Йтесь заглядати у словникСкачати 172.39 Kb.
Дата конвертації23.11.2018
Розмір172.39 Kb.
ТипУрок
Не бійтесь заглядати у словник... (урок-презентація словничка найуживаніших винятків з орфографічних правил)
Мета: презентувати словничок винятків з орфографічних правил, шляхом виконання різноманітних завдань; повторити слова-винятки; акцентувати увагу учнів на активному використанні словників для досконалого вивчення української мови; спонукати школярів розвивати усне мовлення, сприяти усвідомленню того, що грамотне письмо і правильне мовлення — вагомі чинники освіченості особистості.

Виховувати любов до рідного слова, гордість за багатство і красу української мови. Виховувати громадян-патріотів своєї Вітчизни, що здатні як освічені люди творчо й самовіддано працювати у сферах освіти, науки, культури.Обладнання: виставка мовних словників, гасла-афоризми, оціночні картки, набір матеріалів для проведення реклами, український правопис, книга «Антисуржик».

Хід уроку

І. Вступне слово вчителя. Повідомлення теми та мети уроку.

Орфографія — один з розділів української мови, що вивчає правила написання слів. Вивчення орфографічних правил є особливо важливим для вироблення грамотного письма. Щоб навчитися правильно писати, треба наполегливо працювати.

Ви повинні пам’ятати, що грамотне письмо, правильне мовлення — важливі фактори освіченості людини.

Академік Л. Щерба писав: «Безграмотне писання читати трудно, ніби їдеш у таратайці мерзлою дорогою».

Тож прагніть, щоб ваше писання не викликало таких асоціацій.

У 10-му класі ми продовжуємо узагальнювати вивчене з орфографії, закріплюємо опрацьоване, окремі питання вивчаємо глибше, розглядаємо нові поняття. Ось на цьому шляху повторень ми звернули увагу на винятки з орфографічних правил, які складають труднощі для учнів, створюють певні проблеми, коли їх не знаєш. Порадившись, ми вирішили виписати їх і створити словничок найуживаніших винятків з орфографічних правил, сподіваючись, що він стане добрим помічником кожному учневі.

В українській мові є багато винятків, словникових слів, які треба запам’ятати. Ми взяли лише окремі найуживаніші винятки.

Отже, сьогодні ми презентуємо цей словничок. (Учитель показує його).

Над його остаточним оформленням, групуванням матеріалу працювала група учнів. Вони розкажуть про свою роботу. Ви продемонструєте свої знання цих слів-винятків. Ми поговоримо про роль словників в житті людини. Хотілось би, щоб ви ще раз переконалися, як важливо кожній людині дотримуватися норм української літературної мови. І на цьому шляху робота зі словниками має велике значення. Тож хай епіграфом нашого уроку стануть рядки з вірша Максима Рильського:

Не бійтесь заглядати у словник:

Це пишний яр, а не сумне провалля;

Збирайте, як розумний садівник,

Достиглий овоч у Грінченка й Доля.

Не майте гніву до моїх порад

І не лінуйтесь доглядать свій сад.

Запишіть тему нашого уроку. Самостійно прочитайте лексичне значення слова презентація, записане на дошці.Презентація (лат.) — захід, присвячений знайомству, популяризації і т. ін. кого, чого-небудь.

Кожен з вас має оціночну картку, де записане ваше прізвище. Перед уроком я запропонувала вам реально оцінити свої знання слів-винятків і взяти відповідну оціночну картку з позначкою:Для зручності ми будемо користуватися умовними назвами: перша, друга, третя, четверта група.

Протягом уроку на ній ви будете фіксувати знаком «плюс» всі позитивні відповіді, які прозвучать, а в кінці уроку повторно оціните свої знання уже певним балом, аналізуючи свою роботу, порівнюючи її з роботою інших учнів. Сьогодні на уроці визначимо рівень вашої самооцінки (реально оцінюю свої знання, переоцінюю, недооцінюю).

Один з учнів буде виконувати індивідуальну роботу: писати замітку інформаційного характеру про урок.II. Демонстрування словничка винятків.

Учні з групи, яка працювала над створенням словничка, розповідають про свою роботу: особливості оформлення матеріалу, створення короткого тлумачного словничка винятків.III. Розподільний диктант «Перевір себе».

Учитель називає по два слова на одне правило (одне зі слів-винятків). Учні записують слова у два стовпчики, розмежовуючи винятки і інші слова.

Два учні працюють за закритими дошками (один пише винятки, інший — слова, які можна пояснити правилами).

Учні 1 і 2 груп, якщо відчувають труднощі, можуть записувати ці слова у рядок.

Після написання учні звіряють слова з дошкою, пояснюють їх правопис:

Сонячний Соняшник

Калузький Цюріхський

Радісний Кістлявий

Морозиво Марево

Пісня Тьмяний

Зілля Суддя

Височенний Благословенний

IV. Повідомлення «У світі українських мовних словників».

Учитель. Словники — то багатюща скарбниця, з якої ми черпаємо знання. Вони — наші добрі порадники, вірні друзі, помічники. Зверніть увагу на виставку українських мовних словників. Багатьма з них ви уже користувалися, деякі, можливо, стануть відкриттям і новим стимулом до роботи. Прослухайте уважно повідомлення про ці словники, яке підготував учень. Назви окремих словників запишіть.

Учень. Любі друзі!

Перед вами виставка мовних словників, якщо ви задумались над написанням слова — до ваших послуг орфографічний словник. Ось він. Перегортайте, шукайте, знаходьте.

Виникають проблеми з перекладом слів з російської мови на українську чи навпаки — російсько-український або українсько-російський словник. І труднощів як не було.

Якісь складнощі з’являються в розборі за будовою: важко визначити корінь чи суфікс — беріть морфемний словник. Вирішити всі проблеми словотворчого розбору вам допоможе словотворчий словник.

А ось орфоепічний словник. Тут особливості і вимови, і написання, і транскрибовані слова. Наголоси можна перевірити. От щодо наголосів, то французи і поляки дивуються нашим вільним наголосом. Їм простіше! А нам хоч деколи складно — та словник маємо.

Хочеться особливу увагу звернути на новий чотиритомний тлумачний словник (ще, здається, пахне друкарською фарбою). Який ошатний, зручний! А який потрібний! Тут ви знайдете пояснення лексичних значень 42 000 слів.

Поряд словник іншомовних слів, теж нещодавно вийшов з друку, наповнився новими віяннями часу, і ось він — до наших послуг.

А ось фразеологічний словник — справжня скарбниця народної мудрості. Тут ви знайдете пояснення значень стійких сполучень слів біблійного походження, з народної мови, з античних джерел.

І, нарешті, славетний «Словарь української мови» Бориса Грінченка, виданий у 1908 р., перевиданий у 1996 році.

Олесь Гончар говорив, що у ньому зібрано все, що «на той час вродило квітчасте поле живої української мови».

Ось такі вони, мовні словники!

Користуйтесь ними. Удосконалюйте свої знання. Вивчайте українську мову, пам’ятайте, що вона займає у світі особливе місце серед інших мов.Бесіда:

— Якими із записаних словників ви користуєтесь частіше, а якими — рідше?

— Чому французи і поляки дивуються українським вільним наголосам? (У польській і французькій мові наголоси постійні: у польській мові на передостанньому складі, у французькій — на останньому.)

— Яке особливе місце займає українська мова серед інших мов світу? (За милозвучністю українська мова посідає друге місце після італійської мови. У 1934 р. у Парижі відбувся конкурс мов. Українська мова посіла третє місце після французької та перської.)Учитель. Таким чином, ми можемо гордитися тим, що нашою рідною мовою є така милозвучна, багата мова, яка займає вартісне місце серед інших мов у світі.

V. Розіграш лотереї винятків.

Учитель пропонує взяти участь у розіграші лотерей винятків. Номером лотереї є номер орфограми у словничку, а серією — одне слово з групи винятків.

Завдання учням: назвати орфограму і групу винятків, в яку входить дане слово. Виграшем є символічні записнички для роботи зі словниками.

1. № 4 серія різьбярВідповідь: вживання м’якого знака; винятки: тьмяний, різьбяр, женьшень.

2. № 7 серія віллаВідповідь: подвоєння букв в іншомовних словах; винятки: тонна, ванна, нетто, брутто...

3. № 10 серія престолВідповідь: написання префіксів пре-, при-, винятки: презирство, престол, преподобний, преосвященний.

4. № 11 серія кисетВідповідь: написання и та і в словах іншомовного походження; винятки: башкир, калмик, киргиз, кинджал...

VI. Що говорять учні про винятки.

Учитель. Напередодні нашого уроку один з учнів одержав завдання поспілкуватися з учнями 5-го і 10-го класів про особливості вивчення ними винятків з орфографічних правил.

Учень. Учні 5-го класу, які лише починають вивчати винятки з орфографічних правил, розповідають, що вчаться ці слова важко, потрібно їх час від часу повторювати. Деякі діти говорять, що придумують різні розповіді, римують рядки, щоб краще запам’ятовувалось. Також учні відзначають: якщо слово частіше вживається в мовленні, воно краще запам’ятовується. Але всі стверджують, що вивчення слів-винятків — це важка праця.

Десятикласники повторюють словавинятки і відзначають, що це нелегка праця, бо дещо забулося, окремі винятки треба відновлювати в пам’яті, а деякі — вчити. Учні стверджують, що слова-винятки є в російській мові, англійській, німецькій. Таким чином, винятки — це мовне явище, характерне не лише для української мови.VII. Запитання від п’ятикласників.

Учні 5-го класу зацікавились тим, що старшокласники повторюють слова-винятки, і запропонували такі завдання.

1. Прослухайте уривки римованих рядків і назвіть слова-винятки.

2. Згадайте героїв відомих творів І. Франка, що вивчалися у 5-му класі.Шістнадцять гусок зустрічали Гриця,

Упевнено ступав назустріч він. Хвастливість на лиці немов розлита, Та прут з зап’ястя ледь стримів. Переступивши хворостняк сухенький, Кістлявий гусачок біленький Пестливим голосом спитав: Де, Грицю, ти, до біса, пропадав? Ще зрання наш Микита встав, Спросоння лапи потягав, Згадав обіцянку вчорашню, На торговище почвалав. Попідвіконню, попідтинню, ішов стежками, навмання. Знав — справа честі і життя.

VIII. Реклама.

Учитель. Освічена людина повинна володіти правильним усним мовленням. Оскільки ми живемо в російськомовному, діалектному оточенні, то повинні прагнути говорити літературною українською мовою, не засмічувати своє мовлення суржиком. Згадайте лексичне значення слів: суржик і проти (запис на дошці).

Суржик — перен. Елементи двох або кількох мов, об’єднані штучно, без додержання норм літературної мови; нечиста мова.

Анти... — префікс, що означає протилежний, проти.

Подивіться рекламу, яка має в собі елемент жартівливості, але в цілому порушує дуже серйозну проблему.Учень (показує на імітовані вироби).

Фірма «Анти» турбується про чистоту вашої оселі, красу вашого зовнішнього вигляду.

Купуйте вироби нашої фірми, і ваша квартира буде бездоганно чистою, а одяг стане ошатним, зручним.

І якщо хтось поцікавиться: «У чому секрет такої довершеності?»

Ви запропонуєте їм вироби фірми «Анти» і скажете: «Ось мій секрет!»

Учень (тримає в руках книгу «Антисуржик»). Так. Це прекрасно, коли речі, що нас оточують, надзвичайно чисті, та й одяг милує очі. Але якщо до цього ж ви будете розмовляти гарною, чистою українською мовою, то ви приємно вразите всіх як освічена, грамотна людина. Отже, читайте книгу «Антисуржик», і ви назавжди позбудетесь змішування слів української і російської мов.

І повірте, що ніякий найбездоганніший вигляд не прикриє вашого неуцтва. Але якщо ви справите враження розумної, освіченої людини, то зовнішня недоладність не буде помічатися. Читайте книгу «Антисуржик»!Учитель. Проблема вживання слів-суржиків є гостра і актуальна.

Сьогодні ми підбиваємо підсумок конкурсу на рекордну кількість записаних вами слів-суржиків із мовлення людей, що нас оточують. Усього ви записали десь близько 500 висловів. Переможець Ковальчук Леся — 134 вислови. Нагорода — 12 балів.

М. Рильський в одному зі своїх віршів писав:

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову. Пильно й ненастанно

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде.

IX. Слово-виняток за лексичним значенням. Учитель. Учні 1 і 2 груп запишуть слова з дошки і

вставлять пропущені букви: Торі(ш,ч)ній, шістнадцять, різ(ь)бяр, стат(т)я, тон(н)а, священ(н)ий, пр(е,и)зирст-во, б(и,і)нт, к(и,і)нджал, вил(л)ю.

Учні 3 і 4 груп запишуть у стовпчик слова-винятки за їх лексичним значенням. Якщо винятки будуть записані правильно, то за першими буквами кожного слова по вертикалі прочитається назва частини мови, яку можна вважати рекордсменом по труднощах орфографічних написань.

1. Пенні (Розмінна монета Великобританії).

2. Рілля (Зораний шар ґрунту).

3. И

4. Суддя (Службова особа в органах суду, яка виносить вирок у судовій справі).

5. Лляний (Виготовлений з насіння льону).

6. Ілля (Чоловіче ім’я, що починається на — І).

7. Ванна (Велика довгаста посудина для миття і купання).

8. Нетто (Вага товару без упаковки).

9. И

10. Контрастний (Різко протилежний у чомусь). У рядочках під номерами 3 і 9 поставити потрібні

букви. Учні 3 і 4 груп називають записані слова і частину мови — прислівник.

Учитель пропонує учням 3 і 4 груп перевірити, як виконали завдання учні 1 і 2 груп, кількість допущених помилок заноситься в оціночну картку.

X. Творча хвилинка.

Десятикласники читають власні вірші про словники.Учень. Чимало книг існує в світі. Вони для нас — джерела знань, Допомагають всім в освіті, Важких нема для них питань. Та чільне місце посідають Одні із кращих — словники, В народі їх чудово знають Усі дорослі й дітлахи. Зверніться тільки, допоможуть Такі славетні словники, Пояснення нам дати зможуть І розтлумачать, як завжди. Отож про книги не забудьте, Частіш дивіться в словники. Людьми освіченими бути Вас допоможуть ці книжки.

Учень.

Словник я відомий,

Всім добре знайомий.

У кожну домівку,

У кожну родину

Іду як порадник

І дочці, і сину.

Отут примощуся,

На шафі, в куточку.

Бува, задрімаю,

Спочинуть листочки.

Чекаю школярку —

Ось-ось надійде

І знову гортати

Мене розпочне.

Тоді я кручуся, верчуся

І знаю: таким вірним другом

Я учням буваю.

XI. Висновки.

Домашнє завдання.

1. Міні-розповідь «Епізод уроку, який мені запам’ятався» (для учнів 1 і 2 груп).

2. Твір-роздум «Словники — музеї слів» (для учнів 3 і 4 груп).

3. Індивідуальне завдання: замітка інформаційного характеру про урок; замітка інформаційного характеру «Не бійтесь заглядати у словник...». Наводимо приклад.Замітка інформаційного характеру «Не бійтесь заглядати у словник…»

Чи задумувались ви над тим, що неграмотне письмо читати настільки важко, наче «їдеш в таратайці, мерзлою дорогою»? Ні? А варто було б! Безперечно, не можна не погодитись з академіком Л. Щербою, який висловився так цікаво і, без сумніву, точно і правдиво. Саме з роздумів над тим, хто є грамотною, освіченою людиною, а хто — безграмотний писака, невіглас, розпочався один із уроків української мови у 10-Б класі ЗОШ № 28.

Основною на уроці була презентація словничка найуживаніших винятків з орфографічних правил. Учні демонстрували свої знання шляхом виконання різних завдань, зокрема вибіркового диктанту «Перевір себе», знаходженням слів-винятків за їх лексичним значенням. І все відбувалось начебто дуже серйозно і водночас дещо грайливо та цікаво.

Емоційною та інтригуючою виявилася розповідь Вінник Тетяни «У світі українських мовних словників». Тут і ґрунтовні пояснення сутності словників, практичні рекомендації щодо їх використання і водночас недомовки, натяки, щоб зацікавити слухача.

Неабияку радість принесли і лотерейні виграші-сюрпризи. Ну що б, здавалось — записничок, але як ця дрібничка потішила кожного учасника.

Москалюк Альона розповіла про результати спілкування зі школярами 5-х і 10-х класів на тему «Словавинятки у моєму шкільному житті та слова-винятки в російській, англійській та німецькій мовах». Учениця провела паралелі, зробила узагальнення.

Не обійшлося і без реклами. Але якої! Реклами про антисуржик — наскільки жартівливої, настільки й серйозної.

І всі, безперечно, зрозуміли, як важливо дотримуватися правильності мовлення.

Те, що у класі багато обдарованих учнів, довела і творча п’ятихвилинка. Прочитані власні вірші про словники вразили глибокими думками, образними висловами, емоційним прочитанням.

Все добігає свого кінця... І ось закінчується урок, підбиваються підсумки.

Хочеться вірити, що кожен задумається над тим, що грамотне письмо і правильне усне мовлення — вагомі чинники освіченості людини. Кожен звертатиметься до словників, в яких безмежжя мовного матеріалу. Кожен переконається, що ці книги — наші вірні друзі, щирі порадники, помічники. С. Пушик говорив: «Словники — музеї слів». Отож частіше відвідуймо ці музеї, збагачуймося цікавою інформацією, накопичуймо нові знання, робімо відкриття у царині слова.

Леся КОВАЛЬЧУК, м. Хмельницький

Тести з теми «Найуживаніші винятки з орфографічних правил»

I рівень

1. У якому рядку записані тільки винятки?а) торішній, казахський, баластний;

б) тьмяний, життя, менший;

в) тонна, жовтогарячий, м’ята;

2. До винятків з орфограми «Подвоєння букв в іншомовних словах» належать:а) знання, насіння, гілля;

б) нетто, вілла, панна

в) клас, колектив, сума

3. Яка група слів є запозиченою зі східних мов і пишеться всупереч «правилу дев’ятки»?а) графин, кипарис, директор;

б) спирт, бензин, лимон;

в) калмик, кинджал, киргиз.

4. Написання якої групи слів — старослов’янізмів, слід запам’ятати?а) священний, блаженний, мерзенний;

б) блаженний, стінний, віконний;

в) благословенний, окаянний, осінній.

5. У якій із груп слів не допущено помилок?а) кістлявий, проїздний, шістнадцять;

б) хворостняк, контрасний, компостний;

в) пестливий, хвастливий, контрастний.

6. У якій із груп слів не допущено помилок?а) женьшень, вирізбити, потьмянів;

б) тмяний, різьбяр, женьшень;

в) різьбярство, тьмяніє, женьшень.

II рівень

1. Записати правильно слова, вказати винятки. Соня(ш,ч)ник, соня(ш,ч)ний, тюр(к)ський,зап’яс(т)ний, тиж(д)невий, Іл(л)я, (с)савці, пас(с)я, мар(е,и)во, пал(е,и)во.

2. Записати слова у три групи:

а) з префіксами — пре-;

б) з префіксами — при-;

в) винятки з префіксом — пре- . Пр(е,и)мудрий, пр(е,и)красити, пр(е,и)зирство,

пр(е,и)стол, пр(е,и)морський, пр(е,и)подобний, пр(е,и)гарний, пр(е,и)старий, пр(е,и)чинений.

3. З поданих слів виписати ті, в яких допущено помилку, і її потрібно виправити:Дворушник, цюріський, баластний, статтей, спросоння, попідтиню, бовваніє, бона, бруто, бінт.

4. Записати слова у два стовпчика; словавинятки і ті, які можна пояснити орфограмами:Мірошник, безпечний, шістнадцять, радісний, зрання, рілля, виллю, гілля, булла, група, військово-морський, військовополонений, скипидар, система.

5. Розкрити дужки і правильно записати слова з частками би і то:Мов(би), хотів(би), немов(би)(то), таки(то), ніби(то), взяла(б), наче(б), неначе(б)(то).

6. Виписати прислівники, в яких пишеться дефіс: Раз(у)раз, пліч(о)пліч, день(у)день, всього(на)всього,віч(на)віч, (по)латині, (на)гора, кінець(кінцем).

III рівень

1. Складіть міні-казку, ввівши в неї по можливості одну з груп сліввинятків:а) шістнадцять, кістлявий, пестливий, хвастливий, хворостняк, зап’ястний;

б) зрання, спросоння, навмання, попідвіконню, попідтинню.

2. Складіть умовне міні-привітання (в дусі давніх епох) князеві-визволителю від мешканців звільненого міста, використовуючи старослов’янізми:Священний, огненний, блаженний, благословенний, мерзенний, окаянний, скажений, навіжений, жаданий.

3. Складіть діалог на тему «Новина», по можливості використавши слова:Ілля, Ганна, добридень, помагай бі, овва, їйбогу, їй-право.
Каталог: uploads -> doc
doc -> Методичні рекомендації для проведення І (районного) етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2015»
doc -> Наказ Державіаслужби від 14. 06. 2006 №416
doc -> Правила сертифікації суб’єктів аеропортової діяльності
doc -> Реферат на тему: Франсуа Вієт
doc -> Активність мікроорганізмів-азотфіксаторів у ґрунті західного
doc -> Вправ для навчання аудіювання
doc -> Сучасна практика підготовки баяністів
doc -> «історія розвитку поняття інтеграл»
doc -> Технологія концентрованого навчання дозволяє викладачеві урізноманітнити заняття за формами та методами
doc -> Сьомого скликання


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка