Південна Америка. Загальні відомості. Особливості географічного положення. Дослідження та освоєння материка



Скачати 165,64 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір165,64 Kb.
Тема: Південна Америка. Загальні відомості. Особливості географічного положення. Дослідження та освоєння материка.

Практична робота № 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.



Мета:

- сформувати в учнів загальне уявлення про географічне положення та берегову лінію Південної Америки, з’ясувати основні закономірності формування природи материка, порівняти фізико-географічне положення Південної Америки та Африки, розширити знання учнів про історію відкриття і дослідження материк;

- розвивати уміння самостійно складати характеристику фізико-географічного положення, удосконалювати навички роботи з різноманітними джерелами географічної інформації; розвивати пізнавальний інтерес, творчий підхід до роботи, уміння аналізувати та порівнювати, робити висновки і узагальнення;

- виховувати толерантне відношення до товаришів під час роботи в групах, вміння плідно співпрацювати з однокласниками для досягнення мети, виваженість у своїх твердженнях та цікавість до отримання нових знань.



Обладнання: фізична карта Південної Америки, карта світу, атласи, контурні карти, підручники, відео сюжет, презентація до уроку.

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І.Організаційний етап

  • Прийом «Мій настрій на початку уроку»

Кожному учню роздаю по три смужки різних кольорів:

зелена -спокій,гарний настрій;

синя – байдужість;

червона – нервовість,збудливість.

Учень обирає смужку настрою.


  • Аутотренінг

Тож сядьмо обличчям один до одного, відчуймо тепло долонь, закриймо очі

(діти повторюють за учителем) і промовляймо:

Я – розумний...

Я – щасливий...

Я - досліджую,думаю, замислююся

Я – впевнений у собі, бо я живу заради добра на Землі...


  • Розплющіть очі і подаруйте один одному посмішку.


ІІ. Актуалізація опорних знань

Учитель

Ви всі однаково прекрасні. Всі в чомусь дуже схожі, хоча кожен з вас різний. Так і материки на нашій планеті чимось подібні, але й мають розбіжності.



  • Скільки всього материків на Землі?

  • Які материки вже вивчили? Покажіть їх на карті.

  • Дидактична гра «Пошта»

На дошці на окремих аркушах розміщені вроздріб характеристики материків. Із запропонованих характеристик визначте ті, які відповідають вже вивченим континентам та прикріпіть їх на фізичну карту на визначений материк.

Африка:


- екватор проходить майже посередині;

- найжаркіший;

- знаходиться найбільша пустеля;

- займає друге місце за площею.

Австралія:

- найменший за площею;

- найсухіший;

- знаходиться одна держава;

- материк сумчастих тварин.

Антарктида:

- найхолодніший;

- найвищий;

- немає постійного населення;

- типовими тваринами є пінгвіни.

(На дошці залишаються характеристики, які стосуються материка Південна Америка).

- за формою нагадує трикутник;

- знаходиться найдовша гірська система;

- протікає багато повноводних річок;

- знаходиться найбільша низовина світу.

ІІІ. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності учнів.

Створення проблемної ситуації.

- Які характеристики залишились?

- Як ви гадаєте, до якого материка вони підходять?

- Чому саме до Південної Америки, а не до інших?

- Давайте подумаємо і висловимо свої припущення про тему нашого уроку.

- За яким типовим планом вивчаємо материк?

- Для чого необхідно знати географічне положення материка?

Природа материка яскрава, традиції його жителів зацікавлять кожного, тому на сьогоднішньому уроці ми починаємо шлях дослідження материка як завжди — зі знайомства: характеристики географічного положення та історії його дослідження й освоєння.

- Що ви вже знаєте про цей континент?

(Учні заповнюють 1 стовпчик таблиці)

- Що б ви хотіли дізнатися про цей материк?

(Учні заповнюють 2 стовпчик таблиці)



Знаю

Хочу дізнатися

Дізнався










  • Які завдання нам потрібно розв’язати на уроці?



  • виявити особливості ФГП Південної Америки;

  • вивчити географічні об’єкти берегової лінії континенту;

  • ознайомитися із історією дослідження та освоєння материка;

Розв’язати проблемне питання: який вплив має фізико-географічне положення на особливості природи материка?

Учитель

Для цього я пропоную здійснити мандрівку в часі і перенестися в 1492 рік.

- Чим знаменитий цей рік?

- Куди мав пливти Колумб?

- А нам потрібно в Південну Америку. Ми не помилилися?

Тож вирушаємо в подорож.



ІV. Вивчення нового матеріалу.

1.Південна Америка – материк рекордів.

  • Прийом «Дивуй»


Учитель

Південну Америку називають материком природних рекордів, а ми знаємо, що всі рекорди занесені до Книги рекордів Гіннеса. Давайте і ми спробуємо скласти книгу рекордів Південної Америки.



Завдання: Використовуючи карти атласу, фізичну карту Південної Америки визначте рекорди континенту.

Номінація

Географічний об’єкт

Найдовша гірська система світу

 Анди

Найвища вершина Західної півкулі та

Південної Америки



 г.Аконкагуа

Найбільша низовина світу

 Амазонська низовина

Найповноводніша річка світу

 Амазонка

Найвищий діючий вулкан світу

 Льюльяльяко

Найвисокогірніше озеро світу

  Тітікака

Найвищий водоспад світу

  Анхель

Найширший водоспад у світі

Ігуасу

Демонстрація відео сюжету «Природні рекорди Південної Америки».



Учитель

Природа Південної Америки досить різноманітна.

- Які ж фактори визначають відмінність у природі будь-якого материка?


  1. Географічне положення материка.

  • Прийом «Інтелектуальна розминка»

- Що таке фізико-географічне положення материка?

- За яким планом вивчаємо?

- Давайте пригадаємо, які опорні поняття нам знадобляться для визначення ФГП?



Екватор (найдовша паралель, проведена на однаковій відстані від полюсів)

Нульовий меридіан (географічний меридіан, який проходить через Гринвіцьку обсерваторію в Англії)

Тропіки (паралелі, віддалені від екватора на північ і південь на 23?30΄)

Географічні координати (широта й довгота даної точки)

Крайні точки (точки, що визначають місце розташування  в системі географічних координат, а також визначають протяжність території держави з півночі на південь та зі сходу на захід)

  • Прийом «Творча лабораторія»

Учитель

Щоб визначити ФГП Південної Америки, нам необхідно об'єднатися в групи.

(учні об’єднуються в шість груп )

Пропоную вам створити споживчий проект «Відкрий для себе Південну Америку», в результаті якого ми матимемо карту ручної роботи.

(На дошці на аркуші ватману зображено обриси материка Південна Америка)

Група 1.

Визначте площу материка, його розташування відносно екватора, нульового меридіана, ліній тропіків.

(Нанести на «німу» карту градусну сітку, показати лінію екватора, нульового меридіана, тропіків)

Група 2.

Визначте розташування материка Південна Америка відносно океанів. Назвіть морські течії, що омивають материк та найближчі материки. З’ясуйте, які географічні об’єкти розділяють ці материки?

(Нанести на «німу» карту номенклатуру).

Група 3.

Визначте за допомогою градусної сітки найбільшу протяжність материка Південна Америка із заходу на схід.

( Записати дані до легенди «німої» карти)

Група 4.

Визначте за допомогою градусної сітки найбільшу протяжність материка Південна Америка з півночі на південь.

( Записати дані до легенди «німої» карти)

Група 5

Визначте крайні точки материка – північну та південну та їх координати.

(Нанести на «німу» карту)

Група 6

Визначте крайні точки материка – західну та східну та їх координати.

(Нанести на «німу» карту)
Після опрацювання матеріалу підручника та роботи з атласами учні представляють матеріали досліджень та роблять узагальнення, заповнюючи пропущені слова в тексті.


  • Прийом «Підказка»

  • Площа материка — 17,8 млн км2, з островами — 18,3 млн км2.

  • Знаходиться у північній та південній півкулях відносно екватора та західній відносно нульового меридіану.

  • Південний тропік перетинає материк майже посередині.

  • Омивається водами Атлантичного та Тихого океанів.

  • Морські течії холодні – Перуанська, Фолклендська, теплі – Бразильська,

Гвіанська.

  • Найближчі материки Північна Америка та Антарктида, від Антарктиди його

відокремлює протока Дрейка.

  • Південна Америка разом з материком Північна Америка утворюють одну

частину світу – Америку. Межа між материками проходить по Панамському

каналу.


  • Протяжність материка   з півночі на південь становить 7326 км.

  • Протяжність материка  із заходу на схід становить 4900 км.

  • Крайня північна точка мис Гальїнас 12? пн.ш., 72? зх.д.

  • Крайня південна точка мис Фроуерд 54? пд.ш., 72? зх.

  • Крайня західна точка материка мис Паріньяс 4? пд.ш., 81? зх

  • Крайня східна точка мис Кабу-Бранку 7? пд.ш., 35? зх.


3.Знайомство з особливостями берегової лінії Південної Америки.

  • Прийом «Географічний практикум»

Учитель

Звернемося знову до фізичної карти Південної Америки.

- Що ви можете сказати про характер берегової лінії материка?

- Чому ви зробили такий висновок?

Практична робота № 8 (продовження). Позначення на контурній карті назв основних географічних об’єктів Південної Америки.

- Діти, зверніть увагу на екран. Ви бачите, що деякі географічні об’єкти позначені арабськими цифрами.

Завдання: визначити географічні об’єкти та позначити їх на контурній карті.

1.Панамський канал

2. Карибське море

3. Малі Антильські острови

4. Затока Ла-Плата

5. Фолклендські острови

6. острів Вогняна Земля

7. Протока Дрейка

8. Магелланова протока

9.Острів Галапагос.


Фізкультхвилинка

Гра “В якій півкулі…”

якщо в північній - руки вгору

в південній – присісти

в західній – поворот вліво

в східній – поворот вправо

В якій півкулі знаходиться?

м. Фроуерд, м. Горн, о. Вогняна Земля, пр. Дрейка, Карибське море,

м. Гальїнас, Панамський канал, м. Паріньяс, Перуанська течія,

м. Кабу-Бранку, течія Бразильська

- Чому нікому не можна було повертатися вправо?


  • Прийом «Здивуй усіх»

Чи знаєте ви, що…

1.У 16 столітті італійський мореплавець Себастьян Кабот вибрав для судів зручну стоянку в затоці. На її берегах він виміняв у тубільців срібні прикраси, а затока назвала Ла-Плата - "срібло".

2.У 1520 р. Фернан Магеллан, перетинаючи протоку, згодом названу його ім'ям, побачив на березі вогні. Мореплавець назвав цю землю Тьєра-дель-Фуего - "Земля вогню". Земля кінця світу. Так називають ще острів Вогняна Земля. Його головне місто Ушуайя - найпівденніше місто світу і ворота в Антарктиду. Ушуайя означає «затока, що проникає на захід». Під час морської екскурсії можна побачити лігвище тюленів і фантастично велику колонію бакланів. А місцева залізниця, що доходить до заповідника,починається зі станції з назвою «Кінець світу».

3.Протока Дрейка названа на честь англійського мореплавця-пірата Ф.Дрейка, який в 1578 році в результаті шторму опинився в цій протоці. Протока з'явилося на картах після відкриття Антарктиди, коли було доведено, що Вогняна земля не є виступом материка.

4.В давнину на берегах Карибського моря проживали індійці-кариби (що означає "люди", "герої"). Кариби в XVIII ст.. були повністю знищені європейцями.

5.Антильські острови. Досягнувши цих островів, Колумб був упевнений, що вони розташовані біля берегів Індії, тому назва походить від грецького слова anti - "навпроти", "перед" і іспанського islas - "острови", "острови, протилежні (Азії)".


6.Згідно з легендою, мореплавці, висадившись на берег цього острова, побачили рослину, повітряні корені якої звисали стрічками, які нагадували бороду. Першовідкривачі назвали їх Барбудо - "бородаті". Звідси і назва острова Барбадос.
7. Відкривши Галапагоські острови, іспанці побачили на них численних величезних черепах (з іспанського galapago - "черепаха").
8.Панамський перешийок перекладі з місцевої мови - "багатий рибою". Він офіційно належить державі Панама. Завдяки вигідним географічним умовам його було використано для спорудження Панамського каналу, який був необхідним для судноплавського сполученням між Атлантичним і Тихим океанами. Панамський перешийок відображений на гербі Панами.
9.Голландський мореплавець В. Схаутен, назвав відкритий ним південний мис острівної частини материка по найменуванню свого рідного міста – Горн.


  • Проблемне запитання

- Звідки з'явилися ці та й інші назви географічних об'єктів материка?
4.Історія відкриття та дослідження материка.

  • Прийом ««Географічна лабораторія»

Учитель

- Як була відкрита Південна Америка? Хто вивчав її та досліджував? Ви дізнаєтесь, працюючи з текстом підручника та картами атласу.



Завдання: складіть таблицю про відкриття та дослідження Південноамериканського континенту.

І варіант - «Першовідкривачі»

ІІ варіант - «Дослідники»

«Першовідкривачі»

Дата

Мандрівник

Відкриття

1492р.

Експедиція Х. Колумб










Східні береги Південної Америки, "Новий Світ"

1519 р.

Експедиція

Ф. Магеллан












Заснувала опорні фортеці на узбережжі Південної Америки. Завоювала та знищила імперію інків

«Дослідники»

Дата

Дослідник

Результати дослідження

1799-1804 рр.

Німецький географ О. Гумбольдт та французький ботанік Е.Боплан




1826—1828 рр.




Досліджувала внутрішні райони Бразилії

1831—1832 рр.

Ч. Дарвін










Установив давні центри землеробства Південної Америки, походження деяких культурних рослин

Обговорення проблемних питань:


  • Яка помилка стала надбанням людства?

  • Чому материк названий ім'ям людини, яка його не відкрила?


V. Закріплення нового матеріалу.

  • Прийом «Так – ні»

Якщо учні погоджуються із запропонованим твердженням, то піднімають червону картонну долоньку, якщо ні – синю.

  • Південна Америка простягається від екваторіального до помірного поясу

Південної півкулі. (Так)

  • Європейці потрапили на материк після подорожей Ф.Магеллана. (Ні)

  • Освоєння материка супроводжувалося загарбницькими війнами. (Так)

  • Південна та Північна Америки входять до складу однієї частини світу.(Так)

  • Перші наукові дослідження континенту вчені-натуралісти А.Гумбольдт і Ч.Дарвін

здійснили тільки в ХХІ ст. (Ні)

  • Найбільша затока континенту Ла-Плата. (Так)

  • Південна Америка лежить у всіх чотирьох півкулях. (Ні)

  • Протока Дрейка відділяє Південну Америку від Антарктиди. (Так)

  • Межа між материками проходить по Панамському каналу. (Так)

  • Крайня північна точка материка Кабу-Бранку.(Ні)

  • Прийом «Аналітик»

Завдання: визначити подібні та відмінні риси фізико-географічного положення Південної Америки та Африки.

(учні користуються планом характеристики ФГП)


VІ. Підсумок уроку

  • Прийом "Роблю висновок"

(сформулювати головні положення вивченої теми)

  • Що вам сподобалося на уроці?

  • Де в майбутньому ви зможете використовувати отримані знання?

  • Прийом «Мікрофон»

Давайте повернемося до питання, яке було поставлене на початку уроку:

який вплив має фізико-географічне положення на особливості природи материка?



  • Прийом «Мій настрій на кінець уроку»

У кожного учня є три смужки різних кольорів:

зелена - спокій,гарний настрій;

синя – байдужість;

червона – нервовість, збудливість.

Учень обирає смужку настрою.

Чи змінився ваш настрій?


VІІ. Домашнє завдання

  • Опрацювати відповідний текст підручника.

  • Підготувати повідомлення про гірські вершини та вулкани, розташовані на материку (випереджаюче завдання).

  • Виконати диференційовані завдання:

  • 4-6 балів: завдання 1, с.149

  • 7-9 балів: завдання 4, с.149

  • 10-12 балів: завдання 5, с.149

Каталог: doc -> files -> news -> 455
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою
455 -> Нестандартні уроки як засіб підвищення ефективності навчання дітей молодшого шкільного віку
455 -> Тема. Загальна характеристика частин мови
455 -> Урок навчання грамоти (письма) у 1 класі „Письмо рядкової букви ґ ” навчання грамоти (письмо)
455 -> Підсумковий урок
455 -> Тема «Заснування Української козацької держави – Війська Запорозького» Мета уроку
455 -> Спиці Світлани Василівни. Геометрія 9 клас Узагальнюючий урок
455 -> Закріплення прийому загального випадку віднімання двоцифрових чисел. Творча робота над задачею


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка