Що таке право власності




Скачати 77,79 Kb.
Дата конвертації08.03.2019
Розмір77,79 Kb.
«Що таке право власності»

Конспект уроку з правознавства

Вчитель історії та правознавства ЗОШ І – ІІІ ст. смт Запитів

Вихованець Ольга Йосипівна

Розділ 3. Ти і цивільно-правові відносини.

Тема: Що таке право власності.

Мета уроку:

навчальна – проаналізувати юридичний зміст права власності; підстави набуття права власності; права неповнолітніх власників;

розвиваюча – формувати вміння наводити приклади права володіння майном;

виховна – сприяти вихованню бережливого ставлення до майна.

Обладнання: Конституція України, таблиця «Види права власності», «Способи набуття права власності», Закон України «Про власність»

Тип уроку: урок-практикум.

Хід уроку.

І. Організація класу.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

План.

Що таке право власності?

  1. Які форми власності є в Україні?

  2. Як реалізувати право власності?

  3. Якими правами наділені неповнолітні власники?

Поняття: право власності.

Очікувані результати:

  • пояснювати юридичний зміст права власності;

  • наводити приклади права володіння майном;

  • характеризувати підстави набуття права власності, права неповнолітніх власників.

Проблемне питання:

Прочитайте уривок із «Слова о полку Ігоревім»: «І сказав брат братові: «Се моє і се моє теж», Про яке право заявляє один із братів?

Які соціально-економічні права людини й громадянина України гарантує Конституція України?

Як ви вважаєте, яке з перерахованих вами прав має найдавнішу історію?

Завдання: Складіть конспект тез (за розповіддю вчителя):

1. Що таке право власності?

Власники (суб’єкти права власності):


  • фізичні, юридичні особи;

  • держава в Україні;

  • суб’єкти держави (області);

  • муніципальні об’єднання (міста, райони).

Державна власність:

  • водні ресурси;

  • земля;

  • ліси;

  • корисні копалини;

  • банки;

  • підприємства;

  • муніципальна власність (житлові будинки, школи, лікарні, дороги, споруди, підприємства, якими володіють міста і райони).

Право власності – майно, яке перебуває у власності.

Громадяни, юридичні особи:



Це – об’єкти власності.

Робота з першоджерелами:

Конституція України:

Ст. 41: «Кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності.



Робота з поняттями:

право власності – сукупність правових норм, які регулюють відносини, пов’язані з володінням, користуванням і розпорядженням власником належним йому майном на свій розсуд та у своїх інтересах.

Робота над текстовими схемами:

Право володіння: можливість практично панувати над річчю;

Право користування: можливість використовувати корисні якості речі (майна);

Право розпорядження: можливість встановлювати, змінювати, припиняти існування речі.

Завдання до класу:

Використовуючи метод «уявний мікрофон» сконструюйте визначення терміну «право власності» за схемою й запитаннями:

Право власності – це врегульовані законом … (що?), що виникають з приводу … … …

Який спектр відносин регламентує дане поняття?

Які правомірності складають зміст права власності?

Підсумок.

Завдання: складіть текстову таблицю.

Ст. 41 Конституції України: (аналіз) … форми власності: державна, комунальна, приватна (рівноправні)



Робота з підручником:

Охарактеризуйте види власності:

І група. Державна власність:

- майно (грошові кошти);

- майно належить державі, що забезпечує діяльність ВРУ, Президента України, Кабінету Міністрів України, інших установ, що фінансуються з державного бюджету.

ІІ група. Комунальна власність:

- майно (грошові кошти), яке належить територіальній громаді.

Управління майном здійснюють територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Аналіз ст. 142 Конституції України.
Завдання до класу:

Заповніть таблицю:



Критерії для порівняння

Форми власності

державна

комунальна

приватна













Підсумок.

Запитання: Як реалізувати право власності?

Додаткова інформація з історії поняття (зачитує учень).

Аналіз ст. 328 Цивільного кодексу України.

Які підстави набуття права власності?

Право власності може виникати за наявності певних юридичних фактів, що поділяються на первісні та похідні:

І група аналізує первісні підстави (5 хв.)



Первісні підстави:

Право власності виникає вперше або незалежно від волі попередніх власників. Це:



  • новостворене майно;

  • привласнення загальнодоступних дарів природи;

  • бездоглядна домашня тварина.

Підсумок.

ІІ група аналізує тим часом похідні підстави (5 хв.)



Похідні підстави:

Право власності на річ виникає за волею попереднього власника. Це:



  • купівля-продаж;

  • обмін;

  • отримання у спадок.

Підсумок.

Запитання до класу:

Які способи набуття власності?

Первинні:


  1. виробництво речі;

  2. переробка речі;

  3. плоди та доходи;

  4. знахідка;

  5. скарб.

Похідні:

  1. набуття за угодами;

  2. отримання у спадщину;

  3. перехід за давністю.

Завдання до класу: Перевірте себе, заповнивши таблицю.

№ групи

Підстава набуття права власності

Життєва ситуація

І.




15-річний Іван вночі впіймав у ставку щуку вагою 7 кг.

ІІ.




Василь віддав раритетний диск однокласнику, за що отримав від нього збірку журналів 2008 року.

ІІІ.




На свій день народження Артур отримав від батьків спортивний велосипед.

IV.




Софія принесла додому маленьке кошеня, яке мявчало на сусідній вулиці.

V.




Під час літніх канікул Тарас, працюючи по 12 годин на добу, зробив за власними розрахунками барометр, що досить точно передбачав зміну погоди.

Підсумок.

4. Якими правами наділені неповнолітні власники?



Завдання до класу: Проаналізуйте ст. 30 Цивільного кодексу України. Вкажіть чинники цивільної дієздатності фізичної особи. (Підручник, с. 94)

Інформація для допитливих (повідомлення учня).

Аналіз таблиці.



Часткова дієздатність

Неповна дієздатність

Повна дієздатність

Обмежена дієздатність

Фізична особа, яка не досягла 14 років

Фізична особа у віці від 14 і до 18 років

Після досягнення 18 років та у разі реєстрації шлюбу

Обмежує цивільну дієздатність фізичної особи тільки суд (ст. 36 Цивільного кодексу України)

Малолітня

Неповнолітня

Повнолітня особа або та, що набула повної цивільної дієздатності.

Підсумкове узагальнення.

Робота в групах:

Дайте правову оцінку ситуації:



15-річна Світлана на зароблені під час літніх канікул гроші купила собі золоті сережки, а на отримані в дарунок від бабусі 200 грн. купила золоту каблучку. Через деякий час вона продала сережки своїй подрузі – 18-річній Насті. Батьки Світлани, дізнавшись про це, звернулися з позовом про визнання всіх правочинів недійсними.

Питання:

  1. Скільки було вчинено правочинів?

  2. На вчинення яких правочинів достатньо обсягу цивільної дієздатності Світлани, а на здійснення яких їй необхідна згода батьків?

  3. Яке рішення ухвалить суд у кожному окремому випадку?

  4. Зробіть загальний висновок щодо цієї життєвої ситуації, враховуючи моральний бік справи.

Підсумок.

1. Завдання: Визначте, до якої форми власності належить:

а) власний будинок;

б) будівля школи, де ви навчаєтесь;

в) магазини, якими володіють декілька господарів.

2. Завдання: Які дії особа може вчинити з:

а) власною квартирою;

б) власним автомобілем;

в) власним одягом;

г) власною земельною ділянкою.

3. Чи володіє власністю 5-річна дитина?

4. Чи завжди може розпоряджатися своєю власністю неповнолітня дитина?



Підсумок.





База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка