Проза 1920 1930 років XX століття
Скачати 112,18 Kb.
Дата конвертації11.03.2019
Розмір112,18 Kb.
Українська література

11 клас

Тема «Проза 1920 – 1930 років XX століття»
Автор: Бондаренко Людмила Вікторівна,

учитель української мови та літератури

Славутицького ліцею Славутицької міської ради Київської області
Тема уроку: Ю. Яновський. Роман у новелах «Вершники». Ідея нетлінної вартості національних основ буття, спадковості поколінь, духовної пам’яті в новелі «Дитинство».

Мета уроку: дослідити зміст новели «Дитинство»; розвивати вміння аналізувати художній твір, висловлювати власні думки та робити висновки з приводу прочитаного чи дослідженого матеріалу; виховувати повагу до роду й до народу, до духовної пам'яті та загальнолюдських цінностей.

Завдання уроку:

 1. Проаналізувавши зміст новели, визначити тему та ідею твору.

 2. Дати коротку характеристику образів.

 3. Поглибити знання учнів про побут, звичаї, традиції українців, що зображені в новелі.

 4. Сформувати переконання, що саме в дитинстві формуються загальнолюдські моральні цінності: повага до роду й народу, людська гідність, волелюбність.

Обладнання: текст новели «Дитинство», мультимедійна презентація, учнівські міні-проекти «Степ», «Народні звичаї».

Тип уроку: формування вмінь і навичок із використанням інтерактивних методів навчання.

Вид уроку: урок-дослідження художнього тексту
Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Мотивація навчальної діяльності школярів

Слово вчителя (Слайд 1)

Сьогодні – 9 листопада – День української писемності та мови. Свято встановлено 9 листопада 1997 року, тобто 15 років тому, коли Президент України Леонід Кучма на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства видав Указ «Про День української писемності та мови». В ньому зазначено: «Установити в Україні День української писемності та мови, який відзначати щорічно 9 листопада в день вшанування пам'яті Преподобного Нестора Літописця». Вітаю всіх присутніх зі святом і пропоную взяти участь у своєрідному флешмобі - хоча б у цей день спілкуватися виключно українською мовою і відчути її смак. Домовились?

«Усі ми родом із дитинства»,— писав Антуан де Сент-Екзюпері. Дитинство - початок життя. Дитинство - це коли свій вік можна показати на пальцях, коли думаєш, що від усього лихого можна заховатися під ковдрою, коли все відбувається і робиться вперше: перша усмішка, перший крок, перші іграшки, перші книжки, перші радощі та прикрощі. Перші і, можливо, саме тому найяскравіші. Багато дитячих вражень зберігаються в пам'яті на все життя.

ІІІ. Оголошення теми і мети, завдань уроку (Слайд 2)

Тож сьогодні на уроці, проаналізувавши новелу Ю.Яновського «Дитинство» з роману «Вершники», ми заглибимось у світ дитинства Данилка Чабана і спробуємо зрозуміти, яким буде дорослий Данило, виходячи з того, що було закладено в характер хлопця в дитячі роки.

Допоможуть краще зрозуміти новелу висловлювання відомих людей про дитинство, до яких ми ще звернемося в ході уроку.

«Роки дитинства – це насамперед виховання серця» (В.Сухомлинський)

«Дитина потребує вашої любові найбільше саме тоді, коли найменше її заслуговує» (Ерма Бомбек - американська гумористка) (Слайд 3)

ІV. Актуалізація опорних знань і вмінь

Щоб перевірити, як уважно ви прочитали новелу, пропоную літературний диктант, де на кожне питання треба дати відповідь одним словом.

Літературний диктант (Слайд 4)


 1. Прадіда Данилка звали … (Данилом).

 2. Щоб не боліло, коли б’є мати, треба … (наїстися).

 3. Щороку починав весну … (бабак).

 4. Після першого грому дівчата умивалися з криниці, а потім утиралися червоним поясом, щоб бути … (красивими).

 5. На Сорок святих учительці в школу треба нести сорок … (бубликів).

 6. В улюбленій молитві, крім картоплі та киселю, Данилко ще просив добрий … (розум).

 7. Коли Данилкові доводилося бавити малу Вустю, він мріяв, щоб вона … (померла).

 8. За напасть Данилкові було весняне свято … (Великдень).

 9. Після Юрієвого дня прадід з правнуком вирушали до … (моря).

 10. Дорогою прадід розповідав про повстання в селі … (Турбаї).

 11. На Симона Зілота копають … (трави).

 12. Після смерті прадіда Данилко вперше відчув себе … (самотнім).


V. Формування вмінь і навичок

- Якщо вдумливо читати новелу, то можна зрозуміти, що вона має три тематичні домінанти. Як ви думаєте, які саме? (Опис степу, народні звичаї, сімя Данилка)

 1. Робота в групах (захист міні-проектів)

1 група – міні-проект «Степ» (Слайди 5 - 12)

- Описом степу і тим, як його сприймає Данилко, Яновський починає новелу. Як ви думаєте, для чого? Відповідь на це питання ви дасте після перегляду міні-презентації, яку підготувала перша група.

Український степ – степова природна зона, розташована на південь від лісостепової й простягається до Азово-Чорноморського узбережжя та Кримських гір майже на 500 км. Степ приблизно збігається з Південною Україною.

“Той дикий степ був полем бою на гранях багатьох епох, і це не заважало перекопській рівнині пишно зацвітати щовесни і вигоряти на літо, мокнути восени і замерзати на зиму… ”

“…Степ простелявся перед ним , як чарівна долина, на якій пахне трава, пахнуть квіти, навіть сонце пахне, як жовтий віск… І скільки всіляких ласощів росте на степу…”

З ссавців характерними для українського степу, крім численних дрібних гризунів: ховрахів, бабаків (лише в заповідниках), полівок, хом'яків та мишей, є заєць, тхір степовий, ласка, горностай, вовк, лисиця, зустрічаються борсуки, сарни, асканійські олені. Більшість тварин живе в норах. Це гризуни, хижі лисиці та тхори, всеядні борсуки. Для звірів нори є схованкою під час небезпеки й несприятливої погоди, місцем народження малят, також для деяких з них — місцем зимового сну, накопичення запасу кормів.

“… чорногуз бродить по траві, як землемір, ящірка перебігла обніжок – зелена, мов цибулиння, дикі бджоли гудуть за медом, ховрашок свистить, цвіркунці – одне пиляють у свої скрипки, наче сільський швець на весіллі”.

Бабак — рідкісний представник тваринного світу українських степів, колись був досить чисельним.

“… І щороку весна приходила краща й дужча, починав її бабак, що прокидався на Явдоху до сходу сонця й свистів”.

Для степової зони характерна трав'яна степова рослинність. Весною, коли в ґрунті ще достатньо вологи, з'являються півники, гіацинти, крокуси, горицвіт, тюльпани, півонії, маки. До настання спеки рослини відцвітають і дають насіння, їх наземна частина відмирає. Ранньоквітучі рослини змінюються такими, які пристосувалися до спеки й нестачі вологи. Улітку в степу з'являються полин, типчак, ковила. На початку травня в степу починається період цвітіння диких півоній.

Ковила здавна вважається флористичним символом степу, а сріблясті «хвилі» ковили асоціюються з безмежним морем. У казках та старовинних піснях називали ковилу шовковою травою: настільки м’якими та тендітними вважалося її колосся-мітелки з білими шовковистими волосками.

Слова “степ”, “степовий” вжито в новелі “Дитинство” більше 20 разів…Висновок: степ для малого Данила – це його мала Батьківщина. Тож автор, мабуть, хоче донести до читача думку про те, що серед загальнолюдських цінностей на одному з перших місць – любов до батьківщини, до рідного краю.
2 група – міні-проект «Народні звичаї» (Слайди 13 -19)

Деякі люди так бережуть свої традиції, що вважають за краще не користуватися ними.Алішер Файз

Свято Сорока святих припадає на 22 березня.

 • Наші предки пов’язували з ним початок весни, адже наступало весняне рівнодення, але вірили, що можуть ще бути 40 приморозків. 

 • Добрі господині цього дня печуть сорок булок із медом у формі пташок. Традиція велить роздати їх дітям, щоб у господарстві свійська птиця здорова була. Дівчата теж мають показати хист до господарських справ: зварити сорок вареників і пригостити хлопців.

Теплого Олекси святкується 30 березня (знаменується роботою пасічників).

 • Якщо погода вже тепла, сніг зійшов, то пасічники виносять вулики з бджільника, замовляють бджіл, щоб інших хазяїв не шукали, а потім моляться, щоб Бог послав гарне літо й, відповідно, багато меду.

За тиждень до Великодня святкується Вербна неділя.

 • За легендою, коли Ісус Христос їхав верхи на віслюку, люди стелили на його шляху пальмові гілки. Це поклало початок звичаю святити гілки. А оскільки пальмових гілок не маємо, то святимо вербові, відповідно до вибору наших далеких предків.

 • На Вербну неділю до церкви люди несуть вербове гілля, щоб зранку під час святкового богослужіння посвятити його.

 • Того, хто проспить процедуру освячування верби, після повернення з церкви легенько б'ють свяченими гілками.

 • Добрі господарі після повернення з церкви садять на городі по кілька гілочок свяченої верби. Це сприяє гарному врожаю та злагоді в господі.

 • Гілки, що залишилися, треба поставити під образами.

 • Після «використання» свячену вербу в жодному разі не можна топтати ногами — це великий гріх. І викидати її теж не можна, а слід обережно зібрати в одному місці та спалити.

Великдень — найбільше християнське свято. Цей день вважається днем Воскресіння Ісуса Христа і має ще одну назву — Пасха.

 • До Великодня віруючі готуються 7 тижнів Великого Посту, саме стільки провів у пустелі Ісус Христос до свого розп'яття. Вважається, що в ці дні душа віруючого повинна "прислуховуватися" до Страстей Господніх, останніх днів Ісуса Христа в людській подобі. Цi сім тижнів називаються седмицями.

 • Особливе значення має Страсний Четвер - день, коли Ісус разом зі своїми учнями на Таємній Вечері разділив святкову трапезу. Цей день ще називають Чистий Четвер, і всі православні по можливості намагаються причаститися. Ввечері в церкві читають 12 Євангелій, де розповідається історія Страстей Христових.

 • Великодня служба Божа триває всю ніч. Під час якої священики міняють буденний одяг на святковий.

 • Дата Великодня має випадати на першу неділю після першої весняної повні місяця, яка наступає після весняного рівнодення.

 • Великдень буває не раніше 4 квітня і не пізніше 8 травня.

День Святого Юрія – 6 травня.

 • Святий Юрій — покровитель хліборобів і скотарів. Іконописці-християни зображували святого Юрія в образі лицаря верхи на білосніжному коні, у руках вів тримає спис, яким убиває дракона (дракон — символ язичництва).

 • Стародавня християнська легенда оповідає, що колись цей лицар урятував дівчину, яку принесли в жертву драконові. Уславлений цей хоробрий воїн-переможець і в народних піснях та інших фольклорних творах.

 • У народній творчості Юрій — уособлення весни.

 • Роса в цей день має надзвичайні цілющі властивості: старі люди кажуть, що вона може сліпому зір повернути, дівчині красу подарувати, а якщо зібраною до сходу сонця росою окропити свійську птицю, то добре плодитиметься.

22 травня – день весняного Миколая.

 • Миколай - то покровитель водної стихії. Він опікується моряками та рибалками. Так само, як і на день Юрія, особливу увагу приділяли обрядам, пов'язаним з тваринництвом.

 • Теплого Миколу українці шанують найбільше з-поміж святих. Скільки храмів побудовано на його честь, скільки дітей похрещено його іменем. Немає, мабуть, такої хати, в якій не було б ікони Чудотворця.

 • Кажуть, святий так ревно молився за знедолених, що золота корона сама впала йому на голову.

 • За легендою, якось Господь запросив усіх святих до себе на вечерю, запізнився лише Микола Угодник. Прийшов у подертій одежині, брудних чоботях – допомагав дядькові витягати віз, який загруз серед дороги в болоті.

 • Дощ цього дня – прояв особливої Божої милості.

Висновок: народні звичаї, традиції - це те, що передається від батьків до дітей, те, що пов’язує, об’єднує різні покоління; ніякі матеріальні цінності, передані в спадок, не можуть зрівнятися з духовними.

 1. Бесіда за питаннями (занурення в текст новели):

- Перш ніж розпочати розмову про сім’ю Данилка Чабана, послухайте притчу, яка, можливо, допоможе зрозуміти стосунки в ній, а також дасть інформацію для роздумів у майбутньому.

Притча про сім’ю

Жила-була на світі одна сім’я. Більше 100 чоловік було в ній. Можна сказати, цілий рід. Але цей рід був особливим: ні бійок, ні сварок, ні суперечок. Почув про цю сім’ю сам владика, вирішив перевірити, чи правду кажуть люди. Прибув він до села, зайшов у будинок і здивувався: так було в ньому спокійно, чисто й затишно. Вирішив владика дізнатися, на чому тримається такий лад. Звернувся на найстаршого й попросив написати на аркуші паперу, як мудро влаштувати життя своєї сім’ї. Довго писав найстарший, а коли написав, владика взяв аркуш і прочитав: «Любов. Терпіння. Вміння пробачати». А знизу було дописано: «Сто разів любов. Сто разів терпіння. Сто разів уміння пробачати».

- І все? – здивувався владика.

- Так, - відповів старий. – Це основа кожної щасливої родини. - А потім подумав і додав: І світу теж.


 • Що ми довідуємось про прадіда Данила? Як він ставиться до правнука? Чому він його вчить? (Мабуть, прадід є найближчою й найдорожчою людиною для Данилка, недаремно в тексті сказано: «Його перестріває ДРУГ, повідає, як дратувалися мати…». Прадід здавався хлопцю «господарем степових звичаїв», він про все розповідав правнуку, завжди підтримував його)

 • Якою показана мати хлопчика? (Бідна селянка, що має чоловіка-п’яницю і тому змушена тримати на своїх плечах усю сім’ю. Гарна господиня, яку часто перед Великоднем кликали розмалювати піч)

 • Яким був батько Данилка – чабан Ригор? (Пас ватагу панських овець. Дуже гарно співав, «що після того співу нічого вже людині не треба»)

 • Згадайте, епізоди твору, в яких описано, як Данилко ставиться до своїх рідних. (Несе додому жайворонків, щоб пригостити всіх і навіть малу Вустю. На Великдень захищає честь роду, коли хлопці сміються з п’яного батька)

 • Як описана остання мандрівка прадіда з правнуком до моря? (Вони йшли степом, дід розповідав співав гайдамацької пісні, розповідав казки й приказки, «як зветься кожна трава і яка квітка на яку користь». Дійшли до моря, поспілкувалися з рибалками. А наступного ранку «прадід став неживий»)

 • Як ви думаєте, що було в родині Данилка, чого не вистачає сучасним сім’ям? (Терпіння і вміння пробачати)

Висновок: серед загальнолюдських моральних цінностей на першому місці – любов до рідних, повага до старших людей.

VІ. Закріплення знань, умінь та навичок

- Яка тема твору? (Зображення дитячих років майбутнього комісара, а потім письменника Данила Чабана, з яким читач ще зустрічається в новелі «Батальйон Шведа») • Якою є ідея цієї новели? (Утвердження загальнолюдських цінностей. Добрий розум мати, любити свою землю, поважати своїх батьків, свій народ, його звичаї та традиції – ось застава вічного життя на землі).

 • Яким ми можемо уявити Данила в майбутньому?

VІІ. Підсумок уроку (Слайд 20)

Мозковий штурм”: До якого висновку підштовхує нас автор твору?(Потрібно любити свою землю, адже вона дає сили; потрібно шанувати звичаї й традиції свого народу, адже це саме те, що передається з покоління до покоління; потрібно любити й поважати своїх рідних, адже вони найдорожчі й найважливіші люди в житті кожного; потрібно бути терплячими, небайдужими й волелюбними.)

VІІI. Домашнє завдання:

 • опрацювати матеріал підручника;

 • скласти своє родовідне дерево;

 • прочитати твори Остапа Вишні «Моя автобіографія», «Чухраїнці», «Як варити і їсти суп із дикої качки», «Сом»


Список використаних джерел

   1. Борзенко, О. Українська література: Хрестоматія-довідник для 11 класу: Профільний рівень[Текст]/ Упорядник О.І. Борзенко. – Х.: Ранок, 2011. – С.140 - 148

   2. Ващенко, О. Українська література. 11 клас. I семестр [Текст]/ О.Ващенко, С.Головатюк, Л.Лузан, Л.Манян, В.Сухенко, Н.Счастливцева / Упоряд. В.Сухенко, О.Чхайло. – Х.: Вид.група «Основа», 2011. – С. 69 - 71

   3. Надурак, С. Вивчення української літератури. 11 клас. Інтегровані уроки [Текст]/С.Надурак, О.Слоньовська. – Х.: Веста: Ранок, 2004. – С.44

   4. Притча про сім’ю. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу:

http://www.reiki-omsk.pp.ru/pritchi/3153-pritcha-o-seme.html

   1. Семенюк, Г. Українська література: Підручник для 11 класу загальноосвітніх навчальних закладів: Профільний рівень [Текст]/ Г.Семенюк, М.Ткачук, О.Слоньовська, М.Сулима, О.Ковальчук, О.Ткачук, Н.Тимків. – К.: Освіта, 2011. – С.151 – 152

   2. Українські народні звичаї. – [Електронний ресурс]. - Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Категорія:Українські_народні_звичаї

7. Український степ. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://uk.wikipedia.org/wiki/Український_степ


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка