План-конспект відкритого уроку з предмету «Сольфеджіо»



Скачати 66,17 Kb.
Дата конвертації25.11.2018
Розмір66,17 Kb.
ТипПлан-конспект
ВІДДІЛ КУЛЬТУРИ

СЄВЄРОДОНЕЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

КПНЗ «СЄВЄРОДОНЕЦЬКА ДИТЯЧА МУЗИЧНА ШКОЛА №2»

ПЛАН-КОНСПЕКТ

відкритого уроку

з предмету «Сольфеджіо» з учнями I класу фортепіанного й струнного відділів на тему:

«Закріплення теоретичного матеріалу по знаках альтерації і вокально-інтонаційних, метро-ритмічних навичок на прикладі знайомих поспівок та пісень»

Викладача вищої категорії

відділу музично-теоретичних дисциплін

КПНЗ «СДМШ №2»

Щукіної Ірини Миколаївни

м. Сєвєродонецьк

2010 р.

Відкритий урок

з сольфеджіо з учнями першого класу

(група фортепиано-струнники, вік 5-6 років) викладача вищої категорії дитячої музичної школи №2 Щукиної Ірини Миколаївни.

м. Сєверодонецьк Луганської області.

8.12.2010 г.

Тема уроку: Закріплення теоретичного матеріалу по знаках альтерації й вокально-інтонаційних, метро-ритмічних навичок на прикладі знайомих поспівок і пісень.

Мета уроку: а) навчальна - закріплення теми з використанням ігрових і творчих видів робіт;

б) виховна – розвиток зацікавленості в процесі навчання.



Тип уроку: комбінований.

Дидактичний і музично-ілюстративний матеріал: надрукувані клавіатури, наочне приладдя «Драбинка», компакт-диск: М. Мусоргський «Картинки з виставки».



Хід уроку:

1. Організаційний момент.

2. . « А ну вгадай-» з вивчених раніше поспівок з аналізом руху мелодії →→ (на одному звуці), ↑ (нагору), ↓ (униз), ↑↓ ( нагору-униз) і проспівування нотами:


  • « Андрей-воробей» - на ноті « до» (→→);

  • «У кота-воркота» - від ноти « до» (↑↓↑↓);

  • «Драбин ка» - від ноти « до» (↑↓);

  • «Волошка» - від ноти «фа» (→→↓→→↓);

Дітям роздають надрукувані клавіатури.

3. Учні повинні довідатися по перших 8 тактах пісню – звучить пісня «Паровоз» Г.Ернесакса у виконанні педагога. Спів групою 1-го куплету пісні. Після цього діти повинні «зіграти» на паперових клавіатурах мелодію заспіву пісні від «ре», від « до», від «фа» з проспівуванням нотами водночас. Такий вид роботи дає можливість перевірки навичок підбору мелодії відразу у всієї групи й наробітку вокально-інтонаційної бази.Це є особливо цінним моментом з погляду оптимізації процесу навчання.

Учні запрошуються до фортепіано для того, щоб перевірити правильність звучання мелодії, «зіграної» ними на паперових клавіатурах. Таким чином, діти можуть упевнитися в тому, що при грі від ноти « до» використовуються тільки білі клавіші, від «ре» - з'являється необхідність використання чорної клавіші «фа» діез, а від «фа» - «сі» бемоль.

4. Перевірка домашніх заготовок імпровізації « Китайської пісеньки» на чорних клавішах: учень-автор грає, а інші повинні назвати використовувані звуки. При цьому, завдання, що стоїть перед дітьми, розглядається у двох варіантах: звуки називаються з використанням дієзів, а потім - бемолів. Надалі ведеться спільна робота педагога й дітей по доробці складених мелодій і вибору найкращої композиції. Такими стали «Китайські пісеньки» Бєлашової Дар'ї (5 років), Ткачової Вероніки (6 років) і Тихонової Соні (5 років).



5. Перевірка домашнього завдання №14 «Лисиця» («Сольфеджіо для 1-го класу ДМШ» А. Барабошкіна).

Ха-ха-ха! Что за шум?

В плен лиса попала.

Утки, куры, стерегите,

.Чтоб не убежала.

Разом з дітьми аналізуємо і працюємо над піснею:



  • визначаємо, з яких звуків складається мелодія;

  • співаємо настроювання по звуках мелодії з використанням наочного приладдя «Драбинка»;

  • далі йде спів групою по нотах зі словами з одночасним проплескуванням ритмічного малюнка;

  • гра «співаючі парти» - спів по ланцюжкові дуетом по партах. Для активізації уваги всієї групи пропонується іншим учням оцінити тих,хто співає, визначити помилки;

  • завершує роботу над домашнім номером спів нотами з фіксацією кожного звуку ударом вказівного пальця по тексту - гра «курочка й зернятка» - по одному, дуетами, тріо, по рядах.

6. Слуховий аналіз звуків – «музичні хованки» ( з елементів №14 «Лиса» складені мелодійні обороти, які педагог програє на інструменті по два рази кожний, а дітям необхідно відгадати й проспівати цей елемент нотами).

7. Учням пропонується зробити метризацію вірша – діти проговорюють текст із одночасним проплескуванням ритму:

Ой, боюсь! Ой, боюсь!

У забора ходит гусь.

Попрошу-ка пса Трезора

Подежурить у забора.

(В. Суслов)

з наступним записом у вигляді вертикальних паличок (короткі удари відповідають ׀, а довгі - │). Потім до кожної з паличок діти домальовують голівку ноти, а короткі поєднують між собою. Таким чином, виходить запис перших двох рядків вірша у вигляді ритмічного диктанту.



8. Творчий конкурс «Хто більше всіх придумає слів?» за схемою 2 ḻ ӏ. Наприклад, мá-ма, лáм-па і т.д. Учні прекрасно справляються із завданням, після чого їм необхідно відчути й відзначити ударами биття «серденька» в «Польці» ре-мінор М. Глинки.

9. Дитячий музичний оркестр. Учням роздають бубни, металофони, трикутники, маракаси і т.п. Група ділиться на дві частини, перша з яких повинна відтворити ритм мелодії твору, а друга – відбивати долю-пульс («серденько» музики). Звучить «Экосез» мі-бемоль мажор Л. Бетховена. Допущені дітьми неточності виправляємо при повторному виконанні.

Три останні пункти роботи являють собою підготовку до пояснення понять «метр» і «розмір» на наступному занятті.

10. На фортепіано у вільному порядку виставляються м'які іграшки (ослик, пташка, мишка, ведмідь, слон і собака). Тепер учні – маленькі композитори, які повинні озвучити (виставити на клавіатурі) звірів. У цьому виді роботи повторюються й закріплюються знання регістрів і октав.

11. Слухання музики: М. Мусоргський «Хатинка на курячих ніжках», «Баба Яга» із циклу «Картинки з виставки». Питання дітям:



Відповіді дітей – швидкі й правильні, але варіантів назви занадто багато й вони не цілком відповідають авторській. Розгадка на екрані ноутбука – мультфільм «Івашко й Баба-Яга» В. Брумберг і З. Брумберг, Союзмультфильм, 1938 г, фрагмент, де Баба-Яга варить зілля, а потім летить у ступі за Івашкою. Діти дуже емоційно реагують на те, що відбувається на екрані й пропонують намалювати малюнки під впливом прослуханного твору. Так, з подачі дітей, відбувається корекція домашнього завдання: №15 («Сольфеджіо, 1кл.» А. Барабошкіна) – вивчити напам'ять і записати по пам'яті перший рядок в зошит; №17 («Сольфеджіо, 1кл.» А. Барабошкиіна) – по нотах і намалювати малюнок до прослуханого твору.

12. Аналіз та оцінювання роботи кожного з учнів на уроці. Через високий рівень виконання завдань, виставлені оцінки від 9 до 12 балів.

Урок пройшов у темпі (кожне завдання від 3 до 7 хвилин), в гарному контакті з учнівською аудиторією. У процесі були закріплені навички транспонування, аналізу мелодійної лінії, використання знаків альтерації; продовжена підготовка учнів до подальшого освоєння понять «метр» і «розмір» і написанню мелодійних диктантів. Невимушена атмосфера, застосування ігрових моментів і творчих видів робіт, а так само доступність і цікавість завдань стали цінними помічниками педагога, оскільки дозволили розв'язати безліч завдань одночасно й максимально ефективно використати час уроку.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ



  1. М. Котляревська-Крафт, І. Москалькова, Л. Батхан. «Сольфеджіо». - Ленінград, «Муз.», 1988 р. Розробка уроків з додатком д/з для підг. отд. ДМШ.

  2. А. Барабошкіна. «Сольфеджіо для I класу ДМШ». Москва, - «Музика», 1985 р.

  3. М. Калугіна, П. Халабузарь. «Виховання творчих навичок на уроках з сольфеджіо». - М., «Радянський композитор», 1987 р.

  4. М. Калініна « Посібник із сольфеджіо». - М., «Престо», 1998 р.

  5. М. Калініна «Прописи I клас». - М., «Престо», 2009 р.

Каталог: doc -> files -> news
news -> Олімпійський урок
news -> Антарктида льодовий материк планети
news -> Тетяна Іллівна Ящишин викладач вищої категорії образотворчого мистецтва
news -> Положення про опорний загальноосвітній навчальний заклад в питань роботи з основ здоров’я Загальні положення
news -> Тема майстер-класу: використання хмарних технологій у навчанні англійської мови. Мета: Освітня
news -> Різноманітність плодів. Лабораторна робота №10 "Будова і різноманітність плодів."
news -> Учнівська конференція «Чорнобиль – біль і трагедія України» Мета
news -> План-конспект бінарного заняття гуртка „Mit Spa? (музичне виховання + німецька мова) 7 клас
news -> Чарівний олівець
news -> Програм а література ( російська та зарубіжна) для загальноосвітніх навчальних закладів з навчанням російською мовою


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка