Конспект уроку у 6-а класі Clothes. Materials




Сторінка1/2
Дата конвертації25.09.2018
Розмір0,55 Mb.
  1   2
Конспект уроку у 6-А класі



Clothes. Materials.

Usingthe grammatical construction

There is / There are…

Підготувала:



Будюка Анжела Миколаївна,

вчитель англійської мови

СЗШ І- ІІІ ступенів№4

міста Києва

2013 – 2014 н.р.

Мета уроку:


  1. Навчальна (освітня):

- поглибити знання учнів по темі «Одяг», використовуючи види матеріалів;

- розширити граматичні знання про структуру Thereis/Thereare

з використанням одягу.

2. Виховна:

- виховувати позитивне відношення до мови, яка вивчається;

- навчити висловлювати свою думку і працювати у колективі.

3. Розвиваюча:





  • розвивати лексичні, граматичні і комунікативні навички по темі.




  • розвивати вміння використовувати отриманні знання у конкретній ситуації.


4. Практичні цілі:





  • активізувати вивчені ЛО з граматичними структурами Thereis / Thereare…;




  • навчити вживати назви матеріалів в усному мовленні та письмових вправах.




  • Формувати навички систематизувати і коментувати отриману інформацію.

Обладнання:


- Роздатковий матеріал.

ХІД УРОКУ :


І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення:


- Good morning, my dear pupils!

- How are you?

- We are fine.

- Ok. It’s very nice. Get ready for the lesson.

Let’s start our English lesson now.


  • What day is today?

  • It is Monday today.

  • Who is absent today, please?

  • Peter is absent. ( or Nobody is absent).

II. Вводна частина ( введення в тематику уроку, постановка комунікативної

проблеми, настрій на готовність до уроку).

1. Слайд № 2.

- Now let’s concentrate at the beginning of our lesson. The topic is

“Clothes .Materials ”. You’ll start today by practicing the words on the topic

using the grammatical construction There is / There are …, using the kinds

of materials in different sentences and situations.





  1. Слайд № 4.

- Look at the screen. Let’s see how much you remember the words . Now you’ ll read and translate the poem where you can find the words of clothes. Please, read:

P O E M .

  • What a mess ! What a mess !

No jacket ! No dress!

Where’s my sweater and my blouse?

Can you find my hat in the house?


  • What a mess ! What a mess!

No jacket! No dress!

Where’re my trainers and my shoes?

Can you help me? Give me some clues!


  • What a mess! What a mess !

No jacket ! No dress !

Where’re my trousers and my dress?

Can you help me? Clean up the mess!

Учні читають вірш і перекладають українською мовою.

Вчитель ділить клас на три команди і роздає папірці

з віршем, де пропущені назви одягу. Учні намагаються

згадати і вписати їх.


  1. Слайд № 5.

Now I’m dividing you into 3 groups. Please,you must fill the words of clothes into this poem. You have 2 minutes.

1 st group:

What a mess ! What a mess!

No j_______ ! No d________!

Where’s my s__________ and my b_________?

Can you find my h_______ in the house?

2ndgroup :

What a mess ! What a mess !

No j________ ! No d________!

Where’re my t_________ and my s _______?

Can you help me? Give me some clues!

3rd group:

What a mess ! What a mess!

No j________! No d_________!

Where’re my t__________ and my d__________?

Can you help me? Clean up the mess!

Are you ready?

Look at the slide # 4 again.

Please, check the poem!

What mistake did you have? How many?





  1. Слайд № 6.

Look at the picture . Read and translate these words:

A dress a skirt jeans a jacket mittens

A blouse a tie a cap a coat a belt

A sweater trousers trainers shoes a hat

Boots shorts a suit gloves stockings

A raincoat a T-shirt a fur coat a shirt socks

ascarftights

Учні читають і перекладають слова по темі «Одяг».



  1. Слайд №7.

Please, look at the picture and call the clothes that you see here.

Учні дивляться на малюнки і називають одяг, який вони бачать.


  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка