Музика масових жанрівСкачати 93.41 Kb.
Дата конвертації15.11.2017
Розмір93.41 Kb.
ТипПовідомлення
Дата __. __. Конспект

уроку художньої культури в 11 класі

Етап модуля: змістово-пошуковий

Тема: Музика масових жанрів. Музичні ритми Америки

Мета: поглибити знань учнів про види та художні засоби музики як виду мистецтва; ознайомити з напрямами сучасної популярної музики: блюз, джаз, рок, поп-музика, видатними музикантами і співаками; розвивати вміння учнів аналізувати та інтерпретувати прослухані музичні твори; виховувати емоцій­ну чутливість до творів різних видів мистецтв.

Обладнання: мультимедійна дошка або комп’ютер, проектор, презентація.
Хід уроку

І. Організаційний етап

Організація уваги учнів

ІІ. Актуалізація знань

 • Розповісти про музичну культуру Індії.

(Застосування прийому « «Ланцюжок» - продовження іншими відповіді учня»)

ІІІ. Підготовка учнів до роботи на основному етапі

(Застосування прийому «Асоціативний ряд» )

 • Які асоціації виникають у вас до слів: джаз, рок, поп, диско?

 • На сьогоднішньому уроці ми поговоримо про музику масових жанрів.

Повідомлення теми та мети уроку

ІV. Засвоєння нових знань

Серед напрямів музики масових (естрадних) жанрів можна виокре­мити джаз, рок-музику, диско, електронну музику, поп-музику.

Музична культура Америки нагадувала своєрідний «плавильний казан», у якому інтегрувалися різноманітні музичні елементи. Популярна музика Північноамериканського континенту складається з вельми розгалуженого спектра вокально-інструментальних форм, і що виникли шляхом складного поєд­нання різних джерел, насамперед євро­пейських професійних традицій і афри­канських фольклорних ритмоінтонацій. Упродовж століть негри-раби, при­везені до Америки з далекої Африки для найчорнішої праці, були позбавле­ні можливості розвивати власну куль­туру, їм судилися такі фізичні й мо­ральні страждання, яких не зазнавав жоден інший народ. Тому музика замі­нила неграм усе. Відірвані від духовно­го коріння, лише в музиці вони знахо­дили «вихід» - вияв почуттів гніву, відчаю, душевного болю... Водночас це давало можливість реалізації худож­ньо-творчого потенціалу, естетичних емоцій. Власний голос був чи не єди­ним інструментом чорношкірого раба.1. Демонстрація слайдів презентації, виступи учнів із повідомленнямиУчнівське повідомлення № 1. Джаз, його характери­стика та представники.

Джаз (англ. jаzz) — форма музичного мистецтва, що виник­ла на межі XIX—XX століть у США як синтез африканської та європейської культур та отримала згодом повсюдне поширення. Джаз характеризуєть­ся цілою низкою особливостей, серед яких можна виділити такі:

 • особливості ритму;

 • особливості гармонії;

 • особливості тембрової палітри;

 • особливості електронного звуку в кінці XX століття;

 • імпровізаційність.

Джаз поєднує в собі численні стилі (блюз, диксиленд, свінг, бібоп) та різновиди: новоорлеанський, чиказький, нью-йоркський та інші.

Серед визначних представників джазу — Джо «Кінг» Олівер, Луї Армстронг, Кід Орі. Один із найвідоміших творів у виконанні Луї Арм-стронга—«Блюз Західної околиці».Перегляд кліпу. 01. Louis_Armstrong «Basin_Street_Blues» .

 • З творчістю яких джазових музикантів ви знайомі?

 • Наведіть приклади музичних творів, де відчувається вплив джазу.


Учнівське повідомлення № 2. Рок-музика, її характери­стика та представники.

Рок-музика (англ. госк) — узагальнена назва низки напрямків попу­лярної музики другої половини XX століття, що походять від рок-н-ролу та ритм-енд-блюзу. Термін Rоск очевидно є скороченням від Rоск'n'гоll і дослівно перекладається як «хитати(ся), крутити(ся)». Також «роком» називають своєрідний спосіб життя деяких шанувальників рок-музики, що переріс у субкультуру.

Рок-музика має велику кількість напрямів: від танцювального рок-н-ролу до металу. Зміст пісень варіюється від легкого і невиму­шеного до похмурого, глибокого і філософського. Часто рок-музика протиставляється поп-музиці (так званій «попсі»), хоча чіткої межі між поняттями «рок» і «поп» не існує, і чимало музичних явищ балансують на межі між ними.

Серед напрямів (різновидів) рок-музики можна виокремити: ритм-енд-блюз (Бі Бі Кінг), рок-н-рол (Елвіс Преслі - перегляд презентації. Еlvis Presley), кантрі-рок та фольк-рок (Боб Ділан), психоделічний рок (Джеммі Хендрікс, гурт «Pink Floyd»), хард-рок (гурти «Led Zeppelin», «Deep Purple»), хеві-метал (гурт «Metallica»), арт-рок (гурти «Yes», «Genesis», «King Crimson»), глем-рок (гурти «Queen», «Kiss») та інші.

Перегляд кліпу. 02. _DEEP_ PURPLE-BURN


 • У вільний час дослідіть напрями рок-музики. Які з них вам подобаються найбільше?

 • Поясніть, чому. Які художньо-виражальні засоби використовують рок-гурти?


Учнівське повідомлення № 3. Диско, його характери­стика та представники.

Диско (англ. Disco) — стиль популярної танцювальної музики другої половини 1970-х років. Пісні цього напряму характеризуються високим вокалом, рівномірним чітким ритмом. На відміну від року, де переважають гітари, у звучанні диско переважають клавішні, струнні та електронні музичні інструменти, які створюють соковитий акомпа­немент. У якості солюючих інструментів використовуються переважно оркестрові інструменти (наприклад флейти). Диско властива значна кількість оркестрових п'єс.

Серед перших виконавців стилю диско — Bee Gees, Donna Summer, The Village People, The Jackson 5, Barry White та Вопеу М. Із зростан­ням популярності диско до цього стилю зверталися й «недискові» ви­конавці. Одним з перших європейських хітів диско вважається пісня «J'attendrai» французької співачки Даліди.Перегляд кліпу. 03. _BONY_M-Daddy_cool

 • Які композиції гуртів «Abba» та «Modern Talkіng» вам відомі?

 • Які почуття викликає ця музика? До якого жанру вона належить


Учнівське повідомлення № 4. Електронна музика, її характеристика та представники.

Електронна музика — це широкий термін, що позначає музику, створену з використанням електронного устаткування. За класичним визначенням, електронна музика—це музика звукові об'єкти якої утво­рені електронними генераторами. Матеріальною основою електронної музики є електронно вироблені та синтезовані звуки. Будь-який звук, створений за допомогою електричного сигналу, може бути названий електронним. Тому термін «електронна музика» іноді помилково засто­совують до музики, що виконується на звичайних акустичних інстру­ментах, тільки тому, що в записі або при виконанні використовувалися електронні підсилювачі (наприклад у джазі або в народній музиці).

Зазвичай, термін «електронна музика» означає музику, створену переважно за допомогою електронних засобів, таких як синтезатори, семплери, комп'ютери і драм-машини. Вперше термін «електронна му­зика» з'явився в 1951 р. в декларації групи музикантів, що працювали в Кельнській студії RTF як «Elektronische Musik ». Одним із найвидатніших представників цього напряму вважають французького музиканта Жана Мішеля Жарра.Перегляд кліпу. 04. _BOB_MARLEY- I_Shot_The_heriff.
Учнівське повідомлення № 5. Поп-музика, її характеристика та представники

Поп-музика (англ. pop music, скороченння від popular music — по­пулярна, загальнодоступна музика) — поняття, що охоплює різно­манітні стилі, жанри та напрями масового музикування. Феномен поп-музики сформувався передусім в англомовних країнах Заходу як явище молодіжної культури. Інструментальні ресурси поп-музики обмежені, як правило, електрогітарами та ударними інструментами з епізодичним застосуванням саксофонів та інших, зокрема екзотич­них, інструментів. Для сучасної поп-музики велике значення відіграє електронна апаратура. Мелодії, як правило, нескладні, ритмічні, легко запам' ятовуються.

Вокальний стиль поп-музики характеризується мелодійною та емоційною манерою виконання, застосуванням «відкритого» звука, наближенням до мовлення співом демонстративно «непоставленими» голосами, неприродною теситурою, з широким використанням екста­тичних вигуків, стогонів, завивань та інших ефектів.

Сучасні форми поп-музики поширені в усьому світі, проте склад­ність її оцінювання як культурного явища зумовлена неоднозначністю естетичної оцінки та соціальної ролі. Найпочеснішою відзнакою між­народних конкурсів поп-музики вважається премія Греммі.

Серед найвідоміших представників поп-музики — Мадонна, М. Джексон, Р. Вільямс.Перегляд кліпу. 05. _K_Maro-Lets_Go

Висновок. Музика масових жанрів має численну кількість різноманітних напрямів.

V. Актуалізація набутих знань

1. З якими відкриттями в музичному мистецтві пов’язують ХХ століття? Розкажіть про них.

2. Яким чином розвиток технічного прогресу впливає на розвиток музичних стилів і напрямів у сучасній музиці? Наведіть приклади.

3. Назвіть популярні музичні течії.

4. Розкажіть про джаз (витоки, стилі, репертуар, видатних виконавців).

5. У чому полягає сутність рок-музики? Назвіть відомі вам стилі, напрями.

6. Що, на вашу думку, вважається популярною музикою? Чим відрізняється популярна музика від поп-музики?

VІ. Рефлексія

Спів під карооке пісень видатних американських співаків.

VІІ. Домашнє завдання.

Зробіть фонозапис, де будуть представлені різні жанри музичного мистецтва або підготуйте повідомлення про видатних музикантів і співаків.

Каталог: ld
ld -> Принципи реалізації наукової діяльності університету: активна участь у формуванні та
ld -> Програма навчальної дисципліни історія світової культури
ld -> Тема Основні етапи розвитку документознавства
ld -> Програма навчальної дисципліни міфологія Галузь знань 0201 культура Напряму підготовки 020101 культурологія
ld -> Дивовижний світ многогранників
ld -> Програма розвитку дітей дошкільного віку зі спектром аутистичних порушень
ld -> Діти з порушеннями психофізичного розвитку як суб'єкт корекційної освіти план
ld -> Інформаційний пакет 04 основи корекційної педагогіки
ld -> Есе на тему: “Українське мистецтво другої половини ХVII-XVIII ст.”
ld -> Дипломної освіти «Допущено до рецензування»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка