Презентація Виконала: студентка 5 курсу групи мс-39
Скачати 12,98 Kb.
Дата конвертації09.01.2018
Розмір12,98 Kb.

Презентація

Виконала:

студентка 5 курсу

групи МС-39

Веремчук Орислава

Славутський історичний музей


Музей відкрито 8 травня 1985 року у побудованому за індивідуальним проектом двоповерховому приміщенні, площа експозиції 790 кв. м.

У спорудженні музею велика роль підприємств міста Славути, зокрема: ЗАТ « Об’єднання «Прогрес», завод залізобетонних конструкцій, ремонтно-механічний завод.

До 1989 року музеєм завідував В.І.Бекреньов.

У 1996 році музей перейменовано на «Славутський історичний музей», його директорами працювали: В.П.Савчук, Л.О.Ворощук, а з 2000 року цю посаду займає С.Ф.Ковальчук.


Експозиція музею містить біля 2000 експонатів основного фонду та понад 800 експонатів допоміжного.

Музей складається з двох поверхів. Перший поверх включає три розділи:

 • І інтер’єр хати українського селянина кінця ХІХ – початку ХХ ст.;
 • ІІ – довоєнний період;
 • ІІІ – Велика Вітчизняна війна та партизанський рух на Поділлі (другий поверх- справа наліво);
 • ІV – післявоєнний період, виробництво міста.
 •  

Директор музею


Ковальчук Станіслав Францович

І – ий поверх

 • Огляд експозиції музею починається з типового селянського помешкання кінця ХIX початку XX століття. В ньому представлені предмети побуту, начиння, оздоблення селянської сім’ї. Тут ми ясно бачимо умови життя селян в останні десятиліття ХІХ століття – початку ХХ століття. Серед експонатів наявні: рубель, яким прасували одяг; колиска (люлька) в якій колихали дітей; українська піч, яка складається з припічка, череня та димаря. На печі відпочивали, готували, а також вона обігрівала; на припічку печі розміщені глечики, баняки, праски, які використовували в побуті тих часів. Серед інших предметів наявні: маслобійка, коливороток, ткацький верстат, виготовлений у 1902 році, жорна, соха (дерев’яний плуг), ціп, пилка, яка різала колоди повздовж на дошки тощо. Представлені музикальні інструменти – бандура та балалайка. Інтер’єр хати українського селянина доповнює виставка українського одягу, серед нього жіночі вишиванки, рушники та чоловічі домоткані штани. У підвішеному до стелі миснику зберігається посуд, що побутував в оселі селянина ХІХ –ХХ ст.

«Меч вікінгів» знайдений в районі ДОКу м. Славути, поблизу р. Горинь, в одному із курганів при набиранні землі для будівництва житла у 2008 році. Загальна довжина меча - 90 см., складається з клинка, поперечки (гарда), рукоятки (черен), яблучка та ефесу. При дослідженні меч був прирівняний до зброї епохи вікінгів ІХ-Х ст. Цей, безумовно цінний експонат музею передав Сапожнік Віктор Вікторович.

Макет палацу, що знаходився в Славутському парку поблизу костьолу, і де проживав князівській рід Сангушків. На жаль до наших днів палац не зберігся, він був зруйнований більшовиками у 1917 році. Нині територія парку є пам’яткою культурної спадщини. До наших днів збереглася конюшня князів Сангушків та костьол (пам’ятка архітектури загальнодержавного значення). Макет палацу у масштабі 1:25 виготовив у 2001 році місцевий художник А.В. Боргулевич.

Стенд з національною валютою України розповідає про історію розвитку української паперової грошової одиниці від початку ХХ ст. до наших днів. Представлені державні кредитні білети УНР – карбованці, гривні та поштові марки, карбованці Української Держави П. Скоропадського, а також кредитні білети у гривнях з відрізними купонами з назвою «Білети Державної скарбниці» номіналом у 50, 100, 200 та 1000 гривень.

Посередині залу довоєнної історії Cлавутського державного історичного музею поміщені два музичні пристрої ХІХ-ХХ ст., а саме - грамофон та патефон. Грамофон був переданий музею місцевим мешканцем Є.Е. Каменським у 2003 році та перебуває у справному стані. Відвідувачі можуть почути гру цього пристрою. Патефон, подарований музею мешканцем Славути Й.С. Бронічем у 2003 році також знаходиться у робочому стані, і відвідувачі мають можливість почути його гру.

Фото: Веремчук Орислава

Виставка по Грослазарету


В експозиції другого поверху знаходиться посуд, особисті речі, взуття полонених Славутського табору. Також можна побачити меморіальні таблички з датами та прізвищами. Це вшанування приїжджими родичами своїх близьких, загиблих у Грослазареті.

Далі експозиція розповідає про увіковічення загиблих полонених Грослазарету, а саме створення на місці кладовища табору Міжнародного меморіалу «Поле Пам’яті».


ІІ - ий поверх

Найповніше в експозиції відображений період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.: широко висвітлена участь місцевих жителів у підпіллі та партизанському русі, у битвах на фронтах Великої Вітчизняної війни, трагічна участь в’язнів Славутського концтабору, явище холокосту на Славутчині. Облаштована в музеї постійно діюча виставка портретів колишніх партизанів місцевого художника Назарука В.М.

Післявоєнний період

Виставка «Твої люди Славутчино», де представленні відомі громадяни міста та району. Виставка складається з таких розділів:

 • Почесні громадяни міста Славути;
 • Почесні громадяни Славутського району;
 • Вчені доктори наук;
 • Герої Радянського Союзу;
 • Герої Соціалістичної праці;
 • Військові генерали;
 • Майстри спорту СРСР та України;
 • Заслужені працівники промисловості України;
 • Заслужені працівники України.

Експозиція «Афганістан болить в душі моїй..»

Розповідає про участь наших земляків у афганській війні. Два стенди та тумби представлені фотографіями та особистими документами славутчан, що перебували в РДА. Починаючи з 27 грудня 1979 року до повного виведення обмеженого контингенту радянських військ з Демократичної Республіки Афганістан, 15 лютого 1989 року, пройшли сувору школу афганської війни 247 наших земляків-славутчан, з них: 12 – офіцерів, 24 – прапорщики, 210 – солдатів і сержантів, 1 – жінка. 9 славутчан, вірних інтернаціональному обов’язку і військовій присязі, загинули, 1 пропав безвісти, 4 повернулися інвалідами війни, з них двоє померло. 39 славутчан за мужність і військову доблесть нагородженні орденами і медалями, з них 7 посмертно.

Тимчасові виставкиБаза даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка