Матеріали до теми : " Дієприслівник як особлива форма дієслова. Види І час. Правопис дієприслівника " Підготувала вчителька Летичівського навчально-виховногоСкачати 42,55 Kb.
Дата конвертації06.04.2017
Розмір42,55 Kb.

МАТЕРІАЛИ ДО ТЕМИ : " Дієприслівник як особлива форма дієслова. Види і час. Правопис дієприслівника "

Підготувала вчителька Летичівського навчально-виховного комплексу "дошкільного навчально-виховного закладу - загальноосвітньої школи І - ІІ ступенів"

Стасюк Наталія Юріївна

ЛІТЕРАТУРА   1. С.А.Омельчук Українська мова. Харків . Видавнича група "ОСНОВА" 2009р.- 5 с. 2. А.І.Ляшкевич Українська мова . Харків. Видавнича група "ОСНОВА" 2009р. - 7- 9 с. 3. М.В.Чаловська Українська мова. Харків. Видавнича група "ОСНОВА" 2009р. - 10 - 17 с. 4. М.Г.Зубков Українська мова . Універсальний довідник.- Х.:ВД "ШКОЛА", 2004. - 252с.   --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Дієприслівник - незмінне, похідне від дієслівних часових форм граматичне утворення ( вербоїд), якому притаманні ознаки дієслова і прислівника. Відповідає на запитання : що роблячи ? що зробивши?   Найвиразнішою морфологічною дієслівною ознакою дієприслівника є категорія виду.   Значення часу в них морфологічно нейтралізоване.   Прислівникова сутність дієприслівника виявляється в його незмінності й синтаксичній функції обставини. Наприклад : Почувши се, звірі аж у долоні сплеснули (І.Франко); Співають ідучи дівчата ( Т.Шевченко); Не спитавши броду, не лізь у воду ( Нар.тв.). ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ВИВЧЕННЯ ЛІНГВІСТИЧНОГО МАТЕРІАЛУ РОБОТА З ТАБЛИЦЕЮ :


1. Розглянути таблицю.Назвати спільні ознаки дієслова і дієприслівника, прислівника і дієприслівника.

2. Розказати про дієприслівник як особливу форму дієслова.


ДІЄПРИСЛІВНИК - ОСОБЛИВА ФОРМА ДІЄСЛОВА

Значення відповідає на Морфологічні ознаки

: запитання:

: прислівника: дієслова

Означає :Що роблячи? :Не змінюється,: Буває доконаного і

додаткового :Що зробивши? :в реченні висту-:недоконпного виду, ву дію :пає обставна

: теперішнього і минулого часу.Властиві перехідність і неперехідність, може мати

: залежні слова (іменник,займенник,прислівник)

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Залежно від виду вихідного дієслова розрізняють дієприслівники недоконаного ( вітати - вітаючи, говорити - говорячи, казати - кажучи, просити - просячи, прохати - прохаючи)

 • Залежно від виду вихідного дієслова розрізняють дієприслівники недоконаного ( вітати - вітаючи, говорити - говорячи, казати - кажучи, просити - просячи, прохати - прохаючи)
 • і доконаного ( грюкнути - грюкнувши, принести - принісши, прочитати - прочитавши) виду.
 •  
 • 1. Дієприслівники доконаного виду творяться від основи інфінітива дієслів доконаного виду за допомогою суфіксів - вши ( після голосних),
 • - ши ( після приголосних).
 • Дієслово ставиться в чоловічому роді минулого часу й до нього додається - ши, наприклад : подумав + ши, оглянув + ши, підбіг + ши.
 •  
 • Дієприслівник доконаного виду означає таку другорядну дію, яка відбулася чи відбудеться раніше від основної, і відповідає на питання
 • що зробивши ?

2. Дієприслівники недоконаного виду творяться від основи теперішнього часу недоконаного виду за допомогою суфіксів - учи - ( - ючи - ) від дієслів І дієвідміни та - ачи - ( - ячи - ) від дієслів ІІ дієвідміни. Дієслово ставиться у 3-й особі множини теперішнього часу й замість - ть додається - чи, наприклад : думаю (ть) - думаю ( чи ), терпля ( ть ) - терпля ( чи ), гуркотя ( ть ) - гуркотя ( чи ).

 • 2. Дієприслівники недоконаного виду творяться від основи теперішнього часу недоконаного виду за допомогою суфіксів - учи - ( - ючи - ) від дієслів І дієвідміни та - ачи - ( - ячи - ) від дієслів ІІ дієвідміни. Дієслово ставиться у 3-й особі множини теперішнього часу й замість - ть додається - чи, наприклад : думаю (ть) - думаю ( чи ), терпля ( ть ) - терпля ( чи ), гуркотя ( ть ) - гуркотя ( чи ).
 • У корені дієприслівника теперішнього часу зберігаються всі ті особливості, які виникають при творенні дієслівних форм 3-ї особи множини теперішнього часу.
 • Дієприслівник недоконаного виду означає другорядну дію, одночасну з основною, і відповідає на питання що роблячи ?
 • 3. Дієприслівники утворюються також від дієслів, які закінчуються на - ся ( - сь -): задивляючись, посміхаючись, ( недоконаний вид ), задивившись, посміхнувшись ( доконаний вид ).

УВАГА ! Слід відрізняти дієприслівники недоконаного виду від близьких за звучанням активних дієприкметників у Н. ( З. ) відмінку множини, які відповідають на питання які? й мають закінчення - і, наприклад: Десятки прожекторів з валу вдарили промінням, засліплюючи наступаючі війська (О.Гончар ).

 • УВАГА ! Слід відрізняти дієприслівники недоконаного виду від близьких за звучанням активних дієприкметників у Н. ( З. ) відмінку множини, які відповідають на питання які? й мають закінчення - і, наприклад: Десятки прожекторів з валу вдарили промінням, засліплюючи наступаючі війська (О.Гончар ).
 •  

 • Примітка : Дієприслівники уживаються лише тоді, коли в реченні до одного діяча відноситься щонайменше дві дії.
 •  
 • ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ТВОРЧЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯ НАД МОВНИМ МАТЕРІАЛОМ

 • Прочитати текст. Визначити тип і стиль мовлення. Аргументувати свою думку.
 • Поміркувати, чим для вас є рід і яке він має значення. Кого не відносять до 7 yчленів свого роду?
 • Рід - це велика родина ( відома в Україні під назвами " пеперище ", " служба ", " сім"я ", " дворище ", " хутір "),
 • що, відокремившись, проживала у своєму дворищі, оселі. Рід, маючи своє спільне майно - ріллі, ловецькі терени, стада худоби, вів спільне господарство під проводом свого старшини. Це була суспільна група - не-
 • велика , але суспільна, злучена крупними зв"язками та спільними інтересами. За своїх членів рід солідарно заступався, обороняючи їх від кривд. Згодом, під впливом економічного прогресу, рід, утративши суцільність,

розпався на малі самостійні родини. Кожна родина вела своє окреме господарство, маючи свій дім з господарськими будовами, своє поле, худобу тощо, але ліси, пасовиська, озера лишалися спільною власністю цілої оселі - громади. проте пам"ять належності до роду не губилася. Давні вікові традиції жили в родах боярських, шляхетських, міщанських, селянських, священницьких

розпався на малі самостійні родини. Кожна родина вела своє окреме господарство, маючи свій дім з господарськими будовами, своє поле, худобу тощо, але ліси, пасовиська, озера лишалися спільною власністю цілої оселі - громади. проте пам"ять належності до роду не губилася. Давні вікові традиції жили в родах боярських, шляхетських, міщанських, селянських, священницьких

( За М. Стельмаховичем ).

* Назвати дієслова - присудки. Знайти слова, які пояснюють у реченнях дієслова, указуючи на додаткову дію. Яку синтаксичну роль вони виконують ? Чи змінюються за особами й числами ? На які запитання відповідають ?

* Записати якомога більше синонімів до слова рід. Скласти з ними 3 - 4 речення, увівши до їх складу дієприслівники.

УСВІДОМЛЕННЯ ЗДОБУТИХ ЗНАНЬ У ПРОЦЕСІ ПРАКТИЧНОЇ РОБОТИ Гра - конкурс " ЕРУДИТ ". РОЗПОДІЛЬНИЙ ДИКТАНТ.


* Дієслівні форми записати у дві колонки: у першу - дієслова, у другу -дієприслівники. Аргументувати свій вибір.

* Зробити словотвірний розбір таких слів: розказавши, шануючи,зриваючи.

Писати, говорити, надихаючи, читають, розклавши, зачарований, стоячи, налетівши, проводячи, оголосити, заквітчаний, шануючи, потерпівши, вилито, зриваючи,зберегти, несучи, потерпівши, прикріпивши.

* Скласти 3 - 4 речення використовуючи дієприслівники.

* Дібрати антоніми до слів: говорити, прикріпивши, зберегти.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


КОЛЕКТИВНА РОБОТА З ТЕКСТОМ

*Прочитати текст. Які почуття він викликав у вас? Поміркувати. що відбиває заголовок тексту - тему чи основ

МАТИ

 • Мати вірила: земля все знає, що говорить чи думає чоловік, що вона, гніваючись, може бути доброю, і на самоті тихенько розмовляла з нею, довіряючи свої радощі, болі й просячи, щоб вона родила на долю всякого: і роботящого, і ледачого.
 • Коли на городі з"являвся перший пуп"янок огірка чи зацвітав, повернувши до сонця, соняшник, мати, беручи мене, малого, за руку,вела подивитися на це диво, і тоді в блакитних очах її назбирувалося стільки радості, наче вона була скарбничим усієї землі. Вона перша у світі навчила мене любити роси, легенький ранковий туман, п"янкий любисток, м"яту, маковий цвіт, осінній гороб і калину, вона першою показала, як плаче, радіючи, дерево, коли надходить весна, і як у розквітлому соняшнику ночує оп"янілий джміль. Від неї першої я почув про калиновий міст, до якого й досі тягнуться думкою і серцем... ( За М. Стельмахом ).
 •  
 • * Виписати дієприслівники. Визначити їх ознаки, спільні з дієсловом і прислівником. Яку синтаксичну роль вони виконують?
 • ну думку. Аргументувати відповідь.

Гра " Юні дослідники “ ДОСЛІДЖЕННЯ – ХАРАКТЕРИСТИКА

*Прочитати прислів"я і приказки. Визначити, які з виділених слів означають основну дію, а які - додаткову. Довести правильність своєї думки.

 • 1). Хто слухає, а хто окунів ловить слухаючи.
 • 2). Шкода перемішувати тісто, виймаючи з печі.
 • 3). Зайшовши за Дунай, та й додому не думай.
 • 4). Скінчивши діло, гуляй сміло.
 • 5). Ледачий ївши гріється, а робивши мерзне.
 • 6). Упоравшись з роботою, можна відпочивати.
 • 7). Лінивий сидячи спить, лежачи робить. ( Нар.тв.).

ПОМІРКУЙМО ЮНІ ДОСЛІДНИКИ !


1. ЩО НАЗИВАЄТЬСЯ ДІЄПРИСЛІВНИКОМ ? ЩО ВІН ОЗНАЧАЄ ?

2. НА ЯКІ ЗАПИТАННЯ ВІДПОВІДАЄ ДІЄПРИСЛІВНИК ?

3. ЩО СПІЛЬНОГО МАЄ ДІЄПРИСЛІВНИК З ДІЄСЛОВОМ ?

4. ЩО СПІЛЬНОГО МАЄ ДІЄПРИСЛІВНИК З ПРИСЛІВНИКОМ ?5. ЯКУ СИНТАКСИЧНУ РОЛЬ ВИКОНУЄ ДІЄПРИСЛІВНИК У РЕЧЕННІ ?

ТВОРЧЕ КОНСТРУЮВАННЯ

 • * ПЕРЕПИСАТИ, РОЗКРИВАЮЧИ ДУЖКИ Й УТВОРЮЮЧИ ДІЄПРИСЛІВНИКИ НЕДОКОНАНОГО ВИДУ.
 • 1). І тут, ( всміхаються ), нам світить промінь часу
 • ( Т. Медьничук).

 • 2). Намотується шлях на шини, шляху ( долають ) безмір"я ( М.Самійленко ).
 • 3). Але литвин свій саморобний лук, і ( гинуть ), не випускає з рук. Знов забряжчали рицарські мечі, промчали коні, сталлю ( гримлять ). І, ( тремтять), стріла свій дзьоб вганя в криваве око першого коня
 • ( М. Бажан ).

 • 4). Обріс мохом сірий камінь, в полі ( лежать ), зажурились козаченьки, дома ( сидять )
 • ( Л. Боровиковський ).

 • * Визначити суфікси, за допомогою яких утворені дієприслівники. Зробити морфологічний розбір 2 - 3 дієприслівників.

ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

 • * Від поданих дієслів утворити дієприслівники недоконаного та доконаного виду.
 • Виділити в дієприслівниках суфікси.
 • ПОЗМАГАЙМОСЯ ! ХТО ШВИДШЕЗРОБИТЬ ЛІНГВІСТИЧНЕ ДОСЛІДЖЕННЯ.
 • ЗРАЗОК. РОБИТИ - РОБЛЯТЬ - РОБЛЯЧИ ( Теперішній час, недоконаний вид ).
 • Починати, підносити, місити, забувати, рухатися, звіряти, почати, гомоніти, проводити, переплутати, тримати.

САМОСТІЙНА РОБОТА ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ПРИЙОМУ ВЗАЄМОПЕРЕВІРКИ

 • ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
 • У якому рядку всі дієприслівники доконаного виду ?
 • А. Задивляючиь, запитуючи, склавши, прилетівши, осмисливши;
 • Б. посміхаючись, малюючи, приспівуючи, володіючи, стемнівши;
 • В. заволодівши, сховавши, взявши, опинившись, призначивши;
 • Г. дякуючи, маючи, опанувавши, порадившись, розв"язавши;
 • Д. згорнувши, купаючись, кургикаючи, вигравши, схаменувшись.
 •  

 • * Записати ряд дієприслівників доконаного виду. З"ясувати, як вони утворилися. Виділити суфікси.

ГРА "ЛАНЦЮЖОК" ( із застосуванням роботи в мікрогрупах )

 • * Дві - три мікрогрупи класу одержують написаний на папері ряд дієслів і завдання: утворити від одного з дієслів дієприслівники доконаного і недоконаного виду і передати іншому учаснику. Виграє та група, яка першою і правильно виконає завдання.
 • Водити, вести, везти, возити, любити, бачити, садити, висаджувати. саджати, сидіти, сідати, присвячувати, світити, сміятися, скликати. кликати, прати, вертіти, прясти, змагатися, стверджуватися, стежити.

ГРА " Створи себе ". ДОСЛІДЖЕННЯ – ВІДНОВЛЕННЯ

 • *Прочитати текст від дієслів, що в дужках, утворюючи дієприслівники. Визначити тему й основну думку. Дібрати заголовок. Порівняти свій заголовок із тими, що дібрали однокласники. Кращий заголовок записати.
 • Кажуть, що людина, ( з"являтися ) на світ із стиснутими кулачками, з пронизливим криком, наче ( погрожувати ) завоювати все навколо. А відходить з нього, як правило, ( відкривати ) долоні; дивіться, мовляв, я нічого не забираю з собою, ( залишати ) людям. Але, ( розділити ) не таким уже й довгим часом, між цими двома моментами пролягає дивовижний і кожен раз неповторний шлях, ( створювати ) особистість. Незвичайність цього шляху зумовлюється чарівним впливом матері, про яку Т.Г.Шевченко у вірші " У нашім раї на землі " із натхненням писав:
 • У нашім раї на землі
 • Нічого кращого немає,
 • Як тая мати молодая
 • З своїм дитяточком малим.

Про особливу повагу до матері, яка народжує дітей, ( віддати ) їм свою сердечну любов, теплоту і ласку, йдеться в українському фольклорі, де її авторитет і заслуги, ( підносити ) до космічних висот, порівнюються з сонцем

 • Про особливу повагу до матері, яка народжує дітей, ( віддати ) їм свою сердечну любов, теплоту і ласку, йдеться в українському фольклорі, де її авторитет і заслуги, ( підносити ) до космічних висот, порівнюються з сонцем
 • ( За М. Стельмаховичем ).

 • * Записати текст. Зробити розбір дієприслівників як особливої форми дієслова.
 • * Переказати текст, дотримуючись логіки і послідовності викладу думок.
 • Використати дієприслівники.
 • ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Гра " Віриш - не віриш ? " ПОЗМАГАЙМОСЯ !

Хто швидше дасть відповіді :

 • 1. Як утворюються дієприслівники доконаного виду ? Навести приклади.
 • 2. Розказати про творення дієприслівників недоконаного виду.
 • 3. Утворити дієприслівники доконаного і недоконаного виду від дієслів дивуватися, відкрити, стояти, лежати. Назвати суфікси.
 • 4. Коли пишемо зігріваючі погляди - зігріваючи дитину ? ( Після кожноїві дповіді учнів використовуємо гру
 • " Віриш - не віриш ?“ Гра проходить весело і швидко).
 • -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

" ПРАВОПИС - не - З ДІЄСЛІВНИМИ ФОРМАМИ "

 • Частка - не - з дієприслівниками пишеться разом :
 • 1. Якщо слово без - не - не вживається. Наприклад: нехтуючи, неволячи, ненавидячи, нездужаючи, недобачаючи, недооцінюючи, невгаваючи, непокоячись, незчувшись.
 • 2. У складі префікса - недо - ( переважно зі значенням неповної міри ) :
 • недобачаючи ( погано бачить ), недоїдаючи ( погано харчується ), недооцінюючи ( неповною мірою визнавати ), недолюблюючи ( відчувати неприязнь ), недоказавши ( замовчувати щось ), недоплативши ( мало платити ), недодивившись ( не помітити через неуважність ), недочувши ( погано чути ).
 • Частка - не - з дієприслівниками пишеться окремо :
 • 1. Із дієприслівниками : не спитавши, не подумавши, не перекидаючись, не втручаючись, не роздягаючись, не чекаючи, не живучи і т. д.
 • ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ПОДУМАЙ І ДАЙ ВІДПОВІДІ :

ДІЄПРИСЛІВНИКОВИЙ ЗВОРОТ, КОМА ПРИ дієприслівниковому ЗВОРОТІ Й ОДИНИЧНОМУ ДІЄПРИСЛІВНИКОВІ ЛІНГВІСТИЧНА ДІАГНОСТИКА

 • Записати речення. Підкреслити дієприслівниковий зворот. Дієприслівник розібрати як особливу форму дієслова.
 • Квіти, стуливши барвисті пелюстки, заснули. ( А. М"ястківський )
 • Перебудувати речення, поставивши дієприслівниковий зворот на початку і в кінці речення. Пояснити
 • розділові знаки.
 • Робота з деформованими висловленнями
 • * Прочитати речення з учнівських творів. Знайти помилки в уживанні дієприслівникових зворотів і правильно побудувати речення. Записати зредаговані речення.

1). Заходячи в кімнату, мати сиділа й читала книгу.

 • 1). Заходячи в кімнату, мати сиділа й читала книгу.
 • 2). Слухаючи музику, у мене виникло бажання вчитися грати на якомусь інструменті.
 • 3 ). Сидячи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу.
 • 4). Під"їжджаючи до свого села, у мене злетіла бейсболка.
 • 5). Говорячи про зимову красу, дівчинка писала твір.
 • Назвати дієприслівники доконаного і недоконаного виду.
 • ЗРЕДАГОВАНІ РЕЧЕННЯ :

 • 1). Увійшовши в кімнату, мати сиділа й читала книгу.
 • 2). Прослухавши музику, я захотів вчитися на якомусь інструменті. 3). Коли ми сиділи на березі, до нас підійшли школярі шостого класу.
 • 4). Під"їхавши до свого села, я загубив бейсболку.
 • 5). Дівчинка писала твір про зимову красу.
 • ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

КОМУНІКАТИВНИЙ ПРАКТИКУМ ( РОБОТА В ПАРАХ )

 • * Скласти діалог з однокласником про якусь подію, що відбулася у вашому місті ( селі ).
 • У репліках використати фразеологізми не моргнувши оком, засукавши рукава, поклавши руку на серце, не довго
 • думаючи, не жаліючи сил, власне кажучи, зважаючи на обставини.
 •  
 • ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

КОНКУРС " ЕРУДИТ " *Подумай! Позмагайся! Хто швидше !

 • 1. Що називається дієприслівниковим зворотом?
 • ( Дієприслівник разом із залежними до нього словами називається дієприслівниковим зворотом).
 • 2. Коли дієприслівниковий зворот відокремлюється комами? Наведіть приклади.
 • 3. Коли ставляться коми при одиничному дієприслівнику ?
 • ( Кома ставиться для виділення обставин, виражених одиничними дієприслівниками на означення часу, причини, умови дії ), наприклад : На кладці, обнявшись, стояли дві дівчини.
 • Повечерявши, гості довго не могли заспокоїтися; Не повіриш, Олена потелефонувала ще раз; Прощаючись, Багіров відкликає Ясногорську вбік ( О.Гончар ).
 • 4. Як відрізнити одиничні дієприслівники від дієприслівникових зворотів?
 • Навести приклади.
 • ( При одиничних дієприслівниках немає залежних слів, вказують на
 • додаткову дію присудка ).
 • Улан присів до столу, не роздягаючись ( Г.Тютюнник ).
 • Не подумавши, кілочка не застружеш ( Нар.тв. ).

5. Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні ?(Синтаксична роль дієприслівникового зворту - виступає обставиною ).

 • 5. Яку синтаксичну роль виконує дієприслівниковий зворот у реченні ?(Синтаксична роль дієприслівникового зворту - виступає обставиною ).
 • 6. Коли не ставляться коми в реченнях із дієприслівниками ? ( Кома не ставиться в реченнях із дієприслівниками, коли дієприслівники виражають умову, за
 • якої відбувається чи може відбуватися дія, перебування в певному стані й відповідають на питання за якої умови?, наприклад : Лежачи й сокира ржавіє ( Нар.тв.).
 • ( виражена дієприслівником ).
 • 7. Коли пишеться - не - з дієприслівниками разом, а коли - окремо? Навести приклади.
 • 8. Назвати особливості творення дієприслівників доконаного і недоконаного виду. Навести приклади.
 • 9. Що називається дієприслівником і як впливає він на зміст речення?
 • 10. Які ознаки дієслова має дієприслівник ?
 • 11. Які ознаки прислівника має дієприслівник ?
 • 12. Чи змінюються дієприслівники ?

13. Пояснити особливості правопису слів читаючи, говорячи, повечерявши, намалювавши.

 • 13. Пояснити особливості правопису слів читаючи, говорячи, повечерявши, намалювавши.
 • 14. Речення Ансамбль, що гарно виступив на конкурсі, переміг перебудувати на речення з дієприслівником. Пояснити чи змінилося смислове навантаження речення. ( Ансамбль гарно виступив на конкурсі, перемагаючи ).
 • 15. Як відрізнити дієприкметник від дієприслівника ? Довести це на прикладах.
 • ( Щоб відрізнити дієприкметник від дієприслівника потрібно поставити запитання до особливих форм дієслова.
 • 1. Дієприслівник відповідає на запитання що роблячи ?, що зробивши ? 2. Дієприкметник відповідає на запитання прикметника який ? - зів"ялий, посивілий, відбудований і вказує на ознаку за дією.
 • А дієприслівник вказує на додаткову дію присудка - Співають ідучи дівчата ( Т.Г.Шевченко ) У реченні дієприслівник виступає обставиною ( виконуючи функцію прислівника ), а дієприкметник у реченні виконує роль прикметника і виступає означенням.
 • 16. Яку синтаксичну функцію в реченні може виконувати дієприслівник ?
 • ( виступати обставиною ).

АЛГОРИТМ розбору дієприслівника як особливої форми дієслова

 • 1. Виділити дієприслівник з тексту.
 • 2. Визначити вид. (недоконаний і доконаний ).
 • 3. Визначити час. ( теперішній і минулий ).
 • 4. З"ясувати синтаксичну роль.

ВИКОНАННЯ РІВНЕВИХ ЗАВДАНЬ

 • І рівень
 • * Записати речення, розкриваючи дужки й утворюючи дієприслівники.
 • Виділити суфікси.
 • Світить річка ( блукати ) заплавами, ( зникати ) у мареннях небосхилу (О.Гончар ).
 •  
 •   ІІ рівень
 • * У якому рядку всі дієприслівники з - не - пишуться окремо?
 • А. Не/ пізнавши, не/ доробивши, не/ волячи, не/знайшовши,
 • не/ створивши;
 • Б. Не/ пересікаючи, не/ домовившись, не/ покоячись, не/ дооцінюючи, не/розв"язавши;
 • В. Не/ відходячи, не/ розуміючи, не/ підійшовши, не/ розкривши, не/ виконавши;
 • Г. Не/ відгукнувшись, не/ спромігшись, не/ переглянувши, не/ хтуючи, не/ вагаючи.

Каталог: ld
ld -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
ld -> Програма навчальної дисципліни історія світової культури
ld -> Тема Основні етапи розвитку документознавства
ld -> Програма навчальної дисципліни міфологія Галузь знань 0201 культура Напряму підготовки 020101 культурологія
ld -> Дивовижний світ многогранників
ld -> Програма розвитку дітей дошкільного віку зі спектром аутистичних порушень
ld -> Діти з порушеннями психофізичного розвитку як суб'єкт корекційної освіти план
ld -> Інформаційний пакет 04 основи корекційної педагогіки
ld -> Есе на тему: “Українське мистецтво другої половини ХVII-XVIII ст.”
ld -> Дипломної освіти «Допущено до рецензування»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка