Тема. Леся Українка. «Давня казка». Суть людського щастя, вдячності. Мета: на прикладі драматичної поеми Лесі Українки «Давня казка»



Скачати 105.52 Kb.
Дата конвертації09.12.2018
Розмір105.52 Kb.
Тема. Леся Українка. «Давня казка». Суть людського щастя, вдячності.
Мета: на прикладі драматичної поеми Лесі Українки «Давня казка» розкрити проблему людського щастя, вдячності; розвивати мислення, мовлення; формувати бажання творити добро, бути вдячними.
Тип уроку: формування нових знань.
Обладнання: презентація.
Хід уроку

І. Організаційний момент. 

- Доброго дня, мої шановні творчі особистості! Я хочу побажати Вам плідної роботи під час уроку, девізом якого стане вже відомий Вам вислів: «Мети досягає той, хто вірить і не знає втоми!» 
ІІ. Актуалізація опорних знань.

1.Вікторина «Навпаки»

Сфомулювати запитання за відповідями.

1.Косач.

2.Новоград-Волинський.

3.Мишелосія.

4. «На крилах пісень»

5.»Лісова пісня»

6.За твори для дітей в галузі літератури, живопису, театрального мистецтва.

7.Сурамі.

8.»Надія»

9.»Конвалія»

10.19 років.

11.Історик.

12.Фортепіано.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Вступне слово вчителя.

Кожна людина прагне щастя. У всіх нас у житті бували хвилини неймовірної радості, задоволення та піднесення, які ми ніколи не забудемо. І нам хочеться відчувати себе так завжди. Ніхто не стане заперечувати , що ми дійсно створені для того, щоб щасливо жити. Важко визначити ,що таке щастя, адже це поняття надзвичайно багатогранне, і для кожного різне.
2.Продовжити твердження

Щастя для мене – це…
3.Скарбниця народної мудрості надзвичайно багата прислів’ями, приказками про щастя.

Зачитайте, які дібрали перлини усної народної творчості про щастя.
4.Заповнення таблиці «Твори української літератури, у яких порушується тема щастя».


Жанр

Назва твору

Автор

поезія

«Підкова»

Ірина Жиленко

новела

«Цвіт щастя»

Богдан Лепкий

оповідання

«Скарб»

Олекса Стороженко

повість

«Гуси-лебеді лятять…»

Михайло Стельмах

Драматична поема

«Давня казка»

Леся Українка



5. Оголошення теми й мети уроку.
6.Робота над проблематикою твору.
На прикладі яких образів розкривається проблема щастя?

Як Ви думаєте, у чому вбачав щастя Бертольд?

Зачитайте словами тексту.
6.1.Складання літературного грона «Щастя Бертольдо».

Матеріал для вчителя.

1.Безтуботні виїзди на полювання.

2.Повернене кохання Ізідори.

3. «вічні свята в пишнім замку»

4. «Срібла, золота багато»

5. «сила статків та маєтків»

6.Своє графство.

7. «напитки, наїдки, убрання прехороші»

8. Нескінченні забави, турніри
Чим обернулося щастя пана для людей?
А в чому вбачав щастя поет?
6.2.Складання літературного грона «Щастя поета».

Матеріал для вчителя.

1.Талан до віршів.

2.Теплі стосунки з людьми, зокрема молодю.

3.Грмонійна єдність з природою.

4.Воля.

5.Допомога ближнім.

6.Байдужість до золотих лаврів.

7. Любов до пісні.

8. Гра на мандоліні.
6.3.Грамзапис гри на мандоліні.

— Знайдіть у тексті і зачитайте відповідь поета на запрошення Бертольдо стати «придворним співцем» та прокоментуйте її. С. 163 -164

(Не поет, хто забуває

Про страшні народні рани...

Відповідь поета графові була свого роду естетичною декларацією, але кожне слово було і ділом героя поеми.)
6.4.Словникова робота

(Декларація – це документ, офіційна заява,яка проголошує основні принципи внутрішньої та зовнішньої політики.
-Як би могло скластися життя поета по-іншому?
6.5.Запис крилатих висловів про щастя до цитатника.
Коли твердо йдеш шляхом, яким почав iти, то, на мою думку, ти щасливий (Григорій Сковорода).
Не шукай щастя за морем (Григорій Сковорода).
Я додам вам раду щиру: і при щасті майте міру (Леонід Глібов).
Найщасливіша та людина, яка дарує щастя найбільшій кількості людей (Д. Дідро).
Не той щасливий, хто бажає кращого,

А той щасливий, хто задоволений тим, чим володіє (Г. Сковорода).


6.6. Обговорення проблеми вдячності в поемі Лесі Українки «Давня казка».

Що таке вдячність?

Вдячність – ставлення людини до того, хто зробив послугу, добрий вчинок, виражене в особливому почутті готовності відповісти таким самим добрим вчинком
Назвіть ті випадки, у яких поет приходив на допомогу пану Бертольду?
-Допоміг повернути кохання Ізідори;

- Допоміг подолати відчай і зневіру воїнів під час облоги міста;
Як на ваш погляд, чи щирою була промова-вдячність Бертольда до співців, коли його військо отримало перемогу над царем бусурманським? Відповідь вмотивуйте.
Яку винагороду мав отримати поет від Бертольда за свої пісні?

Чи дотримав слова?
Підтвердіть словами з тексту.С.136.
Як це його характеризує?
Як ви розумієте слова «Кажуть, весь поміст у пеклі З добрих намірів зложився»?
6.7. Робота в парах.

З поданих прислів’їв виберіть ті, які стосуються поета, і ті, які –графа:
1.Не зробиш людям добра, не побачиш від них лиха. (Поет) 
2.Ти його борони від собак, а він тобі покаже кулак. (Граф) 
3.На моїй шиї сидиш, а мені добра не твориш. (Граф) 
4.Не сподівайся дяки від приблудної псяки. (Граф) 
5.Як напився, то до криниці задом обернувся. (Граф) 
6.Я на його хлібом, а він на мене каменем. ( Поет) 

7.Не плюй у криницю, бо прийдеться напитися. ( Граф) 


8.Коли є до чого жагота, то кипить в руках робота. ( Поет)
9.Забули воли, як телятами були. ( Граф) 

Поясніть зміст шостого прислів’я.
6.8. Слово вчителя. Вдячність приносить у людське життя атмосферу теплих стосунків, розуміння. . Для неї нема якоїсь особливої науки, вона повинна йти від самого серця людини, і серце має підказувати їй, як діяти. Дуже часто тому, хто зробив тобі добро, досить почути чарівне слово «дякую» чи піймати лагідний, щирий погляд. Ввіч­ливо й ґречно на знак вдячності потиснути руку дружби своєму благодій­нику, забути прикрощі, які робив він тобі раніше, подарувати йому річ, яка дуже дорога тобі.
6.9.Запис крилатих висловів до цитатника.
«Взаємна любов, прагнення відповісти добром людині на її ласку і привітність, — називається вдячністю» (Б.Спіноза).

«Вдячність — це наслідок високого рівня людської моральності. Ви не знайдете її серед людей невихованих» (С. Джонсон).


«Подяка – могутній метод для збільшення вашої енергії і привнесення у ваше життя того, що ви хочете. Будьте вдячні за те, що вже маєте, і ви притягатимете ще більше хорошого» (Ронда Берн).

ІV. Підсумок уроку. Інструктаж до виконання домашнього завдання: підготувати характеристику образу поета.

 

Доброго дня, шановні! 


Дозвольте представитись, я – Поет! Я маю безцінний талант до складання віршів. Маю все на світі, бо поезія допомагає мені долати всі кордони, я можу мати все, чого запрагне моя душа, на крилах думки я можу полинути в таємні світи: .....(1)
У мене дуже багато друзів, тому що мої пісні зачаровують усіх. Своїм словом я можу дати і пораду, і розвагу кожному. Я дуже люблю природу, люблю слухати шум діброви, люблю розмовляти з нею. За допомогу людям не беру ніякої плати, бо вважаю справу свою благородною. А благородство купити не можна: ....(2)
Я дуже багата людина, але духовно:...(3)
Я дуже жалкую лише про те, що колись допоміг Бертольду, тільки завдяки моїм віршам він має те, що має. Бертольдо ж вирішив за це мені віддячити – посадити до в’язниці. Та й в темниці буду вільний....(4)
 Я не можу спокійно дивитися й мовчати, коли знущаються з людей. Своїм словом я закликаю народ не коритися долі, виступати проти несправедливості:....
 Я поважаю людину і багату, і бідну, поки вона не чинить кривди іншим. Тому вважаю, що живу правильним життям. А ви? 

Добрий день, панове!


 Чи впізнали ви мене? Авжеж, хіба можна мене не впізнати. Я славний лицар Бертольдо!
     Були часи, коли я не вірив у силу слова, той химерний світ поезії я віддав би за справжнє графство, за гарний замок, за поцілунок від коханої дівчини. Але одного разу я насправді закохався і звернувся до Поета за допомогою. Я попросив, щоб Поет склав серенаду, яка б зачарувала мою кохану. І Поет мені допоміг, кохана стала моєю дружиною. Я вирішив нагородити Поета, але так нагородив, що навіть забув запросити на весілля. Ну то й що? Хіба простолюдину було б цікаво серед знатних панів?
     Я дуже мужній і сміливий, я завоював багато міст зі своїм військом. Але на війні мені й моїм воїнам знову допоміг Поет зі своїми піснями. Повернувшись додому, я вирішив щедро нагородити його сріблом і золотом. Але він відмовився. Дурний, чи хтось може відмовитись від грошей?
     Після повернення з війни король зробив мене заможним графом. Я став зневажати простий люд, керуватися лише власними інтересами і вигодою. Я вважаю, що той, хто має владу, має все. Мені хотілося жити ще краще і ще заможніше, тому я примушував працювати на себе людей все тяжче й тяжче. Мене не турбувало, що людям жилося погано, адже так і повинно бути.
     Але на моєму шляху став давно знайомий мені Поет. Я дуже добре пам’ятаю, як його пісні втішали мене і моє військо в чужому краї, тому вирішив знову нагородити його, щоб він припинив складати про мене лихі пісні. Я запропонував йому гарну хату в замку та хотів зробити своїм придворним співцем. Але він, дурень, знову відмовився. Тоді я вирішив зупинити його по-іншому – посадити у в’язницю. А що, хіба я мусив сидіти і чекати, коли мене вб’ють?
Каталог: files
files -> Міністерство освіти І науки, молоді та спорту україни національний університет «юридична академія україни імені ярослава мудрого» На правах рукопису савченко ганна Ігорівна
files -> Методичні рекомендації та завдання з семінарських занять навчального матеріалу та складання звіту Розглянуто і схвалено на засіданні
files -> Правила користування посібником Модуль 1 Модуль 2 Модуль 3 Модуль 4 Залік з дисципліни Додаткова інформація
files -> Міністерство освіти, науки, молоді та спорту україни житомирський державний технологічний університет на правах рукопису довгалюк віта валентинівна
files -> Програма навчального курсу україна в системі міжнародної безпеки І співробітництва
files -> Уважність, дисциплінованість під час роботи на пк
files -> Львівський національний університет імені івана франка на правах рукопису корнійчук валерій Семенович – 14
files -> Урок№65 євген маланюк. Життєвий І творчий шлях поета й літературознавця, яскравого представника «празької школи»


Поділіться з Вашими друзьями:


База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка