Година спілкування
Тема. КОНСТИТУЦІЯ НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ
Мета. Ознайомити вихованців табору з матеріалами Конституції України. Виховувати любов до своєї Вітчизни — України, її рідної мови. Глибоко усвідомити значення Конституції в житті людини. Спонукати дітей старанно виконувати свої учнівські обов'язки.
Обладнання. Плакати: «Незалежній Україні — 24 роки», «Конституція України — Основний Закон країни», малюнки, ілюстрації, вірші, грамзапис пісні «Чом, чом, земле моя».
Хід заняття
I. Організаційна частина.
Облітав журавель сто доріг, сто земель.
Ми спитали журавля: «Де найкращая земля?»
Журавель відповідає: «Краще рідної немає!»
II. Повідомлення теми і мети уроку.
У всіх людей одна святиня,
Куди не глянь, де не спитай.
Рідніша їм своя пустиня,
Аніж земний в чужині рай.
Нема без кореня рослини,
А нас, людей, без Батьківщини.
- Діти, ми народилися і живемо на такій чудовій, мальовничій землі, в нашій славній Україні. Тут народилися і жили наші прадіди, діди, тут живуть наші батьки, тут корінь народу українського, що сягає сивої давнини. Любов до нашої неосяжної Батьківщини починається з любові до маленької Батьківщини, до пам'яті про рідний поріг, стежки дитинства, до мудрості народної: легенди, казки, пісні. Сьогодні мова піде про чарівну землю, назва якій — Україна.
24 серпня 1991 року Верховна Рада України урочисто проголосила Акт незалежності України та створення самостійної держави — України. 24 роки для історії — одна мить. 24 роки, які минули з того часу — це миттєвість з точки зору вічності й одночасно ціла. епоха, яка ввібрала в себе дійсно історичні, визначальні для народу події, пройдений найскладніший і найвідповідальніший відрізок шляху, який важко оцінити однозначно.
Головним для нас залишається те, що самостійність України. Вже ні в кого не викликає сумнівів, що наша держава рівна серед рівних увійшла в міжнародну співдружність.
Воскресла наша національна свобода. Сьогодні ще багато труднощів у нашому житті. Процес державотворення ще продовжується. І від нас усіх залежить наше краще майбутнє, завтра. І хай не буде серед нас байдужих у розбудові незалежної України. Щоб зберегти державу, треб всім нам любити Україну більше, тоді й нас ніхто не переможе.
III. Бесіда про Конституцію.
— Що таке Конституція?
Уявіть собі, що люди раптом стали і поводитись, як кому захочеться, без усяких правил. Водії почали заїжджати своїми машинами на тротуари, пішоходи — бігати серед машин по мостовій, ризикуючи потрапити під колеса. Учні не могли б зустрітися зі своїми вчителями, а вчителі не могли б зібрати учнів, бо всі приходили б до школи в різний час. Літаки стикалися б у повітрі, поїзди на колія, пароплави на воді. Футболісти проганяли б небажаного суддю з поля, а хокеїсти лупцювали б один одного клюшками.
Життя змусило людей встановити багато різних правил і ми зустрічаємось з ними на кожному кроці.Ти заходиш до школи — і перед тобою на стіні правіла поведінки учнів. Ти — учень, а всі учні мусять їх тримаватись, щоб у школі під час уроків було тихо, ще кожен мав своє місце за партою, щоб легше було вчителям тебе вчити, а тобі - вчитися.
Сідаєш у трамвай чи тролейбус — перед тобою правіла користування міським транспортом, коротше — правила для пасажирів. Ти тепер пасажир, а всі пасажири дотримуються цих правил, щоб не було штовханини у дверях, щоб усі могли сісти в трамвай чи тролейбус, щоб ні з ким не сталося нещасного випадку.
Заходиш у кінотеатр і тут свої правила, яких повинні дотримуватись глядачі. Всі глядачі сидять тихо, як того вимагають правила поведінки в кінотеатрі.
Навіть на пляжі є свої правила — правила поведінки і воді. Якщо ти хочеш покупатися в морі або в річці, позагоряти на пісочку, мусиш їх знати: не пустувати у воді, далеко не запливати, що б не було з тобою і твоїми товаришами ніяких неприємностей.
Дуже суворі правила дорожнього руху. За їх виконанням слідкує ціла армія працівників Державної автоінспекції, бо тут уже йдеться не тільки про порядок, а часто й про життя людей. Коли ти йдеш вулицею, ти - пішохід, і зобов'язаний виконувати правила дорожнього руху.
Але є такі правила, що обов'язкові для всіх громаді країни, хто б вони не були — дорослі чи діти, робітники чи селяни, вчителі чи учні, пішоходи чи пасажири. І такі правила, що встановлюють порядок у всій державі, обов'язки кожного громадянина такого права. Ці правила затверджує найвища влада у країні, а в нашій країні — Верховна Рада України.
Називаються такі правила державними законами.
Отже, Конституція — слово іноземне, означало воно в стародавній латинській мові «устрій», «установлення». Так у Древньому Римі називалися постанови, які видавав імператор. А пізніше, починаючи з XVIII століття, цим словом почали називати основні закони країн, де записані порядки кожної держави, права і обов'язки їх громадян.
Україна — не тільки країна, це і держава. Вона має свою Конституцію, тобто правила, за якими живуть її люди — українці. Ця Конституція дуже молода. До неї ще були Конституції. Найперша була прийнята ще на початку XX століття першим Президентом України М.Грушевським.
Конституція — Основний Закон життя нашої Батьківщини. Це невеличка книжка, що складається із вступної частини і 161 статті, є визначальною для всього українського народу. В статтях Конституції сформульовані права і обов'язки громадян України. Цей документ разом з тим є й програмою дій. На основі Конституції складаються всі інші закони, постанови, рішення, які регулюють діяльність і взаємини громадян.
Ми — народ, що в своїй Конституції
Записав — що здобуто навік;
Що утверджено, завойовано
В бурях віку, в жорстокій борбі,
Що трудами й життям підготовлено
В роки миру і в грозяні дні...
Повні честі ми, доблесті, гідності,
Громадянин, трудар і боєць,
Ми в народів святій однорідності
Чуєм музику братніх сердець!
Володієм такою ми силою,
Що із райдуг кладемо мости,
І землею окрилені милою
Відкриваєм космічні світи.
О.Новицький
Статті Конституції стислі, виразні й точні.
IV. Вибірковий перегляд статей Конституції України.
Ст. 1. Україна є суверенна, незалежна, демократична, соціальна, правова держава.
— Що це означає? (Відповіді дітей).
Ст. 4. В Україні існує єдине громадянство — це особливий вид стосунків, що існує між державою та окремими людьми.
Громадяни, перебуваючи під захистом держави беруть на себе певні обов'язки, а держава гарантує їм права свободи, необхідні для нормального життя. Характерною ознакою громадянства є почуття патріотизму. Це любов до Батьківщини незалежно від етнічної приналежності.
Ст. 10. Державною мовою в Україні є українська мова. Любов з колиски, материнська любов, колискова, світ добра і краси.
Ти постаєш в ясній обнові
Як пісня мами, рідне слово.
Ти наше диво калинове,
Кохана материнська мова.
Може чужі мови
Буду колись знати,
Та рідну найбільше
Буду шанувати.
На території України проживає понад 110 національностей. Конституція гарантує вільний розвиток, використання і захист інших мов.
Ст. 16. Забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України... подолання наслідків Чорнобильської катастофи.
Ст. 18. Зовнішньополітична діяльність України спрямована на забезпечення її національних інтересів і безпеки шляхом підтримання мирного і взаємовигідного співробітництва з членами Міжнародного співтовариства.
Хай завжди буде сонце,
Хай завжди буде небо,
Хай завжди буде мама,
Хай завжди буду Я!
Ст. 20. Державними символами України є Державний прапор України, Державний герб України і Державний гімн України. Прапор має два кольори.
— Хто знає, які?
Жовтий колір — золотаві хлібні лани. Синій колір — мирне блакитне небо. Або ще: -дніпровська чи морська вода і жовтий пісок. Око українця завжди милували жовті квіти горицвіту, соняшника, голубі пелюстки цикорію, барвінку, волошки. Весною, коли відроджується життя, першими з'являються проліски, пшінка — сині й жовті квіти.
Герб — це знак-картинка. Герби бувають різні й свідчать про те, чим славна держава. Український народ має герб — тризуб. Він дуже старовинний. Запровадив його князь Володимир Мономах. На тризубі можна побачити зброю: лук, меч. А якщо придивитись, можна прочитати слово — воля.
Гімн — це найголовніша пісня країни. Наш гімн — «Ще не вмерла Україна». Слова написав Павло Чубинський, музику — Михайло Вербицький.
Ст. 35. Кожен має право на свободу світогляду і віросповідання.
Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави, а школа — від церкви.
Ст. 49. Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування.
— Хто допомагає подолати нам недугу?
Ст. 53. Кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.
Ст. 65. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Ст. 66. Кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодувати завдані ним збиткі.
Вмійте природу любити —
Вам у походи ходити
І мандрувать, любі діти.
Вмійте природу любити,
Кожній стеблині радіти.
В полі, у лісі, над яром
Квіти, дерева і трави,
Цвіту не рви задаром.
Берегги природу — берегти Батьківщину.
— А як ви, діти, бережете природу?
Ст. 68. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України...
У згусток спресований мудро і чисто,
Він смисл наших діянь і мрій,
Основа життя і мого, і Вітчизни,
І доля моя — Мій Закон Основний.
Л. Вишеславський
V. Узагальнення знань.
— Діти, як називається країна, де ми живемо?
— Яку назву має народ нашої держави
— Яку назву має столиця України?
— Як називається наше місто?
— Що таке Конституція?
— Скільки років нашій Конституції?
— Який у нас Герб? Що він означає?
Який Прапор? Що означають його кольори?
Що таке Гімн? Хто автор слів Гімну?
Що вам сподобалося, запам'яталося?
Україно, соборна державо,
Сонценосна колиска моя,
Ще не вмерла й не вмре твоя слава,
Завойована в чесних боях!
Б.Демків
Поділіться з Вашими друзьями: |