Мета: сприяти популяризації сучасної української прози, зокрема твору І. Андрусяка «Стефа І її Чакалка»




Скачати 182,15 Kb.
Дата конвертації08.03.2019
Розмір182,15 Kb.
ТЕМА. Родина – щастя дитини ( за твором І.Андрусяка «Стефа і її Чакалка»).

МЕТА: сприяти популяризації сучасної української прози, зокрема твору І.Андрусяка «Стефа і її Чакалка»;

забезпечити повноцінне сприйняття твору, розуміння учнями тексту, формування позиції читача;

удосконалювати вміння й навички створення власного висловлювання відповідно до поставлених комунікативних завдань;

формувати вміння самостійно ознайомлюватися з творами, свідомо сприймати втілені в них естетичні, духовні цінності;

сприяти формуванню комунікативної літературної компетенції, яка базується на знаннях і вміннях пізнавального та творчого характеру;

прищеплювати учням такі загальнолюдські цінності, як доброта, гуманізм, повага до батьків.

ТИП: урок-бесіда з позакласного читання.

МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ: «Мозковий штурм», «Асоціативний кущ», символічна скринька «Добро», медіа-презентація, «Емоційна веселка», майстер-клас, конкурс, «Мікрофон», тестові завдання, коментування, самоперевірка.

ОБЛАДНАННЯ: медіа-презентація, учнівські ілюстрації, чистий папір, кольорові олівці, мікрофон, паперові зірочки.

ЛІТЕРАТУРА:


  1. Андрусяк І. Стефа і її Чакалка. – К.: Грані-Т, 2007. – 56 с.

  2. Садкіна В.І. 101 цікава педагогічна ідея. Як зробити урок. – Х.: Вид. група «Основа», 2011. – 88 с.

  3. Сиротенко Г.О. Сучасний урок: інтерактивні технології навчання. – Х.: Вид. група «Основа», 2003. – 123 с.

ОЧІКУВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ:



  1. Засвоєння та відтворення прочитаного тексту: пізнання , відтворення окремих фактів, з’ясування значення слів та виразів.

  2. Вироблення мисленнєвих умінь: переказування, опис, аналіз, узагальнення.

  3. Розвиток уміння відстоювати свої позиції.

  4. Формування творчого підходу до аналізу змісту.

  5. Моделювання позитивного погляду й поведінки.

  6. Виховання творчої, гуманної особистості.

ПЛАН УРОКУ:


  1. Мотивація :

  • «Мозковий штурм» - 2 хв;

  • «Асоціативний кущ» - 1 хв.

  1. Повідомлення теми й мети :

- Віршовані загадки – 2хв.

- Символічна скринька «Добро» - 1 хв.

3. Актуалізація опорних знань.

- Тестові завдання – 2 хв.

- Самоперевірка - 1 хв.
4.Сприйняття та засвоєння матеріалу:

- Медіа-презентація книги. Звіт творчих груп – 10 хв.

- Конкурс «Ілюстратор» - 2 хв.

- «Емоційна веселка» - 15 хв.

- Фізкультхвилинка – 1 хв.

- Майстер-клас – 5 хв.

5. Закріплення знань:

- Бесіда – 2 хв.

6. Підсумок:

- «Мікрофон» - 2 хв.

- Анонс – 1 хв.

7. Домашнє завдання - 1 хв.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. Мотивація.

СЛАЙД

1. Слово вчителя.



Бог зліпив людину із глини, проте в нього залишився невикористаний шматок.

  • Що ще зліпити тобі? – запитав Бог.

  • Зліпи мені щастя, - попросила людина.

Нічого не відповів Бог і тільки поклав людині в долоню шматочок глини, що залишалася.

2. «Мозковий штурм».

- Чому Бог не зліпив щастя для людини?

3. «Асоціативний кущ».



СЛАЙД
ІІ. Повідомлення теми й мети.

1. Віршовані загадки.

Хитрі очі, дві косички.

У веснянках ніс та щічки.

Непосида невеличка

називається … (сестричка.)


Сильний, добрий, справедливий,

біля нього ми щасливі.

Знає, вміє він багато.

Гордимось, бо це наш … (тато.)


Ніжна, лагідна, рідненька,

як голубонька сивенька.

Нам би небо прихилила.

Це … наша мила. (бабуся)


Він чимало літ прожив,

на повагу заслужив.

Для матусі він — татусь,

а для мене він — … (дідусь.)


Пестить, ніжить, і голубить

розуміє, дуже любить.

Я до неї пригорнуся,

бо вона моя … (матуся).

- Про що, на вашу думку, піде сьогодні розмова?

2. Слово вчителя.

СЛАЙД


Тема нашого уроку - «Родина – щастя дитини». Своє розуміння щастя нам представить дівчинка Стефа із твору Івана Андрусяка «Стефа і її Чакалка». Знайомство з книгами авторів, що пишуть сучасну дитячу прозу, відкриває нам шлях до пізнання духовного багатства, до порозуміння між людьми.

Стрижневі цілі уроку:



  • Відтворення прочитаного тексту.

  • Підвищення загальної читацької та мовленнєвої культури.

  • Пізнання суті літературного твору.

  • Розвиток творчого потенціалу.

  • Формування духовно розвиненої, високоморальної особистості.

3. Символічна скринька «Добро».

Учитель пропонує взяти із символічної скриньки краплинки добра в долоні, щоб вони наповнили урок взаєморозумінням та взаємоповагою. СЛАЙД

ІІІ. Актуалізація опорних знань.

1. Тестові завдання.
1. Стефа є

А. Татійка

Б. Мамійка

В. Бабусійка


  1. Стефа аж у

А. Ясельній групі

Б. Старшій групі

В. Середній групі



  1. Чого боїться тато?

А. Висоти й стоматолога

Б. Глибини й терапевта

В. Висоти й педіатра


  1. Ким працює мама?

А. Лікарем

Б. Учителькою вчителів

В. Бухгалтером



  1. Що робила Ліза?

А. Писала математику

Б. Учила вірш

В. Читала оповідання



  1. Як Стефу поцупила Чакалка?

А. Перенесла до свого мішка

Б. Перенесла у свою торбу

В. Поклала на плече


  1. Що збиралася зробити Чакалка?

А. З’їсти дітей

Б. Продати їх



В. Перевиховувати

  1. Де жила Чакалка?

А. У пам’ятнику

Б. У школі

В. У печері



  1. Що оголосили діти Чакалці?

А. Війну

Б. Мир


В. Подяку

  1. Кого хотіла виростити Чакалка з дітей?

А. Помічників

Б. Чакалок і Бабаїв

В. Лицарів



  1. Хто допоміг Стефі втекти?

А. Синички

Б. Хрущ

В. Ворони



  1. Що порадила Стефа Чакалці?

А. Заховатися від усіх

Б. Працювати в справжній школі

В.Втекти



2. Самоперевірка.

СЛАЙД

ІУ. Сприйняття та засвоєння.

1. Медіа-презентація книги.

Заздалегідь були створені творчі групи. Представник кожної із них коментує створені слайди.



  • «Автор і його твір». СЛАЙД

  • «Стефа і її родина». СЛАЙД

  • «Стефа та герої твору». СЛАЙД

  • «Словниковий реквізит». СЛАЙД

2. Конкурс «Ілюстратор».

На дошці прикріплені учнівські ілюстрації. У кожного учня була паперова зірочка. На перерві вони голосували зірочками, обираючи найкращу роботу.



3. Коментування вибору переможця.

4. Фізкультхвилинка – відтворення емоцій від перебування маленької дівчинки в нічному лісі.

Трава низенька-низенька, ( Усі присіли)

Дерева високі-високі. (Підіймають руки вгору)

Вітер дерева колише-гойдає (Обертаються)

То вліво, то вправо нахиляє (Нахили праворуч, ліворуч)

То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)

То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)

Птахи летять – відлітають, (Махають руками)

А учні тихенько за парти сідають. (Усі сідають).


  1. «Емоційна веселка».

СЛАЙД

Готуючись до уроку, учні в читацьких щоденниках складали план до змісту, підбираючи заголовок до кожної глави. Зачитування плану з коментуванням.

Завдання: кольоровими олівцями відтворити емоції, викликані вчинками Стефи.

Зразок


1. Стефина родина – жовтий (колір сонячного тепла).

2. Вередування дівчинки – червоний (колір небезпеки).

3. У мішку Чакалки – фіолетовий (колір страху).

4. Лісова школа – синій (колір невідомості).

5. Хрущ – оранжевий ( колір теплих спогадів).

6. Спроба втечі – коричневий ( колір розчарування).

7. Чакалчина їдальня – червоний (колір небезпеки).

8. Уроки Чакалки – рожевий (колір здивування).

9. Одна в лісі – голубий (колір рішучості).

10. Допомога храща – зелений (колір надії).

11. Додому – оранжевий (колір теплих стосунків).

12. Сонячний зайчик – жовтий (колір тепла).



6. Коментування «Емоційної веселки».

7. Майстер-клас «Футболка для Оринки».

- Заготовка для футболки.

Діти удвічі складають листок чистого паперу. Потім формують заготовку, відриваючи руками зайвий папір. Розгортають – і футболка готова.


  • Надпис на футболці.

Олівцями розфарбовують і підписують.

  • Коментування.

СЛАЙД

У. Закріплення.



  1. Слово вчителя.

Усе, що є найкраще у дитини:

Її талант, культура, доброта –

Від тата й мами йде і від родини –

Незаперечна істина свята.

Сім’я, родина – це велике діло,

Там є любов, і ласка, і тепло.



  1. Бесіда.

  • Що означає для вас родина?

  • Чи завжди бувають «безхмарними» стосунки в родині? Чому?

  • Що Стефа вважає щастям? Зачитайте цитату з твору й прокоментуйте.( У читацьких щоденниках є графа «Висловлювання героїв»).

СЛАЙД

УІ. Підсумок.

1. «Мікрофон».

- Чи допомагали вам краплинки добра, узяті з нашої символічної скриньки? Чим?

2. Слово вчителя.

Живіть всі дружно і крилато,

Щоб рід людський наш не здрібнів.

Любов оберігайте свято,

Навчіться добрих, щирих слів.

І світ любіть, що наче казка,

Для нас відкрився у житті.

І сонечкова щира ласка

Хай зігріває вас в путі.


  • Найкращим супутником, мудрим порадником є книга. Давайте подякуємо

Івану Андрусяку за його літературних героїв повітряним поцілунком. У видавництві «Грані-Т» вийшла друком друга історія Стефи і її Чакалки. Тому ми не прощаємось і з автором, і з його героями, а говоримо: «До нових зустрічей!»

3. Анонс повісті-казки Івана Андрусяка «Кабан дикий – хвіст великий».


« КАБАН ДИКИЙ - ХВІСТ ВЕЛИКИЙ»
У цій книжці ви знову зустрінетеся з героями повісті Івана Андрусяка «Стефа і її Чакалка», які полюбилися не лише багатьом юним читачам, а й навіть їхнім батькам.

Екскурсія осіннім лісом – захоплююча штука, особливо якщо її веде сама Чакалка... Утім, не радійте передчасно, бо на весь клас чигає тут страшна небезпека! Колишні Чакалчині приятелі, Бабай і його страшидла, задумали ВЕЛИКУ ПОМСТУ!!! І хтозна, чим би все закінчилось, якби не кмітлива Стефа, безстрашний зайчик Куслапко та їхні нові лісові друзі...

СЛАЙД
УП. Домашнє завдання.

1 група: скласти поради Стефі «Як будувати стосунки в родині».



2 група: написати твір-мініатюру «Щастя – родина».


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка