Конспект уроку: Шерлок Холмс і доктор Ватсон класичний




Скачати 145,76 Kb.
Дата конвертації11.12.2018
Розмір145,76 Kb.
Конспект уроку: Шерлок Холмс і доктор Ватсон – класичний детективний дует

Витяги з роботи: Тема: Шерлок Холмс і доктор Ватсон – класичний детективний дует


Мета: вчити учнів характеризувати головних героїв циклу творів Конан Дойла про Ш. Холмса і доктора Ватсона, з’ясувати причини їх всесвітньої популярності;

Розвивати навички асоціативного мислення та зв’язного мовлення унів, уміння узагальнювати та систематизувати вивчений матеріал;

Формувати уявлення про моральн іцінності.
Епіграфи: Ш.Холмс – це та людина, яка ніколи не жила, але яка ніколи і не помре.

ОрсонУеллс (америк. актор і режисер)


Можливо, ви не світите самі, але ви є провідником світла.

Ш.Холмс про Ватсона (А. Конан Дойл)


Хід уроку
І. Вступне слово вчителя
Доброго дня всім присутнім на сьогоднішньому уроці. А розпочнемо ми його трохи незвично – з відомої музичної фрази, яку ви чули, напевно, вже не раз.

Звучить фрагмент увертюри В.Дашкевича(муз. з кінофільму про Ш.Холмса і д. Ватсона )

- Про що розповіла вам ця мелодія? Чи здогадалися ви, про що ми поведемо розмову?

Предмет нашої розмови сьогодні – класичний детективний дует Ш.Холмс і доктор Ватсон, який був створений уявою і силою таланту англійського письменника А.Конан Дойла. А музична фраза, яка щойно прозвучала, - це фрагмент увертюри В.Дашкевича, яку використав режисер, знімаючи кінофільм за детективами К.Дойла. Ця мелодія і стала своєрідною візиткою літературних героїв Шерлока Холмса і доктора Ватсона, які будуть у центрі нашої уваги сьогодні.

Отже, запишіть число і тему уроку (тема, епіграфи спроектовані на мультимедійну дошку). Напевно, ви, звернули увагу, що тема уроку сформульована за допомогою іншомовних слів. Спробуємо з’ясувати їх значення.

Словникова робота.

Класичний – зразковий, взірцевий

Детектив – слідчий, нишпорка

Дует – двоє людей, які спільно виконують певну роботу.

Отже, тема уроку може звучати і так: «Шерлок Холмс і доктор Ватсон – зразкові слідчі-напарники».


ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Особливо вражає один із них - Шерлок Холмс. Він вирізняється своєю феноменальною пам’яттю, грунтовними знаннями в багатьох галузях науки, здатністю до складних логічних висновків. Ці якості розвиваються наполегливим тренуванням уваги, спостережливості, пам’яті. Отож, давайте будемо, подібно Шерлоку Холмсу, намагатися запам’ятовувати, аналізувати і думати. Сподіваюся, що ця праця не буде марною!


ІІІ. Активація опорних знань.

Для початку пропоную вам скласти літературне досьє на А.Конан Дойла, який є батьком літературних персонажів Холмса і Вотсона. (Досьє – збір відомостей, слово широко використовується у криміналістиці)


Літературне досьє на Конан Дойла

1. А. Конан Дойл народився... (1895р. в Единбурзі)

2. Конан Дойл за фахом був... (доктором медицини)

3. Він закінчив (навчальний заклад)... (медичний факультет Единбурзького університету)

4. Вважав себе учнем письменника... (Е.По)

5. Подорожував країнами... (Африки, Америки, Європи)

6. Займався такими видами спорту... (бокс, лижі, гольф)

7. Шерлок Холмс вперше з’являється у творі під назвою... («Етюд в багрових тонах»)

8. Кількість оповідань про Шерлока Холмса... (60, в тому числі 4 повісті)

9. В основі розкриття злочинів Шерлоком Холмсом лежить метод... (дедукції)

10. Крім оповідань про Шерлока Холмса перу А. Конан Дойла належать... (історичні романи, науково-фантастичні твори)

11. А. Конан Дойл пішов із життя... (1930 року)

12. На надгробку письменника вирізані слова...

(Вірний, як сталь

Прямий, як клинок)
IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу

Ми не просто так пригадали основні факти біографії Конан Дойла, адже письменник стверджував: «Якщо Холмс і існує, то це я сам». А кого ще вважають прототипом Шерлока Холмса? (Професора медицини Дж.. Белла, учителя Конан Дойла)

Перш ніж перейти до характеристики героїв, давайте пригадаємо, у яких літературних творах ми з ними зустрічаємось.

(Учні перераховують)

Робота в парах

А зараз, спираючись на зміст цих творів, спробуйте, подібно Холмсу і Вотсону, працювати в парах і виконати завдання на картках: з переліку ознак виберіть ті, які підходять до характеристики того чи іншого героя і запишіть їх у зошит у вигляді таблиці.

Кожен буде виконувати це завдання в дуеті з тим, з ким сидить за однією партою.
З переліку поданих ознак виберіть ті, які підходять до характеристики Шерлока Холмса чи доктора Ватсона.

Геніальний слідчий, розумний, спостережливий, лікар за фахом, порядний, чесний, справедливий, завжди стриманий, має залізні нерви, чудовий психолог, наполегливий, володіє бездоганною логікою, винятковими інтелектуальними здібностями, народженийлюдиною дії, вміє зберігати таємницю, охайний, невибагливий, головне для нього – робота думки, насолода від процесу розслідування, допомагає другові розкривати злочини, готовий зробити все для захисту і навіть порятунку людини, літописец ьдіянь свого напарника, любить музику, грає на скрипці, захоплюється шахами.


Перевірка результатів

А тепер настав час перевірити виконання домашнього завдання. Яким воно було? (Підібрати цитати до характеристики Холмса і Вотсона).

Доведіть за допомогою цитат наявність тієї чи іншої риси у героїв.

Підбір учнями асоціативних образів до постатей Холмса і Вотсона.

- З якою порою року асоціюється у вас Холмс, з якою – Вотсон.? (Холмс- зі спекотним літом, бо має полум’яну вдачу, а Вотсон – з весною, бо душевно чистий, як весняні струмочки)

- Який колір, на вашу думку, найбільше підходить героям? (Для Холмса – відтінки червоного, жовтогарячий, для Вотсона – білий як колір чистоти)

- Яке дерево нагадує кожен з персонажів? (Холмс – міцний дуб, а Вотсон – розлогий клен)

- З яким металом ви співвіднесли б героїв? (З благородним металом, можливо, із сріблом, але не з золотом, бо воно зовнішньо привабливе, має блиск, а Холмс і Вотсон з вигляду були звичайними, непоказними людьми)

- Який плід нагадують вам герої? (Горіх, його міць співвідноситься з твердим характером Шерлока Холмса, який завжди вірить в успіх своє ї справи і доводить її до кінця)

Пояснення асоціацій

Зараз на екрані ви побачите особисті речі героїв. Поясніть, з ким і як саме вони пов’язані.

Речі: люлька, скрипка, пістоль, плетене крісло, плед, валіза з медичними інструментами, лупа, обладнання для хімічних дослідів тощо.

Інтелектуальна розминка

У нас на уроці присутня справжня скрипка. І це не випадково, бо зараз ви почуєте у виконанні учня уривок з музичного твору «Мрії» німецького композитора Шумана.

Використавши дедуктивний метод, з’ясуйте, як музика, що прозвучала, пов’язана з темою нашої розмови.

(Дедукція – спосіб розмірковування, при якому нова думка або висновок виводяться шляхом роздумів над багатьма іншими думками, фактами)

Рольова гра «Інтерв’ю Шерлока Холмса»

Учень у ролі Шерлока Холмса коротко представляє себе.

- Що суттєве міг би додати Ватсон про свого славнозвісного друга?

А зараз уявіть, що ви журналісти, і вам потрібно взяти інтерв’ю у великого нишпорки.

Учні-журналісти задають запитання, учень від імені Шерлока Холмса відповідає на них.
V.Підсумок. Складання синканів.

Ш.Холмс


Розумний, спостережливий

Стежить, шукає ,розплутує

Розкриває злочини методом дедукції

Найдосконаліша інтелектуальна машина


Ватсон

Чесний, порядний

Допомагає ,дивується, захоплюється

Літописець діянь геніального детектива

Права рука Шерлока Холмса
Дискусійне питання: Оскільки Холмс і Ватсон працювали спільно, то, можливо, варто перейменувати збірку оповідань Конан Дойла на «Оповідання про Шерлока Холмса і доктора Ватсона». Чи згодні ви з цим?
- Кого ви вважаєте ведучим у класичному дуеті «Холмс і Ватсон»?

(Ватсон збирає факти, Холмс їх використовує. Герої взаємнодоповнюють один одного, завдяки Ватсону краще пізнається образ Холмса.)


- Яка ж роль відведена Ватсону на фоні його знаменитого друга?

Постать Вотсона доповнює і відтіняє талант Холмса. Це дві різні грані англійського національного характеру, які створюють гармонію. Вотсон об’єктивно оцінює свою звичайність порівняно зі своїм геніальним другом, свідомо обирає роль помічника, літописця.

Зверніть увагу на один з епіграфів уроку: «Можливо, ви не світите самі, але ви є провідником світла». Таку високу оцінку Ватсону дав Холмс. А от щодо самого Холмса, то ОрсонУеллс назвав його «людиною, яка ніколи не жила, але яка ніколи і не помре». Свідченням того, що цей літературний персонаж є дуже популярним і житиме вічно, є музей Шерлока Холмса у Лондоні. І зараз я вам пропоную віртуальну екскурсію до цього музею, яку нам допоможе здійснити Келемен Марія (учениця заздалегідь підготувалася до ролі екскурсовода)

Віртуальна екскурсія у музей Шерлока Холмса


VI. Заключне слово вчителя

Отже, сьогодні з нами на уроці були літературні герої Шерлок Холмс і доктор Ватсон, які завжди цікаві людству. Читачі прагнуть їх наслідувати і знову і знову повертаються до них. Сподіваюсь, що і ви багато в чому будете брати з них приклад. Тому домашнє завдання буде таким: підготувати усне висловлювання на тему «Що приваблює мене у образі славетного детектива Шерлока Холмса?»


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка