Поняття про символи та їх кодування. Кодування та декодування повідомлень



Скачати 73,12 Kb.
Дата конвертації28.10.2018
Розмір73,12 Kb.
ТипУрок
УРОК 4

Тема: Поняття про символи та їх кодування. Кодування та декодування повідомлень.

Цілі уроку:

Сформувати в учнів уявлення про «символ», способи кодування та декодування символів і повідомлень, розкрити закономірності кодування та декодування інформації.

Розвивати вміння: аналізувати, порівнювати, виділяти істотні ознаки, оцінювати результати діяльності, продовжувати формувати навички роботи з клавіатурою.

Виховувати критичність, допитливість, взаємоповагу у спільній діяльності.


Хід уроку

І. Самовизначення до діяльності

Вступне слово вчителя

  • Поверніться до того, хто сидить поряд з вами, усміхніться один одному, висловіть побажання успіхів.

  • Для того, щоб впоратися на уроці із завданнями, будьте уважними, спостережливими і старанними.

Наші завдання на урок будуть такі: Слайд 1

Не просто слухати, а чути.

Не просто дивитися, а бачити.

Не просто відповідати, а міркувати.

Дружно й плідно працювати.

ІІ. Актуалізація знань

Фронтальне опитування Слайд 2, 3.

  • Що таке інформація? (Це новини, нові відомості, нові знання)

  • За допомогою чого передається інформація? (Повідомлень)

  • Що таке інформаційні процеси? (Це процеси отримання, зберігання, опрацювання та передавання повідомлень)

  • Якими способами можна подати інформацію? (Графічним, текстовим, звуковим способом, звуковими сигналами, жестами, або комбіновано)

  • Що таке носії повідомлень? (Об’єкти, на яких повідомлення зберігаються)

  • Для чого вони потрібні? (Це дає можливість використовувати їх надалі)

  • Як називаються повідомлення, зафіксовані на носії, у вигляді, зручному для зберігання й опрацювання? (Дані)

ІІІ. Постановка цілей і завдань, загальна мотивація

Формулювання разом з учнями теми, цілей і завдань уроку

До нас надійшло повідомлення у незвичайній формі. Слайд 4,5.
– Як ви думаєте, про що воно нам повідомляє?

– Якою може бути тема нашого уроку?

– Про що ви хочете дізнатися на сьогоднішньому уроці?

– Для чого нам потрібні ці знання?


IV. Засвоєння нових знань

Слайд 6.

  • Сьогодні ми ознайомимось із поняттям символу; розглянемо способи кодування символів і  текстових повідомлень; навчимось кодувати текстові повідомлення.

  • Як ви розумієте слово «СИМВОЛ»?

Слайд 7-12

  • Якими бувають символи?

Слайд 13, 14

  • Що ж таке «СИМВОЛ»?

  • Ми з вами дуже часто у нашому житті використовуємо символи і багато з них з легкістю розуміємо. Спробуйте пояснити, яку інформацію нам дають ці символи.

Слайд 15

  • Мова символів застосовується давно. Одним з прикладів є АЗБУКА БРАЙЛЯ – мова сліпих. Мова жестів – це мова глухонімих людей. Вони обмежені у своїх можливостях, але з легкістю можуть обходитись без сторонньої допомоги.

Слайд 16

– Семафорна азбука допомогає морякам передавати повідомлення з корабля на корабель.



Слайд 17

– Американський художник Самюел Морзе винайшов свій спосіб кодування. Кожна буква кодувалася за допомогою послідовності двох символів: крапки і тире. Такий код використовувався для передавання повідомлень за допомогою телеграфу.

– Якщо в такому коді замінити кожну крапку 0, а тире 1, то повідомлення будуть записані за допомогою лише двох цифр — 0 і 1. В комп’ютер букви, цифри та інші символи потрапляють у вигляді кодів (послідовності 0 та 1) і зберігаються там закодованими. У такому коді кожна з цифр 0 або 1 називається БІТ, а код завдовжки у вісім бітів називається БАЙТ.

Слайд 18

– Англійський письменник Артур Конан Дойль написав цікаве оповідання «Чоловічки, що танцюють», в якому придумав свій цікавий спосіб кодування повідомлень – букви замінювались чоловічками в різних позах.



Слайд 19

– Навіщо люди кодують інформацію?



  • Щоб приховати її від інших.

  • Щоб скоротити інформацію.

  • Щоб легше було її обробляти та передавати.

ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА (рухлива)

V. Систематизація й узагальнення

Слайд 20, 21

Гра «Шифрувальник»

Зараз ми з вами будемо шифрувальниками. Кожна група отримає шифр, за допомогою якого зможе зашифрувати слова.

І – Азбука Морзе

ІІ – 0 і 1

ІІІ – Прапорці

Гра «Дешифрувальник».

– Кожен з вас любить розгадувати ребуси, шаради, кросворди.



Слайд 22

Ребус – це слово, або речення, зображене за допомогою малюнків, цифр, букв та різних знаків.

Шарада – це загадка, в якій закодоване слово, що складається з кількох частин.

Я состою из двух слогов.
Ты отгадать меня готов?
С начала нота прозвучала,
Потом важнейшая приправа.
А вместе овощ я в саду.
В стручке на грядке я расту. (фасоль)

С "Ж" він ніччю вилітає


І дітей малих лякає.
С "З" стоїть він на вогні
Варить кашу й борщ мені.
(кажан, казан)

С "С" це фрукт дуже смачний,


С "З" це дощик заливний.
(слива, злива)

З буквою "Г" я важний птах,


На дереві сиджу.
З буквою "К" - міцний напій,
Бадьорим бути поможу.
(гава, кава)

З "С" у мене борщ нал’ють,


З "Ш" проходу не дають -
Ловить кіт мене щодня,
Хоч маленька дуже я.
(миска, мишка)

Однажды автор авторучку взял,

Подумал и в шараде записал

Сперва большой и дружный коллектив,

Который может спеть любой мотив.

А дальше написал ещё, друзья,

Он что-то вроде галки, соловья,

Но только лишь без буковки вначале,

Чтоб остров на Днепре вы все узнали.

(Хор-тица)

С "З" пасусь я на зорі,


В мене ріжки чималі.
Сіно на зиму для мене
З "С" накосять косарі.
(коза, коса)

Мой первый слог - воронье слово


Второй - болотная трясина
Вы догадались о чём речь?
Творение мастера .... (картина)

VІ. Застосування нових знань

  1. Повторення правил техніки безпеки в комп’ютерному класі

Р
Пуск Усі програмиСкарбниця знань3 класШифрувальник
обота з комп’ютерною програмою «Скарбниця знань» Слайд 23



Інструктаж з виконання практичної роботи та ТБ.
ФІЗКУЛЬТХФИЛИНКА (для очей)

VІІ. Узагальнення знань учнів. Підсумок уроку

Пригадайте, які завдання ми ставили на початку уроку. Чи вдалося нам їх виконати?



Розшифрування закодованого слова, яке ви побачили на початку уроку.

Слайд 24, 25

VІІІ. Рефлексія.

  • Як ви сьогодні працювали на уроці?

  • Хто з учнів працював особливо старанно?

  • Про що нове дізнались?

  • Про що хотіли б дізнатися?

ІХ. Домашнє завдання (за бажанням)

Придумати код і зашифрувати слова.



Використано матеріали вчителів Школяренко Наталїя Іванівни, Кураш Наталі Юріївни (Запорізька гімназія № 45).

Каталог: 2014
2014 -> Правила прийому до аспірантури та докторантури київського національного університету культури І мистецтв
2014 -> Програма дисципліни «іноземна мова (англійська)»
2014 -> Віртуальна виставка праць викладачів об’єднання сільськогосподарських бібліотек Житомирської області за 2014 рік
2014 -> Урок №02. 10. 2014. Розділ І. Візуальні мистецтва Тема Архітектура світу
2014 -> Програма фахових випробувань для бакалаврів напряму
2014 -> Робоча програма навчальної дисципліни іноземна мова (англійська)
2014 -> Методика превентивного
2014 -> Усі уроки світової літератури
2014 -> Програма спеціалізації (інтернатури) зі спеціальності
2014 -> Методичні вказівки для практичних занять та самостійної роботи для студентів Медичного інституту спеціальностей 1210001 «Лікувальна справа»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка