Тема Структура та принципи роботи bios bios
Скачати 274,73 Kb.
Дата конвертації01.02.2018
Розмір274,73 Kb.
Тема 4. Структура та принципи роботи BIOS

BIOS

Перша програма, яка запускається на комп'ютері відразу після його включення, - це так звана Basic Input / Output System ("Базова система введення / виведення"), або, скорочено, BIOS. У більшості випадків користувачеві, не претендує на звання просунутого, знати цю програму досконало не обов'язково. Однак повністю застрахувати себе від того, що одного разу при завантаженні доведеться натиснути кнопку Del або F2, не може ніхто. Крім того, можливі випадки (наприклад, апаратний апгрейд системи), коли система зробить це за вас. І найкраще, якщо користувач готовий до такого повороту подій.Три складові частини

BIOS визначає весь хід запуску, первісного тестування і первинного завантаження інтерфейсів комп'ютера. Для цього йому потрібно ініціалізувати всі апаратні пристрої машини і провести їх початкове тестування (так званий Power On Self Test, або POST), налаштувати і конфігурувати залізо, розподілити системні ресурси, забезпечити підтримку управління енергоспоживанням комп'ютера і багато іншого. Після цього BIOS повинен передати комп'ютер завантажувачу ОС: саме система візьме на себе основні функції управління машиною. До речі кажучи, ОС може не погодитися з деякими даними, які "нав'язує" їй BIOS.

Наприклад, захоче сама визначити системний час. Однак те значення, яке BIOS вважає правильним, при цьому не зміниться. Пов'язано це з тим, що набір інструкцій BIOS являє собою частину апаратної конфігурації машини: він "намертво" вшитий в спеціальну мікросхему, розташовану на материнській платі. Більш того, на досить давніх ПК змінити BIOS взагалі неможливо. На сучасних материнських платах він записується на флеш-мікросхеми, тому що зберігається там інформацію теоретично можна замінити на нову.

Але врахуйте: не будь-який BIOS вдасться наново прошити в домашніх умовах. Справа в тому, що флеш-пам'ять буває двох типів - EPROM (Erasable Programmable Read-Only Memory) і EEPROM (Electrically Erasable Programmable Read-Only Memory). І той, і інший передбачають можливість перезапису, але тільки у випадку з EPROM для цього знадобиться спеціальне обладнання, оскільки запис здійснюється за допомогою ультрафіолетового випромінювання. А от пам'ять другого типу дозволяє вторгатися в свій життєвий простір електричному сигналу.

Думаю, всім відомо, що існують три основних варіанти BIOS: AMI, Award і Phoenix. Перший уже давно не використовується, другий можна зустріти в системах з процесорами Pentium II і Pentium III. Напевно, наступна фраза викличе у читача напад сміху, але "чистий" Phoenix в даний час теж зустрічається рідко. Найчастіше сучасний користувач має справу з BIOS, створеним спільними зусиллями компаній Award і Phoenix: ще в 1998 році було оголошено про злиття Phoenix Technologies і Award Software (Award стала дочірньою компанією корпорації Phoenix). Осібно стоїть компанія Intel, яка оснащує свої материнські плати BIOS власного твору.

На цьому місці в уважного читача має виникнути два питання. По-перше, судячи з усього сказаного вище, на всіх материнських платах встановлений один і той же BIOS. Але якщо все ж натиснути Del і зайти в налаштування, то виявиться, що опції у карт різні. По-друге, записати якусь інформацію в BIOS не так-то просто, а в ряді випадків взагалі не можна. Проте є можливість поміняти значення практично всіх параметрів BIOS (причому зміни збережуться не тільки після перезавантаження, але і після повного вимкнення живлення), а потім як ні в чому не бувало відновити початкові налаштування BIOS.

Найпростіше відповісти на перше питання. Насправді всі основні опції BIOS будь-якої сучасної материнської плати абсолютно однакові і від виробника плати не залежать. Природно, якщо взяти дві в принципі зіставні плати, шукати блок налаштування вбудованого відеоадаптера там, де цього адаптера немає, абсолютно безглуздо. Втім, зустрічаються материнські плати з таким BIOS, який пропонує налаштувати вбудований модем, хоча ніякого модему там немає і в помині. Тут все просто - модемом забезпечена більш серйозна версія тієї ж самої плати, а BIOS у всіх версій однаковий.

Отже, основні опції BIOS однакові, тільки називатися вони можуть по-різному. Причому ці найменування містяться тільки в одній частині BIOS - в BIOS Setup. Саме BIOS Setup і завантажується при натисканні клавіші Del, і призначений він для налаштування BIOS. Тому всі типові налаштування не самого BIOS, а BIOS Setup, який виробники материнських плат модернізують за своїм розсудом. Загалом, цілком знайома всім користувачам сучасної побутової електроніки картина - кнопочки у пристроїв різні, і тільки всередині знаходиться однакова начинка, зроблена працьовитими китайськими робітниками, а ті навіть потокову лінію, по-моєму, не перебудовують заради подібних дрібниць.

З другим питанням все теж вкрай просто. Окремо від BIOS існує ще одна мікросхема під назвою CMOS (complementary metal-oxide semiconductor). Іноді, хоч і дуже рідко, у літературі зустрічається абревіатура КМОП. Це означає "Комплементарний метало-оксидний провідник" - той же самий CMOS, тільки по-російськи.

CMOS - це динамічна пам'ять дуже невеликого обсягу (256 байт). У ній і зберігаються всі зміни, які вносить користувач, коли працює в BIOS Setup. До речі кажучи, BIOS не обов'язково завантажується саме з пам'яті типу ROM (Read-Only Memory). Оскільки читання з пам'яті типу RAM (Random Access Memory) відбувається швидше, на багатьох материнських платах зміст BIOS відразу ж після включення машини копіюється в особливу область оперативної пам'яті - Shadow Memory.

На відміну від BIOS, CMOS є енергозалежною модулем, тобто при відсутності живлення дані з CMOS будуть втрачені. Для того щоб забезпечити збереження записаних в CMOS даних при виключенні машини, використовується звичайна трехвольтовая батарейка, якої повинно вистачити на п'ять років. Після закінчення цього терміну комп'ютер може в будь-який момент відмовитися завантажуватися: як тільки батарея сяде, BIOS при завантаженні повідомить про це користувачеві і, швидше за все, тут же припинить свою роботу. На цьому, до речі, заснований один вельми надійний спосіб повернути заводські установки BIOS. Справа в тому, що заводські установки прошиті в самому BIOS і саме вони завантажуються в CMOS, якщо цей модуль виявляється порожнім. Досить витягнути батарейку з комп'ютера на деякий час (десяти секунд вистачить з гарантією), щоб CMOS обнулиться, і при наступному завантаженні BIOS запише в нього "умолчальне" дані.

Опції BIOS Setup

Зрозуміло, розглянути в одній статті всі базові установки BIOS навряд чи можливо. Тому я розповім тільки про тих, які видаються мені найбільш важливими, цікавими і частіше за всіх інших вимагають втручання користувача. При цьому мені не хотілося б прив'язуватися до якоїсь конкретної реалізації BIOS, так що якщо у вас немає яких-небудь описаних в даній статті опцій, то це абсолютно ні про що не говорить.

При налаштуванні жорсткого диска слід редагувати розділи Primary Master, Primary Slave, Secondary Master і Secondary Slave. У залежності від редакції BIOS ці розділи можуть мати інші назви, наприклад, замість Primary Master часом зустрічаються Pri Master або IDE Primary Master (для інших носіїв - аналогічно). Більшості власників ПК досить буде встановити у всіх розділах значення Auto, однак відмова від такої передбачуваного вибору відкриває перед користувачем куди більш широкі можливості. Тим більше що ситуація, в якій вінчестер не розпізнається автоматично, виникає дуже часто.

Тоді доведеться заповнити декілька полів.

Опція Type задає тип пристрою. Опція Cyln визначає кількість циліндрів на жорсткому диску. Кількість головок і рівне йому кількість робочих поверхонь можна встановити в Head. Деякі моделі вінчестерів (їх більше не виробляють) можуть записувати дані більш щільно, починаючи з деякого номера циліндра (задається в Precomp). Досить давно випускалися жорсткі диски, "не знали", що таке автопарковка, тому якщо у вас саме такий диск, то в Landz слід вказати номер циліндра, до якого буде паркуватися магнітна головка. Кожна доріжка вінчестера розбивається на певну кількість секторів, і це було визначено в SECT. У Size задається ємність підключеного диска.

Проте найголовніший і складний параметр - це Mode. Він визначає метод перетворення апаратної геометрії накопичувача в дані, які здатна зрозуміти операційна система. Ця опція теж має параметр Auto, тому саме його слід спробувати в першу чергу. Якщо автовизначення не спрацювало, то для дисків ємністю менше 504 Мбайт (не думаю, що такі ще у когось залишилися, але хто знає) слід вибрати Normal. Параметр Large застосовується для дисків в 1 Гбайт. Для більшості вінчестерів ємністю більше 1 Гбайт підійде параметр LBA. Нарешті, при параметрі MPT використовується метод трансляції, відповідний таблиці розділів, а для інтерфейсу SCSI потрібно вибрати None.

BIOS Setup, в якому задаються параметри завантаження, організований так, щоб у ньому міг розібратися навіть починаючий користувач, тому що саме цей розділ доводиться редагувати найчастіше. Однак і тут зустрічаються цікаві опції. Багато хто прагне їх не чіпати, хоча, змінюючи ці параметри, можна зробити роботу з комп'ютером значно зручніше.

За допомогою опції Above 1 Mb Memory Test включається режим тестування розширеної пам'яті. У більшості випадків слід дезактивувати дану можливість, оскільки всі ці операції будуть виконані операційною системою. Опція Boot Up System Speed ​​(може використовуватися більш зрозумілу назву - System Boot Up CPU Speed) регулює тактову частоту процесора в момент завантаження. За замовчуванням ця опція має значення High, і процесор працює в штатному режимі.

Припустимо, у користувача є причини зменшити тактову частоту вдвічі і відключити кеші першого і другого рівня. У такому разі йому слід змінити значення на Low. BIOS дозволяє визначати кілька пристроїв, на яких може перебувати завантажувач ОС. При цьому якщо завантажувач відсутній на першому із зазначених девайсів, то пошук буде вестися на наступних. Однак якщо включена опція Boot Other Device, а завантажувач не був виявлений на першому влаштуванні, з'явиться повідомлення про те, що операційна система не знайдена. Не хочете кожен раз заходити в BIOS Setup при необхідності завантажитися з компакт-диска або дискети? Тоді неодмінно встановіть цей параметр в положення Enabled.

Вже давно говорять, що дисковод - це анахронізм. Однак флопік поки стоїть практично у кожному ПК. А в деяких навіть два. Для того щоб мати можливість завантажуватися з будь-якого з двох установлених дисководів, слід використовувати опцію Swap Floppy Drive, яка дозволяє перейменовувати пристрої цього типу (адже завантажитися можна тільки з дисковода A). При включеній опції дисковод A стає дисководом B, і навпаки. При вимкненій опції нічого не змінюється.

Власникам старих вінчестерів потрібно задати тривалість паузи, яку буде робити BIOS перед опитуванням даних пристроїв при завантаженні: сучасні BIOS працюють значно швидше, ніж випущені відносно давно, і для них штатна швидкість розкрутки старих дисків занадто мала. За це відповідає опція Delay IDE Install.

Існує і опція для власників досить сучасних систем, плати розширення яких мають свій BIOS. Вона називається Delay on Option ROMs. Якщо її активувати, система зробить затримку для того, щоб всі встановлені BIOS змогли досягти стійкого стану. Правда, час завантаження системи від цього трохи збільшується, тому включати Delay on Option ROMs слід тільки тоді, коли плати розширення працюють нестабільно.

Зазвичай користувачі намагаються не чіпати налаштування, пов'язані з центрального процесора, оскільки вірять в стару істину: не варто чинити те, що не ламалося. Тим не менш складно визнати таку поведінку правильним. Наприклад, за допомогою параметра CPU Priority можна задати пріоритет процесора, якщо він отримує запит одночасно з master-пристроєм (пристроєм, що має право керувати системною шиною). Значення цього параметра питань не викликають: процесор буде першим завжди (Always First), процесор буде другим (CPU 2nd), третім (CPU 3nd) або четвертим (CPU 4nd). Очевидно, що доцільність зміни "умолчальне" значення CPU Priority визначається в кожному конкретному випадку індивідуально. А іноді навіть досвідченим шляхом, благо в даному випадку безповоротно зіпсувати нічого не можна.

А ось коефіцієнт множення робочої частоти системної шини, який можна регулювати, змінюючи параметри CPU Ratio (або ж CPU Freq Ratio), без особливої ​​на те потреби краще не чіпати. Мабуть, тому в ряді випадків він буває просто заблокований. Не менш обережно слід поводитися з параметром CPU FSB Clock, що задає тактову частоту системної шини. Власне кажучи, результат множення частоти системної шини на коефіцієнт множення і відповідає тактовій частоті процесора.

Для збільшення стабільності системи може стати в нагоді параметр CPU Mstr Post-WR, який вказує їй, скільки буферів відкладеної запису слід використовувати. "Умолчальне" значення цього параметра є максимально можливим і дорівнює чотирьом. Якщо ви маєте претензії до надійності системи, то спробуйте знизити його.

А ось опція CPU Mstr Post-WR Burst Mode вельми неоднозначна - в тому сенсі, що в загальному випадку не можна заздалегідь сказати, до чого призведе її зміну. Вона включає / вимикає пакетний режим передачі даних при роботі процесора в режимі управління системною шиною. Здавалося б, її активація здатна тільки підвищити продуктивність, але в системах з повільними процесором і шиною виходить прямо протилежний ефект.

Якщо ви вирішили примусово збільшити частотні характеристики процесора, то не можна пройти повз параметра CPU Voltage (альтернативні назви - Vcore Voltage, CPU Vcore Voltage і CPU Vcore), який визначає величину напруги його ядра. При розгоні це напруга слід трохи підняти, що дозволить уникнути можливих збоїв. Тільки робити це треба поступово і обережно.

Окремо можна поекспериментувати з характеристиками кешей першого і другого рівня. Включенням / відключенням кеша першого рівня завідує опція CPU Level 1 Cache. За замовчуванням кеш, природно, включений, і, відключивши його, можна знизити продуктивність системи, однак стабільність роботи при цьому абсолютно не зміниться. Начебто опція абсолютно марна, оскільки зниження продуктивності власної системи без особливої ​​мети навряд чи можна визнати гарною ідеєю. А якщо мета є? Якщо такий крок потрібен для того, щоб запустити досить давню програму, писати для слабких машин?

Для кеша другого рівня, за який відповідає параметр CPU Level 2 Cache (або CPU External Cache), справедливо все сказане про кеш першого рівня. Правда, іноді його відключають оверклокери, щоб мати можливість розігнати процесор до більшої частоти. Але тут вже, як кажуть, спорт є спорт, і справжні рекорди вимагають жертв. Опція, що дозволяє включити / виключити апаратну корекцію помилок у кеш-пам'яті другого рівня, називається CPU L2 Cache ECC Checking (те ж, що і CPU Level 2 Cache ECC Checking). Вважається, що її відключення дозволяє трохи підвищити продуктивність за рахунок досить серйозного зниження стабільності. Тому якщо розгін здійснюється заради рекорду, то це слід враховувати. А ось якщо машина розганяється "для душі", то даний параметр краще активувати - падіння продуктивності буде незначним, а стабільність помітно зросте.

Отже, дійшли до оперативної пам'яті. Затримка, яка повинна відбутися між подачею сигналу Column Access Strobe (CAS) і початком сталого читання даних, встановлюється параметром CAS # Latency. Це час задається в системних тактах: їх може бути два (2T) або три (3T), також можливе використання проміжного значення. За умовчанням встановлено 3T - це відповідає самому стабільному режиму. Ясно, що зменшення часу затримки дозволить підвищити продуктивність, однак про ціну такого приросту я згадав вище. Ця опція має бути присутня у всіх BIOS Setup, а от подальше настроювання параметрів оперативної пам'яті залежить від її типу - SDRAM, DRAM, DDR SRDAM чи RDRAM.

А оскільки найбільш поширений сьогодні тип - це DDR SDRAM, то саме про нього і піде мова.

Тактова частота модуля пам'яті задається параметром DDR Frequency. При "умолчальне" Host CLK вона дорівнює частоті системної шини. Однак ви можете вказати і фіксоване значення, наприклад 133 МГц. Також частоту пам'яті можна збільшити або зменшити на 33 МГц за допомогою опцій CLK +33 і CLK-33. Зміна "умолчальне" значення виправдано в тому випадку, коли частота системної шини не відповідає можливостям модуля пам'яті. А таке буває дуже часто, отже, більшість користувачів можуть дещо збільшити продуктивність системи без втрати стабільності, відредагувавши цей параметр.

Дізнатися про встановлений на материнській платі модуль BIOS можна за допомогою програми Everest

SDRAM RAS-To-CAS Delay відповідає за час затримки між сигналами Row Address Strobe (RAS) і CAS. За замовчуванням тут виставлена ​​трійка, але при нестабільній роботі системи це значення можна збільшити, якщо BIOS дає таку можливість. Відповідно, для збільшення продуктивності цей параметр слід зменшувати, стежачи за тим, щоб падіння стабільності не стало критичним.

BIOS материнської плати може копіюватися в оперативну пам'ять, щоб прискорити доступ до неї. Тим не менш власний BIOS є не тільки у материнок. Наприклад, сучасна відеокарта являє собою справжній міні-комп'ютер, що несе на борту свій власний BIOS, який також можна скопіювати в затінену область оперативної пам'яті. Тільки спочатку цю область слід виділити, чим і займається опція Video BIOS Shadow (Video ROM BIOS Shadow). Опція має всього два значення - Enabled і Disabled. За замовчуванням використовується перше, що абсолютно виправдано.

Максимальний об'єм оперативної пам'яті, яка відводиться відеокарті під зберігання текстур, задається параметром AGP Aperture Size (також поширені назви Graphics Aperture Size і Graphics Windows Size). За замовчуванням використовується значення, рівне 64 мегабайтам, - що цілком достатньо для більшості користувачів. Проте якщо ви з пієтетом ставитеся до всього, що пов'язано з картинками, особливо рухомими, то цей параметр слід збільшити до половини наявної оперативної пам'яті.

Час затримки перед початком процесу читання з шини AGP або записи в неї визначається параметрами AGP Master 1 WS Read і AGP Master 1 WS Write. Стандартна затримка в обох випадках становить два такти, що відповідає режиму Disabled.

Активація цього параметра приводить до збільшення швидкодії, правда, негативно позначається на стабільності. Автоматичне керування роботою AGP здійснюється в тому випадку, якщо параметр AGP Driving Control (AGP Comp. Driving, AGP Signal Driving) має значення Auto. Зрозуміло, саме воно використовується BIOS за замовчуванням. У цьому випадку користувачеві недоступні декілька налаштувань. Щоб розблокувати їх, слід перевести параметр у Manual. У ручному режимі користувачеві пропонується самостійно налаштувати інтенсивність сигналу на p-транзисторах шини AGP за допомогою редагування параметра AGP Drive Strenght P Ctrl.

Змінювати значення можна в межах від 0 до F, при цьому "умолчальне" є C. Серйозні люди рекомендують не змінювати це значення, якщо тільки в системі не спостерігається значних відхилень при роботі з графікою. Інтенсивність сигналів на n-транзисторах регулюється за допомогою параметра AGP Drive Strenght N Ctrl. До нього підходить все, що було сказано вище (тільки його значення за замовчуванням дорівнює п'яти).

Крім того, регулювання цих параметрів ніяк не впливає на сигнали, пов'язані безпосередньо до шини даних. Для їх зміни є опції AGP Drive Strobe P Ctrl і AGP Drive Strobe N Ctrl, значення яких можна змінювати в межах від 0 до F. Саме F і стоїть за умовчанням.

Загальна інтенсивність сигналу AGP-шини регулюється за допомогою зміни параметра AGP Driving Value (інша назва - AGP C. Driving Strenght). Змінювати значення інтенсивності нам дозволено в межах від 00 до FF. Значення за замовчуванням - EA. Слід брати до уваги той факт, що збільшення інтенсивності сигналу, взагалі кажучи, не є розгоном, оскільки робить систему більш стабільною при роботі на високих швидкостях, тобто застосовувати даний прийом для оверклокінгу має сенс лише в поєднанні зі зміною інших параметрів. Причому діяти у даному випадку потрібно обережно, оскільки необдумане збільшення цього параметра може призвести до виходу з ладу відеоадаптера.

Що корисно знати про BIOS

На відміну від автомобіля, техобслуговування ПК не вимагає знань в механіці, вся взаємодія комп'ютерних шестерінок відбувається на програмному рівні - за допомогою базової системи введення / виводу, тобто BIOS. Цей матеріал містить рекомендації та роз'яснення, що стосуються різних настроювань BIOS, розібравшись у яких, ви зможете самостійно, не вдаючись до допомоги технічного фахівця, налаштувати свій домашній ПК.

Ми не будемо розглядати всі опції, доступні в BIOS, обмежимося лише тими, які можуть зробити істотний вплив на стабільність або продуктивність комп'ютера або розширити функціональні можливості ПК. Регулювання інших параметрів найкраще надати самій системі, тобто залишити значення, виставлені за замовчуванням.

У зв'язку з великою кількістю виробників апаратного і програмного забезпечення існує безліч різновидів BIOS, що відрізняються один від одного інтерфейсом і назвою функцій, тому ми не станемо прив'язуватися до конкретних модифікаціям BIOS, а для налаштувань наведемо їх найбільш ймовірні назви. Ми також обмежимося розглядом тільки сучасних BIOS, які є в комп'ютері типовою на сьогоднішній день конфігурації: процесор класу Pentium II, пам'ять - PC100 SDRAM, жорсткий диск об'ємом від 2 GB, PCI або AGP відеоплата, наявність порту USB. У деяких випадках наше керівництво стане в нагоді і для більш старих систем.

Перш ніж ми перейдемо до практики, хотілося б попередити про необхідність дотримання елементарних запобіжних заходів. Так, змінюючи параметри в BIOS, записуйте всі свої дії - якщо виникне проблема з роботою комп'ютера, ви без праці відновіть початкові установки. У будь-якому випадку завжди можна повернутися до вихідних параметрів, заданих виробником, для чого доведеться скористатися функціями Load BIOS Defaults і Load Setup Defaults. Перша виставить найбезпечніші значення параметрів BIOS, що буде корисно при відновленні працездатності комп'ютера, друга - оптимальні для нормальної роботи системи.

Враховуючи всі ці зауваження, перейдемо до самої BIOS. При завантаженні машини на екрані протягом декількох секунд буде запрошення, наприклад Hit DEL to enter Setup. Натиснувши в цей час на клавішу DEL, ви викличете меню, за допомогою якого здійснюється доступ до налаштувань BIOS. Вже по титульній сторінці стає ясно, що забезпечення роботи ПК на базовому рівні не є єдиним призначенням BIOS. Тут можна знайти багато просто корисних опцій, наприклад забезпечення управління доступом до комп'ютера. В основному меню для цього передбачені опції Supervisor Password і User Password. З їх допомогою можна задати паролі на завантаження системи, причому тільки Supervisor Password дозволить змінювати настроювання в BIOS. Без знання одного з цих паролів ніхто не отримає доступ до інформації, що зберігається на жорсткому диску або на будь-якому іншому носії, встановленому в комп'ютері. Єдиним способом зламати систему залишиться розтин корпусу і замикання спеціальних контактів на материнській платі (див. її документацію). До речі, те ж саме доведеться зробити, якщо ви забудете пароль. У принципі, можна запобігти і розтин корпусу: опечатати його або встановити замок на спеціальні скоби, якщо такі на корпусі є.

Ще однією можливістю обмежити доступ до інформаційного вмісту ПК є включення режиму Read Only в меню Floppy Disk Access Control. Це заборонить запис файлів на дискети, так що сторонній людині скопіювати інформацію без вашого відома не вдасться. Знову ж таки, в цьому випадку буде потрібно встановити пароль на доступ до налаштувань BIOS.

Іншими корисними опціями можуть стати автоматичне включення і завантаження комп'ютера в заданий час, а також його перехід в сплячий режим; у разі бездіяльності. Слід зазначити, що настройку енергозберігаючих режимів для монітора, жорсткого диска і системи в цілому можна здійснити і засобами Windows. В BIOS для цього необхідно включити функцію Power Management. Якщо в корпусі встановлений блок живлення стандарту ATX, в меню Automatic Power Up можна задати точний час запуску комп'ютера - одноразово, щодня або в певні дні місяця. Для того щоб отримати віддалений доступ до свого комп'ютера і при цьому не тримати його постійно включеним (в режимі сну), можна використовувати режим PWR Up on Modem Act, який дозволить BIOS включити комп'ютер у відповідь на вхідний телефонний дзвінок. При цьому для завантаження і входу в систему не повинні вимагатися паролі, і, крім того, система ініціює роботу модему тільки після своєї завантаження, а значить, процедуру з'єднання доведеться повторити. До речі, в такому режимі клацання тумблера модему зможе ініціалізувати включення комп'ютера. Є й інші способи запуску комп'ютера - натискання на пробіл або на кнопку миші (якщо вони підключені через порт PS / 2), для чого в BIOS є опція PWR up on PS2 KB / Mouse.

Продовжуючи тему завантаження комп'ютера, ми розглянемо методи прискорення цього процесу за допомогою налаштувань BIOS. Можливо, кожен раз, коли ви вмикаєте ПК, вам доводиться подовгу спостерігати процес тестування пам'яті. Щоб скоротити час, що потрібно для проведення подібних тестових процедур, слід активізувати опцію Quick Power On Self Test (або POST). Відключити цю опцію буде потрібно лише при пошуку причини несправності ПК, так як для її визначення необхідно більш ретельне тестування при завантаженні.

Сучасні материнські плати дозволяють використовувати для завантаження комп'ютера практично будь-який носій, встановлений в ПК. У меню Boot Sequence можна задати послідовність звернення BIOS до системних дисків, при цьому можливі комбінації A, C; C only; CD-ROM, C; LS / ZIP, C і інші. У звичайній ситуації рекомендується вибирати варіант, в якому першим опитуваним пристроєм є жорсткий диск, щоб система не витрачала час на опитування інших накопичувачів. З цією ж метою слід відключити пошук флоппі-дискети Boot Up Floppy Seek, що до того ж дозволить позбутися від досить неприємного звукового сигналу, що супроводжує дану процедуру.

Якщо в майбутньому все-таки виникне необхідність завантажитися з дискети, то все, що необхідно зробити, це при запуску комп'ютера увійти в BIOS Setup і змінити цю опцію на A, C (перед прошивкою BIOS такий вибір обов'язковий). У випадку, якщо в комп'ютері встановлені як IDE, так і SCSI жорсткі диски, може виникнути потреба включення HDD Sequence SCSI / IDE First. Справа в тому, що за замовчуванням IDE-диску привласнюється значення C і завантаження проводиться саме з нього. При заміні цієї опції на SCSI користувач отримає можливість розмістити різні операційні системи на IDE і SCSI дисках або просто використовувати SCSI диск в якості завантажувального.

Опція Halt On відповідає за зупинку комп'ютера в процесі початкового самотестування (POST) при виявленні несправності або відсутності необхідного пристрою, наприклад клавіатури. Тут можна задати комп'ютеру умови, за яких завантаження буде продовжена: All Errors - при будь-яких помилках, All But Disk / Key - при всіх, крім помилок клавіатури і диска, і т. д.

Завантаження комп'ютера може також бути припинена при виявленні Boot-вірусу. Відповідають за цю функцію Virus Warning і Boot Virus Detection. Ці режими працюють по-різному: Virus Warning забороняє будь-який запис у завантажувальний сектор жорсткого диска, що в якості побічного ефекту, до речі кажучи, запобігає і установку операційної системи Windows 9x. Boot Virus Detection ж у процесі завантаження виводить на екран попередження в разі, якщо вміст завантажувального сектора відрізняється від попередньо збереженого в пам'яті. Далі, за бажанням користувача, можна або продовжити завантаження, або перезавантажити ПК, використовуючи системну дискету.

Розділ IDE HDD Auto detection надає можливість автоматичного визначення параметрів жорсткого диска й вибору режиму, в якому той буде працювати. Звичайно користувачеві пропонується два або три варіанти, з яких у разі сучасних дисків обсягом понад 528 MB оптимальним є режим LBA. Отримані після процедури автоматичного визначення параметри слід задати явно, включивши режим USER Type HDD, що прискорить завантаження комп'ютера на кілька секунд, які в іншому випадку будуть щоразу витрачатися на автоматичне визначення цих же параметрів. Режим AUTO, з іншого боку, корисний тим, що не вимагає зміни налаштувань BIOS у випадку заміни диска.

Режим Floppy 3 Mode є японським стандартом для флопі-дисковода і не використовується в інших країнах, так що в меню Floppy 3 Mode Support цей пункт варто проігнорувати.

Режим UDMA підтримується всіма сучасними жорсткими дисками і дозволяє підвищити продуктивність системи в цілому. Відключення його може знадобитися лише у випадку роботи системної шини на позаштатних частотах, про що докладніше йтиметься нижче.HDD SMART capability розшифровується і перекладається як "технологія самодіагностики і моніторингу стану диска". З її допомогою можна заздалегідь запобігти втраті інформації при збої жорсткого диска. Система відслідковує нормальну роботу механічних і електронних елементів накопичувача і оцінює його стан шляхом порівняння поточних параметрів із закладеними граничними значеннями. Активізація цієї функції трохи знижує продуктивність комп'ютера, зате гарантує збереження даних, що особливо актуально для знімних дисків.

Функція IDE HDD Block Mode Sectors (в інших модифікаціях BIOS може називатися Multi-Sector Transfers) дозволяє передавати кілька секторів за один такт, що, природно, підвищує швидкодію. Режим Maximum встановлює кількість секторів в блоці рівним максимального значення, що, однак, не завжди є оптимальним режимом для накопичувача. Для установки найкращого значення необхідно звернутися до документації жорсткого диска.

Деякі версії BIOS надають можливість форматування, проте ми ні в якому разі не рекомендували б без крайньої потреби балуватися з цією опцією.

Розібравшись з оптимізацією завантаження комп'ютера та роботи жорсткого диска, перейдемо до більш тонких налаштувань. Сучасні материнські плати дозволяють встановлювати частоту, напругу живлення і інші параметри процесора не за допомогою перемичок на самій платі, а через BIOS. Для зміни частоти системної шини необхідно вибрати Manual в меню CPU Speed. Для стабільної роботи процесора на позаштатних частотах, можливо, буде потрібно збільшення CPU Vcore - напруги живлення ядра. Користувач, проте, повинен віддавати собі звіт в тому, що установка цього параметра понад нормативного значення може спричинити за собою вихід процесора з ладу, причому необов'язково відразу. Це пов'язано зі збільшенням ймовірності міграції електронів, тобто їх руху по "вторований" доріжок. Спочатку це призводить до помилок, а в подальшому - невиправним пошкоджень мікроструктури процесора.

Підвищення частоти системної шини, крім того, може стати причиною зависання системи через виникнення проблем з жорстким диском, а також платами розширення - відео, звуковими й іншими. Частоти, на яких будуть працювати ці компоненти, наведені у меню CPU Bus / PCI Freq. Значення понад 37 MHz можуть призвести до збоїв диска (особливо якщо той працює в режимі UDMA) і, можливо, до втрати всієї інформації на ньому. Виходячи з цього, рекомендуємо використовувати запропоновані значення в меню CPU Speed, а також номінальну частоту системної шини і напруга CPU Vcore.

Розглянемо інші параметри, які регулюють роботу процесора. BIOS Update (інший варіант назви - Pentium II Microcode) - цей механізм необхідний для завантаження мікрокоду, що містить виправлення помилок у процесорах класу Pentium II. Включення даної опції підвищить стабільність роботи системи.

Відключати параметр CPU L1 Cache і CPU L2 Cache не варто, так як це призведе до значного зниження продуктивності і не дасть ніякого позитивного ефекту.

CPU L2 cache ECC checking: при включенні опції стабільність роботи системи може підвищитися за рахунок механізму корекції помилок у кеш-пам'яті другого рівня процесора, проте швидкодія при цьому знизиться.

Щоб вичавити зі своєї системи додатковий приріст продуктивності, слід звернутися до налаштувань оперативної пам'яті. SDRAM Configuration вказує, чи повинна BIOS самостійно встановити часові параметри доступу до пам'яті на підставі інформації з блоку SPD в модулі пам'яті (by SPD) або дозволити це зробити користувачеві (Disabled ). Останній режим ми настійно рекомендуємо не включати. Максимальна швидкодія пам'яті досягається при мінімальних значеннях величин CAS Latency, RAS to CAS delay, які можна задати, вибравши 7ns (143 MHz) в меню SDRAM Configuration.

Далеко не всі мікросхеми пам'яті будуть стійко працювати при такій настройці, тому при їх покупці слід поцікавитися у продавця, крім відповідності модуля пам'яті стандартам PC100 або PC133, ще й параметром CAS Latency, який зазвичай позначається CL = 2 і CL = 3. Пам'ять з CL = 2 має максимальну швидкодію і стабільно працює на частотах 100-133 MHz.

У випадку, якщо ви використовуєте тип пам'яті ECC SDRAM, що містить механізм корекції помилок, включення опції DRAM Data Integrity Mode може підвищити стійкість системи.

Тепер перейдемо до налаштувань, що регулює роботу графічної підсистеми. Якщо в комп'ютері встановлені одночасно і AGP, і PCI відеоплати, VGA BIOS Sequence дозволяє вибрати, яка саме буде задіяна в першу чергу.

Параметр Graphics Aperture Size має сенс встановити в розмірі близько 50% або 25% від обсягу оперативної пам'яті - оптимальне значення повинно бути зазначено в документації відеоплати. При розгоні системної шини зменшення цієї величини може вирішити проблему нестабільної роботи відеокарти.

Деякі нестандартні відеоплати, такі, як окремі 3D-акселератори або плати для програвання MPEG-відео, можуть некоректно відображати кольору. У цьому випадку варто включити функцію PCI / VGA Palette Snoop.

За допомогою меню Video Memory Cache Mode активізується технологія кешування відеопам'яті Uncacheable, Speculative Write Combine (USWC), яка прискорить висновок графіки на дисплей. Якщо карта не підтримує цю функцію, необхідно змінити цей параметр на UC.

Включення режиму Video ROM BIOS Shadow може прискорити роботу ігор під DOS, але ніяк не позначиться на швидкодії Windows-додатків. Те ж саме відноситься і до інших установок типу Shadow C8000 - CBFFF.

Для нормальної роботи ISA-плат передбачено достатньо багато установок. У нових комп'ютерах такі пристрої зустрічаються дуже рідко, більше того, на сучасних материнських платах ISA-слоти можуть бути взагалі відсутніми. Проте в ПК, зібраних два і більше років тому, мережеві і звукові карти встановлені в основному саме в ISA-слоти. Їх використання (особливо це стосується звукових плат) істотно знижує продуктивність в іграх і мультимедійних додатках.

Поки йде обмін даними з ISA-пристроєм, шина PCI фактично простоює. Щоб скоротити цей час, необхідно включити режим PCI Delayed Transaction. Аналогічну дію надає механізм Passive Release, який дозволяє шинам ISA і PCI працювати паралельно. Як PCI Delayed Transaction, так і Passive Release задіюються тільки при активізації опції PCI 2.1 Support.

Для оптимізації роботи плат ISA використовуються також встановлення 8 і 16 bit I / O Recovery Time. Значення 0 або N / A зазвичай дає приріст продуктивності, якщо, звичайно, такі параметри прийнятні для плати. Для нормального функціонування деяких ISA-карт потрібно включити опцію Memory Hole at 15M-16M.

Що стосується настроювання інших пристроїв введення / виводу і плат розширення, можна дати наступні рекомендації: якщо ваша система має порт миші стандарту PS / 2 і при цьому ви використовуєте серійний порт для її підключення, в меню PS / 2 Mouse Function Control виберіть Disabled. В іншому випадку залиште AUTO. Те ж саме відноситься і до пристроїв USB: якщо ви їх не використовуєте і BIOS надає таку можливість, порт USB краще вимкнути.

Прошивка BIOS

Оновлення BIOS може бути корисно як для збільшення продуктивності і стійкості системи, так і для коректного розпізнавання процесорів, сумісності з новими жорсткими дисками, відеоплатами та іншими компонентами.

У розділі Download на офіційному Web-сайті виробника материнської плати можна знайти спеціальні утиліти для прошивки BIOS і поточні версії BIOS для кожної конкретної материнської плати. Після завантаження необхідно розпакувати й зберегти утиліту для прошивки і новий образ BIOS в легкодоступній директорії, наприклад, C: \ ABC. Потім запишіть на папері повні назви виконуваного файлу, наприклад aflash.exe, і самого образу, наприклад Bx2i1011.awd. Після цього проведіть рестарт системи за допомогою диспетчера завантаження (для його виклику слід під час запуску утримувати клавішу F8). У меню виберіть Safe Mode Command Prompt Only. Коли з'явиться командний рядок, перейдіть в каталог ABC з допомогою команди cd ABC і запустіть утиліту, набравши aflash.exe.

Програма прошивки зазвичай дозволяє зберегти попередню версію BIOS, що рекомендується зробити. Для запису нової версії утиліта може запитати назву та місце розташування нового образу BIOS, в нашому випадку це буде З: \ ABC \ Bx2i1011.awd. По завершенні процедури оновлення і виходу з програми необхідно вимкнути комп'ютер і потім, після включення, увійти в BIOS SETUP і активізувати функцію LOAD Setup Defaults, при виході ж з SETUP потрібно зберегти зміни. Тепер процедура відновлення BIOS завершена.

Вкрай важливо при оновленні BIOS керуватися наступними правилами. По-перше, проводити процедуру в максимально стабільних умовах, особливо це стосується енергопостачання - бажано використовувати джерело безперебійного живлення. Якщо система розігнана, необхідно повернути її в штатний режим.

Коли в процесі оновлення BIOS відбуваються неполадки, ні в якому разі не можна вимикати комп'ютер. Спробуйте повторити процес або прописати старий спосіб, збережений спочатку. Якщо і це не допоможе, потрібно звернутися до фахівців, щоб замінити сам чіп, в якому міститься BIOS.

Для підстрахування в разі невдалої прошивки рекомендується також зберегти саму утиліту і образ на завантажувальний диск. Останній краще за все створити, перезагрузив систему в режимі DOS (Start / Shut Down / Restart in MS DOS Mode) і набравши в командному рядку C: \ Format A: / S. Не слід копіювати на цей диск файли Autoexec.bat і Config.sys. Якщо система зможе завантажитися з такою дискети, спробуйте повторити процедуру заново.

При оновленні BIOS слід враховувати, що ви берете на себе всю відповідальність за можливий вихід з ладу вашої системи. Якщо материнська плата і встановлені пристрої працюють стабільно, а нові версії BIOS не містять суттєвих поліпшень, ми не рекомендуємо проводити цю операцію - крім усього іншого, перепрошивка BIOS може спричинити за собою необхідність перевстановлення операційної системи.

Існують утиліти, що дозволяють змінювати параметри BIOS прямо з операційної системи. Найбільшою популярністю користується Tweak BIOS. Програма призначена для оптимізації роботи чіпсета материнської плати, центрального процесора і відеокарти і надає доступ до регулювань, які часто не показані в BIOS материнських плат. Примітний той факт, що утиліта здатна змінювати параметри на льоту, не вимагаючи перезавантаження і не оновлюючи мікрокод в ПЗУ BIOS. Вона сумісна практично з усіма існуючими чіпсетами і графічними акселераторами і не залежить від версії BIOS, встановленої в комп'ютері.

Параметри, задані за допомогою безкоштовного варіанту TweakBIOS, будуть дієві до моменту перезавантаження або вимкнути комп'ютер. Зареєстрована версія дозволить зберегти ці налаштування в файл і завантажувати кожного разу при запуску ПК.

Зовнішній вигляд програми нагадує стандартний інтерфейс BIOS від Award Software. Переміщення по меню супроводжується корисними підказками про те, як вплине на продуктивність зміну того чи іншого параметра. Важливо відзначити, що "гра" з цими налаштуваннями може призвести до зависання комп'ютера, так що використання утиліти вимагає від користувача відповідного рівня знань і навичок. У будь-якому випадку розробники попереджають, що вони не несуть відповідальності за втрату інформації або вийшли з ладу апаратні компоненти у зв'язку з використанням TweakBIOS.

http://ua-referat.com

База даних захищена авторським правом ©uchika.in.ua 2016
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка