Спільна робота бібліотекарів навчальних закладів та вчителів- предметників Читання це одно з джерел
Скачати 95,67 Kb.
Дата конвертації03.06.2017
Розмір95,67 Kb.


Санковська Лариса Сергіївна,

бібліотекар,

Рівненська вечірня школа

ІІ – ІІІ ступенівСпільна робота бібліотекарів навчальних закладів та вчителів- предметників

Читання це одно з джерел

мислення та розумового розвитку.

В.О. Сухомлинський

У сучасних умовах, за твердженням вчених, формується особистість нового типу з високим рівнем інформаційних потреб і запитів. Це зумовлено особливостями історичного розвитку, змінами в системі освіти.

Турбота про виховання є найважливішим державним завданням. Оскільки доля будь – якого цивілізованого суспільства залежить від підростаючого покоління, то саме юні читачі повинні бути пріоритетною групою.

Підтримка читання – це стратегічно важливий елемент культури, інструмент підвищення інтелектуального потенціалу нації, творчого розвитку особистостей та соціальної активності українського суспільства.

Сучасний навчальновиховний процес спрямований на виховання учня – суб’єкта культури і власної життєтворчості, виховання життєвокомпетентного громадянина.

Велику роль в цьому процесі відіграє книга. Тому пропаганда читання, виховання інформаційнобібліографічної та читацької культури, формування вміння користуватися бібліотекою, книгою, довідковим апаратом, розвиток пізнавальних інтересів – пріоритетні напрямки спільної діяльності педагогів, бібліотеки,батьків.

Саме від бібліотеки, як інформаційнокультурного центру навчального закладу, від достатнього рівня інформування залежить якість навчально-виховного процесу і, в решті – успіх учителя й учня. Саме в бібліотеці відбувається інтеграція всіх видів і форм поширення знань забезпечується єдність інформації , освіти, виховання та дозвілля.

Співпраця бібліотеки і школи починається з самоосвіти вчителя. Тому бібліотека намагається бути корисною у підготовці педагогів до уроків майже щодня. Для цього була створена поличка педагога. Також створена тека сценаріїв. Підбираються матеріали про новаторство у введенні різних уроків. Протягом навчального року бібліотека підтримує тісні зв’язки з вчителямипредметниками, класними керівниками. Бере активну участь у проведенні предметних тижнів, організовуючи літературні ранки, вікторини, години поезії, голосні читання. Серед них «До Шевченківських іменин» «Сад Лесиних пісень» (вчитель укр. мови), «Славетні українці в історії державотворення» (вчитель історії), « Екологічний маніфест» (вчитель біології) та інші. Особлива увага приділяється краєзнавчому просвітництву. Тому цікавими є Андріївські вечорниці, «Наш рідний край, оспіваний поетами» (огляди творчості рівненських письменників), НоворічноРіздвяні віншування,Великодні свята, «Сім чудес Рівного » (заочна подорож) . Спільно з педагогами розробляються сценарії до Дня знань та останнього дзвоника, Дня вчителя, Дня міста, Дня соборності, Годин пам’яті героїв Крут, Небесної Сотні та ін.

У нас особливий контингент учнів – це, як правило, діти з неповних сімей, з сімей, де батьки позбавлені батьківських прав, малозабезпечених сімей, де учні поєднують роботу і навчання, діти, які потрапили у складні життєві обставини.

Тому індивідуальна робота з виховання компетентного читача ведеться більш поглиблено і носить складний характер. Можна виділити такі форми роботи: вивчення читацьких інтересів, бесіди, виконання усних довідок, бібліотечнобібліографічні консультації, аналізи відгуків про книгу, читацьких формулярів тощо. Впевнена, що такі інформаційні та довідково-бібліографічні заходи, як «У вас питання, а у нас – відповідь», «Учись! Дізнавайся! Дивуйся!» є корисними та пізнавальними для учнів нашої школи.

Важливим напрямком роботи залишається  профорієнтаційна робота з молоддю.  Для цієї категорії читачів  проводяться  години відвертої розмови “Це не просто професія – це життя”, усні журнали “Лабіринти професій”.
Однією з інноваційних форм роботи було готування домашніх завдань у бібліотеці. Активно користуються цією послугою школярі
, у яких немає змоги виконувати домашні завдання в школі.

Для вчителів і учнів пропонуються такі форми роботи як літературні квести, голосні читання, конкурси, вікторини.

Бібліотека і школа єдиний механізм, діяльність якого спрямована на

виховання підростаючого покоління. Реалізація цього завдання можлива

тільки за умови тісної співпраці бібліотеки зпедагогічним колективом.  Свою роботу намагаюсь побудувати у співпраці із педагогами Рівненської вечірньої школи так, щоб бути відкритим домом для всіх тих, кому потрібна книга, психологічне розвантаження і отримання швидкого і якісного бібліотечного обслуговування. Я переконана, що  книга потрібна людині і сьогодні, і в майбутньому. Без неї неможливі повноцінна освіта та самоосвіта, відродження духовності, формування світогляду.

Для всіх категорій вчителів – предметників створені як загальні каталоги Інтернет ресурсів, так і друкованих видань, електронних посібників, зокрема:

 1. Бібліотеки Всесвітньої мережі :

 • http://www.library. edu-ua. net/-ДНПБ України ім. В. О. Сухомлинського.

 • http://www.nbuv.gov.ua/ - Національна бібілотека ім. Вернадського.

 • www.libr.rv.ua/ Рівненська обласна універсальна наукова бібліотека

 1. Освітні портали. Міністерство освіти і науки України http://www.mon.gov.ua Освіта та наука України: нормативні акти, база даних ВУЗів та шкіл, новини.

 • Освіта - UA http://osvita - ua.net Новини. ВНЗ. Тестування. Школа: школа сьогодні, управління, технології навчання, виховання школярів, психологія, позашкільна робота, підвищення кваліфікації, теорія, навчальні програми, оцінювання, законодавство, журнали.

 • Освіта в Україні http://www.ednu.kiev.ua Українські організації, пов'язані з освітою. Вищі та середні навчальні заклади. Освіта за кордоном, гранти. Преса. Виставки та семінари. Дистанційне навчання

 • Освітній портал - освіта в Україні, освіта за кордоном http://www.osvita.org.ua Довідник ВНЗ України. Зовнішнє тестування. Абітурієнту. Новини освіти та науки України та закордону.

 • Каталог освітніх сайтів. Форум. Реферати, курсові, дипломні. Освіта за кордоном.

 • Підручники в електронному вигляді http://ptu.org.ua/visnik.html?id=7376

 • Таблиці, плакати, довідники, наочність. http://ptu.org.ua/visnik

 • Електронні засоби навчального призначення (ЕЗНП) http://ptu.org.ua/visnik.html?id=7375

 • Український освітній портал http://www.teacher.in.ua/

 • Шкільний портал "Острів знань" http://ostriv.in.ua Комплексна інформація Чинні навчальні програми, методичні документи. Деякі окремі аспекти навчання. Плани роботи шкіл, атестація про навчання і дозвілля. . Сценарії проведення свят, вікторин. Зарубіжний досвід. Обмін педагогічним досвідом, обговорення, поради, точки зору. Про історію освіти, навчання та

видатних педагогів. Питання ліцензування освітньої діяльності в Україні. Критерії оцінювання навчальних досягнень учнів. Огляди українських педагогічних видань, дайджести, публікації.

Велику увагу надаю організації допомоги для роботи педагогів з батьками учнів, адже лише такий тандем «учні – вчителі – батьки – психолог – шкільна бібліотека» можуть забезпечити якісне навчання, створення позитивної психолого – педагогічної атмосфери в школі, сприяти формуванню освітніх, соціальних, творчих компетенцій в учнів школи, нашої надії, нашого майбутнього. Створені такі підбірки літератури, як: • Вчитель вчителю, учням та батькам .Вчитель вчителю, учням та батькам http://teacher.at.ua Накази, листи, рекомендації. Поради та рекомендації для вчителів та батьків.

 • Поради психолога.

Ми живемо в час, коли освітньо – інформаційний простір змінюється не те що щороку, чи щомісяця, а майже щодня. Сучасний вчитель повинен бути компетентним у світлі педагогічних, професійних новин, завжди тримати руку на пульсі нашої стрімкої інформаційної епохи. В цьому я намагаюся допомогти нашим вчителям, підбираючи для них відповідну інформацію. Кожен вчитель, незалежно від фаху і кваліфікації може знайти допомогу в шкільній бібліотеці, наприклад:

 • http://www.uroki.net Все для вчителя: поурочне і тематичне планування, відкриті уроки, сценарії шкільних свят, методичні розробки, конспекти уроків, підручники, лабораторні, контрольні роботи і безліч інших матеріалів для вчителів - предметників, матеріали для педагогів-організаторів, шкільних психологів, завучів, класних керівників і директорів шкіл, ліцеїв, гімназій.

 • Інформація педагогу http://ped-inform.org.ua Новини освіти і науки України. Зовнішнє оцінювання (ЗНО). Нормативно-правові документи. Виховна робота. Вчителям - предметникам.

 • http://osvita.ua/ - Все про ВНЗ та школу.

 • http://ostriv.in.ua/ - Шкільний інтернет-портал «Острів знань»

 • http://www.osvita.org.ua/ - Український Освiтнiй портал.

 • http://www.children.edu-ua.net/ - Сайт Діти України

 • http://www.interklasa.pl/ukraina/ - Портал україно - польскої програми Interklasa

 • http://teacher.at.ua/ -Вчитель вчителю, учням та батькам

 • http://education.web-ring.ru/ - Каталог сайтiв "Обучение и образование. " Каталог сайтiв "Обучение и образование" об'єднує освiтнi сайти - освiта за кордоном, вивчення iноземних мов, репетитори i курси пiдготовки, школи, колекцiї рефератiв та iншi тематичнi ресурси.

 • http://www.allsoch.ru/gdz/ - Все для Школьника и студента. Шкiльнi твори, реферати, короткi перекази, англiйськi теми, лекцiї для школярiв. На сайтi можна знайти посилання на слiдуючий сайт з готовими домашнiми завданнями

 • http://www.college.ru/ - освiтнiй портал "Открытый колледж". Має декiлька роздiлiв за природничими галузями знання: Астрономiя, Бiологiя, Математика, Фiзика, Хiмiя. Кожен роздiл об'єднує змiст учбового курсу на компакт - дисковi та iндивiдуальне навчання через Internet. Тут можна подивитися у вiдкритому доступi вiртуальний пiдручник або динамiчнi моделi, попрацювати з тестами, а, також, до уваги користувачiв огляди _нтернет - ресурсiв за темою предмета, що постiйно оновлюється.

 • http://www.en.edu.ru/ - Природничий освiтнiй портал. На порталi -енциклопедiї, словники та довiдники, БД, задачники, тести, лабораторнi практикуми, наочнi посiбники, хрестоматiї та тексти лекцiй, тренувальнi вправи з природничих предметiв шкiльної програми.

 • http://www.rusedu.info/ - сайт "Iнформацiйнi технологiї в освiтi". Тут можна знайти i скачати повнотекстовi учбовi посiбники, програми, демонстрацiйнi презентацiї, реферати, тести, тощо. Сайт буде корисним не тiльки для школярiв, а й для викладачiв iнформатики та iнших дисциплiн.

 • Інформація педагогу http://ped-inform.org.ua Новини освіти і науки

 • України. Зовнішнє оцінювання (ЗНО). Нормативно - правові документи. Виховна робота. Вчителям - предметникам.

Спільні зусилля бібліотекарів з учителями - предметниками є одним із необхідних чинників гармонійного, швидкого та якісного надання необхідної інформації учням. Співпраця педагогів і бібліотекаря мають добрі результати для творчої роботи з учнями, допомагають розвитку особистості, дають можливість дітям не розминутись із розумною книгою, виховати гідних громадян України.

Шкільна бібліотека це найважливіше і найперше джерело інформації для вчителів, тому співпраця шкільної бібліотеки і педагогічного колективу єзапорукою своєчасного і ефективного впровадження нових освітніх технологій і методів у навчальновиховний процес із метою його удосконалення.

Спільні зусилля педагога і бібліотекаря мають добрі наслідки для творчої роботи з дітьми, допомагають гармонійному розвитку особистості. Тільки у співпраці з педагогічним колективом – майбутнє бібліотеки як центру пізнавальної та науковопедагогічної інформації.


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка