Історія органів української юстиції
Скачати 41,48 Kb.
Дата конвертації29.05.2018
Розмір41,48 Kb.
Історія органів української юстиції
Історія органів української юстиції пов’язана з історією зародження української державності. Біля її витоків стояла Українська Центральна Рада.

Наприкінці червня 1917 року у першому національному уряді — Генеральному Секретаріаті — було створено Генеральне секретарство судових справ (юстиції).

Після проголошення Четвертим Універсалом Центральної Ради від 9 січня 1918 р. України "самостійною суверенною державою Українського народу", Генсекретарство судових справ перейменовано на Міністерство судових справ.

15 липня 1918 р. Міністерство судових справ перейменовано на Міністерство юстиції. Головними завданнями тогочасного Міністерства юстиції були: здійснення управління судовими органами та пенітенціарною системою, вдосконалення судочинства в умовах перехідного етапу української державності, кодифікація законодавства, підготовка проектів кримінальних, кримінально-процесуальних та інших нормативних актів.

Згідно Указу Президії Верховної Ради УРСР та Постанови Ради Міністрів УРСР рішенням Запорізького облвиконкому з 1 січня 1971 року було створено відділ юстиції виконкому Запорізької обласної Ради депутатів трудящих.

Відділ юстиції здійснював організаційне керівництво районними і міськими народними судами, методичне керівництво правовою роботою в народному господарстві, методичне керівництво й координацію роботи державних органів і громадських організацій з пропаганди правових знань і роз’яснення законодавства серед населення, керівництво державним нотаріатом і адвокатурою.

На посаду завідуючого відділом юстиції виконкому Запорізької обласної Ради депутатів трудящих було призначено Гайдая Миколу Васильовича.

9 листопада 1988 року відділ юстиції і відділ запису актів громадянського стану були об’єднані в управління юстиції, яке очолив Гармашов Георгій Миколайович.

Сьогодні систему органів юстиції складають Міністерство юстиції України та його територіальні органи. До сфери управління Міністерства юстиції належать органи нотаріату, науково - дослідні установи судових експертиз, підприємства, установи та організації.

На теперішній час в органах юстиції Запорізької області працює 680 державних службовців, з яких близько 75 відсотків мають або здобувають юридичну освіту.

Вчинення нотаріальних дій в області здійснюють 32 державні нотаріальні контори та 151 приватний нотаріус. В органах нотаріату працюють досвідчені юристи. Професія нотаріуса залишається однією з найпрестижніших.

Формування сучасних економічних відносин та постійне вдосконалення законодавства вимагають від нотаріусів постійного самовдосконалення.

У системі юстиції області працюють 22 районних, міськрайонних, міських управлінь юстиції, а в їх складі – відділи державної виконавчої служби та відділи реєстрації актів цивільного стану.

Реєстрацію актів цивільного стану громадян в області здійснюють 32 відділи районних, міських та міськрайонних управлінь юстиції.

Однією з найважливіших, можна сказати, вирішальною стадією здійснення правосуддя є виконання судових рішень. Слід зазначити, що відповідно до Конституції України судове рішення ухвалюється від імені держави і є обов'язковим до виконання. На практиці багато рішень в добровільному порядку не виконуються, у зв'язку з чим великого значення набуває примусове виконання таких рішень, які здійснюється державною виконавчою службою. На теперішній час в області працює 30 відділів державної виконавчої служби, у тому числі підрозділ примусового виконання рішень державної виконавчої служби.

Окрім того, однією з важливих функцій органів юстиції області є легалізація об’єднань громадян, благодійних організацій та інших громадських формувань. Всього органами юстиції нашої області зареєстровано близько півтори тисячі громадських та благодійних організацій. Відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні» зареєстровано понад 5 тисяч політичних організацій.

Органи юстиції області здійснюють державну реєстрацію нормативно-правових актів обласної державної адміністрації, її управлінь, відділів, інших підрозділів територіальних органів центральних органів виконавчої влади. Цей напрям діяльності є одним із найвагоміших засобів забезпечення захисту конституційних прав і свобод громадян та юридичних осіб, усунення порушень чинного законодавства, підвищення законності та дієвості нормативно-правових актів вищезгаданих органів. Фахівці управлінь юстиції забезпечують проведення висококваліфікованої правової експертизи нормативно-правових актів, що подаються на державну реєстрацію. На сьогодні головним та територіальними управліннями юстиції зареєстровано більш 5,5 тисяч нормативно-правових актів.

Відповідно до своєї компетенції Головне управління юстиції забезпечує виконання Національної програми з правової освіти населення. В області створено 66 громадських правових приймалень та консультативних пунктів, які надають громадянам безоплатну правову допомогу.

Серед основних завдань управління юстиції є методичне керівництво правовою роботою в місцевих органах виконавчої влади, на державних підприємствах, в установах і організаціях, надання зазначеним органам, а також органам місцевого самоврядування методичної допомоги у приведенні їхніх нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства, здійснення заходів до підвищення кваліфікації працівників юридичних служб місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, проведення стажувань, семінарів й нарад з працівниками юридичних служб спільно з іншими органами виконавчої влади.

З березня 2006 року до повноважень головного управління віднесена реєстрації місцевих засобів масової інформації. На сьогодні безпосередньо юстицією зареєстровано понад 130 друкованих видань.Отже, коло повноважень органів юстиції надзвичайно широке, наша діяльність має багатогранний характер. І сьогодні незаперечним є внесок органів юстиції в утвердження демократичних засад розвитку суспільства, верховенства права, принципів справедливості та гуманізму, пріоритету прав і свобод людини і громадянина, становлення повноцінного громадянського суспільства.
Начальник головного управління юстиції у Запорізькій області В.Г.Горлов


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка