Оголошення незалежності до нової україни перший урок у 5 класі Дячок Світлана Олександрівна



Скачати 308,38 Kb.
Дата конвертації11.12.2018
Розмір308,38 Kb.
ТипОголошення
«ВІД ПРОГОЛОШЕННЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ ДО НОВОЇ УКРАЇНИ»

Перший урок у 5 класі

Дячок Світлана Олександрівна, заступник директора з виховної роботи, учитель-методист української мови та літератури, зарубіжної літератури Колиндянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чортківського району Тернопільської області

Мета. Поглибити знання учнів про нашу державу – Україну, людей, які своїми справами прославили її; формувати національну свідомість школярів, гідність; розвивати пізнавальні інтереси учнів, мовлення, мислення, творчу уяву, вміння вести дискусію, працювати із роздавальним матеріалом, шукати інформацію та вибирати головне; виховувати любов до рідного краю, повагу до його історичного минулого і сучасного, людей, шанобливе ставлення до державних та народних символів держави.

Обладнання. Напис «Щоб у серці жила Батьківщина: до 25 річчя незалежності України», карта України, роздруковані прислів’я, синьо-жовті прапорці, вишиті рушники, кетяги калини, червоні маки, підсвічник, свічки, схеми-алгоритми «Виготовлення патріотичної пташки щастя», кольоровий папір (голубий і жовтий), ножиці, копії бюлетенів, телевізор, комп’ютер.

Епіграф. «Людина пізнається у справі, а держава – в людях»

Народна мудрість

Хронометраж уроку

І. Організаційний момент – 1 хв.

ІІ. Актуалізація опорних знань – 5 хв.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку – 1 хв.

ІV. Вивчення нового матеріалу – 20-25 хв.

V. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу – 6 хв.

VІ. Підсумок уроку – 7 хв.

Перебіг уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

а) Слухання та перегляд кліпу пісні Олега Винника «Молитва за Україну» https://www.youtube.com/watch?v=GRBxZtozUxc&index=2&list=PLTDaw0C8RSr_9tH1zhTc1mXX9oAKs3wmL, але, як на мене, повчальніше це: https://www.youtube.com/watch?v=8P65vPpn9J0 (до 3 хв. 55 с). Класний керівник підходить до свічника і запалює свічки.

б) Хвилина мовчання (під другий відеокліп. Якщо учитель обирає перший, то хвилина мовчання - пізніше).

в) Учениця читає поезію

Незалежність – це зовсім не слово!

Це – тавро, що на серці болить.

Це багрянець душі світанковий.

Цей вогонь споконвіку горить.
В боротьбі загартовані м’язи,

А думок роздоріжжя сумні

Знов шукають в пітьмі перелази,

Коли хмари ридають німі.


Кожен з нас незалежний по праву.

Тільки ми обираємо шлях.

Хай іде стороною лукавий,

І не топчеться вік по піснях.


Тих, що ненька в дитинстві співала,

Бо корінням в життя прорости.

Ми так довго на світло чекали,

А утримати знов не змогли…


ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Як ви вже зрозуміли, сьогодні ми говоритимемо про роки незалежної України. Про усе, що відбувалося впродовж цих 25 років, робитимемо певні висновки, ділитимемося ідеями щодо кращого майбутнього держави. Отож запишіть тему першого уроку в зошит «Від проголошення Незалежності до нової України».



VІ. Вивчення нового матеріалу

Бесіда біля карти України.

- На жаль, впродовж останніх років ми щоденно із тривогою та сумом чуємо повідомлення про тих, хто загинув на Сході України в зоні АТО. Водночас і в поезії відчутний песимізм? А яка причина смертей, переданих у кліпі? (Відповіді учнів).

- Це відео заходу, присвяченого річниці обстрілу Маріуполя (міста на Сході України) російськими терористами 24 січня 2015 року. І це, на жаль, лише один факт за останні 2 роки! Про які ще жахливі події АТО ви знаєте, чули із ЗМІ? До речі, згадати події ви можете, відшукавши їх в Інтернет-енциклопедії – Вікіпедії.

(Учні відшуковують інформацію в Інтернет-мережі, говорять про теракти проти мирного населення у Волновасі, Донецьку, Маріуполі, Краматорську; бої за Іловайськ (так званий Іловайський котел) та Дебальцево, Донецький аеропорт. Згадують жахливі події розстрілу на Майдані 18–20 лютого 2014 року протестувальників, про Небесну Сотню).

- До речі, про усі події Війни на Сході України, а саме так вона зазначена у Вікіпедії, можна прочитати за цим посиланням https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%96%D0%B9%D0%BD%D0%B0_%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%85%D0%BE%D0%B4%D1%96_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D1%97%D0%BD%D0%B8

Хвилина мовчання (якщо учитель обрав перегляд на початку уроку першого відеокліпу).

- Саме із початком проголошення Незалежності України 25 років тому назад ніхто не сподівався, що саме сьогоднішня річниця відзначатиметься українцями в час війни. Так, ми гордилися тим, що у буремні 90-ті роки ХХ ст. Україні вдалося зберегти мир. Про те за ці 25 років ми добре натерпілися, найбільше за останні роки. Революція Гідності – це одна із трьох революцій незалежної України, з найбільшими жертвами. На жаль, кроваві події на Сході України продовжуються і далі.

Пропоную вшанувати пам’ять про тих, хто віддав своє життя за те, що ми можемо спокійно пізнавати науку, працювати, радіти кожній хвилині.

Учениця читає поезію Ліни Костенко «Усе моє, все зветься Україна», учні слухають і переглядають відеокліп проекту «Моя країна – прекрасна і незалежна» (переглядають половину, іншу частинку – пізніше у підсумку уроку. Можна запропонувати перегляд відеокліпу про рідне село чи місто).

Перегляд мультфільмів Всеукраїнського проекту «Це –наше і це – твоє»

(замість руханки)

- Важко було повірити, що на нашу, українську красу, хтось наважиться піднести руку.



http://plus-plus.tv/dyvys/programy/multserial/ce-nashe-i-ce-tvoye-ochima-ditey-651302.html - про соняшник.

http://plus-plus.tv/dyvys/programy/multserial/ce-nashe-i-ce-tvoye-ochima-ditey-651302.html - про вугілля.

http://plus-plus.tv/dyvys/programy/multserial/ce-nashe-i-ce-tvoye-ochima-ditey-651302.html - про корисні копалини.

- Як бачимо, Україна багата! Є за що її любити, поважати тих людей, які працюють на українській землі! Є стимул робити і свій вклад у розвиток країни, громади! До речі, МОН України видало наказ про Всеукраїнський учнівський конкурс «Зміни до Конституції — нове обличчя місця, де ти живеш!». Саме ви можете створити план-схему майбутнього розвитку села, селища, району. Зусиллями учнів класу необхідно зобразити (за допомогою аплікації, об’ємних фігур тощо) уявний план-схему свого села, селища, району, міста, вулиці з новими об’єктами інфраструктури, підприємствами, закладами освіти, культури, туризму, соціальної та медичної допомоги, спортивними та іншими об’єктами, що може стати реальністю завдяки новим повноваженням та ресурсам відповідної громади внаслідок децентралізації, зміст якої буде відображено в змінах до Конституції України. До плану-схеми додається відеопрезентація до 3-х хвилин. Учні представляють свій клас, школу, населений пункт, пояснюють, чому саме такою вони хочуть бачити свою малу Батьківщину, з чого варто почати роботу в громаді тощо. Якщо вас зацікавила така робота, успіхів!

Рольова гра «Мій символ». Робота за підручником «Історія України» Віктора Мисана (можна використати будь-який інший підручник з «Історії України», де розкрито питання «Вибори президента. Помаранчева революція», оскільки нових, за якими навчатимуться п’ятикласники, ще немає).

- А зараз пропоную обрати, річ, яка вам до вподоби (синьо-жовтий прапорець, червоний мак чи синьо-жовта ручка). За обраними предметами – об’єднайтеся в групи. Учні, які обрали прапорець – повинні відшукати у запропонованій статті підручника інформацію про те, чому виникла Помаранчева революція, тобто її історичні передумови. Про головні події розкажуть згодом учні, які обрали маки, а із тим, як закінчилася Помаранчева революція ознайомлять учні, які обрали синьо-жовті ручки. (Учні опрацьовують матеріал, озвучують відповіді.

1 група – 2004 року завершилися повноваження Президента України Л. Д.Кучми. Тож 31 жовтня відбувся перший тур виборів. Із 24 кандидатів, найбільшу кількість голосів вибороли Віктор Ющенко та Віктор Янукович. 21 листопада відбувся другий тур виборів. Центральна комісія почала підраховувати голоси, але прихильники політичного об’єднання «Наша Україна», лідером якого був В. Ющенко, теж, підрахувавши голоси, виявили, що їхній лідер переміг. Проте за офіційними результатами переможцем оголосили Віктора Януковича. Саме через це обурені люди вийшли на майдан Незалежності у Києві, щоб захистити своє право на голос.

2 група – Весь період з 22 листопада по 26 грудня майдан Незалежності вирував людськими пристрастями. Прихильники Ющенка використовували жовтогарячу символіку – звідси й назва Помаранчева революція. Міста Центральної та Західної України підтримували Ющенка, Жителі Східної та Південної України – Януковича. Здавалося, що кінця цим подіям не буде.

3 група – 3 грудня Верховний Суд України, розглянувши справу про результати другого туру виборів, прийняв рішення: Результати визнати неправомірними. Призначити пере голосування на 26 грудня 2004 року. 26 грудня 2004 року відбулося вже третє голосування. За результатами виборів переміг Віктор Ющенко, набравши 51, 99% голосів, а його опонент – 44, 19%. Так третім президентом України став Віктор Ющенко).

- Саме на уроках історії України ви зможете багато дізнатися про долю українського народу, релігію, формування нашої нації.



Розповідь вчителя історії про Студентську революцію на граніті

- Зауважу, що ініціаторами усіх заворушень були студенти – свідома молодь. Саме вони ще 2-17 жовтня 1990 року до проголошення незалежності Україні вийшли на площу Жовтневої революції у Києві, вимагаючи недопущення підписання нового союзного договору, перевиборів Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року; повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби юнаками-українцями винятково на території республіки, відставки голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.



Бесіда

- 24 серпня 1991 року – точка відліку незалежної України. На позачерговій сесії депутати Верховної Ради Української РСР ухвалили Акт проголошення незалежності України. А 01 грудня 1991 р. відбувся Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України. Під час волевиявлення український народ підтвердив головами «за» жити в суверенній державі. Остаточно розпалася велика могутня «імперія» Радянський союз.

- Що вам відомо про цей переворот, адже імперія – це завжди щось могутнє, потужнє, нездоланне? (Відповіді учнів).

- Справді, ніхто не міг подумати, що після сімдесятилітнього панування тоталітарно-більшовицького режиму та 300-літнього московського гніту в нашій державі сформується потужна система, яка здатна відродити українську державність. Як це було і що передувало проголошенню незалежності України. Про це – у відео сюжетах.



Перегляд відеофільму «Україна. Становлення нації. Ч.4. Незалежність» 2008. Єже Гофман. Студія «Зодіак», Польща (із 31 хв. 40 с до 41хв. 40 с.) https://www.youtube.com/watch?v=cFlWLps5MWc

або «20 кроків до мрії. Крок 18. Проголошення незалежності України». 2011. Станіслав Дордік. Перший національний, Україна https://www.youtube.com/watch?v=j_Hiqd56HT4 (5 хв.).

Робота із роздавальним матеріалом

Поки учні переглядають фільм – учитель роздає їм копії «Бюлетень для голосування на всеукраїнському референдумі».

- Що таке «бюлетень»? Чи бачили ви колись бюлетень? Чим він відрізнявся від того, що ви отримали?



Словникова робота

- Із іншого боку листка-бюлетеня ви знайдете пояснення деяких слів. Ознайомтесь із ними.



(Бюлетень (іт. – записка). 1. Коротке офіційне повідомлення про події громадського значення. 2. Інформаційне видання, де зібрано офіційні акти, документи, розпорядження тощо з певного кола питань. 3. Документ встановленого зразка для голосування. 4. Листок непрацездатності, що дає право тимчасово бути відсутнім на роботі, в навчальному закладі через хворобу.

Референдум (те, що має бути повідомленим). Всенародний опит шляхом голосування з найважливіших питань державного життя, у якому можуть брати участь усі громадяни, що мають виборчі права.

Сучасний тлумачний словник української мови: 100 000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В. В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – 108 с.).

Проблемне запитання

  • Яке із чотирьох тлумачень слова «бюлетень» відноситься до питання, яке ми розглядаємо? Чому? (Третє, оскільки є головне слово «голосування», як синонім до слова «волевиявлення»).

  • А як би проголосували зараз ви? Чому? (Заслуховуються відповіді учнів).

VІ. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

а) Перегляд відеофільму «20 кроків до мрії. Крок 20. Сучасна Україна». 2011. Станіслав Дордік. Перший національний, Україна https://www.youtube.com/watch?v=HRI9RalSrA4 (4хв. 30 с)

б) Бесіда за епіграфом

- Як ви розумієте слова «Людина пізнається у справі, а держава – в людях»?



(Відповіді учнів).

в) Інструктаж до домашнього завдання

  • Справді, усе залежить від нас, людей, громадян країни. Наскільки добре ми знатимемо нашу історію, людей та вмітимемо доносити її нашою, рідною, українською мовою, до представників інших національностей – настільки довго буде жити український народ.

Ваше завдання до наступної виховної роботи дописати «Книгу слави незалежної України. Відомі люди 2011-2016 рр. «Досягнення Незалежної України» цікавою інформацією про людей, які прославили Україну за ці роки. Тобто поповнити відео фрагмент, який переглянули тільки-що.

VІІ. Підсумок уроку

а) Настанова класного керівника під перегляд відео кліпу проекту «Моя країна – прекрасна і незалежна»

Який цікавий світ навколо!

Ти, друже, тільки придивись

На небі сонця жовте коло

А поруч з домом сад і школа.

Живи, дорослішай і вчись!

Дивись на квіти, на дерева,

Вивчай птахів, комах, тварин.

Ти станеш кращим, і, напевно,

В життя підеш сміливо й певно.

Та пам’ятай – ти не один.

З тобою вся твоя родина

Батьки, бабусі та діди.

З тобою друзі і Вкраїна.

Тож, уперед, мій друже, йди.

б) Майстер-клас «Виготовлення пташки щастя та мир у новому навчальному році»

Під відеокліп «Молитва за Україну» (сл. А. Толстоухов, муз. О.Злотник) https://www.youtube.com/watch?v=yABdQY-zgX8 учні за алгоритмами-схемами виготовляють синьо-жовтих пташок із паперу, яких прикріплюють до класного кутка.



в) Підсумкове слово вчителя

- Доля України – в наших з вами руках. А тому – швидше до праці, до великої клопіткої праці, яка починається тут, у школі. Бо ви – майбутнє України. Своїми знаннями, працею підносьте економіку, культуру, прославляйте країну. Небесна Сотня виконала свою місію – тепер наша черга!

Слава Україні!

Перелік посилань та використаної літератури

Виховуємо патріота України : матеріали ІІ всеукраїнського фестивалю педагогічної майстерності «Гуманізація освітнього простору: з Україною в серці» / за ред. А. М. Зубка, С. О. Мойсеєва та ін. – Херсон : КВНЗ «Херсонська академія неперервної освіти», 2016. – 310 с.

Лист Міністерства освіти і науки України від 16. 06. 2015 № 641 «Про затвердження Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді, Заходів щодо реалізації Концепції національно-патріотичного виховання дітей і молоді та методичних рекомендації щодо національно-патріотичного виховання у загальноосвітніх навчальних закладах».

Лист Міністерства освіти і науки України від 24. 03. 2016 № 1/3-148 «Про відзначення 25-ї річниці незалежності України».

Лист Міністерства освіти і науки України від 20.07.2016 № 1/9-385 «Про проведення 1 вересня 2016 року Першого уроку».

Наказ Міністерства освіти і науки України від 13.04.2016 №432 «Про затвердження Положення про Всеукраїнський учнівський конкурс «Зміни до Конституції - нове обличчя місця, де ти живеш!»



Сучасний тлумачний словник української мови: 100 000 слів / За заг. ред. д-ра філол. наук, проф. В. В. Дубічинського. – Х.: ВД «ШКОЛА», 2009. – 108 с.

Матеріали української Вікіпедії.



http://plus-plus.tv/dyvys/programy/multserial/ce-nashe-i-ce-tvoye-ochima-ditey-651302.html – наукові мультфільми Всеукраїнського проекту «Це – наше і це – твоє».

https://www.youtube.com/watch?v=yABdQY-zgX8 «Молитва за Україну» (сл. А. Толстоухов, муз. О.Злотник)

https://www.youtube.com/watch?v=8P65vPpn9J0 кліп Олега Винника «Молитва за Україну» про події річниці обстрілу в Маріуполі.

https://www.youtube.com/watch?v=GRBxZtozUxc&index=2&list=PLTDaw0C8RSr_9tH1zhTc1mXX9oAKs3wmL кліп Олега Винника «Молитва за Україну».


https://www.youtube.com/watch?v=q7Gfcr2s69c – «Усе моє, все зветься Україна»

https://www.youtube.com/watch?v=cFlWLps5MWc – «Україна. Становлення нації. Ч.4. Незалежність» 2008. Єже Гофман. Студія «Зодіак», Польща.

https://www.youtube.com/watch?v=j_Hiqd56HT4 – «20 кроків до мрії. Крок 18. Проголошення незалежності України». 2011. Станіслав Дордік. Перший національний, Україна.

https://www.youtube.com/watch?v=HRI9RalSrA4 – «20 кроків до мрії. Крок 20. Сучасна Україна». 2011. Станіслав Дордік. Перший національний, Україна




Каталог: sites -> default -> files -> files -> ind 25th
files -> Людина І світ
files -> Реферат актуальність теми
files -> Реферат актуальність теми
files -> Реферат актуальність теми
ind 25th -> Створюємо настінну газету, присвячену Дню Незалежності України!
ind 25th -> Конспект першого уроку 2016-2017 навчального року. Урок-квест: «Щоб у серці жила Україна» До 25 річниці Незалежності України
ind 25th -> Від проголошення Незалежності до нової України
ind 25th -> Від проголошення незалежності до нової україни


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка