Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Іменники-назви істот і неістот (повторення). Іменники загальні і власні. Велика буква і лапки у власних назвах




Скачати 472,42 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації31.10.2017
Розмір472,42 Kb.
  1   2
Тема: Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Іменники-назви істот і неістот (повторення). Іменники загальні і власні. Велика буква і лапки у власних назвах

Мета: розширити знання учнів про іменник як частину мови, його граматичні ознаки, синтаксичну роль; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники у текстах, визначати їх роль у реченнях, навчити застосовувати засвоєний теоретичний матеріал на практиці; збагачувати словниковий запас учнів; формувати уміння бачити прекрасне у природі і житті людей.

Тип уроку: формування вмінь і навичок

Обладнання: класна дошка, підручник, схеми, орфографічний словник, фразеологічний словник

Очікувані результати:

Учні повинні знати:

Морфологічні ознаки та синтаксичну роль іменника, розрізняти назви істот і неістот, власні та загальні назви, їх правопис.



Учні повинні вміти:

Знаходити іменники в реченні, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, володіти навичками правопису іменників, використовувати іменники у мовленні.



Хід уроку

І Організація класу

1. Каліграфічна хвилинка

Щоб гарно вчитися була охота,

хвилинка каліграфії маленьким патріотам.

В.О.Метелиця

К к Кк Ко ку кр ки

Корсунь і Канів… їх кожен знає,

Хто нашу історію гарно вивчає.

Квітки, Комарівка, Кичинці, Кошмак –

Всім знайомі села: тут живе земляк.

(Учитель нагадує шестикласникам каліграфічне написання літери Кк та інших буквосполучень).

ІІ Актуалізація опорних знань

1. Лінгвістична гра «Естафета».

Для проведення гри дошку треба поділити стільки частин,стільки рядів учнів є у класі.


  • Розпочнемо наш урок із гри. Кожен ряд учнів одержує завдання зисати на дошці у колонку слово, що позначає:

  • 1 ряд – назви дерев;

  • 2 ряд – назви квітів;

  • 3 ряд – назви птахів.

Кожен учень, записавши слово, передає крейду іншому із свого ряду. Перемагає той ряд, котрий найшвидше впорається із завданням і не допустить жодної помилки.
2 Розподільний диктант

Запишіть самостійні частини мови в одну колонку, а службові – іншу.

Ліс, он, ім’я, би, земля, якщо, Андрій.

Підкресліть другу від початку літеру – вийде слово – частина мови, яку ми сьгодні будемо вивчати детальніше. (Ключ - іменник)


ІІІ Оголошення теми і мети уроку

Іменник свою справу знає:

Всі предмети називає –

І великі, і не дуже,

Все, що хочеш, любий друже:

І людину, і тварину,

І малеьку їх дитину,

Всяку птицю іменує –

Імен йому не бракує.

Ліси, гори і долини,

Ріки, моря, океани,

Безкінечні земні далі,

Нагороди і медалі –

Всім дає він імена –

Праця ж бо його така.

Отже, як ви зрозуміли, сьогодні ми будемо працювати над темою: «Іменник як частина мови: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. Іменники-назви істот і неістот (повторення). Іменники загальні і власні. Велика буква і лапки у власних назвах.»


ІV Повторення, узагальнення та систематизація знань

1. Асоціативний кущ (Робота зі схемою в групах)



Завдання: заповнити схему, навести приклади.

2. Творча робота.

Завдання: скласти усну розповідь на лінгвістичну тему «Іменник як частина мови» (спікери груп складають розповідь, решта шестикласників опрацьовують в парах ).
V Актуалізація опорних знань учнів

1. Гра «Ти – мені, я - тобі»



Зразки запитань:

1. У якому розділі науки про мову вивчаються іменники?

2. Чому іменники належать до самостійних змінних частин мови?

3. Які слова називаються іменниками?

4. Що означають іменники?

5. Як розрізняються назви істот і неістот?

6. Чому іменники поділяються на власні і загальні?

7. Яку роль виконують іменники в реченні?

8. Чи можна будувати текс без іменників? Чому?
2. Робота з підручником

Вправа 128 с.75

Завдання:

1.Списати текст, уставляючи пропущені закінчення іменників. Підкреслити однією лінією іменники – назви істот, а двома – назви неістот.

2. Дібрати синоніми до виділених слів: І варіант – мелодійний;

ІІ варіант – утаємничений.

3. Лінгвістична казка «Власні і загальні назви іменників»

Жили собі букви. Всі вони були малими. Жили-поживали і горя не знали.

Та одного разу сталося так, що що деякі з букв захотіли стати Великими, щоб панувати над іншими. І почалася між літерами сварка, бо ніхто не хотів підкорятися іншим. І тоді взяла слово буква А, оскільки вона найстаріша і стоїть перша у ряду. Влна сказала, що сварок не повинно бути, а треба зробити все так, щоб усім було добре, щоб обійшлося мирно.

От і вирішили:

- З великої букви будуть писатися прізвища,імена і по батькові, бо це для людини – одне з найголовнішого. Так?

- Так!


- Назви сіл, міст, річок, книг, кінофільмів писатимуться з великої літери, бо якщо місто не матиме назви, то воно ж не існуватиме.

На цьому і порішили писати великі букви власних назвах.

Сварка закінчилась, живуть собі літери спокійно.

А іменники і з великої, і з малої букви пишуться, тобто, за правилом.

4. Орфографічний практикум

- Що ви знаєте про написання іменників, що означають власні назви? Як вони пишуться? (1 учень виступає з лінгвістичним повідомленням, підготовленим заздалегідь, наводячи приклади, 2-й учень записує власні назви на дошці, а решта дітей – у зошити)



VІ Закріплення вивченого
1. Вибірковий диктант

Завдання: 1. Виписати іменники – власні назви, підкреслити орфограми.

2. Визначити граматичну основу 1-го речення (усно).

Україна належить до найбільших держав Європи. За територією вона перевищує Францію, Іспанію, Швецію. (З підручн.) Реве та стогне Дніпр широкий, сердитий вітер завива. (Т.Шевченко) Готель «Дніпро »знаходиться на Європейській площі. Хлопці співали. Найцікавішою була пісня «Попід гаєм шлях, доріженька». (І.Багряний)


2. Творче завдання (учні працюють у групах)

Завдання: скласти вірш, використовуючи слова: господиня, диня, вночі, курличучи.

Зразок учнівського твору:

Прийшла осінь-господиня,

Зазирнула у двори,

Обізвалась жовта диня:

«Беріть мене у дари!»

Ранками встають тумани,

Холодно стає вночі,

Журавлині каравани

Линуть вдаль курличучи.

3. Мовна гра «Третє зайве»

Завдання:

знайти у кожному рядку зайве слово. Пояснити його значення.

1. Щастя, щасливчик, пощастило.

2. Здоровий, здоров’я, оздоровниця.

3. Спів, співати, співаки.
4. Лексична хвилинка

Завдання: пояснити значення фразеологізму «бити байдики», підібрати синоніми.


VІІ Підсумок уроку

1. Метод «Мікрофон».

Завдання:

продовжити речення: «Сьогодні на уроці я запам’ятав(ла), що іменник - …»

2. Оцінювання учнівських відповідей відповідно до результатів засвоєного на уроці.
VІІІ Домашнє завдання

Опрацювати п.13;



Високий рівень – скласти модель «Іменник як частина мови», написати твір-мініатюру «Ходить, ходить осінь гаєм…»

Достатній рівень – вправа 126 с.74 підр. (І – письмово, ІІ-ІІІ завд. - усно)

Середній рівень – вправа 129 (усно), індивід.картки

Тема: Рід іменників.



Іменники спільного роду

Мета: поглибити знання учнів про іменник як частину мови, його значення, морфологічні ознаки;

систематизувати знання про категорію роду іменника в українській мові; сформувати поняття про специфіку функціонування іменників спільного роду; розвивати вміння аналізувати мовний матеріал; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати творчі здібності шестикласників, їх усне та писемне мовлення; виховувати

Тип уроку: засвоєння нових знань

Форма уроку – урок-проект

Обладнання: схеми для лінгвістичних повідомлень, картки із завданнями, підручники, тлумачні словники, картки із текстами для вправи «Поетична синонімія»

Очікувані результати:

Учні повинні знати:

Морфологічні ознаки та синтаксичну роль іменника, іменники спільного роду



Учні повинні вміти:

Знаходити іменники в реченні, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, розрізняти іменники за родами, виділяти іменники спільного роду, вводити їх у своє усне і писемне мовлення


Хід уроку

І Організація класу

1. Каліграфічна хвилинка

Щоб гарно вчитися була охота,

хвилинка каліграфії маленьким патріотам.

В.О.Метелиця

Р р Рр Ро Рі Ра кр

Щасливий, кому побувать довелось,

В краю, де в’ється красуня Рось

(Вчитель нагадує шестикласникам каліграфічне написання літери Рр та інших буквосполучень).

ІІ Перевірка домашнього завдання

(Деякі учні зачитують твір-мініатюру «Ходить, ходить осінь гаєм», 2 учні працюють на закритій дошці з картками)

Мій товариш ..ндрій ..олуб живе в ..еркаській області. Він працює в редакції газети «..онячне коло». Проживає на вулиці імені..вана..ранка.



(Робота в парах. Взаємоперевірка учнями виконаної роботи біля дошки, оцінювання виконання д.з. )

ІІІ Актуалізація опорних знань

1. Робота в групах

Повтореня теоретичного матеріалу
Скласти повідомлення на лінгвістичну тему за схемою:

Іменник називає

предмет

Назви істот

Назви неістот

Змінюється

За числами

За родами

За відмінками


Однина


Множина

Н. хто? що?

Р. кого? чого?

Д. кому? чому?

З. кого? що?

О. ким? чим?

М. на кому? на чому?

Кл. -

Чоловічий



Середній


Жіночий

2. Словниковий диктант

Завдання: записати слова, підкреслити орфограму «Велика буква і лапки у власних

назвах», визначити рід іменників.

Гостинність, Молдова, товариство «Зоря», Кіровоградщина, Ермітаж, університет, Софійський собор, трипільська культура, Закарпатська область, ахіллесова п’ята, сирота.

3. Взаємоперевірка словникового диктанту. (Учні працюють в парах)

Проблемне запитання:

Чи визначили ви рід іменника «сирота»?

Чому це завдання виявилося для вас складним?

ІV Оголошення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності


  • Для того, щоб дати відповідь на посталене запитання, ми опрацюємо тему: «Рід іменників. Іменники спільного роду»

V Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Пізнавльне завдання

У багатьох мовах світу (наприклад, в англійській, турецькій, вірменській, китайській) іменники не мають ознаки роду. А в деяких інших іменники належать до інших родів. Наприклад, у німецькій мові ніж – «дас мессер» - середнього роду, а ложка – «дер льоффель» - чоловічого роду.

Завдання: завершіть оповідання, використавши наступне повідомлення.


Суперечка

Якось у ресторані сиділи за обіднім столом три жінки: українка, німкеня і вірменка. Раптом на підлогу впала ложка.



  • Ой! – вигукнула українка, згадавши давню прикмету. – Ложка впала – якась дама спішить до нас у гості.

  • Чому дама? – здивувалась німкеня…

2. Робота в групах. (Методом «Прес» спікери груп висловлюють свою позицію)

3. Коментар дослідників (вдома 2 учні заздалегідь готували повідомлення)

Кожному іменнику властива граматична категорія роду. У назвах людей і тварин за допомогою роду розрізняється стать і вік істот: хлопець – дівчина, голуб – голубка – голубеня. Проте є багато назв тварин, у яких розрізнення родових іменникових форм відсутнє: оса, синиця, білка, жайворонок, короп. Це пов’язано з тим, що людина не мала потреби розрізняти стать таких істот.

У назвах неістот рід не має реального значення, бо ми не можемо пояснити, чому одні іменники належать до певного роду: понеділок, середа, клен, береза, смуток, любов, захоплення.

Крім жіночого, чоловічого та середнього роду іменники можуть належати до спільного роду: бідолаха, сирота, нероба, лівша. У реченні вони виступають то як іменники чоловічого роду, то як іменники жіночого роду, наприклад: сирота Марійка, сирота Іван.

Деякі іменники належать лише до чоловічого роду, але можуть позначати осіб чоловічої і жіночої статі: Валентина Іванівна – досвідчений лікар.

4. Закріплення отриманої інформації за підручником

(Пентилюк М.І., Гайдаєнко І.В., Ляшкевич А.І., Омельчук С.А. Укр.мова 6 кл. – К.: Освіта. – 2006. – с.78, 84-85)



VІ Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи

1. Виконання вправи 131 (с. 77)

Завдання: прочитати текст, дібрати заголовок (учні опрацьовують у групах 1-2 завдання)

2. Робота з тлумачним словником

(учні зясовують значення слова «репертуар» усно)

3.Робота по варіантах:

І в. – виписує із вправи 131 іменники чоловічого роду;

ІІ в. - виписує із вправи іменники жіночого роду;

ІІІ в. - виписує із вправи іменники середнього роду.

4. Виконання вправи 134 (усно),

Прочитайте текст. Що нового ви дізналися про рід імен­ників? Зі словами в рамці складіть речення. Визначте їх рід.

Окрему групу становлять іменники — назви професій, посад і звань, характерних ознак людини, які мають здебільшого фор­му чоловічого роду, але передають значен­ня чоловічого та жіночого роду: інженер, ректор, професор, академік, майстер, капітан, невдаха, непосида, листоноша. Реальне значення статі уточнюють у реченні узгоджувані з цими іменниками слова. Порівняйте: Листоноша чорно­брова носить вісточки-листи. Це був новий листоноша (І. Вихованець).



II. Поміркуйте, чому деякі іменники відносять до спільного роду.(див. с. 84).
5.Методом «Ти – мені, я - тобі» виконання вправи 135 (опрацювання таблиці с.79)

І35. Розгляньте таблицю, запам'ятайте правила визначення роду в незмінюваних іменниках.

1. Іменники — назви

осіб ма­ють рід

відповідно до статі

2. Іменники — назви

тварин належать до чоловічого роду
3. Іменники — назви неістот належать до середнього роду

4. Іменники – географічні назви, назви газет, журналів належать до

роду, який має родова (загальна назва)

4. Іменники — географічні назви, назви газет, журналів належать до роду, який має ро-дова (загальна) назва

Незмінювані іменники

мосьє (він), конферансьє (він), мадам (вона), місіс (вона)

фламінго, поні, кенгуру (але: муха цеце жіночого роду)

трюмо, журі, кіно, метро, кашне
місто (воно) Тбілісі; річка (во­на) Міссурі; озеро (воно) Ері; газета (вона) «Дейлі Експрес», острів (він) Хокайдо

П. Складіть 2—3 речення з незмінюваними іменниками. На ос­нові таблиці побудуйте розповідь про рід незмінюваних імен­ників, використовуючи свої приклади.

6. Розподільний диктант

Завдання: 1.Визначте, до якого роду належать подані іменники. Запишіть їх у три колонки:

а) іменники чоловічого роду;

б) жіночого роду;

в) середнього роду.

Осінь, світло, слух, сіно, сорока, семестр, образа, одруження, одяг, сатира, сміття, скатерть, салат, суцвіття, сажа, орган, сховище.

2. Із других букв повинні скластися слова, пропущені у прислів’ї «… ховається від роботи, як …»

3. Які лексичні значення мають слова слух, орган?

4. Змінивши наголоси у словах сорока, образа, утворіть словосполучення.

7. Хвилинка для відпочинку «Усміхніться»

Учителька. Чому іменник «яйце» середнього роду?

Учень. Бо ми не знаємо, хто з нього вилупиться – півник чи курочка.
V Закріплення вивченого

1. Творчий диктант

Завдання: замінити іменниками спільного роду подані словосполучення.

Синонім до слова «ледар». (Нероба)

Людина, яка говорить багато і беззмістовно. (Базіка, пустомеля)

Роботяща, працьовита людина. (Трудяга)

Неуважна людина. (Роззява)

Дитина, яка росте без батьків. (Сирота)

Пихата людина. (Задавака)

Службовець пошти, який розносить кореспонденцію адресатам. (Листоноша)



Додатково: розібрати два іменники спільного роду за будовою. (для учнів достатнього рівня)

Навести власні приклади іменників спільного роду. Увести їх у самостійно складені речення. (для учнів високого рівня)

2. Творча робота «Поетична синонімія» (Діти працюють в групах)

Завдання: учні одержують віддруковані поетичні фрагменти, у яких на місці вжитих автором слів у дужках подано кілька синонімів, що з цими словами перебувають у одному синонімічному ряду. Необхідно швидко і правильно встановити вжите автором слово.



Текст №1

Вигріваються на сонці

Осокори у (тузі, смутку, журбі),

А дуби, мов полководці,

Вийшли з вітром на (дуель, двобій, поєдинок)

Відповідь

Вигріваються на сонці

Осокори у журбі,

А дуби, мов полководці,

Вийшли з вітром на двобій.

Текст №2

А вітер завихриться в вітах,

Дерева гойдне - і в ту ж (секунду, хвилю, мить)

Із жалем за втраченим літом

Обірване листя (лине, летить, кружляє).

Відповідь

А вітер завихриться в вітах,

Дерева гойдне - і в ту ж мить

Із жалем за втраченим літом

Обірване листя летить.

Текст №3

Осінь в саду (розхлюпалася, розіллялася, розлилася),

Осінь, як повінь червлена,

Вишня в багрянець (прибралася, нарядилася, одяглася),

Мов молода наречена.

Відповідь

Осінь в саду розлилася,

Осінь, як повінь червлена,

Вишня в багрянець одяглася,

Мов молода наречена.

VІ Підсумок уроку

1. Метод «Незакінчене речення».

Завдання:

продовжити речення: «Сьогодні на уроці я не знав(ла), а тепер знаю…»

2. Оцінювання учнівських відповідей відповідно до результатів засвоєного на уроці.
VІІ Домашнє завдання

Опрацювати п.14;



Високий рівень – скласти невелику розповідь «Мої домашні обов’язки», скориставшись одним із запропонованих початків.

1) Я зневажаю нероб і змалку допомагаю мамі в домашньому господарстві…

2) Кажуть, з ким поведешся, того й наберешся. Мій товариш – трудяга: вчиться добре і батькам допомагає. Я в усьому беру з нього приклад…

3) Мій дідусь не здобув освіти, бо мав важке дитинство. Він – самоучка, але, здається, немає такого, чого б він не вмів. Про таких кажуть: на всі руки майстер. Я теж не хочу вирости білоручкою і охоче допомагаю батькам…



Достатній рівень – скласти 4-5 речень зі словами, що вживаються лише в чоловічому роді, але можуть позначати і осіб жіночої статі. (Зразок: Моя мама – спеціаліст вищої категорії.)

Середній рівень – вправа 136 с.80

Тема: Число іменників.

Іменники, що мають форму лише однини чи множини

Мета: повторити й поглибити знання учнів про число іменників, ознайомити їх з іменниками, що мають тільки форму однини чи множини; сприяти зміцненню навичок визначення числа в іменниках; сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити іменники, ужиті у формі однини і множини у текстах, визначати їх роль у реченнях; розвинути творчі уміння використовувати іменники у формі однини і множини у власних висловлюваннях; виховати любов до природи, уміння бачити її красу і багатство.

Тип уроку: урок формування нових умінь та навичок з елементами поглиблення

Форма уроку – урок-ділова гра

Обладнання: пам’ятка для учнів-експертів, картки з прислів’ями, комп’терна прграма, картки для гри «Фразеологічний бар’єр», мікрофон

Очікувані результати:

Учні повинні знати:

про числа іменників, терміни «одиничні» та «множинні» іменники



Учні повинні вміти:

Знаходити іменники в реченні, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, розрізняти іменники за числами, виділяти іменники, що мають форму лише однини чи лише множини, творчо їх використовувати, вводити такі іменники у власні висловлювання



Хід уроку
І Організація класу

1. Каліграфічна хвилинка



Щоб гарно вчитися була охота,

хвилинка каліграфії маленьким патріотам.

В.О.Метелиця

С с Сс Са се су ск

Сахнівка – взірець на ниві освіти,

Бо жив тут Захаренко – академік-учитель.

Й Стеблеву є теж чим гордиться:

Нечуй-Левицький тут родився.

Сидорівка, Сотники, Селище, Сухини,

Скрипченці і Склименці – села Корсунщини.

(Вчитель нагадує шестикласникам каліграфічне написання літери Сс та інших буквосполучень).

ІІ Перевірка домашнього завдання

1. Деякі учні зачитують розповідь «Мої домашні обов’язки» з використанням іменників спільного роду.

2. 2 учні-асистенти, що заздалегідь перевіряли виконання домашнього завдання учнями достатнього і середнього рівнів, підводять підсумки, аналізують допущені помилки.

ІІІ Робота над виявленням теоретичних знань і практичних навичок з попередньо вивченої теми

1. Гра «Інтелектуальне змагання»



Хід гри

Нападник робить виклик суперникові, ставлячи питання конкретному захисникові з протилежної команди. Якщо захисник не може відповісти, відповідає капітан, його роль за кожним питанням може виконувати інший учень, якщо попередній виявляє в достатній мірі знання. Якщо ж він не знаходить відповіді на поставлене питання, відповідає той, хто знає відповідь. Заздалегідь обираються учні-експерти (бажано, щоб це були діти, які мають високий рівень знань)



Правила гри

1. Відповіді мають бути точними, вичерпними, з прикладами.

2.Питання не повинні повторюватися.

3. Виявлені знання враховуються при виставленні оцінки.



Памятка для роботи «експерта»

1. Уважно стеж за ходом виконання завдань членами груп.

2. Визнач, хто найактивніше, творчо працює. Теж будь активним.

3. Які були допущені помилки? Ким?

4. У своєму виступі після всіх членів групи вислови думку про роботу групи, дотримуючись вказаного вище.

5. Вистав оцінку групі за її роботу.

6. Слухай уважно виступ інших груп. Висловлюй критичні зауваженнящодо їх роботи на уроці.

7. Зроби висновок, чи корисною була робота. Чи була вона творчою?

2. Вправа-змагання «Хто більше?»

Командам дається завдання: записати слова-назви почуттів і рис характеру, які кожен повинен виховувати в собі. (наприклад: любов, щирість, порядність…)



  • А тепер поставте ці слова у формі множини. (діти висловлюють припущення)

Проблемне питання: чому не всі іменники можуть мати як форму однини, так і форму множини?

ІV Оголошення теми, мотивація навчальної діяльності

Коментар учителя

В українській мові іменники змінюються за числами. Але є іменники, які мають лише форму однини, або лише форму множини. Сьогодні на уроці ми дамо відповідь на проблемне запитання, навчимося знаходити іменники в реченні, визначати їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, розрізняти іменники за числами, виділяти іменники, що мають форму лише однини чи лише множини, творчо їх використовувати, вводити такі іменники у власні висловлювання.

V Вивчення нового матеріалу

1. Робота в малих групах

Групи сідають так, щоб учні бачили один одного. У кожній групі по 4 учні. Всього з групи. Кожна з них має свою назву: «Творчі», «Допитливі», «Кмітливі».

Учні отримують картки з відповідним написом. На них зазначено: спікер, експерт, тайм-кіпер (охоронець часу), доповідач.

◦ Кожній групі дається завдання самостійно опрацювати теоретичний матеріал з теми «Число іменників» за підручником (с. 85-86) та за іншими додатковими джерелами (довідники, правописи).

◦ Перед початком роботи учитель нагадує шестикласникам про культуру поведінки, щоб не заважали іншим. Групи працюють самостійно, без допомоги вчителя.

◦ По закінченні часу доповідачі груп звітують про отриману інформацію, наводять приклади, доповнюють один одного, експерти слідкують, щоб матеріал не повторювався.

2. Гра-конкурс «Захист ідей»

◦ Під час захисту почергово виступають усі учні групи, бо усі завдання спікер розподілив перед роботою.

◦ Спікер та експерт повинні мати міцні знання. Експерт підсумовує роботу групи, ставить оцінку. У разі неправильної відповіді «експерти» інших груп виступають як опоненти.

◦ У разі виникнення труднощів діти піднімають сигнальну картку. Тільки тоді вчитель підходить для консультації.

Завдання для груп:

Група «Творчі»

1. Складіть загадку віршем: Сам, пустий, густий, голос;

Вибиває, дріб, дітей, збирає.

2. Запишіть загадку, яку склали. Вкажіть у дужках число іменників.

3. Доберіть синоніми до слів у загадці.

Група «Допитливі»

1.Допишіть прислів’я:

а) Де дуби, там і …

б) Багато снігу, а значить, і багато буде…

в) Натягай вітрила, поки вітер …

г) Заліз у багатство, забув і …

2. Випишіть із пислів’їв іменники, визначте число, записавши його у дужках.

3. Утворіть, де можливо, дві форми числа іменників.

Група «Кмітливі»

1.Допишіть прислів’я:

а) Чорна земля…

б) Бджола мала, а…

в) Повний колос до землі гнеться …

г) Восени готуй сани …

2. Випишіть із пислів’їв іменники, визначте число, записавши його у дужках.

3. Розберіть за будовою іменники.

VІ Зміцнення і поглиблення знань

1. Розподільний диктант (працюють усі учні)

Завдання: записати іменники у дві колонки:

1) ті, що вживаються тільки у формі однини;

2) ті, що вживаються лише у множині.

Радощі, врода, пестощі, Київ, пахощі, Дніпро, Карпати, ножиці, ворота, хід, сміливість, граблі, чорнило, окуляри, білило, коноплі, гіпс, мед, сходи, ясла, малювання.

Додатково:

∙ Скласти речення про природу, використавши деякі з поданих іменників, зробити їх синтаксичний розбір.

∙ До виділених слів дібрати антоніми, визначити їх рід.

2. Гра «Фразеологічний бар’єр» (учні працюють по варіантах)

Завдання: доберіть із довідки потрібні множинні іменники і поставте їх на місці пропусків у наведених прислів’ях і приказках.



І варіант

1) Коли не коваль, то і … не погань.

2) Це ще … по воді писано, а … скороджено.

3) Робіть хоч, … та будете ….

4) Видно, що Гапка млинці пекла, бо всі… в тісті.

5) Як прийшли …, то і жінка крива.



ІІ варіант

1) Не в свої … не сідай.

2) Виміняв сліпий у глухого дзеркало на ….

3) Оце так пани – на трьох одні ….

4) … псують людину.

5) Радуйся, Хвесе, бо кіт сало несе, радуйся вельми, бо вже перед ….



Для довідок: цимбали, груди, граблі, кліщі, вила, сани, двері, штани, лінощі, люди, ворота, жнива.

3. Робота з підручником. Виконання вправи 146 с.83



Завдання: накреслити у зошиті кросворд і розв’язати його. Записати іменники, що вживаються тільки у множині. Пояснити усі орфограми у цих словах.

С

Д

В

П

К

В

Р

Д

С























































И






















И



І
















А







А










І







И




И







И




1. Зимовий пересувний засіб на полозах. 2. Отвір у стіні, через який увіходять до кімнати. 3. Широкий прохід або проїзд в огорожі, між будівлями. 4. Синонім до слова майно (застаріле слово). 5. Перерва в навчальних заняттях. 6. Відходи, що утворюються при розмелюванні зерна. 7. Приємне емоційне почуття. 8. Паливо. 9. Обласний центр в Україні.

4. Хвилинка відпочинку

Завдання: (групи заздалегідь готували метаграми для опонентів). Розгадати метаграми, визначити число іменників – розгадок (усно)
1 група

Країна і … тварина

В країни букву Я з боків відкину, -

Й помітить зміну враз дитина кожна:

Країна перетвориться в тварину,

Що на на ній і покататись можна.



(Я-поні-я)

ІІ група

З димаря він вилітає,

Як в печі вогонь палає.

Варто «д» на «р» змінити –

Стане містом він умить.

(Дим, Рим)

ІІІ група

Хтось нею милується,

а хтось і хизується.

А «р» на «л» змінити –

Почне некти й варити.

(Річ, піч)

5. Практична робота

∙ Бесіда


  • Де застосовується комп’ютер?

  • З яких основних частин він складається? (Дисплей, системний блок, мишка…)

  • Яких основних правил необхідно дотримуватись при роботі на комп’ютері? (Не можна без дозволу вчителя вмикати і вимикати компютер)

∙ Учні працюють у групах з прикладною навчальною програмою з укр. мови для закріплення знань, умінь та навичок про число іменників. На виконання програми виділяється 2 хв.

VІІ Підсумок уроку Метод «Мікрофон»

«Сьогодні на уроці я зрозумів(ла), що не всі іменники можуть мати паралельні

форми: однина-множина, тому що…»

Виставлення оцінок, їх мотивація.



VІІІ Домашнє завдання

П.14 с.82-86 вивчити правила, підготуватись до усного лінгвістичного повідомлення «Число іменників», вправа 143 (дост. рівень), скласти метаграму, використовуючи множинні чи одиничні іменники (високий рівень).



  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка