Інтегрований урок на тему: "Степ як море". Предмети, що інтегруються: читання, природознавство. Тема уроку читання: "Дивосвіт рідної природи". Матеріал до уроку: О. Гончар "Асканійський степ", О. Олесь "Степ"



Скачати 63,92 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір63,92 Kb.
ТипУрок
Урок № 3
Інтегрований урок на тему: “Степ – як море”.

Предмети, що інтегруються: читання, природознавство.

Тема уроку читання: “Дивосвіт рідної природи”.

Матеріал до уроку: О.Гончар “Асканійський степ”,

О.Олесь “Степ”.


Тема уроку природознавства: “Охорона природи степів”.



Мета уроку: створити в уяві дітей художній образ степу, ознайомити з впливом діяльності людини на природу та з заходами охорони степу; розкрити практичну цінність природи для людини; виховувати любов до рідної природи, до художнього слова.

Обладнання: 1. Сюжетні та предметні малюнки (зображення степу, тварин та рослин.

2. Роздатковий матеріал.

3. Зошити з друкованою основою. (ст. 20)

4. Набір листівок “Заповідники України”.

5. Гербарій (ковила, типчак).

6. Карта природніх зон України.



7. Магнітофон.

Хід уроку:

І. Організація дітей до уроку.


ІІ. Мотиваційна підготовка до сприйняття матеріалу, оголошення теми.

  1. Читання вчителем вірша з попереднім завданням:

  • Визначити про яку природну зону розповідається у вірші? (слова “степ” при читанні опускаються, не читаються.

На степу

Іду шляхом: сонце сяє,

Вітер з травами говоре,

Передо мною й за мною

....... хвилює, наче море,

А затихне вітер буйний,

...... як камінь не здвигнеться,

І, як килимом багатим,

Весь квітами убереться.

Ось зігнулась тирса біла,

Звіробій скрутив стебельця,

Червоніє материнка,

Як зірки горять козельці,

Крикнув перепел в ярочку,

Стрепет приснув над .......

По кущах між деревами

Ходять дрохви табунами,

Тихо всюди,

Тільки де-де

Вітерочок пронесеться

Та на землю із-під неба

Пісня жайворонка ллється. Я.Щоголів

  • Що змальовано у вірші?

  1. Повторне читання.

  2. Бесіда за запитаннями:

  • Як ви здогадалися, що це степ?

  • Як ви гадаєте, який заголовок має вірш?

  • Коли квітує степ?

  • Про які рослини та про яких тварин згадано у вірші?

  • Який степ у тиху погоду?

  • З чим порівнює автор (Я.Щоголів) степ у вітряну погоду? (З морем).

  1. Оголошення теми уроку.

ІІІ. Актуалізація опорних знань про степ, як одну із природних зон України.

  1. Бесіда за запитаннями:

  • Де розташований степ?

  • Які кліматичні умови впливають на рослинний і тваринний світ у степовій зоні?

  • Якої пори року степ має найбільш привабливий вигляд?

  • Який степ влітку? Чому?

  • Яка зима у степу?

  1. Самостійне читання вірша О.Олеся “Степ” з наступним завданням: поділити на частини, дібрати заголовки.

  2. Перевірка:

  1. Весна

  2. Літо у степу

  3. Осінь

  4. Зима

IV. Опрацювання нового матеріалу

  1. Читання вірша “Степ” О.Олеся згідно плану.

  2. Аналіз прочитаного

а) – з чим порівнює автор степ весною, влітку, восени, взимку?

б) - з’єднайте стрілочками:

весняний степ біла перина

літній степ пишний килим

осінній степ сизе море

зимовий степ неоглядна пустеля



  1. Добір ілюстрацій до вірша (показ малюнків)

  • Яку пору року зображено на кожному малюнку?

  1. Виразне читання вірша вголос по частинах.

  2. Читання вчителем оповідання О.Гончара “Асканійський степ”.

  • Послухайте уважно текст і назвіть яку пору року змалював автор? (Літо)

  1. Словникова робота: цикади, розмаїті, типчаки, улоговинки, кермен, курай.

  2. Самостійна робота над завданням:

  • Прочитайте опис степу. Поміркуйте, чи вистачить тут матеріалу, щоб розповісти про цю зону за схемою:

а) тварини степу;

б) рослини степу;

в) Асканійський степ – що це?


  1. Перевірка.

  • Як бачимо, ми не можемо знайти відповідь на останнє запитання. Тож допоможе це зробити стаття з підручника природознавства на стор. 70

  1. Читання І і ІІ абзаців.

  • Де знаходиться Асканія-Нова?

  • Що таке заповідник?

  1. Розповідь вчителя про рослинний і тваринний світ заповідника Асканія- Нова (мал. рослин і тварин)

  • Колись дуже давно по лівобережжю нижнього Дніпра до самого Азовського моря розлягались цілинні степи. Там паслись тури, зубри, дикі коні. В пам’ятку про ті давні часи височіють одинокі кургани, кам’яні скіфські баби та ще нагадує про це невеличка частина нерозораного степу, який називається Асканія-Нова. Цей заповідник має велику цінність, оскільки це єдиний маленький острів в Европі, якого не торкався плуг. Більш 300 видів трав і квітів прикрашають цей степ. Тут водяться рідкісні птахи (дрофи, стрепети, степові орли, страуси, фазани, павліни), а також із різних куточків планети завезені різні звірі (зебри, бізони, буйволи, антилопи, коні Пржевальського). Заповідник почав своє існування ще у 80-і роки 19 ст., а в 1921 році був перетворений у державний заповідник.

V. Закріплення, осмислення нового матеріалу

  1. Самостійна робота

а) читання 3-го, 4-го і 5-го абзаців статті.

б) робота з картками. Завдання: дописати речення.

Зразок картки:

Степ


Завдання: допиши речення

1. Нерозорані степи називають .............

2. Зораний степ це ............

3. Куточок незайманого степу біля Сиваша і Каховки називають ............

4. В асканійському степу ростуть рослини (а) і живуть тварини (б):

а) _________________________________________________

б) _________________________________________________



5. Охороняти природу – значить ....................



VI. Підсумок уроку.

  1. Бесіда за запитаннями.

  • Яким же степ постав у вашій уяві після прочитаних творів?

  • Чи всі із наведених ознак підходять для його характеристики:

безмежний, багатий, красивий, розмаїтий, мертвий, квітучий, безлюдний, широкий, неоглядний?

  • Доведіть за допомогою О.Гончара і його оповідання “Асканійський степ”, що означення “мертвий” теж підходить (Тиша панує тут. Тиша навкруги).

  1. Читання вчителем уривка з вірша М.Чернявського “Степ”

Степ і степ один без краю,

Аж до моря берегів,

Без річок, без гаю

Тільки з купами стогів,

Ні гайочку ні лісочку,

Всюди спалена земля.

А коли з громами

З моря хмари налетять,

Степ охрестять блискавками,

Над ланами прогримлять -

Він прокинеться, проснеться,

Заговорить, засміється й

Стрепенеться, оживе.

Мертвий степ лише громами

Тільки й можна розбудить ....

  1. Домашнє завдання:

Опрацювати статтю “Охорона степу”; виконати завдання № 3 в зошиті ст. 20; виразно читати “Асканійський степ” О.Гончара; вивчити напам’ять уривок з вірша О.Олеся “Степ”.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка