Остап Вишня. «Моя автобіографія» гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях



Дата конвертації11.03.2019
Розмір77,5 Kb.
ТипКонспект
КОНСПЕКТ УРОКУ

З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

В 11 КЛАСІ

Тема: Остап Вишня. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях

Підготувала

вчитель української мови та літератури

Сватківської ЗОШ I-III ступенів

Гадяцької районної ради

Полтавської області

Василенко Галина Олексіївна

Тема: Остап Вишня. «Моя автобіографія» - гумористична розповідь письменника про свій життєвий шлях

Мета: ознайомити учнів із періодами життя, як основними засадами розвитку таланта письменника - гумориста;

формувати вміння моделювання, аналізу, застосовувати набуті знання практично; розвивати творчі здібності, мовлення;

виховувати любов до спадщини Остапа Вишні, до рідного слова, пошану до українських діячів культури.
Тип уроку: урок формування знань, умінь та навичок

Обладнання: портрет Остапа Вишні, виставка творів письменника, мультимедійний додаток «Життя і творчість Остапа Вишні», аудіозапис уривка твору «Моя автобіографія», відеофільм.

НЛ – 2 – громадянська відповідальність.


Епіграф:

Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої

мудрості. Слава України, її невмируща краса.

Олесь Гончар




ХІД УРОКУ

I.РОЗМИНКА

Забезпечення емоційної готовності класу до уроку

Вправа «Криголам»

II.ВИКЛИК


  • Літературна розминка

  • Які питання порушувалися в літературній дискусії 1925-1927 років?

- До якого жанрового різновиду належить твір «Вершники» Ю. Яновського?

- У чому проявляється новаторство В. Підмогильного при створенні образу Степана Радченка?



III.ОБГРУНТУВАННЯ НАВЧАННЯ

  • Повідомлення теми на основі припущення

1частина псевдоніма відомого діяча літератури і культури у перекладі з грецької означає твердостійкий, родючий.

2 частина – ягода і солодка, і кислувата, бо так він уявляв собі гумор.

Хто ця людина? (Остап Вишня) (СЛАЙД 1)


  • Запис дати, теми уроку в зошит (СЛАЙД 2)

  • Цілевизначення

Що ви очікуєте від цього уроку?

  • Повідомлення епіграфа та проблемне завдання до нього:

Протягом уроку подумати про доцільність вжитого епіграфа, прокоментувати його в контексті уроку.

Остап Вишня, хто він для нас? Країна веселої

мудрості. Слава України, її невмируща краса.

Олесь Гончар



III. ОСМИСЛЕННЯ

  • Розповідь учителя про Остапа Вишню

Творчість О. Вишні – це неповторні й самобутні сторінки в історії української літератури. Читаючи його твори, народ і усміхався, і повнився радістю та гордістю, і сумував, і печалився, і обурювався. Тематика його творів різноманітна: антирелігійні, доля інших народів, ледарство, браконьєрство, безвідповідальність у родині, життя села, літературне та театральне життя. Багатьох струн народної душі торкалося вишнівське людяне, мудре, гостре і ніжне слово.

То ж давайте відкриємо ще одну сторінку історії української літератури.



  • Перегляд відеофільму про відомого гумориста.

Завдання: Під час перегляду зафіксуйте основні етапи життя і творчості письменника.

  • Учитель: Дуже тепло згадують про гумориста його земляки.

(СПОГАДИ ЗЕМЛЯКІВ читають учні)

У Груні створено музей Остапа Вишні. Давайте завітаємо і ми до нього. (СЛАЙД 3)

В Україні започатковано Літературну премію імені Остапа Вишні. (СЛАЙД 4)


  • Учитель

Гумор! Це щит душі людини від розпачу і меч до всього ворожого. Не навчившись правильно сприймати й розуміти гумор, не станеш справжньою людиною — життєрадісною і самокритичною.

Почуття гумору — одна з провідних рис характеру українців. Гумористична, сатиристично-викривальна традиція дуже потужні і в українському фольклорі, і в українській літературі (твори С. Руданського, Л. Глібова, І. Нечуя-Левицького, І. Карпенка-Карого, В. Самійленка та ін.).

Гумор має велику силу. В одному з листів до Віктора Гюґо Оноре де Бальзак зауважив, що сміхом виправляють вдачу.

А М. Гоголь твердив: людського сміху боїться кожний, навіть той, хто вже нічого не боїться. Сміх, на його думку, потрібен для життя не менше, ніж дощ квітам, повітря — людині.



  • Робота зі словником літературознавчих термінів.

Повторення понять: «комічне», «гумор», «сатира», «іронія», «сарказм», «гротеск», «засоби творення комічного». (СЛАЙД 5, 6)

  • Ідейно-художній аналіз твору Остапа Вишні "Моя автобіографія" (1927 р.)

Бесіда:


  • Що спонукало О. Вишню написати цей твір?

  • З якою метою саме період дитинства найкраще висвітлено у творі?

  • Якою постає батьківська сім'я оповідача?

  • Аудіозапис уривку усмішки «Моя автобіографія»

Запитання:

  • Якою бачить працю письменника О. Вишня?

  • Чи погодитися ви з таким трактуванням?

Прочитати уривок тексту мовчки, позначаючи олівцем відповідь на питання:

  • Як вчив дітей у школі старий учитель Іван Максимович?

  • Чому оповідач йому все-таки вдячний?


IV. РЕФЛЕКСІЯ



  • Робота в групах: (СЛАЙД 7)

-Літературні критики: визначити жанрово-тематичні та композиційні особливості твору.
Літературний рід: епос.

Жанр: гумореска.

Тема: розповідь про батьків, навчання й формування світогляду письменника.

Головна думка: у гумористичній формі висвітлити фактори, які впли­вають на формування митця.

Композиція: гумореска складається з трьох розділів: у вступному етюді-розділі йдеться про народження Остапа Вишні, його батьків і ви­тівки дитинства; у другому й третьому розділі з тим самим, що і в пер­шому, відтінком добродушного сміху розповідається про навчання й формування світогляду майбутнього майстра слова.
-Журналісти: скласти уявне інтерв’ю з письменником.


  • Презентація роботи в групах

  • Скласти асоціативний кущ ОСТАП ВИШНЯ



  • Учнівський коментар до епіграфа уроку




  • Виразне читання вірша А. Малишка «Вишні»

Я тебе зустрів не з гіркотою,

Полюбив, як батька, не дарма,

Ходить сніг важкою Воркутою,

Завиває вітром Колима.

Ти помер, але квітує небо,

І твої всміхаються світи,

Українське сонце біля тебе

Піднімає золоті щити.

Світ твій вийшов на нові орбіти,

Достигають вишні наливні,

Слава тим, хто вмів полум'яніти

І згорить у вічному вогні.




  • Підсумок уроку (СЛАЙД 8)

Сьогодні на уроці я дізнався…

Цікавим для мене було…

На наступному уроці я хочу…

Я візьму з собою у життя…




  • Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про Остапа Вишню. Скласти сенкан.

Прочитати усмішку «Сом»



Література
1. Зуб І. Остап Вишня: Літературний портрет. — К., 1989.

2. Гріга О. Великий життєлюб // Дивослово. – 2005.- №4. С.28-31.

3. Остап Вишня // Історія української літератури XX століття.— К„ 1994,—Кн. 2.—Ч. 1.

4. Суровцова Н. Перехрещені стежки: (Остап ВншняІ // Слово і час.— 1991.— №3.

5. Присяжна Т. Сторінками життєпису Остапа Вишні: Нестандартний урок//Дивослово.— 1996.—№ 1.

6. Про Остапа Вишню. Спогади.— К., 1989.

7. Лесин В.М., Полинець О.С. Словник Літературознавчих термінів. – К.: Радянська школа, 1971.

Цеглина, що зігрівала дитинство

У деяких дослідженнях про життя і творчість Остапа Вишні можна знайти, що у 1947 році, коли письменник передостанній раз перебував у Груні, він відвідав Чечву, знайшов там цеглину, загорнув її й повіз до Києва, сказавши:

- Може, ця цеглина колись обігрівала моє дитинство.

М.М. Івах,

учитель Грунської школи

ВАРЕНИЧКИ З КАПУСТОЮ

 

   Ніколи б не здогадалася, що улюбленою стравою Остапа Вишні були вареники з капустою, якби не почула цього з його вуст.



Під час останньої подорожі письменника на батьківщину вдячні земляки хотіли зробити йому щось приємне. Під час зустрічі з гуртом грунян, в супроводі яких Остап Вишня прямував провулочком, що вів до Чечви, одна бідова молодиця запитала:

-     Чим нам земляка пошанувати ?

-     Хотів би скуштувати вареничків ... з капустою. Дуже ж

вони у Груні смачні виходять...



      Усі були здивовані. Думали, що вареники Павлу Михайловичу повинні подобатися з вишнями, бо змалку смакував ними на вишневій Чечві.

 

Г.О. Стешенко, мешканка с. Грунь         
Каталог: 2017
2017 -> Затверджую ректор нмау ім. П.І. Чайковського Рожок В.І. 2016 р. Положення
2017 -> Програма навчальної дисципліни підготовки бакалавра спеціальності 010101 «Дошкільна освіта» 2016
2017 -> Методичні вказівки щодо організації самостійної роботи Львів 2016 Методичні рекомендації щодо організації самостійної роботи
2017 -> План роботи обласного навчально-методичного центру підвищення кваліфікації працівників культосвітніх закладів
2017 -> Галицько-Волинське князівство
2017 -> Робоча програма навчальної дисципліни «о снови професійної безпеки та здоров’я людини»
2017 -> Методичні вказівки щодо організації самостійної роботи студентів 3,4 курсу з дисципліни Іноземна мова
2017 -> Методичні рекомендації м. Вільнянськ 2017
2017 -> Вплив струму на організм людини. Заходи техніки безпеки під час роботи з електричними пристроями


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка