Повідомлення про організацію роботи на уроці. Мотивацій ний Індивідуальна робота Кожен учень обирає варіант завдань, повторення яких пропонувалося у вигляді домашнього завдання. (слайд №2) Ι варіантСторінка1/2
Дата конвертації03.11.2018
Розмір1.42 Mb.
ТипПовідомлення
  1   2
Тема.

Бензен як представник ароматичних вуглеводнів.

Будова молекули і хімічні властивості бензену.

Хід урокуЕтапи уроку

Методи

та прийоми

Зміст

1. Організацій-

ний


Привітання

Побажання гарного настрою, позитивних емоцій, активної та плідної роботи. Перевірка готовності учнів до уроку. Повідомлення про організацію роботи на уроці.

2. Мотивацій-

ний


Індивідуальна робота

Кожен учень обирає варіант завдань, повторення яких пропонувалося у вигляді домашнього завдання. (слайд № 2)

Ι варіант. Загальна характеристика насичених вуглеводнів: загальна формула , вид зв'язку, відношення до перманганату калію та бромної води, хімічні властивості.
ΙΙ варіант. Загальна характеристика ненасичених вуглеводнів: загальна формула , вид зв'язку, відношення до перманганату калію та бромної води , хімічні властивості.

(таблиця «Порівняльна характеристика вуглеводнів»)ΙΙΙ варіант. Задача. Визначити молекулярну формулу вуглеводню, який містить 92,4% Карбону. Відносна густина за воднем становить 39.

Відповідь: С6Н6(слайд № 3)

3. Визначення

мети урокуКомп’ютерна презентація «Що ми будемо вивчати на уроці?»

(слайд №5, слайд №6)

Обговорення слайдів та формулювання мети уроку.

4. Засвоєння

нових знань

і способів

дій


1. Розповідь

викладача.


2.Демонстрація

Дослідів.(слайд №7)
3. Зіткнення

учнів з пробле-

мою й вислов-

лення первин -

них гіпотез.
а) «Мозковий

штурм»


(слайд № 8)

б) Дослід з ви-

користанням

демонстрацій-ного фільму «Отношение бензола к бромной воде и раствору перманганата калия».(слайд №10)

Загальна відомість про ароматичні вуглеводні.

Змішуємо бензен з водою, він практично нерозчинний, хоча є розчинником багатьох органічних речовин. У цьому можна переконатися на досліді.

В одну пробірку наллємо бензену, в іншу – води. Додамо в обидві пробірки по кілька крапель жиру і збовтаємо їх. Жир розчиняється у бензені, але спливає над водою.
Будова молекули бензену багато років становила теоретичну проблему, жодна із пропонованих структурних формул не відповідала властивостям речовини, що спостерігалися вченими в лабораторії. Проблема. До якої групи вуглеводнів відноситься бензен С6Н6?

Учні пропонують різні варіанти структурних формул:

СН2 = СН – СС – СН = СН2

СН С – СН2 - СН2 – С СН

СН2 = СН – СН = СН – ССН та інші.


Викладач. У нас є робоча гіпотеза. Спробуємо перевірити її. Якщо буде можливість довести правильність однієї із пропонованих структур, тоді гіпотеза перетвориться у теорію, якщо ні – будемо продовжувати пошук.
Учні. Бензен не належить до жодного із знайомих нам класів речовин. Але він – ненасичений вуглеводень, тому повинен знебарвлювати перманганат калію та бромну воду.(слайд № 9)
Відношення бензену до пергаменту калію та бромної води. Бензен не знебарвлює розчини, що суперечить пропонованій теорії будови молекули бензену.

4. Робота над

гіпотезами,

висловленими

учнями.


Учні аналізують дослід, який продивились, пояснюють суперечності між теорією та практикою. Роблять висновок, що їх гіпотеза не є теорією. Проблема. Чим пояснюється суперечність між теорією та практикою?

5. Обговорення

гіпотез.

Загальний

висновок.Вперше формулу для бензену запропонував німецький хімік Фрідріх Август Кекуле в 1865 р. (слайд №11)

Проте і ця формула не повністю відповідає реальній структурі молекули бензену. Після з'ясування електронної будови молекули бензену формулу почали записувати таким чином:( (слайд № 12)

Атоми Карбону розміщуються в кутах шестикутника і сполучені з атомами Гідрогену. Кільце всередині шестикутника показує, що в молекулі існує єдина шестиелектронна хмара, утворена електронами, наданими у спільне користування шістьма карбоновими атомами (по одному електрону кожним атомом). Зв'язки між атомами Карбону не є простими чи подвійними, а полуторні, або ароматичні, через це бензен не належить ні до насичених, ні до ненасичених вуглеводнів, а є представником нової групи – ароматичних вуглеводнів.


Довжина полуторного зв'язку дорівнює 0,140 нм. Вона міцніше π - зв'язку, тому бензен не обезбарвлює бромну воду і перманганат калію.

(слайд № 13)

Схема утворення


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка