Місто Рим і життя його мешканців




Скачати 173,65 Kb.
Дата конвертації23.12.2016
Розмір173,65 Kb.
6 клас Всесвітня історія

Тема: Місто Рим і життя його мешканців.

Мета: ознайомити учнів з визначними місцями, винаходами у місті Римі, побутом і повсякденним життям римлян; розвивати вміння працювати самостійно, у групі, аналізувати і систематизувати вивчений матеріал, удосконалювати навички роботи з історичними текстами; виховувати інтерес до історії Давнього Риму.

Тип уроку: урок-подорож.

Обладнання: конверти з завданням, кружечки-перлинки, презентація, інформативні тексти.

Епіграф уроку: «Вік живи – вік учись!» Сенека

Хід уроку

І. Ознайомлення класу з умовами подорожі

Вчитель

Сьогодні ми з вами здійнимо уявну подорож до одного з найбільших міст стародавнього світу «Вічного міста» - Рим. Відвідаємо головну площу міста – Форум, побачимо акведуки, тріумфальні арки, терми, відвідаємо найбільший амфітеатр у Римі - Колізей, ознайомимося з винаходами римських жителів, їх побутом та повсякденним життям. А допоможе нам у цьому відомий римський філософ Сенека, якому належить вислів, який соьгодні буде епіграфом нашого уроку « Вік живи – вік учись!



ІІ. Подорож до Риму.

Уявіть себе мандріниками, які прибули до Риму.

Перше завдання, яке пропонує виконати нам філософ називається історичний бліц – турнір. Йому дуже цікаво, що ви знаєте про місто Рим та Римську державу.

Історичний бліц –турнір.



  1. Де знаходиться Місто Рим? (на Апенінському півострові)

  2. Столицею якої країни сьогодні є місто Рим? (Італії)

  3. Назвіть найбільшу річку Італії. (Тибр)

  4. Який відомий вулкан знаходиться на території Італії? (Везувій)

  5. Коли виникло місто Рим? (приблизно 753 р. до н. е.)

  6. Назвіть легендарних засновників Риму. (Ромул і Рем)

  7. Чому його називають «Вічним містом»?

  8. Які племена проживали на території Риму? (латини, етруски)

  9. Хто такі патриції? (нащадки перших поселенців)

  10. Хто такі плебеї? ( чужинці, переселенці у Римі)

  11. Що таке сенат? (рада старійшин)

  12. Консул це...(воєначальник у Римі).

Дидактична гра «Конверт – сюрприз»

Філософ Сенека приготував для вас конверти – сюрпризи із завданням.

Правила гри. Учасники (три групи) отримують від учителя конверти. До кожного конверта вкладено набір слів, які складені разом, становлять визначення вивченого учнями поняття. Учасникам гри необхідно скласти зі слів визначення і назвати поняття, якому воно відповідає. Хто швидше (яка група) складе визначення, назву поняття вписує у відповідні кліточки на дошці. У кожному конверті –сюрприз – одна буква відповідного поняття.


  1. Управління державою без царів. (Республіка).

  2. Вождь, якого обирали під час війни. (Диктатор)

  3. Представник плебеїв у сенаті. (трибун)

Підсумок роботи учнів.

Вчитель: Місто рим – Столиця Римської імпарії, велике, гарне місто, побудоване руками багатоьх тисяч рабів. У ІІ ст. до н. е. В ньому налічувалося понад 1 мільйон жителів. Рим був оточений кріпосною стіною з вежами та воротами. Стіна була 17 км. зхавдовжки, 15 м. заввишки і 4 м. Завтошки. На воротах міста стоїть сторожа. Вона пропонує вам виконнати тестові завдання, щоб зайти до міста.

Тести:


  1. Як називається урочиста зустріч римського полководця в Римі:

А. Конкордія; Б. Тріумф; В. Капітолій.

2. Завойована Римом країна:

А. Провінція; Б. Колонія; В. Контрибуція.

3. Скільки було Пунічних війн:

А. 2; Б. 4; В.3.

4. Підрозділ Римської армії з чисельністю понад 5 тис. Чоловік

А. Легіон; Б. Когорта; В. Центурій.

5. Підйомний кран з ящиком, яким перекидали римських солдат через стіну у вороже місто:

А. Таран; Б. Катапульта; В. Ворон.

Вчитель:


Молодці, відповіли на запитання і сторожа відчиняє нам ворота до міста.

Від міських воріт в усі сорони світу розходилися дороги, які з’єднували столицю з провінціями. У центрі міста була головна площа – Форум. Кожний імператор намагався прикрасити столицю гарними будівлями.

Філософ Сенека хоче запросити вас у Портретну галерею, щоб перевірити, як ви добре знаєте відомих правителів Риму.


  1. Народивя у 100 р. до н. е. , походив зі знатного патриціанського роду. Один із перших проголосив себе імператором Риму.Умів одночасно слухати , читати і писати. Завоював Галію, Іспанію, Єгипет, Понтійське царство. Провів реформу календаря. Його називали «вічний диктатор». (Юлій Цезар)

  2. Цей диктатор уславився своїми військовими походами, солдати дали йому прізвисько «Щасливий». Оприлюднював списки своїх ворогів. Їхнє майно роздавав своїм прибічникам. Кінець його життя був безславним – його з’їли воші. (Луцій Корнелій Сулла).

  3. Його ім’я означає «божестивенний». Звелів іменувати себе титулом «принцепс», що означає перший серед рівних». Був засновником імператорів Юліїв –Клавдіїв. Щоб завоювати симпатії простих людей безкоштовно роздавав хліб і квитки на гладіаторські бої в цирк. (Октавіан Август).

  4. Найжорстокіший імператор Риму. Мріяв стати артистом. За його наказом було вбито його дружину і матір. Наказав підпалити Рим, стоячи на пагорбі спостерігав за пожежею. В останню хвилину свого життя сказав: «Який великий артист загигнув!». (Нерон)

  5. За часів його правління Римська імперія досягла найбільших розмірів. Більшу частину свого життя провів у військових походах. На згадку про перемогу над даками спорудив на Форумі високу кам’яну колону. На вершині колони стояла статуя самого імператора. Вважався в Римі зразковим правителем. (Траян).

Підсумок вчителя.

Вчитель.


Головна площа міста була оточена величними пам’ятниками і храмами.

На Палатинському пагорбі височіли палаци імператорів та знаті, а на Капітолії, другому знаменитому пагорбі, стояли храми богів. Найвеличнішим храмом у Римі був храм усіх богів - Пантеон. Найголовнішим був храм Юпітера, верховного бога римлян. Там же стояв храм дволикого бога Януса. Коли римляни веливійну, двері храму були відчинені. А якщо в країні панував мир, двері храму зачиняли. За всю історію Риму двері храму Януса зачинялися лише двічі, оскільки римляни вели безперервні війни.



Презентація

У Римі є багато цікавих місць. Філософ Сенека пропонує відвідати нам ці міста.

Повідомлення учнів.


  1. Акведуки.

  2. Тріумфальні арки.

  3. Терми.

  4. Колізей.

Підсумок вчителя. Філософу дуже сподобалися ваші повідомлення.

Запитання до учнів:



  • Нагадайте мені будь ласка епіграф уроку. («Вік живи – вік учись!»)

Філософ пропонує нам сторити «Намисто знань»

Завдання: Самостійно опрацюйте матеріал у підручнику «Техніка і винаходи в Римі». Ст. 244.

Я роздаю вам кружечки-перлинки з колоьрового картону. Кожен учень опрацювавши текст напише на своїй намистинці найважливіший винахід римлян.

Підсумок. Ці перлинки я нанизую на нитку, створюючи намисто знань. Це намисто знань залишиться вам на згадку про нашу подорож до Риму.
Вчитель.  Багаті громадяни проводили на Форумі дуже багато часу, займаючись політичною діяльністю. (сенатори, консули.)

Деякі віддавали перевагу службі в армії (полководці, легіонери) та фінансовій діяльності. (місцева знать – нобілітет)

Більшість простих громадян була ремісниками, торговцями або землеробами. Представники середніх шарів були представлені архітекторами, лікарями , філософами.
А тепер філософ Сенека пропонує нам завітати до свого будинку і трішки перепочити .
Фізкультхвилинка.
А тепер філософ пропонує вам ознайомитися із життям і побутом знатних і простих римлян.

До нашого філософа соьгодні завітали його учні зі школи граматики , які вам розкажуть де жили римляни, що вони їли, який одяг носили, а також як виховували своїх дітей.



1 ритор . « Б у д и н к и   р и м л я н »

Багаті римляни жили у власних окремих будинках, які називалися віллами . Їх у Римі налічувалося 1800. Римляни дуже піклувалися про зовнішнє вбрання своїх будинків.Стіни прикрашали розписами, фресками, а підлоги — мозаїкою. Кімнати були оздоблені статуями.

У центрі житлового будинку була зала без даху, з басейном. Вона називалася атріумом. Навколо нього розміщувалися інші кімнати. В атріумі будо домашнєсвятилище. Там стояли фігурки домашніх богів – ларів і зберігалися посмертні маски предків. З атріуму мимо кабінету господаря дому вів хід до внутрішнього, залитого сонцем, дворика з фонтанами, квітниками, статуями, Його оточувала тіниста галерея з колонами, де відпочивали господарі дому. У спеціальному місці зберігалися рукописні книжки (сувої), які вважалися найціннішими речами в домі.. Багатий римлян мав чимало слуг. На вулиці раби несли знатних римлян на ношах. Часом вхідні двері вілли замість собаки стеріг раб-воротар, прикутий ланцюгом до стіни.

Більшість римських громадян жили у квартирах великих багатоповерхових будинків — зазвичай чотири-п’ять поверхів.

Деякі квартири були великі й розкішні, складалися з декількох кімнат. Такі квартири займали заможні громадяни, вони селилися на нижніх поверхах, побудованих з каменю.

 Прості римляни селилися у тісних коморках на верхніх дерев’яних поверхах. Обігрівалися кімнати жаровнями, але через них існувала загроза пожеж. У римських багатоквартирних будинках не було каналізаційних трубопроводів, тому жителі викидали помиї прямо з вікон на вулицю, проте існувало центральне опалювання.

У кімнатах було небагато меблів через тісноту. До нашого часу дійшли різноманітні стільці, ліжка, столи, скрині та буфети для зберігання різного начиння, запасів і речей.

2 ритор. «Їжа, од я г,   в з у т т я ,   п р и к р а с и ,   з а ч і с к и »

На сніданок римляни частіше за все вживали хліб або пшеничні бісквіти з медом, інжиром і маслинами. Сніданок вони запивали водою. Другий сніданок складався з хліба та їжі, що залишилася від вчорашнього обіду.

Обід складався з трьох блюд. Спочатку подавалися блюда, що викликають апетит: салат, редиска, устриці, сардини, яйця.

Головна зміна блюд складалася з семи страв, у тому числі риби, м’яса, домашньої птиці.

Замість того, щоб прибирати зі столу, раби зазвичай виносили повністю весь стіл, а натомість приносили новий, на якому гостям пропонувалися фрукти, горіхи, медове печиво. Страви запивали невеликою кількістю вина.

За тисячу років існування Риму мода не зазнала суттєвих змін. Більшість римлян носила одяг із вовняних або льняних тканин. В епоху імперії тканини привозилися з Індії та Китаю. Шовк, що доставлявся з Китаю, коштував за вагою утричі дорожче за золото.

Більшість одягу робилася з суцільного шматка тканини, який обертали навколо тіла та скріпляли особливими шпильками — фібулами.

Римські громадяни носили тоги, які одягали поверх туніки. Тоги сенаторів, як і їх туніки, мали широку пурпурну смугу.

Жінки носили туніки з льону або тонкої вовни. Заможні жінки поверх туніки надягали столу — довгий одяг з виляску або шовку. Багато жінок носили  шарфи,  щоб  захистити  своє  волосся  від  вуличного  пилу. 

Багатих римлян одягали слуги, завивали волосся, намащували тіло пахучою олією.

Жінки дуже дбали про своє волоссям і робили з нього різноманітні зачіски, носили  світлі  або  руді  перуки.  Вони  використували  декоративну  косметику: білили обличчя, рум’янили щоки, фарбували губи, підводили очі.

Чоловіки стригли волосся та голили обличчя. В епоху пізньої імперії до моди увійшли довге волосся та борода.



3 ритор. « В и х о в а н н я   д і т е й »

Діти у Стародавньому Римі здобували освіту залежно від статку батьків. Діти найбідніших римлян не вчилися ні писати, ні читати, оскільки допомагали старшим по господарству.

Хлопчики з більш заможних сімей починали відвідувати школу, досягши шестирічного віку. Вчилися у початковій школі до 11 років, а подальшу освіту здобували вдома.

Дівчатка ж просто готувалися до заміжжя.

Багаті римляни мали особливого раба — педагога, який супроводжував дітей до школи.

Більшість шкіл мала один клас, де навчалися дванадцять дітей.

 Закінчивши початкову школу, деякі хлопчики переходили до граматики (середня школа). Вони вивчали історію, астрономію, музику, філософію, геометрію, географію. Одним з найважливіших предметів була грецька мова, оскільки культура греків суттєво вплинула на всі сторони життя Стародавнього Риму.

Коли хлопцеві виповнювалося 13–14 років, він продовжував навчання з учителем красномовства — ритором. Таке навчання могло тривати досить довго.


Ми дуже вдячні учням за цікаві розповіді.

А тепер філософ Сенека хоче перевірити ваші знання , що ви запам’ятали , що нового дізналися подорожуючи по Риму..

Філософ пропонує розгадати нам кросворд
Розгадування кросворду.


  1. Яку назву мала головна площа в Римі? (Форум)

  2. Пагорб у Римі, на якому були збудовані храми богів. (Капітолій).

  3. Як називалися водогони в Римі? (Акведуки)

  4. Назвіть найбільший амфітеатр у Римі. (Колізей)

  5. Розкішні лазні(бані), які водночас слугували клубами для римлян. ( Терми).

  6. Як називався будинок багатих римлян? (вілла)

  7. Найціннішою річчю в домі знатного римлянина була рукописна книга. Як вона називалася? (сувій).

  8. Храм усих богів у Римі це... (Пантеон).

  9. Знать у Римі. (нобілітет).


Тест

1.  Оберіть правильну відповідь.

Бідні римляни жили:

а) в палацах на Капітолійському горбі;

б) у маєтках;

в) у квартирах багатоповерхових будинків.

2.  Знайдіть зайве.

До визначних пам’яток Стародавнього Риму відносяться:

а) Пантеон;

б) тріумфальні арки;

в) акрополь.

3.  Заповніть пропуски.

В … не тільки милися. Це були своєрідні клуби, в яких обговорювалися новини, займалися спортом, читали. Вхідна платня була дуже … (Терми; низька)



4.  Оберіть правильну відповідь.

Уміння красиво й правильно говорити навчав:

а) ритор;

б) ліктор;

в) оратор.

5.  Оцініть твердження.

 Дівчатка у Стародавньому Римі діставали прекрасну освіту, відвідуючи школи разом з педагогами.

а) правильно;

б) неправильно.



6.  Приведіть у відповідність.

а

Споруда на честь перемоги над ворогами

1

Колізей

1 — б;

2 — в;


3 — а

 


б

Знаменитий амфітеатр у Римі

2

Форум

в

Римська площа, на якій проходило політичне життя римлян

3

Тріумфальна арка

Вчитель.

Ось і завершуєтьсґя наша уявна подорож до вічного міста Риму. Дякуємо філософу Сенекі за цікаву екскурсію по місту.


  • Що нового ви дізналися на соьгоднішньому уроці?

  • Що вам найбільше запам’яталося?

ІІІ. Домашнє завдання.



  1. Прочитати п. 49.

  2. Скласти план до тексту «Помпеї та Геркуланум – міста, поховані живцем».

  3. Написати міні- твір «Один день з життя Риму».

Повідомлення учнів


Тріумфальні арки

Для святкування тріумфів і на згадку про свої перемоги кожний імператор будував тріумфальну арку.



Тріумфальна арка - архітектурна споруда, яку встановлювали на початку великих вулиць для вшанування переможців.

Арки прикрашали барельєфами, колонами, статуями. Зверху встановлювали бронзову скульптуру імператора на колісниці, запряженій четвіркою коней . Ця скульптура називалася квадрига. У період найбільшого розквіту в Римі у ІІ ст. було збудовано 36 тріумфальних арок.


Тест

1.  Оберіть правильну відповідь.

Бідні римляни жили:

а) в палацах на Капітолійському горбі;

б) у маєтках;

в) у квартирах багатоповерхових будинків.

2.  Знайдіть зайве.

До визначних пам’яток Стародавнього Риму відносяться:

а) Пантеон;

б) тріумфальні арки;

в) акрополь.

3.  Заповніть пропуски.

В … не тільки милися. Це були своєрідні клуби, в яких обговорювалися новини, займалися спортом, читали. Вхідна платня була дуже …



4.  Оберіть правильну відповідь.

Уміння красиво й правильно говорити навчав:

а) ритор;

б) ліктор;

в) оратор.

5.  Оцініть твердження.

 Дівчатка у Стародавньому Римі діставали прекрасну освіту, відвідуючи школи разом з педагогами.

а) правильно;

б) неправильно.



6.  Приведіть у відповідність.

а

Споруда на честь перемоги над ворогами

1

Колізей

а-

б-

в- 



б

Знаменитий амфітеатр у Римі

2

Форум

в

Римська площа, на якій проходило політичне життя римлян

3

Тріумфальна арка

1 ритор . « Б у д и н к и   р и м л я н »

Багаті римляни жили у власних окремих будинках, які називалися віллами . Їх у Римі налічувалося 1800. Римляни дуже піклувалися про зовнішнє вбрання своїх будинків.Стіни прикрашали розписами, фресками, а підлоги — мозаїкою. Кімнати були оздоблені статуями.

У центрі житлового будинку була зала без даху, з басейном. Вона називалася атріумом. Навколо нього розміщувалися інші кімнати. В атріумі будо домашнєсвятилище. Там стояли фігурки домашніх богів – ларів і зберігалися посмертні маски предків. З атріуму мимо кабінету господаря дому вів хід до внутрішнього, залитого сонцем, дворика з фонтанами, квітниками, статуями, Його оточувала тіниста галерея з колонами, де відпочивали господарі дому. У спеціальному місці зберігалися рукописні книжки (сувої), які вважалися найціннішими речами в домі.. Багатий римлян мав чимало слуг. На вулиці раби несли знатних римлян на ношах. Часом вхідні двері вілли замість собаки стеріг раб-воротар, прикутий ланцюгом до стіни.

Більшість римських громадян жили у квартирах великих багатоповерхових будинків — зазвичай чотири-п’ять поверхів.

Деякі квартири були великі й розкішні, складалися з декількох кімнат. Такі квартири займали заможні громадяни, вони селилися на нижніх поверхах, побудованих з каменю.

 Прості римляни селилися у тісних коморках на верхніх дерев’яних поверхах. Обігрівалися кімнати жаровнями, але через них існувала загроза пожеж. У римських багатоквартирних будинках не було каналізаційних трубопроводів, тому жителі викидали помиї прямо з вікон на вулицю, проте існувало центральне опалювання.

У кімнатах було небагато меблів через тісноту. До нашого часу дійшли різноманітні стільці, ліжка, столи, скрині та буфети для зберігання різного начиння, запасів і речей.

2 ритор. «Їжа, од я г,   в з у т т я ,   п р и к р а с и ,   з а ч і с к и »

На сніданок римляни частіше за все вживали хліб або пшеничні бісквіти з медом, інжиром і маслинами. Сніданок вони запивали водою. Другий сніданок складався з хліба та їжі, що залишилася від вчорашнього обіду.

Обід складався з трьох блюд. Спочатку подавалися блюда, що викликають апетит: салат, редиска, устриці, сардини, яйця.

Головна зміна блюд складалася з семи страв, у тому числі риби, м’яса, домашньої птиці.

Замість того, щоб прибирати зі столу, раби зазвичай виносили повністю весь стіл, а натомість приносили новий, на якому гостям пропонувалися фрукти, горіхи, медове печиво. Страви запивали невеликою кількістю вина.

За тисячу років існування Риму мода не зазнала суттєвих змін. Більшість римлян носила одяг із вовняних або льняних тканин. В епоху імперії тканини привозилися з Індії та Китаю. Шовк, що доставлявся з Китаю, коштував за вагою утричі дорожче за золото.

Більшість одягу робилася з суцільного шматка тканини, який обертали навколо тіла та скріпляли особливими шпильками — фібулами.

Римські громадяни носили тоги, які одягали поверх туніки. Тоги сенаторів, як і їх туніки, мали широку пурпурну смугу.

Жінки носили туніки з льону або тонкої вовни. Заможні жінки поверх туніки надягали столу — довгий одяг з виляску або шовку. Багато жінок носили  шарфи,  щоб  захистити  своє  волосся  від  вуличного  пилу. 

Багатих римлян одягали слуги, завивали волосся, намащували тіло пахучою олією.

Жінки дуже дбали про своє волоссям і робили з нього різноманітні зачіски, носили  світлі  або  руді  перуки.  Вони  використували  декоративну  косметику: білили обличчя, рум’янили щоки, фарбували губи, підводили очі.

Чоловіки стригли волосся та голили обличчя. В епоху пізньої імперії до моди увійшли довге волосся та борода.

3 ритор. « В и х о в а н н я   д і т е й »

Діти у Стародавньому Римі здобували освіту залежно від статку батьків. Діти найбідніших римлян не вчилися ні писати, ні читати, оскільки допомагали старшим по господарству.

Хлопчики з більш заможних сімей починали відвідувати школу, досягши шестирічного віку. Вчилися у початковій школі до 11 років, а подальшу освіту здобували вдома.

Дівчатка ж просто готувалися до заміжжя.

Багаті римляни мали особливого раба — педагога, який супроводжував дітей до школи.

Більшість шкіл мала один клас, де навчалися дванадцять дітей.



 Закінчивши початкову школу, деякі хлопчики переходили до граматики (середня школа). Вони вивчали історію, астрономію, музику, філософію, геометрію, географію. Одним з найважливіших предметів була грецька мова, оскільки культура греків суттєво вплинула на всі сторони життя Стародавнього Риму.

Коли хлопцеві виповнювалося 13–14 років, він продовжував навчання з учителем красномовства — ритором. Таке навчання могло тривати досить довго.


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка