Робота із здібними учнями на додаткових заняттях з математики в 4 класі



Скачати 442,76 Kb.
Сторінка1/2
Дата конвертації25.11.2018
Розмір442,76 Kb.
  1   2
Відділ освіти Чемеровецької районної державної адміністрації

Чемеровецький районний методичний кабінет


Гімнастика розуму

(Робота із здібними учнями на додаткових заняттях з математики в 4 класі)


Творча група вчителів

початкових класів

Керівник: Лиськова Н. А.




Чемерівці 2015 р.
Рецензент: Ковальчук М. С. – методист Чемеровецького райметодкабінету
Автори:

Лиськова Надія Альбертівна – вчитель початкових класів Бережанської

ЗОШ І-ІІ ст.

Кушнір Тамара Петрівна – вчитель початкових класів Свіршковецької

ЗОШ І-ІІІ ст.

Кизима Марія Альбінівна – вчитель початкових класів Чемеровецького

НВК №2.

Робота із здібними учнями на додаткових заняттях з математики в 4 класі.

Чемерівці, 2015рік – 72 сторінки.

Редактор: Лиськова Н.А.

Літературний редактор: Кизима М.А.

Комп‘ютерний набір: Кушнір Т.П.

Комп‘ютерна верстка: Кушнір Т.П.
Переднє слово
Сьогодення потребує від учня перш за все вміти добувати і опрацьовувати інформацію; бути завжди зрозумілим у викладі власних думок; вміти аргументовано довести власну точку зору і переконати в її правильності або висловити своє ставлення до думки інших підчас дискусії; знаходити найкоротші і правильні шляхи виправлення помилок. Такій особистості одних знань з основ наук замало. Необхідно володіти надзвичайно важливим логічним арсеналом – методами аналізу і синтезу, абстрагування й узагальнення, вміння доводити і спростовувати, робити правильні висновки, приймати обґрунтовані, раціональні рішення – тобто бути інтелектуально розвиненою особистістю. Вихованню в учнів творчого наукового мислення значною мірою сприяє математика, а саме робота із обдарованими дітьми.

В даному посібнику « Робота із здібними учнями на додаткових заняттях з математики в 4 класі» зібрані різноманітні завдання з логічним навантаженням.

Вони сприятимуть розвитку інтелектуальної особистості учнів. Позакласні заняття з математики мають широкі можливості для створення атмосфери творчого натхнення, самостійної індивідуальної та колективної практичної діяльності учнів.

Захоплюючий процес розв‘язування задач кросвордів, ребусів, завдань

«Розмалюйка» і т.д. - це не тільки і не просто розвага, це корисна «гімнастика» розуму.

Іноді, можливо, може показатися, що завдання дуже важкі, а деякі взагалі неможливо вирішити – знайте: це тільки на перший погляд. Тому робіть декілька спроб, будьте уважні і терплячі, вдумайтесь в суть завдання і шукайте вирішення самостійно!

І так, приступайте! Успіхів Вам!

Тема 13: Геометричні тіла та їх назви.

Мета: закріпити знання учнів про геометричні тіла та їх назви; розвивати логічне мислення, допитливість, самостійність.

Хід заняття

І. Логічна розминка


  1. В трикутнику відрізали 3 кути. Скільки кутів залишилось?

  2. Навколо саду квадратної форми вирито траншею, ширина якої 2 м. У тебе є

2 дошки завдовжки 2 метри кожна. Як перейти траншею

за допомогою цих дошок?



  1. Які фігури зображено на малюнку? Скільки серед них:

а) трикутників, б) чотирикутників,

в) прямокутників, г) квадратів.


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Робота над темою уроку.

1. Геометричні задачі.

1). Проведи 2 прямі, які поділять трикутник на:

а) 2 трикутники і 1 чотирикутник;

б) 2 трикутники, 1 чотирикутник і 1 п'ятикутник.
а) б)

2). Запиши всі кути, зображені на малюнку.



3). Запиши всі трикутники, зображені на малюнку.





2. Розв’язування творчих задач з логічним навантаженням на знаходження швидкості, часу і відстані.

Завдання 1

  1. З пункту А в пункт В вийшов пішохід, швидкість якою 5 км/год. Через 1 годину після нього виїхав велосипедист, швидкість якого 10 км/год. Хто швидше прибуде у пункт В, якщо відстань від А до В 10 кілометрів?

  2. Замість відстані 10 км постав 20 км і розв'яжи задачу.

  3. У задачі 1 відстань 10 км заміни на 15 км Поміркуй, як мож­на дати відповідь на питання задачі?

Завдання 2

  1. Із міста Хмельницький у місто Київ, відстань між якими 350 км, виїхали одночасно автобус і легковий автомобіль Швидкість автобуса 50 км/год, а автомобіля на 20 км/год більша. На скільки більше часу буде у дорозі автобус, ніж ав­томобіль?

  2. Склади вираз до цієї задачі.

  3. Склади подібну задачу.


3. Задачі від їжачка - жартівничка.

  1. Серед трьох футбольних м'ячів червоний м'яч важче жовтого, а жовтий - важче зеленого. Який м'яч важче: зелений чи червоний? (червоний)

  2. Брат спитав сестру, яку оцінку вона отримала з математики. "А ось здогадайся сам, - відповіла сестра. - Я отримала таку оцінку, яка дорівнює сумі від додавання і від множення двох одноцифрових чисел". Яку оцінку отримала сестра з математики? (4)

  3. Шипшина, нагідки та тюльпан розкривають свої квіти в 3, 9, 6 годин ранку. З них тюльпан розкриває свої квітки о 6 ранку, шипшина - на З години раніше. В який час розкриває свої квітки шипшина? Нагідки? (Шипшина – о 3 год., нагідки – о 9 год.)


4. Задачі для допитливих.

1. У реченнях замість пропусків поставте слова "необхідно" чи "достатньо", а де можливо - "необхідно і достатньо" так, щоб твердження стали правильними:

а) щоб чотирикутник був квадратом,

, щоб його сторони були рівні;

б) щоб прямокутник був квадратом,

, щоб усі сторони були рівні;

в) щоб периметр квадрата дорівнював 20 см,

, щоб його сторона дорівнювала 5 см;

г) щоб площа прямокутника дорівнювала 48 см2, —,

, щоб довжина дорівнювала 24 см, а ширина - 2 см.

2. Скільки квадратів з периметром 100 см міститься в 1 м2?
5. Завдання на рівність

а). 999 = 99999. Впиши між дев'ятками рівності знаки множення та ділення так, щоб дана рівність була правильною і результат дорівнював 9.



(9 : 9)* 9 = 9 * 9 : 9 : 9 * 9)

б). Спробуй записати десятки першої сотні за допомогою трьох однакових цифр.



(10 = 11 - 1; 20 = 22 - 2; ЗО = 33 - 3;

40= 44 - 4; 50 = 55 - 5; 60 = 66 - 6;

70 = 77- 7; 80 = 88 - 8; 90 = 99 - 9)

в). Запиши сотні за допомогою п'яти однакових цифр.



(100 = 111 - 11; 200 = 222 - 22; 300 = 333 - 33;

400 = 444 - 44; 500 = 555 - 55; 600 = 666 - 66;

700 - 777 - 77; 800 = 888 - 88; 900 = 999 - 99)

ІV. Підсумок уроку.

Розгадайте ребуси

- Які числа зникли?

У поданих словах зникли числа. Впиши їх літерами, прочитай слова і запиши їх у клітинки.


  1. А + ? + БУТ (атрибут)

  2. БО + ? + Н (бостон)

  3. Ви + ? + МКА (витримка)

  4. ВІ + ? + ЛА (вітрила)


Тема 14: Письмове множення багатоцифрових чисел на одноцифрові.

Мета: закріпити знання і вміння учнів письмово множити багатоцифрові числа на одноцифрові; розвивати уважність, зосередженість, логічне мислення, кмітливість та допитливість.
Хід заняття
І. Логічна розминка.

  1. У класі 20 дівчаток, це на 7 більше, ніж хлопчиків. Скільки всього дітей в класі?

  2. В автобусі їхало 12 хлопчиків: їх у три рази менше, ніж дівчаток. Скільки всього дітей їхало в автобусі?

  3. Два автомобілі витратили 28 л пального. Один автомобіль витратив пального на


ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
ІІІ. Робота над темою уроку.
1. Розв’язування прикладів на множення багатоцифрових чисел на одноцифрові.

Віднови записи, виправ помилки.





х76*8 х**06 х8138 х8** + 1*7* +84*6

1) 4 2) * 3) * 4) 9 5) *3*2 6) *59*

**47* 64442 16*** *389 5314 *3*474.



2. Розв’язування задач на знаходження швидкості, часу і відстані

Завдання 1

  1. Автобус, швидкість якого 50 км/год, виїхав одночасно з авто­мобілем із Хмельницького до Києва Сьому частину шляху автомобіль проїхав зі швидкістю 50 км/год, а решту — 60 км/год. Скільки часу їхав автомобіль зі швидкістю 60 км/год, якщо автобус був у дорозі 7 годин?

  1. Склади обернену задачу і розв'яжи її

3.* Склади задачу на рух, яка розв'язувалася би за планом.

1) П : * = Д

2) П : 0=#

3) # - Д= ?



Завдання 2

1. Склади задачу за табличкою і розв'яжи її.

"Таврія" — 60 км/год, 4 год

? км


"Жигулі" — 80 км/год, 2 год

2. Склади задачу на рух за виразом (20 • 3) : 4.



3. Задачі на кмітливість

1. Помідори розклали в 10 ящиків, по 10 кг і по 15 кг. Скільки було

ящиків по 10 кг і скільки — по 15 кг, якщо маса помідорів і в тих, і в інших ящиках однакова?

(Ящиків по 10 кг 6, по 15 кг 4.)
2. Протягом трьох днів на концерті відомої естрадної співачки побувало

12386 глядачів: першого і другого дня — 9750, а першого і третього дня — 7962. Скільки глядачів було на концерті кожного дня?



(1) 12386 - 9750 = 2636 (гл.) 3-го дня

2) 7962 - 2636 = 5326 (гл.) 1-го дня

3) 9750 - 5326 = 4424 (гл.) 2-го дня.)

3. Одного чоловіка запитали:



  • Скільки вам років?

  • Чимало.

  • А все-таки, скільки?

  • А ви відгадайте. Я старший від деяких своїх родичів у 600 разів. Чи можливе таке?

(Якщо дідові 50 років, а онуку 1 місяць, то дід старший за свого внука рівно у 600 разів.)
4. Завдання на рівності

1. Спробуй записати десятки першої сотні за допомогою трьох однакових цифр.

(10 = 11 – 1; 20 = 22 – 2;

ЗО = 33 – 3; 40= 44 – 4;

50 = 55 – 5; 60 = 66 – 6;

70 = 77- 7;

80 = 88 – 8; 90 = 99 9)

2. Запиши сотні за допомогою п’яти однакових цифр.

(100 = 111 – 11; 200 = 222 – 22;

300 = 333 – 33; 400 = 444 44;

500 = 555 – 55; 600 = 666 – 66;

700 777 – 77;

800 = 888 – 88;

900 = 999 – 99)
ІV. Підсумок уроку.

Розгадайте ребуси

- Які числа зникли?

У поданих словах зникли числа. Впиши їх літерами, прочитай слова і запиши їх у клітинки.


  1. Е + ? + НКА (естонка)

  2. ЗА + ? + МКА (затримка)

  3. КО + ? + МАХА (костомаха)

  4. КО + ? + ПРАВ (костоправ

5. ЛИ + ? + ПАД (листопад)

6 . МІ + ? + К (місток)



Тема 15: Знаходження площі прямокутних фігур.

Мета заняття: закріпити та удосконалити геометричні знання учнів; сприяти активізації навчально-пізнавальної діяльності учнів; розвивати напам’ять,логічне мислення та увагу дітей; виховувати самостійність.

Хід заняття

І. Організація учнів
ІІ. Логічна розминка

Завдання 1.

  • На столі лежать 3 сірники. Як прибрати середній сірник, не чіпаючи його?



Відповідь:


Завдання 2.

В одній сім’ї 2 батька і 2 сини. Скільки це людей?



Відповідь: (Троє – дід, батько і син).

Завдання 3.

У сім’ї п’ятеро синів, і в кожного одна сестра. Скільки дітей у цій сім’ї?



Відповідь: шестеро.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття
ІV. Робота над темою заняття

  1. Усні обчислення

20×3

25×2

2×17

3×41

20×10×3

3×(3+30)

1000×5

101×8




  1. Цікаві задачі

а) Коли ми дивимось на цифру 2, а кажемо 10?

Відповідь: Коли хвилина стрілка годинника показує на цифру 2.

б) Довжина кожної палички – 5см. Чи вистачить 15 паличок, щоб скласти метр?



в) У агронома є брат Антон, а в Антона брата немає. Хто Антонові агроном?



Відповідь: (сестра)

3.Математичний диктант

а) Яку одиницю вимірювання зручно взяти для обчислення площі сторінки шкільного зошита; площі поверхні стола, шкільного коридора?

б) Записати і обчислити площу прямокутника зі сторонами 2см.і 9см. Побудувати такий прямокутник.

в) Знайти і записати сторону прямокутника, якщо площа його дорівнює 42 см2, а одна із сторін 7см.


4. Задача із казковим сюжетом

Попелюшка дуже хотіла поїхати на бал, але мачуха не дозволяла. Взяла Попелюшка хусточку, сльозинку втерла.

А мачуха й каже:


  • Якщо зможеш за одну хвилину збільшити площу цієї хусточки удвічі, то поїдеш на бал.

Мачуха була впевнена, що це зробити неможливо. А Попелюшка взяла ножиці…

Що було далі, здогадайтеся?!


V. Підсумок заняття

Тема 16: Ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові.

Мета заняття: закріпити та удосконалити ділення багатоцифрових чисел на одноцифрові; активізувати вміння розв’язувати задачі різних типів; розвивати логічне мислення, пам’ять; виховувати самостійність.

Хід заняття
І. Організація учнів
ІІ. Логічна розминка

Завдання 1.

Сиділо 6 горобців і 4 ластівки. 9 пташок полетіло. Скільки горобців залишилось?



Відповідь: Не залишилось жодного горобця, якщо всі полетіли. А якщо полетять 4 ластівки і ще 5 горобців, то залишиться 1 горобець.

Завдання 2.

Коли діти вишикувались у ряд, то Миколка побачив, що він стоїть п’ятим від правого краю і третім від лівого. Скільки дітей вишикувалось?



Відповідь: 5+2=7, або 3+4=7.

Завдання 3.

Навколо ділянки, периметр якої 20м, розставили колики на віддалі 5м. Після цього 10 коликів залишилось. Скільки коликів було? Якої форми ділянка?



Відповідь: Розставити 4 колики. Було 14 коликів. Ділянка – квадрат зі стороною 5м.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття
ІV. Робота над темою заняття

1.Усні обчислення

90-30:3

502×3

864×0+359




120-40:2

9000×5

120:4-2




  1. Математичний диктант

а) Знайти невідомі числа

Х×2=24

8×Х=56

4×Х=8




4×Х=160

10×Х=1000

100×Х=90




б) записати відповіді:

- ділене 200, а дільник 5, частка.?.

- ділене 240, частка 60. Дільник…

в) виконати ділення з остачею:



34:10;

18724:100;

25140:1000




  1. Цікаві задачі

- Пара коней пробігла 20 км. По скільки пробіг кожен кінь? (20км).

- Летіли дикі качки. Одна серед двох і троє вряд. Одна спереду і двоє ззаду. Одна ззаду і двоє попереду. Скільки всього летіло качок? (троє)

- На вулиці ходили гуси. Всього у них було 22 лапи. Підійшли двоє козенят. Скільки лап у гусей і козенят разом? (30 ніг)

- На подвір’ї гралося 5 хлопчиків і 4 дівчинки. Для гри треба було стати парами. Скільки хлопчиків включилося у гру? (4 хлопчики)



V. Підсумок заняття
Розв’язування віршованих задач

Хто який на зріст?

Від Юрка Андрійко нижчий,

За Миколку – трохи вищий

Юрка Тарасик переріс.

То який у кого зріст?

Відповідь: 140 см. – зріст Сашка, 120 см. – зріст Андрія, 100 см. – зріст Тараса, 80 см. – Юрко. (Це наприклад)
Танцювали 3 сестрички

Старша в білих черевичках.

Не червоні були в Соні,

Не зелені на Олені.

І в найменшої, Марічки,

Не зелені черевички.

У яких же черевичках

Танцювали три сестрички?



Відповідь:старша Олена – в білих; середня Соня – в зелених; наймолодша Марічка – в червоних.

Тема 17: Ділення іменованих чисел

Мета заняття: закріплювати та удосконалити вміння дітей ділити іменовані числа; розв’язувати задачі та вправи з логічним навантаженням; розвивати мислення, пам’ять, увагу, виховувати самостійність.

Хід заняття
І. Організація учнів
ІІ. Логічна розминка

Завдання 1.

а) заміни групу слів спільною для них назвою: кілометр, метр, дециметр, сантиметр, міліметр; гектар, ар, м2, дм2, см2; тонна, центнер, кілограм, грам, міліграм; рік, місяць, година, хвилина, секунда.

б) запиши число 66 за допомогою трьох однакових чисел та дій додавання і віднімання

в) знайди логічну послідовність і продовж числовий ряд:

1) 4,8,10,20,24,26… 2) 3,4,6,9,13,18…

ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття

ІV. Робота над темою заняття

1.Усні обчислення

2т.4ц.:3


4м2дм:6

6см.3мм.:9

5грн.76к.:9

42км.40м.:4



  1. Розв’язування віршованих задач

- Три гноми на базар ходили

І пряників собі купили.

Перший гном пакет відкрив,

Пряники перелічив,

Виклавши на скатертину

З’їв по-чесному – третину

Й спати ліг.

А решта гномів

У той час була не вдома

Коли другий гном прийшов,

Він також пакет знайшов.

Пряники перелічив.

І також третину з’їв

Третій гном цього не бачив,

Бо розв’язував задачу

Тож узяв свою частину:

4 пряники – третину

Скільки пряників купили?

Скільки гномики вже з’їли?

А яка була остача?

Це не казка, а задача!

Відповідь: з’їли: 4,6 і 9 пряників, було 27, залишилось – 8 штук, їх не взяли 2 і 3 гноми по 3 і 5 відповідно.

- Дуже мед ведмідь любив,

Повний дзбан собі купив!

З’їв спочатку половину.

Потім відпочив годину,

З’їв третину ще – не вдосталь,

Ще додав частину шосту

І сказав: «Тепер наївся!» -

А чи ще медок лишився? (Ні)


V. Підсумок заняття

Розв’язування цікавих задач

  • Лікар приписав Катрусі три таблетки, які треба випивати через 20 хв. На який час вистачить цих таблеток? (40хв)

  • Маса двох дощечок 7кг200г. Одна дощечка легша від другої у 8 разів. Визначити її масу. (Маса легкої дощечки 800г)

  • Пішохід іде зі швидкістю 6 км/год. Його швидкість більша чи менша 1 м/с? (900 км/год.> 1 м/с )




Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка