Подорож у минуле




Скачати 107,54 Kb.
Дата конвертації13.06.2017
Розмір107,54 Kb.
Тема уроку: Подорож у минуле

(урок узагальнення знань по темі: „Стародавня Греція”)

Мета уроку:

— узагальнити знання учнів з історії Стародавньої Греції;

— сприяти активізації пізнавальної діяльності учнів;

— показати значення історії давніх греків для світової історії та культури;

— розвивати навички самостійної роботи з документами.

Тип уроку: підсумково-узагальнюючий.
ХІД УРОКУ
Ми завершили вивчення історії Стародавньої Греції — країни, що розташована на півдні Європи, на берегах теплих Іонічного та Егейського морів. Ця країна — батьківщина Платона і Аристотеля, Демосфена і Гіппократа, Геродота і Солона. Саме тут жили міфічні герої Язон і Геракл, Паріс і Тезей. І тут на високому Олімпі вирувало життя країни богів, які. на відміну під східних, жили за схожими на людські законами, переживали радощі та невдачі, і тому були такі близькі людям.

Історія Стародавньої Греції тісно пов'язана із сьогоденням і має для нього неабияке значення. Але злий і підступний титан Кронос розгнівався на греків за те, що вони поклонялися Зевсові й, вибравшись із Тартару, вирішив заплутати їх нащадків і, змішавши факти грецької історії, звів значення історії Греції до нуля.

Нам з вами необхідно відновити справедливість, тому ми вирушаємо в подорож до Стародавньої Греції. Допомагати нам буде муза Кліо. Вона має передати нам важливі документи з історії Греції, але на кожному етапі подорожі нам доведеться виконати завдання і виправити помилки.

Перед подорожжю треба перевірити, чи готові ми до такого серйозного випробування. Історична розминка допоможе, нам перевірити знання давньогрецької мови, бо без них ми не прочитаємо жодного документа, жодної грецької мудрості, які допомагають краще зрозуміти грецький народ.


Історична розминка
1. Поясніть значення термінів:

ілоти; стеки; періеки; архонти; демократія; колонізація, олігархія, метрополія, поліс, філи, стиль, фратрії, скени, театр, Ари стой.
2. Поясніть вислови:

Драконтові закони —

Розрубати Гордіїв вузол —

Авгієві стайні —

Нитка Аріадни —

Спартанське виховання —

Ахіллесова п'ята —

Яблуко розбрату —

Внести свою лепту —
3. Доберіть українські відповідники до грецьких прислів’їв:

А. Саме зараз твоє залізо у вогні.

Б. Не співай переможну пісню передчасно.

В. Хто хоче з'їсти зерно горіха, той розбиває горіх.

Г. Без праці не буде хліба в роті.

Ґ. Що б не чинили боги, страждають ахейці.
Отже, наша головна зброя проти Кроноса — пам'ять і знання. Давайте оберемо капітана — і в дорогу.

Муза Кліо передала нам маршрутний лист, згідно з яким ми повинні рухатись. І перша зупинка на нашому шляху — «Міфи і релігія стародавніх греків». Греки вважали, що світ, у якому вони живуть, де Мешкають їхні боги, підпорядкований незмінним законам і називається Космосом. Але Кронос порушив цей порядок, і в світі грецьких богів і героїв запанував хаос. Щоб подолати його, необхідно виконати кілька завдань.


Міфи і релігія Стародавньої Греції
1. Виправте помилки:

Ахилл, тезей, Язоп, Герокл, Аїг, Демотра, Аполон, Герра, Парус, артеміда, Зевз, Хвеміда, Нікка.
2. Переставте у наведених нижче словах букви таким чином, щоб, одержати прізвища відомих людей та літературних героїв:

Мнсоі, Енаєл, Месгер, Ліхал, Могре.
3. Кому молилися греки, коли вирушали:

а) у морську подорож;

б) сіяти пшеницю;

в) у військовий похід;

г) на полювання?
Боги вдячні вам, але щоб задобрити їх і подякувати за допомогу, прочитайте гімни на їх честь.
УЧНІ ЗДОБУВАЮТЬ ПЕРШИЙ свиток
Далі наш шлях лежить до грецьких держав-полісів. Адже греки не лише створили багату міфологію, а й започаткували мові типи держави. Ми переносимося до Афін, станція «Державотворча».

Кажуть, це місто так прославилося, що греки назвали на його честь богиню мудрості. Чи так це?

У Греції не було єдиної держави, але міста-поліси вирізнялися своєю могутністю. Найбільшими з них с Афіни і Спарта. Кронос перемішав усі факти, події й поняття, і нам необхідно розібратися в них.

Демократія — це влада народу. Щоб розібратися у цьому поняті і в майбутньому самим будувати українську державу за демократичними принципами, треба знати, які риси притаманні демократії.
Державотворча
1. Наведені терміни, події, факти розподіліть між Афінами і Спартою:

Перікл

Лікург

Драконт

Екклесія

Аппелу

Таємне голосування

Однакові наділи

Демократія

Ілоти

Зарплата урядовцям

Заборона торгівлі, виїзду за кордон

Цар Леонід

Періеки

Метки
2. Підкресліть риси, притаманні демократичному устрою.

1. Передача влади у спадщину.

2. Вибори на певний термін.

3. Оплата суспільних посад.

4. Позбавлення політичних прав частини населення.

5. Одноосібне управління державою.

6. Участь всіх громадян у народних зборах.

7. Закон над усе.

8. Загальний обов'язок громадян — відбувати військову службу.
Ми впоралися із цим завданням, але Кліо віддасть нам свиток лише після того, як ми обіграємо Кроноса в хрестики-нулики.
Дайте відповідь ТАК (X) чи НІ (0):

1. Рада 500 вводиться за реформами Клісфена.

2. Лікург ввів закон, згідно з яким усі жителі Спарти повинні були займатися торгівлею.

3. Кількість архонтів в Афінах становила 12.

4. Олігархія — це влада всього народу.

5. Народні збори в Афінах вирішували лише питання війни та миру.

6. Солон поділив населення Афін на чотири групи.

7. Перікл позбавив політичних прав метеків і жінок.

8. Комісія стратегів була в Афінах.

9. Аппелу — це народні збори в Спарті.
ДРУГИЙ СВИТОК ЗДОБУТО
На світанку своєї історії греки за словами філософа, «мов жаби, селилися навколо моря». Вони займалися морською торгівлею. Але згодом землі навколо. Егейського моря стало для них замало, і греки почали шукати нових земель.

— Що таке колонізація?

— Які напрямки колонізації?

На території яких сучасних держав розташовані грецькі колонії?

На території України теж були утворені колонії греків: Ольвія, Пантікапей, Херсонес. Давайте завітаємо до них. А чому так шумно? То ольвійці сходяться на народні збори.

Швиденько беремо свиток і вирушаємо до Греції, адже там невдовзі почнеться війна з персами.




УЧНЯМ ВРУЧАЄТЬСЯ ТРЕТІЙ СВИТОК
Кронос хоче показати греків переможеними, він сплутав картини всіх битв. Нам треба виправити помилки, які є в тексті.
Греко-перські війни
1. Знайдіть помилки в тексті:

Марафонська битва Перське військо подолало вузький прохід у горах. За порадою Гіппія перси висадилися на Марафонській долині, за 20 км від Спарти.

Грецьке військо налічувало 11 тис. воїнів, кількість перських бійців була значно більшою. Афіняни звернулися по допомогу до жителів Спарти, але ті виступили на боці персів. Грецькою армією командував хоробрий і досвідчений полководець Солон, а персами — Лікург. Використавши особливості місцевості, Мільтіад розпочав наступ. Битва була недовгою, і афіняни захопили всіх персів у полон.

З радісною звісткою про перемогу до Спарти послали кращого бігуна. Відстань від Марафона до Афін — понад 82 км. Гінець подолав цю відстань, прибігши до міста, встиг крикнути: «Радійте, коринфці, ми перемогли!» — і одразу ж помер від розриву серця.

Пізніше на Олімпійських іграх ввели змагання з бігу на дистанцію 48 км 192 м, яку назвали Афінською.
2. Розмістіть у хронологічному порядку:

Битва біля Платей

Саламінська битва

Похід Ксеркса

Фермопільська битва

Марафонська битва
ЗДОБУТО ЧЕТВЕРТИЙ СВИТОК
Наша подорож наближається до закінчення, боги були милостиві до нас. Але нам треба допомогти нащадкам розібратися в культурній спадщині греків. Наша остання зупинка — «Культура».
Культура Стародавньої Греції
1. Зазначте, хто з наведених осіб є:

а) міфічним героєм; б) політичним діячем; в) діячем культури Стародавньої Греції:


Перікл, Фідій, Сократ, Ахілл, Геродот, Солон, Одіссей, Архімед, Пісістрат, Язон, Есхіл, Софокл, Тезей, Геракл, Мірон, Фемістокл, Платон, Демосфен.
УЧНІ ЗДОБУВАЮТЬ П'ЯТИЙ СВИТОК
Наступна зупинка Еллінізм. Дайте відповідь на запитання.

  1. Що таке Еллінізм?

  2. Які чудеса світу було створено в добу Еллінізму?

  3. Чим прославився Мусейон?



Гра «Чи правда це?»
1. «...зимою греки рідко виходили на вулицю тому, що часті сніги та ожеледиці їм заважали».

(Неправда. Греція — південна країна і зими там теплі, безсніжні й дощові. Середньорічна температура становить 15-19 градусів тепла).



2. «Стародавні греки вирощували великі врожаї хліба (пшениці, що давало їм змогу торгувати цим товаром».

(Неправда, Греція — гірська країна, родючих земель мало, виростити хліба вдосталь важко).



3. «Греки вирощували вдосталь винограду та маслин, їхні купці славились добрим вином та маслиновою олією на все Середземномор'я».

(Так, правда. Ці товари були знайомі й в містах-колоніях півдня України).



4. «Грецькі купці славились гарним різноманітним глиняним посудом: тарілями, амфорами та вазами, які називались архонтами».

(Ні, неправда. Архонти — це посадові особи, які управляли Афінською державою до реформ Солона).



5. «Стародавня Греція — це велика єдина держава, що займала майже весь Балканський півострів».

(Ні, неправда. В Греції не було єдиної держави. Кожен поліс був окремою державою. Найбільші держави — Афінська та Спартанська).



6. «В горах Греції було багато корисних копалин: залізо, мідна та срібна руда».

(Так, правда).



7. «Всі важливі питання в Афінах розглядались на народних зборах. В них брали участь всі громадяни віком з 16 років».

(Ні, віком від 20 років).



8. «Кожен громадянин Афін мав право виступати на народних зборах зі своєю пропозицією, запропонувати новий закон. Хоча більшість людей громадянських прав тут не знали. Це раби, жінки та чужинці».

(Так, правда).



9. «В Афінах існували гімнасії — школи, де на вчались хлопчики з багатих сімей».

(Ні, неправда. Гімнасії — це спортивні школи, що утримувались заможними громадянами).



10. «Стародавні греки дуже любили бувати в театрі. Особливо їм подобались виступи музикантів — орхестри».

(Ні, неправда. Орхестрою в грецькому театрі називали майданчик для хору).



11. «В Спарті місцеве населення було перетворено ., дорійцями на рабів і називалось — перієки.

(Ні, перієками називали місцеве населення, але це не раби, а вільні. Хоча вони не мали громадянських прав).



12. «Греки-колоністи заснували нове місто на зразок свого рідного, яке вони називали метрополією».

(Так, правда).



13. «Стародавні греки на олімпійських іграх любили змагатися в бігу на великі дистанції. Найулюбленішою була марафонська дистанція, присвячена - богу Аполлону».

(Ні. Ця дистанція — 42 км 192 м — так названа в честь гінця, який пробіг її, щоб сповістити жителів Афін про перемогу над персами на Марафонській рівнині в 490 р. до н.е.).



14. «Перікл був надзвичайно освіченою людиною, розумним політиком, гарним оратором. Так його називали за те, що він голосно говорив».

(Ні, неправда. Оратором називали людину, яка майстерно виголошує промови).


УЧНІ ЗДОБУВАЮТЬ ШОСТИЙ СВИТОК
Повернувшись додому, ми залишаємо нащадкам справедливу оцінку історії Греції. Прочитаємо її. Греки передали нам мішечок із талантами. Це нагорода за наші дії.
Домашнє завдання: Написати твір «Моя подорож до Греції».




База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка