Сумський державний університет Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ Безсмертний дух націїСторінка1/18
Дата конвертації12.12.2018
Розмір2.98 Mb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18
Сумський державний університет

Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ

Безсмертний дух нації

Суми


Сумський державний університет

2014


Сумський державний університет

Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ

33-10-39 http://library.sumdu.edu.ua

e-mail: library_ssu@ukr.net

Безсмертний дух нації

до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка

Рекомендаційний покажчик

Суми

Сумський державний університет2014

016:8У1

Б40


Б40


Безсмертний дух нації : до 200-річчя від дня народження Т. Г. Шевченка : рекомендаційний покажчик / уклад. О. В. Бондар ; відп. за вип. Т. В. Слабко. – Суми : Сумський державний університет. Бібліотека. Інформаційно-бібліографічний відділ, 2014. – 113 с.

© Сумський державний

університет, 2014


Передмова

Бо пам’ятайте, що на цій планеті,

відколи сотворив її Пан-Бог,

ще не було епохи для поетів,

але були поети для епох!

Ліна Костенко

9 березня випромінюється в людських серцях незабутньою пам’яттю про день народження Тараса Григоровича Шевченка, ювілей якого відзначає весь народ України, українці зарубіжної діаспори, кожен, кому дороге ім’я Кобзаря. Указом Президента України № 257/2012 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначенння 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка» з метою гідного відзначення у 2014 році 200-річного ювілею видатного сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка, підтримки заходів із вивчення і популяризації спадщини Великого Кобзаря в Україні та за її межами 2014 рік в Україні оголошено Роком Тараса Шевченка.

Тарас Григорович Шевченко – великий український народний поет, геніальний митець-новатор, основоположник нової української літератури й української літературної мови. Видатний поет був водночас і драматургом, і повістярем, і фольклористом, й одним із найвидатніших майстрів українського живопису та графіки.

Збагачуючи українську літературу новими життєвими темами й ідеями, Т. Шевченко став новатором і в пошуках нових художніх форм і засобів. Автор «Кобзаря» виробляв і утверджував нове художнє мислення.

Т. Г. Шевченко – славний син українського народу, його слово і сьогодні живе між нами. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, це наша сила. В особі Шевченка український народ ніби злив свої найкращі духовні сили і обрав його співцем своєї історичної слави та соціальної недолі, власних сподівань і прагнень. Під думи народні настроював свою ліру Кобзар, тому й оживало в слові його все те, що таїлося в самій глибині серця. Слово Шевченкове, як стверджує Ніна Шмурикова, «Таке просте, таке доступне, таке сміливе, волелюбне, таке гаряче і живе!.. Воно магічну силу має – всю душу враз перевертає…».

Значення постаті Кобзаря для українського народу важко переоцінити. «Шевченко – це митець, художник, який відкрив для української нації двері в безкінечність. Він є гарантом нашої вічності…» – сказав Микола Жулинський.

Поезія Шевченка і його постать ніколи не були для українців обмеженими лише рамками літератури чи й навіть культури, – Шевченко є явищем української духовності, могутнім джерелом національної самосвідомості, учасником історичного життя народу, порадником, Батьком, навіть пророком майбутнього та апостолом правди, символом України. Україна була для нього всім, і він є нині всім для українців. Жоден із поетів нового часу не здатний дорівнятись у цьому до Шевченка, чий заповіт завжди єднатиме людей у служінні Україні:

Свою Україну любіть,

Любіть її... Во время люте,

В останню тяжкую минуту

За неї Господа моліть.
До даного рекомендаційного покажчика включені художні твори, монографії, матеріали наукових збірників і конференцій, науково-популярна література, статті з періодичних видань, які знаходяться у фонді бібліотеки Сумського державного університету, й електронні ресурси.

Видання вміщує також відомості про наших краян – лауреатів Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка.

У виданні представлено головні дати життя і творчості відомого поета, ілюстрації.

Покажчик побудовано за принципом алфавітного розміщення прізвищ авторів книг або назв творів за українсько-російським алфавітом.

Даний рекомендаційний покажчик стане в нагоді науковцям, викладачам, літературознавцям, студентам, бібліотечним працівникам, широкому загалу користувачів.

Життя і творчість Т. Г. Шевченка«Він поет усього людства, так сказала про Тараса Григоровича Шевченка відома англійська політична діячка Полін Бентлі. Тарас Шевченко виходить за межі однієї країни. Його заклик до братерства й любові, до правди й справедливості, а над усе до волі, має всесвітнє значення».

Тарас Григорович Шевченко народився 9 березня 1814 року в с. Моринці Звенигородського повіту Київської губернії (нині Черкаська область) у родині Григорія Івановича Шевченка, який належав поміщику Василю Енгельгардту. Батько був родом із с. Кирилівки (нині – с. Шевченкове), мати – Катерина Якимівна Бойко – із с. Моринців.

Через один рік родина Шевченків переїхала в с. Кирилівку, до діда Івана. У сімї, окрім Тараса, було 6 дітей: старші – Катерина та Марія, брат Микита, молодші – Ярина, Марія, брат Йосип.

Батьки тяжко працювали на панщині, а малих дітей доглядала старша сестра Катерина, про яку Тарас завжди згадував як про ніжну, терплячу няню.

Коли Тарас трохи підріс, батько, чумакуючи, брав його із собою. Пізніше в автобіографічному відступі в повісті «Наймичка» Шевченко називав міста і села, що лишили слід у його пам’яті: Гуляйполе, Новомиргород, Дев’ята Рота, Дідова Балка, Грузівка, Єлисаветград (нині – Кіровоград). Такі подорожі розширювали виднокруг допитливого хлопця.

Каталог: data
data -> Вимоги до оформлення реферату до вступного іспиту в аспірантуру у рефераті мають бути висвітлені найважливіші питання, пов'язані з темою дисертаційної роботи вступника до аспірантури. Назва роботи має
data -> М. М. Карабанов доктор історичних наук, професор кафедри української історії та етнополітики Київського національного університету ім. Т. Шевченка
data -> Архітектура та програмне забезпечення комп’ютерів Архітектура комп'ютера
data -> Українська архітектура
data -> Тема. Метод архітектурної біоніки. Біотектонічне моделювання Мета
data -> Реферат на тему: Залізодефіцитна анемія (малокрів'я)
data -> Кафедра медичної біології, мікробіології, вірусології та імунології
data -> І тип анафілактичні реакції
data -> Положення про денний стаціонар» Додаток 4 до наказу моз україни від 23 лютого 2001 р. N 72 «Примірне положення про денний стаціонар»
data -> Рахіт І рахітоподібні захворювання у дітей


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка