Способи добування солей




Скачати 91,67 Kb.
Дата конвертації05.12.2018
Розмір91,67 Kb.
Тема: Способи добування солей

Мета: Узагальнити знання про неорганічні речовини та їхні властивості; розвивати вміння порівнювати склад і властивості речовин; засвоїти найважливіші способи добування солей.

Тип уроку: Узагальнюючий із засвоєнням нових знань.

Завдання уроку:

Обладнання: періодична система Д.І.Менделєєва, картки із завданнями, ряд активності металів, картки «Так» і «Ні»

Хід уроку:

  1. Мотивація навчальної діяльності.

Логічна вправа «Постав на місце»

Завдання: складіть девіз уроку із розсипаних слів (Добре того вчити, хто хоче все знати.)

Вчитель: Прочитати девіз уроку і пояснити, чому саме ці слова я підібрала до нашого уроку?

Фронтальна бесіда:



  • Які класи неорганічних сполук вам відомі?

  • Дайте визначення оксидів. Як їх класифікують?

  • Дайте визначення кислот. Як класифікують кислоти?

  • Дайте визначення основ. Як класифікують основи?

  • Що таке луги?

  • Дайте визначення солей. Як їх класифікують?



  1. Актуалізація опорних знань.

Вправа 1. Гра «Біла ворона»

У кожному рядку знайти зайву речовину і пояснити чому вона є зайвою



  • CO2; SO2; Na2O

  • HCl; H2O; H2SiO3

  • P2O5; SO3; K2O

  • MgO; CO2; Na2O

  • Ba(OH)2; NaOH; Fe(OH)3

  • H2CO3; H2SO4; H3PO4

  • HCl; HBr; HNO3

  • P2O5; NaOH; SiO2

  • AgNO3; Na2O; Li2CO3

  • HNO3; H2SO4; HPO3

Вправа 2. «Так-Ні»

Вчитель: Кожне речення я починатиму зі слів «Я стверджую, що…» Якщо твердження вірне, ви піднімаєте картку «Так», якщо неправильне – картку «Ні»

  • Я стверджую, що H2SO3 – двохосновна оксигеновмісна кислота.(Так)

  • Оксиди поділяються на оксигеновмсні і безоксигенові.(Ні)

  • NaCl – сіль.(Так)

  • Оксиди - складні речовини які складаються з атомів двох елементів, один з яких є Оксиген.(Так)

  • Кислота – сполука, молекула якої містить 1 атом Гідрогену здатний під час хімічної реакції заміщуватись на атом металічного елементу.(Ні)

  • За хімічною активністю кислоти поділяються на сильні, середні і слабкі.(Так)

  • Сульфітній кислоті відповідає кислотний оксид SO3.(Ні)

  • Для кожної кислоти існує відповідний основний оксид.(Ні)

  • SO2 – основний оксид.(Ні)

  • Реакція між кислотою і сіллю називається реакцією нейтралізації.(Ні)

  • CO2 – кислотний оксид.(Так)

  • Реакція обміну – це реакція між 2-ма складними речовинами.(Так)

Вправа 3. За речовинами, записаними на дошці, дати відповіді на питання:

1.H2SO4; 2.NaOH; 3.Zn(OH)2; 4.K2O; 5.NaCl; 6.SO3; 7.Ca(NO3)2; 8.Al2O3; 9.HNO3; 10.Zn; 11.HBr; 12.H2CO3; 13.NaHCO3



  • Назвати серед наведених речовин кислоти, основи, оксиди, солі.

  • На які групи можна класифікувати наведені кислоти(1, 9, 11, 12).

  • На які групи можна класифікувати наведені основи(2,3).

  • На які групи класифікуємо оксиди(4,6,8)

  • Які ви знаєте хімічні властивості характерні для речовин(1,2,4,5,6)

  • Як добути речовину №4 (оксид)

  • Як добути речовину №2 (основа)

  • Як добути речовину №9 (кислота)

Вправа 4. З якими з наведених речовин буде реагувати розчин сульфатної кислоти: CO2; K2O; Ag; Fe(OH)3; Al; Au; CaCO3? Запишіть відповідні рівняння реакцій.

  1. Вивчення нового матеріалу.

Гра «Шерлок-хімік»

Вчитель: Діти, я задумала речовину, ви ставите мені запитання, таким чином, щоб я відповідала «Так» або «Ні».(NaCl)

  • Чому я загадала цю речовину?

  • Записуємо тему уроку.

  • За яким планом ми вивчаємо класи речовин (Назва класу, класифікація, фізичні властивості, хімічні властивості, добування, застосування).

  • Накреслити таблицю




Метали

Основні оксиди

Основи

Солі

Неметали













Кислоти













Солі













Основи













Кислотні оксиди













Вчитель: Діти, я отримала посилку з повідомленням – «Тут лежить те, без чого хімія на уроці порожній звук». Що ж тут знаходиться?(Підручник) Відкриваємо підручники. Завдання: Використовуючи таблицю і схему 14 на с.199 спрогнозуємо способи добування солей і запишемо хімічні рівняння реакцій.

  1. Реакції за участю металів

  1. Метал + неметал → сіль

2Li+S=Li2S

  1. Метал + кислота → сіль + водень

Mg+2HCl=MgCl2+H2

  1. Метал + луг → сіль + водень

Be+2NaOH=Na2BeO2+H2

  1. Mетал + сіль → н.метал + н.сіль

Fe+Cu(NO3)2=Cu+Fe(NO3)2

  1. Реакції між сполуками з основними та кислотними властивостями

  1. Основа(АГ) + кислота(АГ) → сіль + вода

2Cr(OH)3+3H2SO4=Cr2(SO4)3+6H2O

  1. Основний оксид(АО) + кислотний оксид(АО) → сіль

3FeO+P2O5=Fe3(PO4)2

  1. Основа + кислотний оксид(АО) → сіль + вода

Ba(OH)2+SO2=BaSO3+H2O

  1. Кислота + основний оксид(АО) → сіль + Н2О

2HI+Li2O=2LiI+H2O

  1. Реакції обміну за участі солей

  1. Сіль + кислота → н.сіль + н.кислота

CaCO3+2HCl=CaCl2+CO2↑+H2O

  1. Сіль + луг → н.сіль + основа

MnSO4+2KOH=K2SO4+Mn(OH)2

  1. Сіль + сіль → н.сіль + н.сіль

Na2S+CuCl2=CuS↓+2NaCl

  1. Узагальнення знань.

Закінчіть рівняння реакцій, доберіть коефіцієнти.

  1. CaO+HNO3

  2. Na2SO3+H2SO4

  3. KOH+HCl→

  4. Fe(OH)3+HNO3

  5. K2SO3+CaCl2

  6. KOH+SO2

  7. Na2S+CuCl2

  8. CuSO4+Ba(OH)2

  9. Na2SiO3+HNO3

  10. Ca(OH)2+K2CO3

  11. K2SO4+BaCl2

  12. Cu(NO3)2+KOH→



  1. Підведення підсумків. Виставлення оцінок.



  1. Рефлексія.

Що нового ви дізналися на уроці?

  • Сьогодні на уроці я зрозумів…

  • Сьогодні на уроці я запам’ятав…

  • Сьогодні на уроці я вивчив…

  • Сьогодні на уроці я навчився…



  1. Домашнє завдання.

Опрацювати §36; виконати завдання №287, №289(а,б); підготувати повідомлення «Поширення солей у природі та їх значення».


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка