 11. Ерудиція – широкий кругозір у сполученні з глибокими професійними знаннями.

 12. Педагогічний такт – дотримання загальнолюдських норм спілкування і взаємодії з дітьми з урахуванням їхніх вікових та індивідуально-психологічних особливостей.

 13. Толерантність – терплячість у роботі з дітьми.

 14. Педагогічний оптимізм — віра в дитину і її здібності.

- Як видно, перераховані якості особистості є обов’язковими в діяльності педагога, відсутність кожної з них унеможливлює педагогічну діяльність. Тому ці якості об’єднані в домінантну групу. Можна також виділити якості особистості педагога, що не роблять вирішального впливу на ефективність діяльності, однак сприяють її успішності. До них відносяться: доброзичливість, привітність, почуття гумору, артистичність. Дані якості особистості утворюють периферійну групу.

- Також виділяють якості особистості педагога, що знижують ефектив­ність, педагогічної діяльності. До негативних якостей відносяться: неврівноваженість, мстивість, зарозумілість, неуважність, неорганізованість, упередженість. Дані якості об’єднані в групу негативних якостей. Крім того, виділяють професійно-педагогічні якості особистості педагога. Так, А. К. Маркова до професійних якостей відносить: педагогіч­ну ерудицію, педагогічне цілепокладання, педагогічне мислення (яке включає практичне і діагностичне мислення), педагогічну імпровіза­цію; педагогічну спостережливість, педагогічний оптимізм, педагогічну спритність, педагогічне передбачення.

- Для того, щоб зробити певний висновок з даної інформації, пропонуємо вам психологічну гру, розроблену польськими психологами, з допомогою якої можна визначити особливості вашої педагогічної діяльності, які професійні якості притаманні кожному з вас. Я прочитаю вам казку, ви уважно її слухаєте і визначаєте, який герой вам найбільш близь­кий і зрозумілий: принцеса, мудрий радник, стражник, лицар або принц ?


Ведучий пропонує демонстраційну кольорову схему-підказку з іменами героїв, яких необхідно обрати. (Додаток 7.)

Казка-загадка.

Жила-була прекрасна принцеса, що усім серцем любила принца щ сусіднього королівства. Він відповідав їй взаємністю. Батько принцеси, старий король, був проти їхнього шлюбу, тому наказав зачинити дочку в кімнаті і стерегти її. Коли принц дізнався про це, він написав принцесі листа і таємно надіслав його через людину, якій довіряв. У листі він умовляв її утекти від батька й обіцяв, що вона стане його дружиною, як тільки з’явиться в його замку.

Принцеса попросила поради в старого радника батька, що знав її з дитинства і якому вона довіряла. Мудра людина довго зважувала всі «за» і «проти» і заявила, що ризик дуже великий і принцесі краще відмовитися від утечі.

Незважаючи на застереження мудрого радника, принцеса усе-таки вирішила втекти. По допомогу вона звернулася до стражника, що охо­роняв її двері. Той, злякавшись гніву старого короля, не погоджувався допомогти. Тоді принцеса пообіцяла щедро нагородити його золотом і коштовностями. Стражник залишив двері відчиненими, і принцеса утекла із замку.

За стінами замку знаходився густий ліс, через який їй слід було йти до свого принца. Принцеса злякалася і тому відчувала величезне полегшення, коли побачила лицаря, з яким колись познайомилася у своєму замку

Ніч застала їх на півдорозі в лісі. Було зрозуміло, що ночувати до­ведеться в лісі. Принцеса хвилювалася, і тут лицар зізнався, що давно захоплений її красою, і запропонував разом провести ніч. Принцеса, звичайно б, утекла, але куди? Залишитися в лісі на самоті вона дуже

боялася, тому погодилася на пропозицію лицаря. І не помітила, що за кронами дерев сховався посланець принца.

Вранці лицар провів її до замку принца і зник. Прийшовши до свого коханого, принцеса не знала, що посланець принца доніс хазя­їну про те, що він бачив. Тому принц відсторонив її від себе і наказав відправити до батька, не слухаючи ніяких пояснень.
- Поводження якого з героїв виявилося для вас найбільш зрозу­мілим? Якщо ви вибрали поводження принцеси, то відмітною вашою рисою є ваша чутливість, що часто бере гору над розумом. Чи не дозволяєте ви своїм вихованцям «сідати вам на голову»? Ви, як правило, добре відчуваєте свого співрозмовника: знаєте його настрій, вибираєте правильний тон і необхідні слова. Вам удається на занятті створити сприятливу атмосферу, але з дисципліною на заняттях у вас проблеми. Якщо вам зрозуміле поводження і дії радника, то вас можна вважа­ти мудрою, ґрунтовною людиною. Ви послідовні у своїй діяльності. Чітко формулюєте перед собою задачі і прагнете їх виконати. Від вихованців вимагаєте дисциплінованості і відповідальності. Прагнете само­вдосконалення. Якщо ви вибрали поводження стражника, то можна говорити про те, що ви чітко знаєте, чого хочете домогтися у своїй професійній кар’єрі. Вас можна вважати реалістом. Життєвий досвід дозволяє знайти золо­ту середину між високими вимогами оточуючих і здоровим егоїзмом. Бути на задньому плані — це не для вас. До своєї діяльності підходите творчо, тому на заняттях у вас панує атмосфера творчості. Якщо ви схвалили поводження лицаря, то ви практична людина. Однак часто у своєму поводженні ви керуєтеся приказкою «моя хата скраю». Ваша діяльність часто має формальний характер, оскільки ви не завжди послідовні в покараннях, заохоченнях і контролі за своїми вихованцями. Якщо вибрали поводження принца, то можна стверджувати, що у сво­їй діяльності і поводженні ви дотримуєтеся раз і назавжди вироблених принципів. Для вас важливі внутрішній світ людини, принципи, за якими вона живе. Ви досить консервативні. Важко звикаєте до всього нового. У навчально-виховному процесі часто використовуєте педаго­гічний досвід інших педагогів, сумніваючись у власній творчості.
- Становлення особистості педагога-професіонала, безумовно передбачає процес активної роботи над визначеними вище якостями на різних етапах професійного розвитку. Важливого значення набуває в цьому процесі активність педагога, його самооцінка, самоврядування, деформація особистості в процесі педагогічної діяльності, особливості поводження педагога в конфліктах, професійна мотивація, професійна освіта і формування професійного мислення. Найбільш актуальною в цьому процесі ми вважаємо мотивацію до успіху особистості, а також привабливість обраної професії. Пропонуємо третє тренінгове завдання «Мотивація до успіху», розроблене Т.Елерсом. На запропоновані питання дайте відповідь або «так» у вигляді + у бланку відповідей, або «ні» у вигляді – у бланку відповідей.
Всі учасники семінару отримують бланки відповідей у вигляді наступної готової таблиці:


Зразок бланку.

 1. +

 1. +

 1. +

 1. +

 1. -

 1. +

 1. +

 1. +

 1. +

 1. -

 1. +

 1. +

 1. +

 1. +

 1. -

 1. -

 1. +

 1. +

 1. -

 1. +

 1. +

 1. +

 1. +

 1. +

 1. +

 1. -

 1. +

 1. -

 1. +

 1. -

 1. -  • Дайте відповіді на наступні твердження:

Ведучий читає твердження, називаючи номер кожного з них. Учасники заповнюють бланк.

 1. Я легко дратуюся, коли зауважую, що не можу на всі 100% виконати завдання.

 2. Коли я працюю, це виглядає так, начебто я все ставлю на карту

 3. Коли виникає проблемна ситуація, я найчастіше приймаю рішення одним з останніх.

 4. Коли в мене два дні поспіль немає справи, я втрачаю спокій.

 5. У деякі дні мої успіхи нижче середніх.

 6. Стосовно себе я більш суворий, ніж стосовно інших.

 7. Я більш доброзичливий, ніж інші.

 8. Коли я відмовляюся від важкого завдання, я потім суворо засуджую себе, тому що знаю, що в ньому я домігся б успіху.

 9. У процесі роботи я маю потребу в невеликих паузах відпочинку.

 10. Мене більше приваблює інша робота, ніж та, котрою я зайнятий.

 11. Осуд стимулює мене сильніше, ніж похвала.

 12. Я знаю, що мої колеги вважають мене діловою людиною.

 13. Перешкоди роблять мої рішення більш рішучими.

 14. У мене легко викликати честолюбство.

 15. Коли я працюю без натхнення, це зазвичай помітно.

 16. Іноді я відкладаю те, що повинен був зробити зараз.

 17. Потрібно покладатися тільки на самого себе.

 18. У житті мало речей, важливіших за гроші.

 19. Я менш честолюбний, ніж інші.

 20. Наприкінці відпустки я звичайно радію, що незабаром виходити на роботу.

 21. Коли я налаштований до роботи, я роблю її краще і кваліфікованіше, ніж інші.

 22. Мені простіше і легше спілкуватися з людьми, що можуть завзято працювати.

 23. Коли в мене немає справ, я почуваю, що мені не по собі.

 24. Мені доводиться виконувати відповідальну роботу частіше, ніж іншим.

 25. Коли мені доводиться приймати рішення, я намагаюся це зробити якнайкраще.

 26. Мої друзі іноді вважають мене ледачим.

 27. Мої успіхи певною мірою залежать від моїх колег.

 28. Я звичайно звертаю мало уваги на свої досягнення.

 29. Коли я працюю разом з іншими, моя робота дає більші результати, ніж робота інших.

 30. Багато чого, за що я беруся, я не доводжу до кінця.

 31. Я заздрю людям, що не завантажені роботою.

- Тепер підрахуйте кількість збігів. За кожен збіг ви одержуєте 1 бал. Якщо отримана сума до

10 балів, то у вас низька мотивація до успіху; від 11 до 16 балів – середній рівень мотивації; від 17

до 20 балів – помірковано високий рівень мотивації; понад 21 бал – занадто високий рівень

мотивації.

- Підсумовуючи, зазначимо, що серед методів, які вивчають особливості трудової діяльності людини, широко використовується метод професіографії. У результаті професіограмування складаються професіограми. Під професіограмою більшість педагогів і психологів мають на увазі не тільки те, що пов’язано з професійною діяльністю, але й вимоги, що висуваються професією до людини. Професіограма розглядається як визначений ідеал професії, до якого прагнуть фахівці, і передбачає різні рівні професіоналізму.- Отже, рівнями професіоналізму можна вважати такі:

 • педагогічна вмілість (досить гарне володіння вихователем системою най­важливіших навчальних і виховних умінь і навичок, що дозволяють педагогові здійснювати навчально-виховну діяльність на грамотному професійному рівні і досягати визначених успіхів у навчанні й ви­хованні учнів);

 • педагогічна майстерність (має комплексний характер і передбачає: глибокі знання на рівні сучасних досягнень науки; гар­ну методичну озброєність вихователя; уміння «бачити» дитину і колектив групи, розуміти їхні запити; уміло використовувати особисті якості при організації діяльності вихованців).

- Таким чином, прояв професіоналізму має широкий спектр, почина­ючи від поверхневих професійних знань, умінь і навичок і закінчуючи формуванням професійного світогляду. Закінчується основна частина нашого семінару, у який ми поговорили про фактори становлення особистості професіонала, етапи професійного розвитку, професійно значущі якості особистості педагога, мотивацію до професійного успіху. Практична частина нашої зустрічі буде присвячена обговоренню професійного іміджу педагога.
  1   2   3


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка