Місяць природний супутник Землі



Скачати 171,19 Kb.
Дата конвертації14.05.2017
Розмір171,19 Kb.
ТипУрок
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №3

Кіровоградської міської ради

Кіровоградської області

Урок – презентація з природознавства ( 5клас)


«М І С Я Ц Ь – П Р И Р О Д Н И Й
С У П У Т Н И К З Е М Л І»

Вчитель географії

Паталаха Л. А.

м. Кіровоград



Тема: Місяць природний супутник Землі.

Мета: дати уявлення про Місяць, його розміри, поверхню, походження; ознайомити із сучасними дослідженнями цього небесного тіла; продовжувати порозвивати вміння учнів логічно мислити та творчо працювати з додатковими джерелами інформації; виховувати любов і повагу до природи, бережливе ставлення до неї.

Обладнання: ТЗН, підручники, зошити, малюнки, ілюстрації, аудіозапис, додаткова література, картки-завдання.

Тип уроку: комбінований.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

IV. Вивчення нового матеріалу:


  1. пояснення вчителя;

  2. відеосюжет;

  3. робота з підручником та з зошитом;

  4. фізкультхвилинка, лірична хвилинка.

V. Закріплення.

VI. Оцінювання, підсумки уроку.

VII. Рефлексія.

VIII. Домашнє завдання.


І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація. («Фронтальне опитування»)

  1. Яку велику тему ми вивчаємо на наших уроках? (Всесвіт)

  2. Що таке Всесвіт? Яка інша назва у цього слова? (Всесвіт(космос) – це весь безмежний простір і все те, що його заповнює)

  3. Які об’єкти відносяться до небесних тіл? (зорі, планети, астероїди, метеори, комети, газ, пил, галактики)

  4. Дайте визначення поняттям: зорі, планети, комети, метеори, астероїди. (робота з картками)

  5. Що таке Сонячна система? ( Сонце і небесні тіла, що рухаються навколо нього)

  6. Скільки планет в Сонячній системі? Що ви знаєте про зміни, які відбулися в ній? ( 8 планет, Плутон виключено зі списку планет в 2006 р.)

  7. Що таке сузір’я, скільки їх на небі? ( Окремі групи найяскравіших зір, виділяють 88 сузір’я)

  8. Назвіть найближчу зірку до Землі, вкажіть відстань від неї до нашої планети. (Сонце – 150 млн км -1 астрономічна одиниця)

  9. Назвіть період обертання Землі навколо Сонця та наслідки цього обертання. ( 365 днів – зміна пір року, швидкість руху приблизно дорівнює 30 км/с)

  10. Назвіть період обертання Землі навколо своєї осі та наслідки свого обертання (24 години, зміна дня і ночі)

  11. Що таке екватор, полюси?

  12. Як можна визначити сторони горизонту за Сонцем в нашій місцевості?

  13. Як називається природний супутник Землі? Що ви про нього знаєте?

( Оголошення теми, мети уроку) – слайд.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Вчитель

Коли раптом на чорному небі з’являється сріблястий серпик, або серед ночі у вікно заглядає біле сяюче обличчя, навіть не романтичні особи не можуть втримати розгубленого схвильованого зітхання. При появі місяця на небі в життя багатьох входить щось чарівне, таємниче, святкове, піднесене. «Гарно і при місяці, коли сонця не має, кажуть добрі люди. – Тобі місяцю насвітитися, нам по світу надивитися, добре находитися.» Правда є й такі, які кажуть: « Гріло б ясне сонце, а місяць як хоче, все одно він світить а не гріє, тільки в Бога дурно хліб їсть.» То хто ж правий, чи потрібен Місяць в природі, чи є від нього користь на Землі? На ці та інші питання ми спробуємо відповісти на нашому уроці.




IV. Вивчення нового матеріалу.

1)Пояснення вчителя

Найближчим до Землі космічним тілом є Місяць. Відстань від Землі до нього становить 384 400 км, його маса у 81 раз менша за масу нашої планети. Повний оберт навколо Землі та навколо своєї осі Місяць робить за 29,5 земних діб. Тому він весь час повернутий до Землі одним і тим самим боком. Дослідження показали, що на Місяці присутні ті самі хімічні елементи, що і на Землі. Оскільки місячна поверхня через відсутність атмосфери постійно бомбардується метеоритами утворився регаліт- пухке уламкове покривало товщиною близько 6 метрів. Встановлені на Місяці сейсмометри реєстрували від 600 до 3000 місяцеструсів на рік. Хоча атмосфери Місяць не має, у нього є дуже розріджена газова оболонка, що складається з водню, гелію, неону, аргону. Поверхня Місяця на сьогодні достатньо детально вивчена, виготовлено її глобус. На супутнику розрізняють різні області: світлі ( «материки»- 67,5 %) і темні( «моря»- 32,5 %). Характерні для Місяця форми рельєфу – цирки. Це замкнуті у вигляді кілець гірські пасма. Найбільші цирки мають сотні кілометрів. Кільцеві гори меншого розміру називаються кратерами.


2)Перегляд відеоуроку.(Використання програмно-методичного комплексу

«Природознавство» 5-6 клас, ЗАТ «Транспортні системи» Версія 1.0)
3) Розповідь вчителя «Дослідження Місяця» (презентація)

Вчитель

    • Із ХVII ст. почали укладати карти видимої півкулі Місяця. Перші такі докладні карти було видано в 1647 р. польським астрономом Яном Гевелієм. Помітним на Місяці гірським хребтам він дав назви земних гір (Альпи, Карпати, Апнніни, Кавказ тощо)

    • 7 жовтня 1959 р. радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-3» здійснила обліт Місяця. Пролетівши на віддалі 65 тис. км від його поверхні, вона вперше сфотографувала його зворотній бік.

    • 21 липня 1969 пілотований американський корабель «Аполлон-11» здійснив посадку на Місяць. Астронавти Нейл Армстронг та Едвін Олдрін уперше ступили на поверхню Місяця у районі моря Спокою.

    • 17 листопада 1970 року на Місяць було доставлено радянський самохідний апарат «Лунохід-1», керований із Землі. Місяцехід пройшов 10,5 км і дослідив територію в районі моря Дощів, площею майже 80 тис км². (Вчитель роздає учням картки із даною інформацією, додаток 1)


4) Фізкультхвилинка
5) Графічний конспект (Додаток 2)

Вчитель. Користуючись підручником та тією інформацією, що ми вже знаємо, пропоную вам заповнити графічний конспект уроку. Схема №1.
6) Лірична хвилинка (показ презентації «Лірична хвилинка»)

Вчитель

Місяць, як молодик та у повні не залишав байдужими людей, він хвилював їхні серця, збуджував уяву, придавав романтичності всьому, куди потрапляло місячне сяйво. Люди завжди порівнювали Місяць з гарним хлопцем, а в країнах сходу з прекрасною дівчиною. Місяць надихав поетів, композиторів, художників до творчості. Давайте згадаємо назви пісень, які склав народ.



Пісні: « Ой ти Місяцю, я зіронька ясная», « Ой не світи місяченьку», «Ніч яка місячна», « Ой ти, місяцю-зоре», «Ой зійди-зійди, ясен місяць», «Місяць на небі» тощо.

Музика: Бетховен «Місячна соната»

Вірші(багато слів покладено на музику): «Місяць по небу ходить», «Луна-луна», «Лунная дорожка», Місяць оспівували Т. Г. Шевченко, О. С. Пушкін та інші (учні зачитують уривки творів).

Художні твори: М. Носов «Незнайка на Місяці», Ж.Верн «Подорож на Місяць», М.Гоголь «Сорочинський ярмарок» та ін.

Прислів’я та приказки:

  1. Горіло б Сонце, а Місяць як хоче.

  2. Тобі Місяцю насвітитися, нам по світу надивитися, добре находитися.

  3. Гарно і при Місяці, коли Сонця не має.

  4. Гарний парубок, як Місяць ясний.

  5. Місяць світить, та не гріє.

  6. Місяць-то козацьке сонце.

Загадки:

  1. Що сходить без насіння? (Сонце, Місяць)

  2. Поле не мірне, вівці не раховані, пастух рогатий. (Небо, зорі, Місяць)

Замовляння:

  1. «Молодик, молодик, тобі виповняться, а нам оздоровляться, тобі рясота, а нам красота, тобі рай на небі, а нам рай на землі».

  2. «Тобі на уповня, мені на здоров’я, тобі круті роги, мені чорні брови.»

  3. Питав молодик у старого: чи не болять зуди в неживого? Щоб і в мене хрещеного раба Божого, не боліли, не щеміли. Твоїм, молодик, рогам не стояти, моїм зубам не боліти.»

Прикмети:

  1. Якщо місяць народився і водою облився, то незабаром задощить надовго.

  2. Молодик «висить» так, що на його ріжку втримається відро, - чекай дощу.

  3. Круті роги взимку – на мороз, влітку – на мокру погоду.

  4. «Новак у кружку, несе воду у ріжку»…

  5. Садити городину треба як місяць наповнюється.

  6. Не можна квасити капусту, буряки, колоти свиней, коли місяць убуває.

  7. Якщо маля народилося на молодику, то і на старості виглядатиме молодо.


7) Робота з підручником.

Завдання. Прочитати текст в підручнику ст.83. Записати в зошит,

як Місяць впливає на Землю та людей.



V. Закріплення.

Тест «Так чи Ні»

  1. Доба на Місяці триває 29,5 земних діб. (Так)

  2. День та ніч на Місяці тривають по 2 тижні. (Так)

  3. Якби ми були на Місяці, то могли б почути як падає метеорит на його поверхню(Ні).

  4. За рік ми можемо спостерігати 6-7 місячних затемнень. (Ні)

  5. Розрізняють 4 основні фази Місяця. (Так)

  6. Вперше висадилися на Місяць Ю.Гагарін та В. Терешкова. (Ні)

  7. Основні форми рельєфу на Місяці – це цирки і кратери. (Так)

  8. Музичний твір «Місячна соната» написав Бах? (Ні)

  9. Маса Місяця в 90 раз менша за масу Землі. (Ні)

  10. Діаметр Місяця в 4 рази менший за земний. (Так)

  11. Завдяки силі протягування Місяця до Землі відбуваються припливи та відпливи в океанах. (Так)

  12. Твір «Незнайко на Місяці» написав Крилов. (Ні)

(Самоперевірка)

VI. Оцінювання, підсумки уроку.
VII. Домашнє завдання.

  1. Опрацювати § 21; опрацювати конспект.

  2. Заповнити схему № 2 в картці (додаток 2).

  3. Казка «Подорож на Місяць». (Зразок розміщено у додатку 3)

  4. Скласти вірш про Місяць.


Додаток 1

Зразок картки . Дослідження Місяця


    • Із ХVII ст. почали укладати карти видимої півкулі Місяця. Перші такі докладні карти було видано в 1647 р. польським астрономом Яном Гевелієм. Помітним на Місяці гірським хребтам він дав назви земних гір (Альпи, Карпати, Апнніни, Кавказ тощо)

    • 7 жовтня 1959 р. радянська автоматична міжпланетна станція «Луна-3» здійснила обліт Місяця. Пролетівши на віддалі 65 тис. км від його поверхні, вона вперше сфотографувала його зворотній бік.

    • 21 липня 1969 пілотований американський корабель «Аполлон-11» здійснив посадку на Місяць. Астронавти Нейл Армстронг та Едвін Олдрін уперше ступили на поверхню Місяця у районі моря Спокою, третім пілотом був Майкл Коллінз.

    • 17 листопада 1970 року на Місяць було доставлено радянський самохідний апарат «Лунохід-1», керований із Землі. Місяцехід пройшов 10,5 км і дослідив територію в районі моря Дощів, площею майже 80 тис км².


Додаток 2

Г Р А Ф І Ч Н И Й К О Н С П Е К Т

Схема №1 Заповніть пропуски у тексті.

М І С Я Ц Ь


Маса Місяця у ___раз менша

від маси Землі
Діаметр менший у __рази


Обертання

1. навколо осі ______ діб

2.навколо Землі_______діб

3.разом із Землею навколо Сонця_____

4.Місяць вивчають_______________
Схема №2 «Фази Місяця»

Дослідники вивчають фази Місяця. Лампа, що світить з одного боку, символізує Сонце, м'яч у руках першого дослідника — Miсяць, а другий дослідник в середині кола позначає фази Місяця, що можна бачити з поверхні нашої планети. Допоможіть другому досліднику та з'єднайте лініями положення першого дослідника з «фазами Місяця», що бачить другий. Поставте в порожніх колах відповідні номери.









Додаток 3

Казка «Подорож на Місяць».

Автор: Кас'ян Євген - учень 5 класу ЗШ №3 м. Кіровоград
Коли дивитися на Місяць уповні, він здається так близько-близько, мало що не

на сусідському даху. На нім видко якісь гори, хмари, дороги. Коли примружити очі, можна побачити якісь постаті, що нібито скакають з гори на долину, як лижварі з довгими палицями. Але коли широко розплющити очі, то нічого на Місяці не видно. Тільки хмари, що пливуть по небу, вимальовують фантастичні візерунки, пропливаючи повз Місяць. Насправді Місяць дуже далеко: 238854,7 милі від Землі. Проте Місяць кружляє навколо Землі не рівним колом, а за трохи видовженою орбітою. Часом він ближче до нас, а часом - далі. Часом він ближчає аж на 17000 миль. Андрій- астроном вирахував, коли настане той час найменшої віддалі, й приготувався в подорож. Разом із своїм приятелем Максимом вони виїхали на космодром, де вже стирчала своїм носом до неба прекрасна, потужна ракета. Максим вирішив її назвати «Бублик» ,тому, що він любив поїсти. Підйомна машина піднесла їх до останньої платформи, а звідти вони помаршували сходами до своєї кабіни. Не так іще давно мандрівки ракетою в космос були страшні, небезпечні. Траплялися різні перешкоди, злами, а часом і нещасливі випадки.

Контроль почав рахувати хвилини до старту. "Вісім, сім, шість... два, один... Відліт!" Кабіна стряслася так, що Андрій перекинувся на Максима, але той його вхопив за руки і втримав.

- Бачиш, треба було нам прив'язатися! – промовив Максим.

- Не люблю бути на прив'язі, як пес! – відповів Андрій. - Нічого, ще через кілька хвилин полетимо, як на м'якій перині. І коли вже винайдуть такі ресори, щоб не трусило?!

За деякий час ракета вирівнялась і, поборовши земне тяжіння, плавно пішла кружляти навколо Землі. I яка ж гарна була Земля з такої далечини! Тепер було видно, яка це кругла, помережана горами й ріками весела планета. Аж шкода стало її покидати.

- Ну, що ми побачимо на Місяці? - міркував Максим - Там же немає життя, нічого не росте, усе мовчить, як мертве...

-А може, і не все там мертве. Більша частина Місяця ще не досліджена, і, може, якраз нам пощастить відкрити на Місяці життя.

- Ілюдей, місячан?

-Годі мріяти сказав Андрій. А поки що звітуй Землі про нашу подорож, ввімкни телекамеру. Через кілька годин проведемо призначені досліди, а тоді можна буде й прямувати на Землю.

Скинувши свої скафандри, хлопці прив'язалися до ліжечок, щоб не літати в легкім міжплянетнім повітрі, та й зібралися заснути. Але не спалося. Було незвично після зручних матраців у своїх кімнатах на Землі...

- Поснідаємо. Що ми маємо?

- Борщ і голубці, - сказав Максим.

- Чудово, давай їх сюди. Що-о-о? Оце борщ? - зневажливо тицьнув Андрій на тубик. - Це ж зубна паста. Я просив борщу.

- Це такий борщ, хіба що ти хочеш сам зварити. Як будемо вертатись, заскочимо на міжплянетну станцію "Карпати", там справжнього борщу скуштуємо. А поки що їж цей.

Хоч як дивно, борщ тільки виглядав, як паста, а смакував, як справжнісінький мамин борщ. Голубці також були в тубику, але смакували відмінно - як і належить голубцям. Попоївши, хлопці взялися проводити досліди. Розгорнули пластичні покривки з вазонів, де були посаджені рослинки цибульки, кропу, огірочків, і полили свій городець. Це також були досліди, і якщо вони вдадуться, ті «досліди» можна буде їсти. Нарешті, хлопці зміряли свою власну температуру, тиск крові, порахували пульс і все те записали в журнал.



Наблизившись до того місця, де мали сідати на Місяць, хлопці ввімкнули реактор. Загули мотори. Велика сила сіпнула кабіну й вивела її зі стану плавання в просторі в спрямований рух. Ракета штовхала корабель нижче й нижче до Місяця. Вже почала діяти сила тяжіння Місяця, і за який час капсула сіла в м'який пил, здійнявши куряву, що не давала нічого бачити. Пил довго не влягався, так що хлопці сиділи в кабіні й не виходили, бо нічого не було видно. Коли пил осів хлопці вийшли . Вони були зачаровані красою. З Землі кратери були такі маленькі а тут , неначе гори . Друзі взялися до роботи. Андрій брав проби грунту , а Максим фотографував «краєвиди» Місяця. Після тяжкої праці хлопці почали розважатися. Максим побачив печеру й потяг Андрія туди. В печері вони познайомилися з місячанином. Він був трошки синюватий, волосся мав зелененьке, але саме головне він знав українську мову. Місячанин розповів, що живе там уже 1000 років, його мрія полетіти на Землю. Хлопці з радістю взяли його з собою. Коли вони повернулись на Землю, всі зустрічали їх з радістю.
Каталог: uploads -> editor -> 3284 -> 105655
editor -> Сталий розвиток суспільства
editor -> Бібліотечні уроки для учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів 2013 Греджева Н. О
editor -> Календарно-тематичне планування уроків з художньої культури на І семестр для 9-11 класів. Художня культура 9 – 11 класи Розробка змісту навчальної програми «Художня культура»
editor -> Методичні рекомендації щодо ведення класних журналів Упорядник: Сергата Світлана Миколаївна завідувач районного методичного кабінету відділу освіти Новомиргородської районної державної адміністрації
105655 -> «Формування ключових учнівських компетентностей шляхом використання технології критичного мислення на уроках математики»
105655 -> Виступ вчителя початкових класів Бойко Наталії Ярославівни
105655 -> Акмеологічні аспекти розвитку особистості вчителя та учня в сучасних умовах
105655 -> Акмеологічні аспекти розвитку особистості вчителя та учня в сучасних
105655 -> Особливості проведення аналізу уроку з питань збереження здоров’я школярів
105655 -> «Урок як засіб розвитку творчої особистості вчителя і учня та як основа формування ключових компетентностей школярів.» (доповідь) Епіграф педради: «До хорошого уроку вчитель готується все життя »


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка