Мова музики



Дата конвертації25.11.2018
Розмір72,5 Kb.
ТипУрок
Урок з музики в 2 класі

на тему: «Мова музики»

НВК «Узинська гімназія»

Шевченко Н. М.

06.04.2012



Тема уроку: Мова музики

Мета уроку: Визначити роль і значення музичної мови, її елементів (темпу, ладу, динаміки, ритму) для розкриття образного змісту музики. Розвивати творчі здібності, фантазію, уяву, ладове відчуття. Виховувати інтерес до музики Л. Бетховена, народної пісні; почуття доброти, чемності, культури

Тип уроку: урок введення в тему

Обладнання: мультимедійна дошка, ноутбук

Музичний матеріал: Л. Бетховен «Бабак», українська народна пісня в обробці Дремлюги «Як діждемо літа», казка про елементи музичної мови В. Головецького «Ворона і містер Джміль», «Танцювальна хвилинка»

Хід уроку

І. Організаційний момент:

1. Привітання:

Учитель: Урок музики у нас

Запросив усіх у клас.

Привітаймось дружно всі:

Діти: До – ре – мі – фа – соль – ля – сі!

Учитель: Урок музики почавсь,

Кожен з вас приготувавсь?



Діти: Ми готові працювати:

Співати й, навіть, танцювати.



Учитель: Добре, діти. Отож, з вашими чарівними посмішками, з гарним бадьорим настроєм вирушаємо в країну «Музичних звуків».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності:



Учитель: Сьогодні, діти, ми з вами повторюватимемо пісні, які раніше співали, розучимо нову пісню «Як діждемо літа», будемо слухати музику композитора Л. Бетховена, вчитися її характеризувати і головне наше завдання – розібратися, що таке музична мова.

(Слайд 1)

І
сі

сі

до
ІІ. Розспівування голосів:

а
фа



ля

соль

ля

соль

фа
)


до



ре

мі

мі

ре

до

(За рухом руки)

б
за



зо

зу
) Зі – зе – за – зо – зу:


зе



зі

в) «Ой єсть в лузі калина»

IV. Повторення та закріплення вивчених раніше пісень:

1. Укр. Народна пісня «Гарний танець гопачок».

(Слайд 2)

а) повторення слів пісні;

б) хоровий спів;

в) соло, дует і т. д.

V. Вивчення нового матеріалу:

1. Вступна бесіда:

- Діти, нещодавно на уроці читання , опрацьовуючи казку Валентини Каменчук «Як лиска собі голосок кувала», ми говорили про те, що кожна людина, тварина, рослина, повинні мати власний голос. Давайте згадаємо, як про це говорилось в казці:

Голос викувать не важко,

вибирай на смак, будь ласка:

голос квітів, голос травки,

голос вітру чи журавки,

голос осені чи літа,

соловейка, а чи жита?

Голос рути, голос м’яти?

- І в кінці поетеса говорить:

«Сонце, вітер і діброва –

кожен має свою мову.

І найтонший колосок

має власний голосок.

Власний!»

- А от давайте поговоримо на цю тему тільки в іншому плані. Скажіть: з чого складається наша мова? (З речень)

- Правильно, щоб висловити якусь думку, людина із слів будує речення. Так роблять поети і письменники, коли пишуть свої твори.

- Діти, а за допомогою чого передають свої думки художники? (За допомогою фарб)

- А композитори?

2. Розповідь учителя:

Композитори і музиканти розмовляють не реченнями, а мелодіями. А складаються ці мелодії із звуків, тільки не мовних, а музичних, а ці звуки позначаються нотами, яких існує в музиці 7. Своєрідність і неповторність музичного твору залежить від музичної мови. А краса музичної мови залежить від її елементів:



  • лад (мажорний чи мінорний)

  • темп (швидкий чи повільний)

  • динаміки (сила звуку)

  • ритм (чергування коротких і довгих звуків)

  • тембр (високий, низький)

(Слайд 3)

3. Порівняння творів «Галя по садочку ходила» і «Ой, заграйте, дударики».

(Слайд 4)

(Слайд 5)

4. Слухання в грамзаписі казки В. Гловецького про елементи музичної мови «Ворона і містер Джміль»

5. Логічний розбір казки:



  • Сподобалася вам казка?

  • Про кого вона?

  • Про що бідкалась Ворона?

  • Що розповів їй Джміль?

  • Чи прислухалась Ворона до його порад?

  • Ворони гарно співають?

6. Висновок казки такий:

Щоб твоя мелодія була красивою, треба дотримуватися всіх елементів музичної мови.

VI. Слухання музичного твору Л. Бетховена «Байбак»

(Слайд 6)

1. Вступне слово вчителя про композитора з показом його портрета.

(Слайд 7)

2. Словникова робота: з’ясування слова бабак – байбак – сурок (рос. мова)

Дика тваринки. Розрізняють 14 видів бабаків. В Україні мешкають 2 види цих звірків: бабак степовий і бабак альпійський. Бабак альпійський вимер. Бабак степовий є. Цінним є м'ясо, хутро, а особливо – жир. Він має високі лікувальні властивості.

3. Розповідь учителя про пісню:

Л. ван Бетховен написав мелодію на слова поета Гете, яка стала широко відомою, як фортепіанна п’єса. Героєм цієї пісні є бідняк, який був дуже одиноким. Єдиним його другом був звірок-бабачок. Через свою убогість він вимушений був ходити по селах і жебракувати. Доля була надзвичайно тяжка. а з звеселяв його дужу тільки дружок – байбак.

4. Слухання твору.

5. Характеристика твору:



  • Який лад? (мінорний, пісня сумна, невесела)

  • Який темп? (повільний)

(Слайд 8)

VII. Музична хвилинка під мелодію В. Шаїнського «Посмішка»

(Рухи довільні)

(Слайд 9)

VIIІ. Розучування української народної пісні «Як діждемо літа»:

1. Гра «Композитор»:

- Уявіть себе композиторами. Яку б мелодію ви написали на ці слова? Веселу чи сумну? Танцювальну чи маршову? Мажорну чи мінорну?

«Як діждемо літа та нажнемо жита.

Літечко тепленьке, жито золотеньке»

(Учні імпровізують)

2. Слухання пісні.

3. Характеристика пісні: мажорна, весела, бадьора, енергійна, танцювальна.

4. Заучування слів пісні (з дошки).

5. Розучування по фразах.

6. Спів під музику.

7. – Діти, уявіть себе художниками. Якими б фарбами ви передали характер цієї пісні? Чому?

ІХ. Підсумок уроку:

- Що ми робили сьогодні на уроці?

- Яка музика звучала на уроці?

- Що вам сподобалось найбільше?

- Чим відрізняються музичні твори?

Висновок: музичні твори різняться між собою своєрідністю музичної мови. Кожен музичний твір має свою неповторну мелодію в певному ритмі, темпі, ладі, з певними динамічними відтінками.

(Слайд 10)

Ця істина давно не нова,

у музиці своя є мова!

- Слухаючи музику в різних життєвих ситуаціях звертайте увагу на особливості музичної мови.

- Ось пролунав дзвінок,

наш закінчивсь урок.

Хай вам сонце сміється,

хай земля співає

і ніколи пісня вас не покидає.

- Спасибі всім, хто працював:

пісні співав,



на всі питання відповідав

і тим, хто в гості завітав.
Каталог: avatar -> dokymentu -> 2014-15
2014-15 -> Методичні рекомендації щодо використання групової форми роботи з учнями на заняттях з фізики 5
2014-15 -> «Срібне століття» російської поезії
2014-15 -> Творчість Блока вершина російського символізму
dokymentu -> Учнів 5 класу Актуальність Робота з визначення адаптації
2014-15 -> Основної школи виступ на засіданні районного мо вчителів фізики вчителя фізики Узинської гімназії Яцюра Василя Івановича
2014-15 -> Урок 1 Тема. Види речень за метою висловлювання та інтонацією. Мета
dokymentu -> Круг. Площа круга. Круговий сектор. «Початок є- кінця пізнанню немає!» (К. Левітін)


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка