Тальнівщина в роки Великої вітчизняної війни (1941-1945рр)Скачати 10.57 Kb.
Дата конвертації07.11.2018
Розмір10.57 Kb.

Тальнівщина в роки Великої вітчизняної війни (1941-1945рр)

  • Мета: поглибити, конкретизувати, узагальнити знання учнів про Тальнівщину , рідне місто у роки Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.; формувати вміння самостійно опрацьовувати матеріал, зіставляти інформацію з різних джерел, готувати розповідь і виступати з нею; виховувати почуття патріотизму, гордість за свою державу, місто і земляків, що у важких умовах окупації вистояли і здолали лютого ворога, повагу до учасників бойових дій, фронтовиків, які ціною власного життя забезпечили Мир і Перемогу
  • Тип уроку- комбінований
  • Обладнання: презентація ,карта , краєзнавчий матеріал, фотографії,листи,мутьтимедійна дошка.

Епіграф до уроку: Ніхто не забутий, На попіл ніхто не згорів… Солдатські портрети на вишитих крилах пливуть. І доки є пам’ять в людей і живуть матері, Допоки й сини, що спіткнулись об кулі, живуть.  

Початок окупації

  • В роки Великої Вітчизняної війни трудящі Тального, як і весь український народ, стали на захист Батьківщини. У перші дні війни було створено винищувальні групи для боротьби з диверсантами, групи самозахисту, біля міста будували оборонні споруди.
  • 29 липня 1941 року місто захопили окупанти. Формується районна управа. Ключові посади обіймають місцеві німці. Посаду бургомістра посів учитель з Романівки В.Єнш, якого незабаром перевели в Умань, а начальником поліції призначили тальнівця Гофмана.

Злочини нацистів

  • 1941, 18 серпня на полі між Тальним та Білашками фашисти розстріляли 2800 місцевих євреїв. Цього ж дня на іншому полі, між сусідніми селами Тальянки та Леґедзине, Гітлер і Мусоліні приймали парад італійського корпусу.Зразу почалися масові репресії. Сотні робітників, колгоспників та інтелігенції Тального фашистські—кати розстріляли.
  • Юнаків і дівчат насильно відправляли до Німеччини на каторжні роботи.. Проте жителі міста не скорилися ворогові.

Нескорені…

В грудні 1941р у Тальному була організована підпільно-диверсійна група, очолювана лікарем В. І. Шашковим. Активними її учасниками стали комсомольці

Т. Г. Бурнацев,. Г. Г. Пасменко, М. Я. Проценко,

А. О. Скальовий, піонер В. Проценко, вчителька

Н. Ф. Проценко, робітниця О. М. Заровняєва, медпрацівники Ф. П. Магнестий і К. О. Тимченко. 

Відважні підпільники, ризикуючи своїм, життям, визволяли поранених з табору для військовополонених, вночі розповсюджували листівки зі зведеннями Радянського інформбюро, діставали медикаменти, одяг, харчі, зброю для партизанських загонів, що діяли у навколишніх лісах. У придбанні бланків-перепусток з німецькою печаткою відзначалася П. В. Дубина (Ася). Справжнім героєм проявив себе п’ятнадцятирічний піонер Вітя Проценко, який загинув смертю хоробрих під с. Гусаковим Звенигородського району.. Бойовим зв’язківцем у підпільників була К. О. Тимченко. В її хаті переховувалися поранені, зброя, ліки. До складу групи також входили Д. К. Максимчук, Г. Я. Муляр та інші. У вересні 1942 року народні месники недалеко від Тального скарали-начальника Іваньківської районної поліції і 3 німецьких поліцаїв.

Фашисти лютували. Натрапивши на сліди тальнівського підпілля, вороги заарештували

В. І. Шашкова, О. О. Мошинську і в травні 1943 року замордували їх в уманській в’язниці. З липня гестапівці стратили відважну підпільницю П. В. Дубину. Смертю хоробрих загинули в тому ж році за агітацію та розповсюдження листівок М. П. Зятев, Л. О. Маляренко та О. Сміщук-Даус.

Довгоочікуване визволення

Весною 1944 року війська 2-го Українського фронту прорвали оборону німців і розгромили Умансько-Христинівське угруповання ворога. 9 березня 1944 року 7-а повітрянодесантна дивізія очистила Тальне від фашистів. У нічному й ранковому боях за визволення міста загинуло 96 радянських воїнів.

Ціна перемоги

  • На фронтах Великої Вітчизняної Війни билися з ворогами понад 1400 тальнівців; понад 600 з них не повернулися до рідного міста. За мужність і хоробрість 721 учасника Великої Вітчизняної війни удостоєно урядових нагород — орденів і медалей, а І. Ш. Двохбабному посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.
  • За роки гітлерівського свавілля в таборі для військовополонених загинуло близько 1000 чоловік. На каторжні роботи до Німеччини було вивезено 463 чоловіка, в т. ч. 338 жінок. Місту були нанесені великі матеріальні збитки: фашистські вандали зруйнували цукровий завод, елеватор, нафтобазу, електростанцію, залізничний вокзал, 4 школи, понад 100 житлових будинків.

Перехід до мирного життя

  • Після визволення міста від німецько-фашистських загарбників трудящі приступили до відбудови народного господарства й культурно-освітніх закладів. Стали до ладу щебеневий, цегельний, цукровий заводи, елеватор, залізнична станція, нафтобаза, харчокомбінат, промкомбінат, побуткомбінат. Уже 1945 року в 2 тальнівських МТС налічувалося 75 тракторів, що обслуговували 43 колгоспи району з посівними площами 47,6 тис. гектарів.

Каталог: attachments -> article
article -> Методичні рекомендації до самостійної роботи з дисципліни «історія україни» для студентів окр «Молодший спеціаліст»
article -> Основи теорії літератури
article -> До листа Міністерства освіти і науки України від 17. 08. 2016р. №1/9-437
article -> План роботи методичного об’єднання вчителів-предметників суспільно-гуманітарних наук на 2015/2016 навчальний рік
article -> План роботи методичного осередку вчителів-предметників природничо-математичних наук на 2015/2016 навчальний рік
article -> Рішення щодо оцінювання навчальних досягнень учнів курсів за вибором приймається навчальним закладом
article -> Получение патента на полезную модель


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка