Право власності




Скачати 85,53 Kb.
Дата конвертації08.03.2019
Розмір85,53 Kb.

Тема уроку: ПРАВО ВЛАСНОСТІ



Мета уроку:

  • сформувати уявлення про зміст права власності, як людина стає власником та реалізовує право власності;

  • навчити розрізняти форми власності, наводити приклади права володіння, користування , розпорядження майном;

  • дізнатися, як діти стають власниками і як вони можуть розпоряджатися належним їм майном;

  • оцінювати важливість для людини права бути власником;

  • навчити аналізувати правові ситуації, що регулюються нормами цивільного права;

  • розвивати комунікативні здібності;

  • виховувати дбайливе ставлення до своєї власності, та власності інших людей.

Обладнання:

  • комп’ютер;

  • медіапроектор.

Дидактичні матеріали:

  • презентація в програмі PowerPoint dodatok 1.pps;

  • Цивільний кодекс України (витяг) dodatok 2.doc.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних методів і мультимедійного супроводу.

План уроку

  1. Що таке право власності.

  2. Види права власності.

  3. Шляхи набуття власності.

  4. Власність і діти.



ХІД УРОКУ


I. Організаційний момент

- Доброго дня, дорогі діти. Давайте розпочнемо наш урок усмішкою. Подаруйте свої чарівні усмішки нашим гостям, один одному і з гарним настроєм розпочнемо наш урок.

Сьогодні ми будемо працювати під девізом: « Знай, умій, застосовуй». Адже мудрий той, хто знає, можливо, і не так багато, але потрібне. Тож, запрошую вас до співпраці.

II. Актуалізація знань. повідомлення теми і мети уроку.Мотивація навчальної діяльності.
-Давайте згадаємо, що таке галузь права?

- Які ви знаєте галузі права?

- Визначте про яку галузь права говориться і продовжте думку:

Сьогодні ми поговоримо про одну з найважливіших та найбільших галузей права України, протягом свого життя усі громадяни постійно стикаються із дією його норм. Кожного разу, здійснюючи купівлю товарів у магазині, поповнюючи рахунок мобільного телефону, ми потрапляємо у сферу суспільних відносин, які регулює -----------( цивільне право).

-Які відносини врегульовує цивільне право?

Норми цивільного права врегульовують дуже широке коло приватних відносин у суспільстві. Серед них відносини, пов’язані з майном, – право власності, порядок успадкування майна, укладання різних договорів та ососбисті немайнові відносини, пов'язані з правом особи на честь, гідність, ділову репутацію та ін.

Норми, що врегульвують такі відносини містяться в Цивільному кодексі України.

На нашому уроці ми розглянемо основу цивільного права, ПРАВО ВЛАСНОСТІ, адже немає жодної людини у світі, яка хоч чимось не володіла би. Усе те, що належить людині, називається власністю.

Отже, тема уроку - ПРАВО ВЛАСНОСТІ. (СЛАЙД 1)

Працювати будемо за таким планом.

- Запишіть , що ви очікуєте від уроку, відповідь на які питання хотіли б почути? (БЕРЕГ СПОДІВАНЬ)

III. Усвідомлення та сприйняття нового матеріалу


  1. Що таке право власності

- А зараз давайте переглянемо уривок із кінофільму «Маленький принц» за однойменним твором Антуана де Сент- Екзюпері.

- Після перегляду дайте відповідь на запитання: Як розуміє право власності Ділок?

Чи можуть перебувати у приватній власності конкретної людини зірки, моря, океани? Чому?


  • В ході нашого уроку ми спробуємо розібратися хто правильніше розуміє право власності Маленький принц чи Ділок.

Про важливість власності в житті людей свідчить те, що цьому питанню присвячена спеціальна норма Конституції України.



Слайд 2.

За ст. 317 ЦК власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном, правознавці називають ці права тріадою власності.

В чому ж полягають ці права?

Слайд 3.
Ці правомочності становлять зміст права власності. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Він має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Законодавство України проголошує принцип, відповідно до якого власність зобов’язує. У тому числі власник не може використовувати право власності на шкоду правам, свободам та гідності громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію та природні якості землі.

Конституція України проголосила захист права власності, закріпила норму про непорушність права приватної власності. Ця норма нова в нашому законодавстві. У минулі роки, на жаль, мали місце випадки свавільного вилучення власності: після революції було вилучено власність буржуазії та поміщиків – експлуататорів, як їх тоді називали; забирали майно в селян під час колективізації 30-х років XX ст.

За правовими нормами, що нині діють в Україні, вилучити речі, що знаходяться в приватній власності, можна тільки у винятко­вих, спеціально зазначених у законі випадках і лише після попереднього відшкодування їх вартості. Наприклад, вирішено прокласти лінію метро до нового житлового району через ділянку, на якій знаходяться дачні будинки. У цьому випадку вилучити власність дачників (будинки, землю, господарські споруди, насадження) можна лише після виплати компенсації за це майно. Конфіскувати ж, тобто вилучити майно без компенсації, можна тільки за рішенням суду (як правило, якщо скоєно правопорушення).Будівництво доріг до Євро 2012.


  1. Види права власності

Законодавство визначає такі види права власності

Слайд 5.
Робота учнів з документами (додаток 2).

Завдання: Визначити види права власності за суб’єктами, назвати особливості здійснення прав власності.

3. Шляхи набуття власності (прес конференція)

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів – дій особи, спрямованих на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов’язків. Способи набуття права власності можна поділити на первинні та похідні. Первинні: виробництво речі (новостворене майно), переробка речі (специфікація), отримання плодів та доходів, знахідка, скарб. Похідні: набуття за правовими угодами (договорами купівлі-продажу, дарування, оренди тощо), отримання у спадщину, перехід за набувальною давністю.



Слайд 6.

Особливості набуття права власності за окремими підставами такі:



  1. Право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.

  2. Особа, яка зібрала ягоди, лікарські рослини, зловила рибу або здобула іншу річ у лісі, водоймі тощо, є їхнім власником, якщо вона діяла відповідно до закону, місцевого звичаю або загального дозволу власника відповідної земельної ділянки.

  3. Особа, яка знайшла загублену річ, набуває право власності на неї після спливу шести місяців з моменту заявлення про знахідку міліції або органові місцевого самоврядування, якщо:

- не буде встановлено власника або іншу особу, яка має право вимагати повернення загубленої речі;

- власник або інша особа, яка має право вимагати повернення загубленої речі, не заявить про своє право на річ особі, яка її знайшла, міліції або органові місцевого самоврядування.



  1. Аналогічно, якщо протягом шести місяців з моменту заявлення про затримання бездоглядної робочої або великої рогатої худоби і протягом двох місяців – щодо інших домашніх тварин не буде виявлено їхнього власника або він не заявить про своє право на них, право власності на ці тварини переходить до особи, у якої вони були на утриманні та в користуванні.

  2. Особа, яка виявила скарб, набуває право власності на нього. Скарбом є закопані у землі чи приховані іншим способом гроші, валютні цінності, інші цінні речі, власник яких невідомий або за законом втратив на них право власності.

  3. Проте, у разі виявлення скарбу, що є пам’яткою історії та культури, право власності на нього набуває держава. Особа, яка виявила такий скарб, має право на одержання від держави винагороди у розмірі до двадцяти відсотків від його вартості на момент виявлення, якщо вона негайно повідомила міліції або органові місцевого самоврядування про скарб і передала його відповідному державному органові або органові місцевого самоврядування.

ПИТАННЯ КОРЕСПОНДЕНТІВ

1. Якщо людина знайшла собаку, через тиждень з’явився власник.Вона повинна віддати собаку власнику. Але ж протягом 7 днів ця людина витрачала власні кошти на утримання тварини. Як бути в таких випадках?


В таких випадках за ст. 342 Цивільного кодексу особа має право на відшкодування витрат на утримання тварини, з вирахуванням вигод, здобутих від користування нею.
2.Шановна Юлія … , Ви сказали, що одним із шляхів набуття власності є набувальна давність. Поясніть детальніше.
Ст. 344 ЦК Особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом 10 років або рухомим майном протягом 5 років, набуває права власності на це майно, якщо інше не встановлено ЦК.
4. Власність і діти

Завдання:

- Обговоріть у парах і наведіть приклади речей, якими ви можете користуватися, розпоряджатися, володіти.

- У яких випадках ви маєте всі ці три повноваження одночасно, а коли лише деякі з них?

- Висловїть припущення, чому в деяких випадках ви не маєте всіх повноважень щодо речі.



Слайд 4.
Робота учнів з документами. Завдання: Відповідно до змісту положень Цивільного кодексу України скласти таблицю «Обсяг цивільної дієздатності фізичної особи» (tablica 1.doc).





Вік

Підстави


Має право самостійно чинити такі дії

За згодою батьків, усиновлювачів або піклувальників здійснює інші правочини

Часткова цивільна дієздатність










Неповна цивільна дієздатність










Повна цивільна дієздатність











IV. Узагальнення та корекція знань учнів

Розв’язування ситуаційних задач.



V. Підсумок уроку
Підбиваючи підсумки вивчення цієї теми, вчитель акцентує увагу учнів на тому, що кожна людина має певну власність – те, що їй належить. Своєю власністю особа може володіти, користуватися та розпоряджатися. Існує кілька видів права власності за суб’єктами (право власності Українського народу, право приватної власності, право державної власності, право комунальної власності). Існує багато шляхів отримання власності. Особа може її набути внаслідок купівлі, дарування, отримання в спадщину тощо. Діти також можуть мати власність, але залежно від їхнього віку права щодо розпорядження нею будуть різними.

  • Вчому полягає право власності?

  • Які види права власності ви знаєте?

  • Які шляхи набуття права власності ви запам ятали?

  • Які особливості набуття права власності дітьми?

  • Давайте на основі отриманих знань дамо відповідь на питання поставлене на початку уроку.

  • Чи отримали ви відповіді на всі свої питання?(БЕРЕГ ЗВЕРШЕНЬ)

VI. Оцінювання відповідей учнів

VII. Домашнє завдання
ПОБАЖАННЯ

  • щоб на ваші мрії ніколи не накладали вето

  • щоб ваші бажання не виходили за рамки правових норм

  • щоб поряд було стільки друзів, скільки депутатів у парламенті

  • а право вашої власності ніколи не обмежувалось.







База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка