Конспект уроку в 9 класі (Правознавство) Урок Дата Тема. Власність у нашому житті




Скачати 74,69 Kb.
Дата конвертації08.03.2019
Розмір74,69 Kb.
Право власності
Підготувала вчителька

Історії та правознавства

Плебанівської ЗОШ І-ІІ ступенів

Гайналій Т.А.

Конспект уроку в 9 класі (Правознавство)

Урок_________ Дата_________

Тема. Власність у нашому житті



Мета: ознайомити учнів із поняттями: власність, право власності, форми власності; формувати навички аналізу правових ситуацій з точки зору цивільного права; оцінити важливість для людини бути власником; виховувати поважне ставлення до своєї власності та власності інших.

Обладнання: Конституція України, презинтація до теми уроку.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності

У повсякденному житті ми користуємося такими словосполученнями: моя

ручка, мій телефон, мій одяг, мої речі та інші. А скажіть, будь ласка, чи можна замінити займенник «мій» прикметником-синонімом? (Який? – Власний).

Отже, тема нашого уроку – «Власність у нашому житті». Його епіграф – слова давньокитайського мудреця Конфуція: «Право на власність полягає у

тому, щоб кожен мав і робив своє так, аби ніхто не мав чужого і не позбавлявся свого». А девіз уроку – «Знай, умій, застосовуй». І мені б дуже хотілося, щоб на сьогоднішньому уроці ви проявили себе через знання та дії, адже мудрий той, хто знає, можливо, і не так багато, але потрібне! Тож запрошую вас до співпраці.

На ваших столах – роздатковий матеріал. Заповніть таблицю першу: перша

частина – ваша асоціація з поняттям власність; друга частина – що б хотіли

дізнатися про власність.

То що ж таке власність? (Використання методу «Мозковий штурм»).

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Робота з поняттям

В сучасному суспільстві існують такі поняття власності:



Власність – приналежність особі майна (економічний термін).

Право власності – це врегульовані законом суспільні відносини щодо

володіння, користування і розпорядження майном (юридичний термін).

Ознайомтеся зі ст. 41 ч. 1 Конституції України.

Тож які складові права власності визначено Конституцією?

1. Право володіння – фізичне володіння річчю.

2. Право користування – отримання від речі користі.

3. Право розпорядження – можливість визначати юридичну долю речі.

Наведіть, будь ласка, приклади речей, якими ви можете володіти,

користуватися та розпоряджатися. (Учні наводять приклади: телефон, книжка, одяг…). А, наприклад, золоті вироби? Ваше право власності щодо них ми з’ясуємо, вивчаючи дану тему. Ви назвали приклади речей, що є вашою власністю, а чи маєте речі, якими користуєтесь, але вони вам не належать? (Учні наводять приклади: школа, міський транспорт, шкільні підручники тощо).

Нас оточує багато таких речей, адже згідно з Конституцією України (ст. 13,

41) визначено такі форми власності в Україні:

– приватна;

комунальна;

– державна;

– власність народу України.

Ви і ваші батьки також маєте право власності. Як ви їх набули? (Учні: «Купили, подарували, виготовили» тощо). Отже, є чимало шляхів набуття власності. Узагальнимо їх.

Способи набуття права власності

Первинні Похідні

– виробництво (винахід); – купівля-продаж;

– знахідка (скарб); – дарування;

– приватизація; – обмін;

– привласнення – спадкування...

загальнодоступних дарів

природи...



Набуття права власності залежить від цивільної правоздатності та цивільної

дієздатності.

Цивільна правоздатність – це здатність особи мати цивільні права та обов’язки.

Цивільна дієздатність – це здатність своїми діями набувати і здійснювати

цивільні права та створювати цивільні обов’язки й нести відповідальність у разі

їх невиконання.

Міра ж цивільної дієздатності осіб визначається Цивільним кодексом

України.

Види цивільної дієздатності


Вид дієздатності

Вікова група

Вікові рамки

Часткова

Малолітня

Фізична особа, яка

не досягла 14 років



Неповна

Неповнолітня

Фізична особа у віці

14–18 років



Повна

Повнолітня

Після досягнення

18 років (у разі

реєстрації шлюбу)


Обмежена




Дієздатність фізичної

особи обмежена

судом

(ст. 36 Цивільного



кодексу України)

Працюючи в групах, проаналізуйте запропоновані ситуації, використовуючи

Цивільний кодекс України.

Отже, проаналізувавши ситуації, ми побачили, що діти також можуть мати

власність, але не завжди можуть розпоряджатися нею.

Звернімося до девізу нашого уроку: «Знай, умій, застосовуй». Я думаю, на

уроці ви отримали необхідний багаж знань, але недостатньо розмістити його на

поличках вашого головного мозку, його потрібно застосовувати в повсякденному житті, щоб, як казав Конфуцій, «…ніхто не мав чужого і не позбавлявся свого».

ІV. Закріплення нових знань

ФОРМИ ВЛАСНОСТІ

(гарантуються Конституцією України, Законом України «Про власність»)

Приватна Державна Комунальна


Наведений перелік об’єктів розподіліть відповідно за формами власності.


  1. Літаки-винищувачі (д);

  2. Плебанівська ЗОШ(к);

  3. Скутер (п);

  4. Залізниця (д);

  5. Приватизована квартира (п);

  6. Кафе «Сузір’я» (п);

  7. Платиновий перстень (п);

  8. Національний університет Т.Г. Шевченка (д);

  9. Чорноморський заповідник (д);

  10. Залавський д/ с(к);

«Мозковий штурм»

  • Як стати власником?




  1. Купівля.

  2. Дарування

  3. Знахідка, скарб

  4. Успадкування

  5. Приватизація

  6. Виготовлення речі

V. Підсумок уроку

Завершення виготовлення блок-схеми.

Метод «Мікрофон»


  1. Чого ми навчились на уроці?

  2. Які ваші особисті досягнення? (заповнюють таблицю)

VI. Домашнє завдання

Епіграф – слова китайського мудреця Конфуція: «Право на власність полягає у тому, щоб кожен мав і робив своє так, аби ніхто не мав чужого і не позбавлявся свого».


Девіз уроку – «Знай, умій, застосовуй».




  1. Літаки-винищувачі ;

  2. Плебанівська ЗОШ;

  3. Скутер ;

  4. Залізниця ;

  5. Приватизована квартира ;

  6. Кафе «Сузір’я» ;

  7. Платиновий перстень ;

  8. Національний університет Т.Г. Шевченка ;

  9. Чорноморський заповідник ;

  10. Залавський д/ с;


  1. Літаки-винищувачі ;

  2. Плебанівська ЗОШ;

  3. Скутер ;

  4. Залізниця ;

  5. Приватизована квартира ;

  6. Кафе «Сузір’я» ;

  7. Платиновий перстень ;

  8. Національний університет Т.Г. Шевченка ;

  9. Чорноморський заповідник ;

  10. Залавський д/ с;



  1. Літаки-винищувачі ;

  2. Плебанівська ЗОШ;

  3. Скутер ;

  4. Залізниця ;

  5. Приватизована квартира ;

  6. Кафе «Сузір’я» ;

  7. Платиновий перстень ;

  8. Національний університет Т.Г. Шевченка ;

  9. Чорноморський заповідник ;

  10. Залавський д/ с;

ФОРМИ ВЛАСНОСТІ

(гарантуються Конституцією України, Законом України «Про власність»)

Приватна Державна Комунальна



Шляхи набуття власності

Купівля

Набуття знахідки або скарбу

Отримання спадщини

Отримання дарунку

Виготов-лення речі


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка