Ризик-менеджер
Скачати 48,21 Kb.
Дата конвертації07.06.2018
Розмір48,21 Kb.
РИЗИК-МЕНЕДЖЕР
Професія ризик-менеджера – одна з наймолодших на українському кадровому ринку. Однак вона дуже затребувана: здатність виявляти в щоденній діяльності компанії всілякі ризики, оцінювати й знижувати їхні негативні наслідки цінується дуже високо в різних галузях бізнесу, а особливо в інвестиційно-банковскій і страховій.

Загальна інформація. Існує кілька десятків видів ризиків. Серед найвідоміших: кредитний, операційний, ринковий, правовий, страховий. Ризик-менеджер – це фахівець із ідентифікації, аналізу, контролю й моніторингу певного виду ризиків.

Ризик-менеджмент є стрижневою частиною стратегічного управління компанією.

Сучасний стан економіки країни такий, що працюючим на ринку фінансовим інститутам, банкам, промисловим і торговельним підприємствам постійно доводиться зіштовхуватися з невизначеністю й непередбачуваністю результатів своєї діяльності, які пов’язані з різними змінами: цін на товари, валютних курсів, процентних ставок. Як правило, цілу систему управління ризиками створюють великі компанії, а в невеликих організаціях функції ризик-менеджера виконує керівництво.

Основна складність обумовлена «молодістю» професії й полягає в тому, що в багатьох галузях поки ще немає чіткого розуміння, що таке ризик-менеджмент у цілому.

Крім того, навіть керівник департаменту ризик-менеджменту великого холдингу не приймає рішення поодинці. А в інвестиційно-банківській сфері, особливо в банках із західним капіталом, всі рішення треба погоджувати з головним офісом. Часом це утрудняє роботу ризиковиків: відстоювати власну точку зору, коли вашим рекомендаціям відмовлено, непросто.Освіта. Ризик-менеджмент як окрема спеціалізація в провідних економічних вишах країни з’явилася зовсім недавно. Тому професіоналів з відповідною освітою вкрай мало.

Проте вимоги до ризик-менеджера високі. Кандидат повинен мати знання у сфері ризик-менеджменту, макро- і мікроекономіки, банківської справи, ринку цінних паперів, бухгалтерського обліку різних типів організацій (страховому, фінансовому й нефінансовому секторах). Крім того, він повинен бути в курсі особливостей обліку за міжнародними стандартами, основ права, статистики, вищої математики, математичного моделювання. Плюс володіти англійською мовою й навіть мати деякі навички програмування. От і виходить, що найбільше в даній професії людей з економічною і технічною освітою.Суміжні кар’єри. На думку експертів кадрового ринку, молодому фахівцеві краще починати кар’єру в страховій компанії, щоб спробувати себе в оцінці найрізноманітніших ризиків компаній-клієнтів. Через 2-3 роки такий фахівець стане «цікавий» для індустріального сектору й зможе перейти з підвищенням на бік свого недавнього клієнта.

B комерційних і інвестиційних банках ризик-менеджери починають свій шлях як кредитні аналітики, які «виросли» або в банку, або в одному з рейтингових агентств, що надають інформацію про компанії-емітенти.

Вимоги до молодих фахівців з боку роботодавців у даних випадках досить м’які: вища освіта (бажано менеджмент і економіка), досвід роботи – 1-2 роки.Функціональні обов’язки. Функціональні обов’язки ризик-менеджерів пов’язані не тільки зі зниженням всіх видів ризиків, але й з оцінкою наслідків прийнятих фінансових рішень, ризиків і ефективності вкладень у цінні папери, а також з вибором видів страхування.

Зрозуміло, посадові обов’язки ризик-менеджерів залежать від того, якими саме ризиками вони управляють. Наприклад, у банку даному фахівцеві запропонують виконувати таке: • аналізувати ризики по банку в цілому;

 • аналізувати банки-кореспонденти;

 • аналізувати емітенти облігацій;

 • контролювати ведення лімітів;

 • координувати діяльність структурних підрозділів банку з управління ризиками;

 • проводити превентивні заходи щодо управління ризиками окремих угод і портфеля в цілому, вести звітність по портфелю;

 • забезпечувати дотримання політик, процедур, стандартів управління ризиками бізнес-підрозділів.

В інвестиційно-фінансових компаніях даним фахівцям доводиться:

 • здійснювати антикризове управління,

 • застосовувати математичні моделі на практиці;

 • розробляти методологію ухвалення рішення кредитним інспектором;

 • працювати з великими масивами даних;

 • розраховувати рівень дефолта, визначати його динаміку і аналізувати причини змін у цілому по кредитному портфелю та у розрізі кредитних продуктів;

 • оцінювати ризики за новими кредитними продуктами, новими товарними групами;

 • аналізувати цінні папери й інвестиції на фондовому ринку.

Навички і особисті якості. Крім знань в економіці, математиці, статистиці, економетриці, ризик-менеджерові необхідно таке:

 • досвід роботи від 2 років у сфері оцінки ризиків корпоративних клієнтів або від 3 років на посаді кредитного аналітика по роботі з корпоративними клієнтами;

 • гарне знання українського законодавства й бухгалтерського обліку;

 • аналітичні здібності;

 • готовність працювати в інтенсивному режимі;

 • вільне володіння англійською мовою (усним і письмовим);

 • упевнене володіння комп’ютером.

Оплата праці. Більшість претендентів на посаду ризик-менеджера – це недавні випускники вишів. Середній очікуваний рівень заробітної плати в таких фахівців (без досвіду) становить 4000–5000 грн, ризик-менеджер з досвідом роботи від 2 років запитує вже 6000–10 000 грн. Роботодавці на такі умови йдуть через дефіцит професіоналів.

Рівень доходу ризик-менеджерів може досягати 100 000 гривень стільки платять керівникам департаментів ризик-менеджменту у великих індустріальних холдингах.

Однак і при найманні досвідчених ризик-менеджерів з’являються певні труднощі. Поки в Україні немає стандартизованого навчання, професіоналізм кандидата можна оцінити тільки в процесі роботи.Перспективи. Незважаючи на те, що рекрутери не відзначають на кадровому ринку буму на ризик-менеджерів, попит на таких фахівців є завжди. І експерти кадрового ринку стверджують, що в майбутньому професіонали в цій галузі будуть нарозхват. Протягом найближчого років попит на ризиковиків прогнозується особливо більшим з боку компаній, які хочуть бути привабливими для західних інвесторів. Зараз до них належать банки і найбільші лізингові організації, але й з боку підприємств нефінансової сфери попит на ризик-менеджерів з кожним роком буде збільшуватися.


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка