Комунальний заклад «кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»
Скачати 143,2 Kb.
Дата конвертації01.03.2017
Розмір143,2 Kb.
КОМУНАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«кІРОВОГРАДСЬКИЙ Обласний центр

еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»


25010, м. Кіровоград, вул. Пугачова, 2, тел. 33-97-15, E-mail: OCENTYM@mail.ru
№ 21 Керівникам місцевих органів

від « 17 » січня 2012 р. управління освітою

Відповідно до плану роботи Комунального закладу «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» на 2012 рік, з метою активізації пізнавальної і творчої діяльності учнівської молоді, звернення уваги до проблем охорони птахів та їх природних біотопів шляхом поширення знань, пропаганди охорони певного виду птахів в Україні та області з січня по жовтень 2012 року буде проходити обласний етап всеукраїнської акції «Птах року 2012 – Одуд», яку проводить Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України спільно з Українським товариством охорони птахів.

Комунальний заклад «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» надсилає матеріали про умови проведення всеукраїнської акції «Птах року 2012 – Одуд».

Просимо розповсюдити інформацію у межах району та сприяти участі учнівської та студентської молоді у проведенні акції. Звітні матеріали про проведення обласного етапу акції надсилати до 15 жовтня 2012 року на адресу комунального закладу «Кіровоградський обласний центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді»: 25010 м. Кіровоград, вул. Пугачова, 2.

Директор ОЦЕНТУМ О.Поркуян

Додаток

до листа ОЦЕНТУМ

від 17.01.2011 №21

«ОДУД — Птах 2012 року»

Українське товариство охорони птахів спільно

з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді

МОН та МС України запрошує до участі у

Всеукраїнській акції «Одуд — птах 2012 року».
Одуд Upupa epops
Сонячний птах із яскравим рожево-рудим забарвленням верхньої частини тулуба і смугастим чорно-білим оперенням крил і хвоста, має довгий вузький дзьоб і довгий чубчик на голові. Зазвичай чубчик складений, але під час приземлення чи збудження птах розпускає його, як віяло. Самці й самки зовні не відрізняються один від одного, лише самка має дещо тьмяніше забарвлення. Молоді птахи в цілому забарвлені в менш насичені тони, мають коротший дзьоб і чубчик.

Одуди надзвичайно цікаві пташки. Їх легко впізнати не лише за зовнішнім виглядом, а й за особливостями переміщення. Літають вони не швидко, пурхаючи, як метелики. По землі пересуваються швидко й моторно, подібно до шпаків. У разі раптової тривоги, коли немає можливості врятуватися втечею, птах може зачаїтися, притулившись до землі, розпластавши крила і хвіст і піднявши догори дзьоба. Як і всі комахоїдні птахи, поїдають велику кількість шкідливих комах та їх личинок, чим приносять нам неоціненну користь у боротьбі зі шкідниками лісів, парків, садів. Тому оберігати їх для нас, людей, є особливо важливою справою. А щоб робити це успішно, потрібно якомога більше дізнатися про птаха. Тож пропонуємо в 2012 році долучитися до акції Птах року і провести спостереження за одудом у своїй місцевості. А в ході спостережень з’ясувати: де і як мешкає птах, де влаштовує гнізда, хто його сусіди і вороги під час гніздування, які особливості поведінки й життя притаманні птахові в природі тощо.

Надсилайте свої спостереження (скориставшись порадами, наведеними в Програмі спостережень за одудом), про заходи, які ви проводили в школі чи гуртку — конкурси, лекції, випуск стінгазет, листівок тощо. Надсилайте оповідання, казки, вірші про одуда, написані та створенні вами разом із вчителями чи батьками, а також малюнки та фоторепортажі, що ілюструють вашу роботу і птаха нинішнього року. Але перш ніж братися до оформлення своїх робіт, обов’язково прочитайте вимоги, що наведені нижче.

Вимоги до робіт у рамках акції «Одуд — птах 2012 року»

- Письмові роботи (реферати, спостереження, розповіді, казки, вірші тощо) надсилайте в паперовому або електронному вигляді.;

- Прагніть зменшити вплив на довкілля, потурбуйтеся, щоб в оформленні роботи було якомога менше різноманітного пластику — папок, прозорих плівок тощо, натомість використовуйте паперові папки й альбоми. Екологічний підхід до оформлення роботи оцінюватиметься окремо!

- У рефератах і описах виду не забувайте зазначати першоджерело (автора, книгу, журнал, адресу веб-сторінки) як у самому тексті, так і в списку літератури. А також зазначайте авторів усіх фотознімків або джерело звідки їх узято. При оцінюванні робіт ми приділятимемо окрему увагу цьому критерію.

- Оформлення галерей і фоторепортажів — ми сподіваємося побачити там фотознімки, зроблені вами чи вашими колегами (вчителями, наставниками, батьками). Не хвилюйтеся, якщо не всі знімки будуть суперпрофесійними, головне що вони ілюструватимуть вашу активну роботу.

- Малюнки й інші поробки надсилайте в натуральному вигляді звичайною поштою.

- Чітко зазначайте своє прізвище й ім’я, вік, школу, адресу, а також прізвище, ім’я, по-батькові керівника роботи.

ПРОГРАМА

спостережень за одудом — птахом 2012 року
Основні місця спостережень за видом: відкриті ландшафти без високої трави в поєднанні з окремими деревами або невеликими гаями. Більш конкретно — яри, луки, узлісся, річкові долини, передгір’я, прибережні чагарникові дюни, а також освоєні людиною ландшафти — пасовища, фруктові сади, городи, присадибні ділянки, парки, лісопарки з дуплистими деревами.

І. Чисельність і розподіл одудів

Проведення обліків одудів. Для цього слід робити таке:

- Обрати одну з перелічених вище ділянок. У щоденнику спостережень зробити запис назви обраної для обліків і спостережень території;

- Прокласти на обраній території постійну стежку довжиною близько 2 км. Кожну прокладену стежку описати за схемою: назва району (узлісся, долина річки, парк, присадибна ділянка тощо); які дерева, кущі, трав’яні рослини ростуть у районі проходження стежки; наявність дуплистих дерев, штучних гніздівель; фактор турбування (чи багато людей, собак, кішок у зоні прокладеної стежки).

- Щотижня (один раз на тиждень) проходити по закладеній стежці і проводити обліки одудів і супутніх видів птахів і звірів. Під час обліку описувати в щоденнику кожну зустріч одудів за такою схемою:  • Скільки одудів помічено;

  • Де вони перебувають (на землі, на кущі, на дереві тощо);

  • Перелік та кількість інших видів птахів, зустрінутих на маршруті.


II. Спостереження за птахами в період гніздування

У березні обрати одну із придатних ділянок, у межах яких наявні дерева з дуплами, штучні гніздівлі.

У щоденнику спостережень описати обрану для обліку територію.
1. Проведення обліків одудів в період гніздування:

Прокласти на вибраній території постійну стежку довжиною близько 2 км. Стежка має проходити в районі розташування дуплистих дерев і штучних гніздівель;

Прокладену стежку описати за схемою: де проходить стежка (біля річки, вздовж межі лісу чи парку з відкритою місцевістю, тощо); які дерева, кущі ростуть у районі стежки; скільки дерев із дуплами і штучних гніздівель розташовано вздовж стежки;

На обраній стежці провести 5 обліків: по одному у березні, квітні, травні, червні, липні.

Перед початком обліків уважно вивчити за допомогою визначника забарвлення й характерні ознаки зовнішнього вигляду одуда та інших видів птахів, які можуть бути зустрінуті під час обліку: усі види дятлів, підкоришник, повзик, шпак звичайний, горобці хатній і польовий, зяблик, мухоловка строката та білошия, синиці велика та блакитна.

Обліки проводити вранці (7.00-9.00, найпізніше — до 10.00), коли птахи найбільш активні.

Під час кожного обліку записувати дані обліку в таку таблицю:


Дата обліку

Погода:
Початок обліку ____год. Кінець обліку ___год.

Результати обліку

Види птахів

Зустрічі птахів

Кількість облікованих особин

Одуд

1,2,1 ……і т.д.

4

Синиця велика

2,1,3,2……і т.д.

8

Синиця блакитнаДятел (вид)Шпак звичайний і т.д.Інші види
2. Провести облік гніздуючих птахів

Якщо для спостережень обрано парк, якусь ділянку гідро- чи лісопарку, в березні необхідно обстежити всю ділянку, зареєструвати всі наявні в її межах дупла, розщілини в деревах, штучні гніздівлі. Кожне дерево, де знайдено придатне для гнізда місце (дупло, розщілина чи штучна гніздівля), промаркувати фарбою (поставити номер). Дані реєстрації занести в наведену нижче таблицю.

Якщо для спостережень обрано лісовий масив, обрати ділянку, де зосереджено багато дупел/штучних гніздівель, у березні обстежити всю ділянку та зареєструвати всі наявні в її межах дупла, розщілини, заглиблення, штучні гніздівлі. Кожне дерево, де знайдено придатне для гнізда місце (дупло, розщілина, штучна гніздівля тощо), промаркувати фарбою (поставити номер). Дані реєстрації занести у наведену нижче таблицю.

Прокласти маршрут таким чином, щоб він проходив повз усі зареєстровані потенційні гніздівлі.

У квітні пройти маршрут повз кожну зареєстровану гніздівлю (дупло чи штучна гніздівля) і позначити в таблиці наявність гніздуючих одудів (при бажанні, можна зареєструвати інші види гніздуючих птахів). Реєстрацію вести в наведеній нижче таблиці.


№п/п,

записується

відповідно до

проставлених

маркерів


Вид гніздівлі

Особливості розміщення гніздівлі

(порода дерева, висота

розміщення від поверхні землі,

сторона світу)Заселення одудом


1

Природне дупло

Каштан, 3 м від поверхні землі, південний захід тощо.

+

2

Розщілина
+

3

Шпаківня
-

43. Провести спостереження за птахами під час гніздування

Спостереження проводити біля гнізд, у яких зареєстровано гніздування одуда.

Спостереження проводити починаючи з квітня, коли птахи вже займуть гніздівлі, і завершити після дати вильоту пташенят із гнізда.

Спостереження проводити 2-3 рази на тиждень. Спостерігати за птахами по 1 годині 3 рази за день: вранці (орієнтовно з 8.00 до 9.00), удень (з 14.00 до 15.00), увечері (з 18.00 до 19.00).

Під час спостережень записувати у щоденник спостережень такі відомості:


  • Скільки разів птах прилітає до гнізда (партнер підгодовує птаха, який насиджує кладку);

  • Зареєструвати дату, коли птахи почали носити їжу до гнізда (годувати пташенят);

  • Скільки разів на годину приносять їжу до гнізда вранці, вдень і увечері.

  • Зареєструвати дату вильоту пташенят (їх легко впізнати за поведінкою: сидять на гілках дерев, кущів, чи на землі, часто тріпотять крильцями і подають звуки, випрошуючи таким чином їжу; дорослі одуди до них часто прилітають і годують);

  • Як дорослі й молоді птахи реагують на появу біля них чи біля гнізда людей, котів, собак, сірих ворон.

Важливо! Не зазирайте в гнізда птахів, не беріть до рук яйця чи пташенят. Зазвичай, птах покидає таку кладку і більше не повертається до неї. Пташенята в такій кладці загинуть.
ІІІ. Спостереження за поведінкою у позагніздовий період — кінець літа

Для спостережень вибрати ділянку: парк, гідропарк, лісопарк, узлісся листяного чи мішаного лісу, деревно-чагарникові смуги вздовж річки.

Прокласти на вибраній території постійну стежку довжиною близько 2 км.

Прокладену стежку описати за схемою:де проходить стежка (біля річки, вздовж межі лісу чи парку з відкритою місцевістю тощо); які дерева, кущі ростуть у районі проходження стежки; скільки дерев із дуплами і штучних гніздівель розташовано вздовж стежки;

На обраній стежці у липні-серпні провести 4 обліки (1 облік у два тижні);

Перед початком обліків уважно вивчити за допомогою визначника забарвлення й характерні ознаки зовнішнього вигляду одуда та інших видів птахів, які можуть бути зустрінуті під час обліку: усі види дятлів, підкоришник, повзик, шпак звичайний, горобці хатній і польовий, зяблик, мухоловка строката та білошия, синиці велика та блакитна.

Обліки проводити вранці (з 8.00 до 10.00), коли птахи найбільш активні.

Під час кожного обліку записувати дані в таблицю:
Дата обліку

Погода:
Початок обліку ____год. Кінець обліку ___год.

Результати обліку

Види птахів

Зустрічі птахів

Кількість облікованих особин

Одуд

1,2,1 ……і т.д.

4

Синиця велика

2,1,3,2……і т.д.

8

ПовзикДятел (вид)Шпак звичайний і т.д.АНКЕТА

ОДУД — Птах 2012 року
1. Дата спостереження_____________________________________________

2. Місце спостереження (найближчий

населений пункт, район, область)____________________________________

_________________________________________________________________

3. Тип місцевості (сад, парк, узлісся, лісосмуга,

присадибна ділянка тощо) __________________________________________

4. Кількість птахів, яку спостерігали __________________________________

5. Як змінилася чисельність цього виду в Вашій місцевості за останні роки?

□ збільшилася

□ зменшилася

□ не змінилася

□ інше ______________

6. Як називають одуда в Вашій місцевості

(місцеві, народні назви) ____________________________________________

7. Коротко опишіть свою участь в акції «Птах року» ____________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

_________________________________________________________________

8. Спостерігач (прізвище, ім’я, по батькові) ___________________________

_________________________________________________________________

9. Адреса ________________________________________________________

_________________________________________________________________

10. Електронна адреса (e-mail) ______________________________________

11. Дата заповнення _______________________________________________

12. Чи є Ви членом Українського товариства охорони птахів?

□ Так


□ Ні, хочу стати

□ Бажаю отримати більше інформації


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка