Конспект уроку з біології у 8 класі Загальноосвітня школа I-II ст с. Носачевичі Вчитель біології



Дата конвертації11.03.2019
Розмір0,49 Mb.
ТипКонспект
Конспект уроку з біології у 8 класі

Загальноосвітня школа I-II ст.

с.Носачевичі

Вчитель біології

Сидорук С. Л.

Значення дихання.

Будова та функції органів дихання

Мета: сформувати в учнів поняття про дихання як процес,

необхідний для життя; установити взаємозв`язок будови і

функцій органів дихання; з`ясувати, як змінюється повітря в

дихальних шляхах; обгрунтувати необхідність дихання носом;

продовжувати формувати науковий світогляд на основі знань

про еволюцію дихальної системи; розвивати критичне

мислення, уміння аналізувати, порівнювати, обґрунтовувати

взаємозв’язок будови і функцій дихальної системи; виховувати

уважність, допитливість, здійснювати гігієнічне виховання.

вдосконалювати вміння та навички роботи з текстом

підручника, малюнками.


Обладнання: таблиці «Органи дихання», малюнок з курсу зоології який

зображає органи дихання комах, риб, амфібій,

рептилій, комп`ютер,проектор, відеоматеріал,

екран,фотографії.


Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Очікувані

результати: учні називають функції органів дихання;

розпізнають органи дихання на малюнках;

характеризують процеси дихання, будову і функції

органів дихання, відмінності легеневого і

тканинного дихання.


Хід уроку


І. Організаційна частина.

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку.

Перевіряємо поставу, налаштовуємось на роботу, створюємо позитивний

настрій



  1. Розминка

Кожного дня ми з вами отримуємо масу інформації із навколишнього світу. Частина цієї інформації накопичується і зберігається у нашій пам`яті. Гарна пам`ять – запорука високих результатів у навчанні. Що треба зробити для покращення пам`яті?(Обговорення відповідей учнів) Насамперед треба запам`ятати головне – ніколи не скаржитись на свою пам`ять. У вас чудова пам`ять. І на сьогоднішньому уроці ми з вами у цьому переконаємось.

  1. Обгрунтування навчання

Чому людині потрібне повітря? На це запитання ви дасте відповідь, коли вивчите розділ «Дихання».

ІІ. Актуалізація знань учнів про дихання


« Мистецтво навчання не потребує нічого іншого, ніж умілий розподіл часу»
Ян А. Коменський
На уроках анатомії і фізіології людини ми вивчаємо свій організм з метою збереження найціннішого багатства, даного людині, це - здоров'я.

Які системи органів ми вже вивчили?

Відповіді: обмін речовин та перетворення енергії, травну.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Слай 1,2.3.

Сьогодні ми продовжуємо досліджувати свій організм. Вдихніть якомога більше повітря та не дихайте. Простежте за секундною стрілкою скільки часу ви зможете не дихати (у середньому 40-60 с.)

Проблема: чому без їжі людина може прожити 40 діб, без води – до трьох, а без повітря - щонайбільше лише шість хвилин? У народі кажуть: «Потрібен як повітря», маючи на увазі те, без чого не можна прожити. Справді, людина витримує без їжі кілька десятків днів, без води — кілька днів, а без повітря — лише 5 хвилин! Тому, що повітря це ліки.


Послухайте пораду лікаря хворому з роману М. Павленка «Щастя»: «Ваша хвороба вимагає простих ліків — повітря. Побільше його — і наяву, й уві сні. Навчіться дихати. Звикайте ставитися до повітря, як до їжі, пережовуйте його носовою порожниною, куштуйте, пробуйте на запах, насолоджуйтесь ним, як гурман...»
Виконуйте ці поради, використовуючи знання про дихальну систему, які ви отримаєте на сьогоднішньому уроці, ви зрозумієте значення дихання для функіонування організму людини.

Повідомлення теми уроку. Спільне з учнями визначення мети і завдань уроку.


Отже, щоб оцінити необхідність дихання, ми розпочинаємо вивчати нову тему.

Записуємо тему уроку: Слайд 4

Значення дихання. Система органів дихання.

Слайд 5.


Оскільки ця тема для вас не нова, то ми повинні чітко визначити, що нам відомо, а що нового ми хотіли б дізнатися. Заповніть таблицю.

Що я знаю

Що я хочу знати

Що я дізнався

  1. Що таке дихання.

  2. Дихання легенями.

  3. Як дихають ссавці

1.Будову органів дихання людини.

2.Функції органів дихання

3.Види дихання.

4.Як утворюється голос.

5.Значення дихання.





Учні самостійно заповнюють колонки таблиці на листках.

Пригадаємо, як відбувається процес дихання в різних видів живих організмів.

Який вміст кисню в атмосфері? – (21%)

Чи завжди таким був склад атмосферного повітря?

600 млн. років тому кисню в атмосфері майже не було, тому живі організми одержували енергію анаеробним шляхом: молекули органічної речовини розщеплювались і окислювались без участі кисню. Але за такого способу окислення 90% енергії втрачалось. Тому в процесі еволюції зі збільшенням в атмосфері кисню почав переважати кисневий тип дихання, який є основним для людини. Зверніть увагу на малюнок,який відображає дихальні системи тварин. Дивлячись на малюнок, ми бачимо як відбувалась еволюція дихальної системи у різних класів тварин. (з цією метою клас об'єднується в групи)

Кожна група готувала матеріал. Зачитайте.


1 група - найпростіші ( спеціальних органів немає, газообмін відбувається шляхом дифузії через оболонку клітини).

– комахи ( трахеї, що мають вигляд трубок із розгалуженнями, пристосовані для використання кисню з атмосфери).

2 група – риби (зябра, які складаються із зябрових дуг, пелюсток, тичинок. Тичинки – цідильний апарат, пелюстки – газообмін у воді. У дводишних риб є дві легені).

– земноводні (легені, пов'язані з навколишнім середовищем носовими ходами і ніздрями. У воді дихання відбувається за допомогою шкіри).

3 група – птахи (легеневе дихання, пов'язане із формуванням грудної клітки, яка піднімається і опускається за допомогою міжреберних м'язів. Під час польоту – повітряними мішками, при цьому об'єм грудної клітки не змінюється. Це – подвійне дихання).

4група – ссавці (легені утворені сукупністю повітряних пухирців-альвеол, у зміні об'єму грудної клітки беруть участь міжреберні м'язи і діафрагма).

Оскільки людина – представник класу ссавці, то, очевидно, будова її дихальної системи така ж.

Разом з учителем учнів формулюють висновок. Слайд 6.

Удосконалення дихальної системи у хребетних тварин відбувалося в напрямку:
1) збільшення дихальної поверхні легень за рахунок ускладнення їх внутрішньої структури (легені складчасті, губчасті альвеолярні);

2) розвитку повітроносних шляхів (носова порожнина, носоглотка, гортань, трахея, бронхи, бронхіоли);

3) розвитку системи капілярів, які забезпечують активне перенесення кисню від легень до тканин і органів;

4) розвитку дихальної мускулатури (між реберної і діафрагмально)

Що ж повинна знати людина, щоб зберегти органи дихання здоровими? Відповідь: їх будову, функції, місце розташування в організмі, суть процесів дихання, фактори, які шкідливо впливають.
ІV. Вивчення нового матеріалу.

Слайд 7.


Що таке дихання? Дихання – це сукупність процесів, унаслідок яких відбувається поглинання організмом кисню і виділення з нього вуглекислого газу.

1)Поняття про зовнішнє і внутрішнє дихання (Бесіда ,розповідь, складання схеми)

2)Будова та функції органів дихання

1.Суть процесу дихання.

В організмі людини і тварин запасів кисню немає, тому безперервне його надходження є життєвою необхідністю (головний мозок через 15-30 с. після припинення подачі кисню паралізується, а через 3-5 хв. гине). Чому?

Діяльність будь-якої клітини, тканини пов'язана з витратами енергії. Джерелом її поповнення є розпад органічних сполук, який відбувається за участю кисню, тобто під час дихання. Отже мозку не вистачає поживи,яку він використовує для діяльності. І що б краще це зрозуміти уявіть собі, що ви молекули кисню, який шлях ви пройдете в організмі? Розпочнете ви свій шлях за рахунок зовнішнього дихання. Функція такого виду полягає в доставці кисню від легень до тканин і винесення вуглекислого газу від тканин до легень.

Слайд 8,9. Аналіз і розгляд схеми. Отже, дихання поділяється на два види: зовнішнє і внутрішнє. Зовнішне дихання це:

Зовнішнє дихання

Вентиляція легень (обмін повітря між зовнішнім середовищем

та альвеолами легень)


Дифузія газів у легенях (обмін газів між альвеолами і кров'ю)


Транспорт газів кров'ю

Дифузія газів у тканинах (обмін газів між кров'ю і тканинами у

капілярах тканин)

Слайд10.


Внутрішне дихання: окислювальні процеси в клітинах, внаслідок яких виділяється енергія для життєдіяльності.
Слайд 11.
Внутрішнє дихання ( поглинання кисню клітинами і виділення

вуглекислого газу).

Слайд 12.

Отже, значення дихання полягає в тому: забезпечує організм киснем, видаляє СО2 , окиснює органічні сполуки, видаляє кінцеві

продукти обміну,водяну пару, аміак,сірководнь.

Слідуюче ,що ми розглянемо це будова дихальної системи.

Слайд 13. 2. Будова органів дихання.

Органи дихання складаються з носової порожнини, гортані, трахеї,

бронхів і легень.
Слайд 14.

Носова порожнина початковий етап дихальної системи.Тут розміщені

нюхові рецептори. У носі повітря очищається і зігрівається.
Слайд 15.

Через глотку повітря проходить в гортань,яка складається з хрящів і має

лейкоподібну форму.
Слайд 16.

Глотка продовжується трахеєю і бронхами.Які розгалужуються занурюючись в легені. Трахея – трубка довжиною 10-14см, яка складається з хрящових півкілець.


Слайд 17.

Легені – це пункт обміну газів. Вони складаються з великої кількості

легеневих пухирців, що пронизані кровоносними судинами.
А зараз, для кращого розуміння матеріалу, прочитайте в підручнику статтю «Будова та функції органі дихання».

Зробіть олівцем такі позначки:

«+» - відома інформація,

«!» - нова інформація,

«?» - незрозуміла інформація.

Обговоріть прочитану статтю у групах. Заповніть таблицю.


Слайд 18.



Органи

Будова

Функції

Носова порожнина

Носові ходи, війки, слиз, капіляри, рецептори

Провідна, захисна, нюхова, обігрів, охолодження повітря

Носоглотка, глотка

Слиз, капіляри

Провідна, захисна

Гортань

Хрящі, м'язи, голосові зв'язки

Провідна, голосовий апарат

Трахея

Миготливий епітелій, хрящові півкільця, капіляри

Провідна, захисна

Бронхи

Хрящові кільця

Провідна, захисна

Легені

Альвеоли, плевра, плевральна рідина, порожнина

Газообмін

Представники груп виступають, демонструючи відповідний орган на таблиці. Слайд 19.



V. Закріплення вивченого матеріалу

З переліку органів дихальної системи (1-10) виберіть правильні повні відповіді (I-XII) і зашифруйте їх.
1. Слизова оболонка.
2. Легеневі альвеоли.
3. Легені.
4. Бронхи.
5. Трахея.
6. Надгортанник.
7. Гортань.
8. Хрящові півкільця.
9. Плевра.
10. Носова порожнина.

I. Не пропускає їжі в гортань.


II. Не дають трахеї звужуватись.
III. Очищає повітря, яке вдихаємо, від пилу і мікробів та зігріває.
IV. Поверхневий шар дихальних шляхів.
V. Початкова частина дихального шляху.
VI. Вистеляє зовнішню поверхню легень.
VII. Покриває стінку грудної порожнини зсередини.
VIII. Містить голосові зв’язки.
IX. Найдовша частина дихального шляху.
X. Шлях повітря, яке вдихають, після гортані до легеневих капілярів.
VІ.Підсумок уроку.

Демонстрація відеосюжету.



Запитання після § 13,14.
VІІ.Домашнє завдання

Вивчити § 13,14.
Каталог: Files -> downloads
downloads -> Урок 2 Тема. Архітектура кам'яний літопис століть
downloads -> Уроках «Художньої культури»
downloads -> Науковий керівник : учитель стасюк о. С. Консультанти: батьки, бібліотекар, вчитель географії
downloads -> Реферат з основ корекційної педагогіки та спеціальної психології на тему: Психолого-педагогічна допомога сім'ям, які мають дітей з порушенням у розвитку
downloads -> Образотворче мистецтво
downloads -> Чернігівська міська централізована бібліотечна система
downloads -> Особливості розвитку культури Галицько – Волинської держави
downloads -> Визначні місця України краю незвіданих красот
downloads -> Розрахунок сил І засобів по ліквідації нс


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка